Προβληματισμός με εκπαίδευση με πνίχτη


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Τι να πω ρε παιδιά , προφανώς μια προβληματική συμπεριφορά την θεωρείτε φυσιολογική κ όλα καλά ...
Συνήθως μια προβληματική συμπεριφορά πρέπει να την διορθώνουμε .. Έτσι λέει η λογική μου
Αλλο ειναι το προβληματικο!
Οτι εσυ εξ αρχης φανταζοσουν - ηθελες ενα σκυλι που να ειναι γουτσου γουτσου, δηλαδη ενας διακεδαστης για τους επισκεπτες σου.
Ε! Αυτο δεν ειναι τετοιο!

Ειναι σαν να εισαι αθλητης του μαραθωνιου, να διαλεξες - σου ετυχε αγγλικο μπουλντογκ, να προσπαθεις να το κανεις να τρεχετε μαζι και στο τελος να βγαζεις το σκυλι προβληματικο που δεν μαθαινει να τρεχει.
 
Last edited:


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Καλησπέρα σε όλους !

Ένα μικρό update !
Συνεχίζουμε να έχουμε θέμα στο σπιτι με τους ξένους , το έχουμε "προχωρήσει" μάλιστα !
Δλδ ενώ είναι "στην θέση του " κ πάντα κάθεται μέχρι να του δώσω εντολή "ελεύθερος " (ακόμα κ αν μπει κάποιος που γνωρίζει μένει στην θέση του ) , αν μπει ξένος , ταράζεται , γαβγίζει έντονα για να τον απωθήσει , μέχρι που έφτασε στο σημείο να "φερμάρει" κ να τον σταματήσω κυριολεκτικά τελευταία στιγμή με εντολή .
Έχω "αναγκαστεί" κ τον απομονώνω στο crate όταν έρχεται σπιτι κάποιος που δεν γνωρίζει.
Επίσης έχει μια εβδομάδα κοντά τώρα , που αρχίζει σταδιακά να κάνει τα ίδια κ έξω , όταν είναι στο λουρί . Σε ένα "αλσακι" μου πάμε κ τον αφήνω ελεύθερο , είναι περιφραγμένο το κομμάτι κ απομονωμένο , πάνε κ μερικοί άλλοι(ελάχιστοι) κ αφήνουν τα σκυλιά τους ελεύθερα , είναι οκ κ με τα σκυλιά κ με τους ανθρώπους . Με κάποιους μπορεί να διστάσει στην αρχή αλλά μετά είναι άνετος .

Έχετε κάποια συμβουλή ; Θεωρείται ότι μπορώ να κάνω κάτι ;
Εγω δε βλεπω κατι περιεργο σε ολο αυτο.
 


Taitienitsa

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2016
412
554
35
Κορυδαλλός
Το προβληματικη ειναι σχετικο.
Οτι κι αν σου πουμε ΠΡΟΦΑΝΩΣ αδυνατεις να το εφαρμοσεις.
Η δε ρεαλιστικη συμβουλη που σου δωθηκε ειναι να βρεις εναν αλλον εκπαιδευτη.
Ουτε κι αυτη ομως την ακολουθεις......
Έχω βρει άλλον εκπαιδευτή παιδιά ! Εδώ κ αρκετό καιρό...

Γιατί αδυνατώ να το εφαρμόσω ;;
 


Taitienitsa

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2016
412
554
35
Κορυδαλλός
Απόλυτα κατανοητό αυτό ...

Απλά το αυτονόητο για κάποιον δεν σημαίνει ότι είναι κ για όλους ... Μερικές φορές αντιμετωπίζονται αρκετά θέματα έτσι ...
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Ειχες εναν εκπαιδευτη.
Σου εδωσε συμβουλες που σε μερικους απο μας φανηκαν ακυρες.
Σου προταθηκε απο πολλους να βρεις αλλον.
Λες τωρα οτι βρηκες.
Γιατι ζητας λοιπον απο μας συμβουλες;;
Με τον νεο εκπαιδευτη το συζητησες; τι σου ειπε; δεν σε καλυψε;
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.633
7.742
Έχω βρει άλλον εκπαιδευτή παιδιά ! Εδώ κ αρκετό καιρό...

Γιατί αδυνατώ να το εφαρμόσω ;;
Τότε τι δουλειά έχεις να συζητάς θέματα συμπεριφοράς του σκύλου σου στο φόρουμ; Γιατί ακυρώνεις τον εκπαιδευτή που λες ότι εμπιστεύεσαι;
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Ακόμα και στα σκυλιά υπάρχουν χαρακτήρες. Άλλα είναι μέσα στην τρελή χαρά όταν υπάρχουν επισκέπτες, άλλα είναι πιο επιφυλακτικά, άλλα είναι άκρως προστατευτικά. Κανένα από αυτά δεν είναι προβληματικό. Είναι απλά διαφορετικά. Όπως αυτά μας αποδέχονται με τις ιδιοτροπίες μας, έτσι και εμείς οφείλουμε να αποδεχόμαστε ως νοήμοντα όντα το χαρακτήρα τους και να μην επιχειρούμε να τον αλλάξουμε επειδή δεν ταιριάζει σε εμάς. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να μάθεις παρατηρώντας το σκύλο τι προσέγγιση θέλει. Μπορεί πχ να θέλει να του δώσεις την άδεια να τους μυρίσει ενώ αυτοί είναι ακίνητοι για να καταλάβει ότι όλα είναι οκ. Κατ εμέ το να θες να αλλάξεις το σκύλο για να μπορεί να κάνει χαρούλες στον κάθε ξένο είναι λάθος. Δεν θες να έχεις γαβ γουβ; Σε διαφορετικό δωμάτιο. Όχι στο κρέιτ αν αυτό είναι στο ίδιο χώρο με εκεί που κάθεστε εσύ και οι φιλοι σου, γιατί έτσι το μόνο που καταφέρνεις είναι αφενός να τον κάνεις να αισθάνεται απομονωμένος και αφετέρου να τον αγχώνεις. Σε διαφορετικό δωμάτιο με κλειστή την πόρτα. Ή με λουρί στο ίδιο δωμάτιο με σας. Και σε κάθε περίπτωση αποδέξου τον σκύλο σου
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
@noni_papa

Αλλο τα ενστικτα του σκυλου κ αλλο η υπακοη του. Προβληματικο ειναι να μην μπορεις να ελενξεις το σκυλο σου. Αλλο λοιπον το δουλευω πανω στις ιδιαιτεροτητες του, αλλο τον αφηνω να κανει οτι γουσταρει.....

Αυτο ειναι το μονο που κραταω:
Σε διαφορετικό δωμάτιο. Όχι στο κρέιτ αν αυτό είναι στο ίδιο χώρο. Σε διαφορετικό δωμάτιο με κλειστή την πόρτα. Ή με λουρί στο ίδιο δωμάτιο με σας.
Το δε
Και σε κάθε περίπτωση αποδέξου τον σκύλο σου
καταλαβαινεις οτι ειναι αστειο κ καταργει την εννοια της εκπαιδευσης!!!!
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
@east49 Ναι μάλλον το διατύπωσα λάθος. Η εκπαίδευση όμως στόχο έχει να αλλάξει το χαρακτήρα του σκύλου ή να ελέγξει τα ένστικτά του και το χαρακτήρα που έχει; Σε εμάς πχ που είναι επιφυλακτική ποτέ δεν μας είπε ας την κάνουμε γιούχου και να δέχεται τους πάντες. Αυτό που κάναμε όμως είναι να δουλέψουμε τις εντολές για να με ακούει τη στιγμή εκείνη και απλά να τους ανέχεται/δέχεται, επιλέγοντας εκείνη με ποιον θέλει γούτσου γούτσου. Για το δε τελευταίο μα και η εκπαίδευση του κάθε σκύλου σύμφωνα με το χαρακτήρα του εκάστοτε σκύλου δεν γίνεται;
Αυτό που εγώ δεν έχω καταλάβει εδώ είναι τι θεωρείται προβληματικό από την @Taitienitsa . Η ανυπακοή του σκύλου ή το γεγονός ότι δεν είναι μέσα στην τρελή χαρά; Αν είναι το πρώτο, τότε ναι είναι προβληματικό και πρέπει να διορθωθεί. Άλλο ανυπάκουος επιφυλακτικός σκύλος αλλό υπάκουος επιφυλακτικός σκύλος. Αν είναι το δεύτερο, τότε ναι, προσωπικά το θεωρώ άδικο για το σκύλο να μην αποδέχεσαι το χαρακτήρα του και να επιλέγεις να προσπαθείς να τον αλλάξεις άρδην από το να τον τιθασεύσεις
 


Taitienitsa

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2016
412
554
35
Κορυδαλλός
Καταρχήν δεν προσπαθώ να αλλάξω τον χαρακτήρα του . Προσπαθώ να τον κατανοήσω . Ούτε του έχω επιβάλει να κάνει κάτι , (από ένα σημείο κ μετά , σχεδόν αμέσως όταν κατάλαβα δλδ ότι το κάνω άθελα μου ),το έκοψα κ πορευτηκα αναλόγως .

Το ότι το συζητάω μαζί σας , είναι γιατί θέλω να πάρω άλλες απόψεις , να δω πως το σκέφτονται κ άλλοι το ζήτημα ... Ούτε ακυρώνω τον εκπαιδευτή , ούτε κάνω κινεζικά βασανιστήρια στον σκύλο !

Το crate είναι σε άλλο υπνοδωμάτιο , όχι στο σαλόνι .
Ζήτημα υπακοής θεωρώ πως δεν υπάρχει . Εκτελεί πλέον πάντα κ παντού ότι του ζητήσω . Βέβαια , ακόμα κ στην θέση του που είναι μπορεί να γρυλιζει κ να είναι στην τσίτα . Γι αυτό επέλεξα να τον βάζω σε άλλο δωμάτιο .

Αυτό που θα ήθελα να πετύχω , είναι , αν γίνεται δλδ , να του λέω εγώ με ποιους μπορεί να καλμάρει κ με ποιους όχι .
Έχω αποδεχτεί ότι ο σκύλος μου δεν είναι ο αγαπησιάρης σκύλος που θα ευχόμουν να έχω . Αλλά τον αγαπώ με τα ελαττώματα του , (όπως ελπίζω κ εύχομαι κ αυτός !) .

Αυτό που προσπαθώ να κατανοήσω είναι πως μπορώ να τον κάνω να με εμπιστευτεί κ να αφήνει σε εμένα να κρίνω αν κάποιος είναι επικίνδυνος ή όχι .
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Όπως σου έγραψαν παραπάνω είναι και θέμα εμπειρίας αυτό. Μεγαλώνοντας θα αξιολογεί καλύτερα. Τώρα, σχετικά με το αν μπορείς να του πεις εσύ με ποιους μπορεί να καλμάρει ή όχι. Προσωπικά, ο μόνος τρόπος που βλέπω είναι τα άτομα που θες να είναι οκ μαζί τους (όχι απαραίτητα γλύκιες κλπ, αλλά τα δέχεται/ανέχεται/αποδέχεται χωρίς να είναι στην τσίτα) να κάνουν αρκετά συχνές επισκέψεις για να τα συνηθίσει. Αυτό μπορεί στην αρχή να απαιτήσει ο σκύλος να φοράει λουρί και φυσικά να δεχτούν και οι φίλοι σου να μπουν και να συμμετάσχουν σε αυτή τη διαδικασία. (τουλάχιστον αυτό κάναμε εμείς και σε εμάς λειτούργησε σε σημείο που πια δέχεται χάδια από αυτά τα άτομα κι τους κάνει χαρές)
 
  • Like
Reactions: Taitienitsa


Taitienitsa

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2016
412
554
35
Κορυδαλλός
Όπως σου έγραψαν παραπάνω είναι και θέμα εμπειρίας αυτό. Μεγαλώνοντας θα αξιολογεί καλύτερα. Τώρα, σχετικά με το αν μπορείς να του πεις εσύ με ποιους μπορεί να καλμάρει ή όχι. Προσωπικά, ο μόνος τρόπος που βλέπω είναι τα άτομα που θες να είναι οκ μαζί τους (όχι απαραίτητα γλύκιες κλπ, αλλά τα δέχεται/ανέχεται/αποδέχεται χωρίς να είναι στην τσίτα) να κάνουν αρκετά συχνές επισκέψεις για να τα συνηθίσει. Αυτό μπορεί στην αρχή να απαιτήσει ο σκύλος να φοράει λουρί και φυσικά να δεχτούν και οι φίλοι σου να μπουν και να συμμετάσχουν σε αυτή τη διαδικασία. (τουλάχιστον αυτό κάναμε εμείς και σε εμάς λειτούργησε σε σημείο που πια δέχεται χάδια από αυτά τα άτομα κι τους κάνει χαρές)
Δλδ είχατε κ εσείς την ίδια συμπεριφορά από ότι καταλαβαίνω !
Αντιμετωπίζει κ στην βόλτα τους αγνώστους με τον ίδιο τρόπο ή μόνο στο σπιτι ; ( αν θελεις μου απαντάς φυσικά ! )
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Ναι την είχαμε. Είναι επιφυλακτική γενικά. Έξω όχι δεν είχαμε ποτέ θέμα, μόνο στη αρχή που την πρωτοφέραμε και εκεί μας είπε να πηγαίνουμε σε μέρη με αρκετό κόσμο για να συνηθίσει. Και έτσι έγινε και πια της είναι αδιάφοροι οι περαστικοί. Μέσα θέλει πρώτα να μυρίσει τον επισκέπτη. Την έχω στο κάτσε, μπαίνει ο άλλος μέσα, του λέω να μείνει ακίνητος να μην της δίνει σημασία, και την αφήνω να τον πλησιάσει. Όταν ηρεμήσει και δεν είναι στρεσαρισμένη, κάθεται κανονικά ο άνθρωπος. Τώρα το αν θα τους κάνει μετά χαρές κλπ, προσωπικά το αφήνω πάνω της. Άλλους τους λατρεύει, άλλους είναι πιο αδιάφορη. Σε περίπτωση που για κάποιο λόγο δεν ξεστρεσάρεται όπως συνήθως, τη βάζω στο λουρί και την έχω δίπλα μου μέχρι να ηρεμήσει. Γενικά επέλεξα αυτόν τον πιο αργό τρόπο, αφού και οι φιλοι μου δεν είχαν θέμα να συμμετάσχουν σε αυτό το κομμάτι της εκπαίδευσης, ακόμα και αν αυτό σήμαινε ότι στην αρχή την είχα στο λουρί, παρά να την πάω σε άλλο δωμάτιο. Προσωπικά πιστεύω ότι με το να μπαίνει σε άλλο δωμάτιο κουκουλώνεται το πρόβλημα αφενός, αφετέρου δεν τον εκπαιδεύεις εκείνη τη στιγμή.
 


Taitienitsa

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2016
412
554
35
Κορυδαλλός
Ναι την είχαμε. Είναι επιφυλακτική γενικά. Έξω όχι δεν είχαμε ποτέ θέμα, μόνο στη αρχή που την πρωτοφέραμε και εκεί μας είπε να πηγαίνουμε σε μέρη με αρκετό κόσμο για να συνηθίσει. Και έτσι έγινε και πια της είναι αδιάφοροι οι περαστικοί. Μέσα θέλει πρώτα να μυρίσει τον επισκέπτη. Την έχω στο κάτσε, μπαίνει ο άλλος μέσα, του λέω να μείνει ακίνητος να μην της δίνει σημασία, και την αφήνω να τον πλησιάσει. Όταν ηρεμήσει και δεν είναι στρεσαρισμένη, κάθεται κανονικά ο άνθρωπος. Τώρα το αν θα τους κάνει μετά χαρές κλπ, προσωπικά το αφήνω πάνω της. Άλλους τους λατρεύει, άλλους είναι πιο αδιάφορη. Σε περίπτωση που για κάποιο λόγο δεν ξεστρεσάρεται όπως συνήθως, τη βάζω στο λουρί και την έχω δίπλα μου μέχρι να ηρεμήσει. Γενικά επέλεξα αυτόν τον πιο αργό τρόπο, αφού και οι φιλοι μου δεν είχαν θέμα να συμμετάσχουν σε αυτό το κομμάτι της εκπαίδευσης, ακόμα και αν αυτό σήμαινε ότι στην αρχή την είχα στο λουρί, παρά να την πάω σε άλλο δωμάτιο. Προσωπικά πιστεύω ότι με το να μπαίνει σε άλλο δωμάτιο κουκουλώνεται το πρόβλημα αφενός, αφετέρου δεν τον εκπαιδεύεις εκείνη τη στιγμή.
Πολύ ωραία η σκέψη να μένουν ακίνητοι . Δεν το έχω εφαρμόσει . Ο εκπαιδευτής μου έχει πει να τον έχω σε υπακοή στην θέση του κ να τον ελευθερώνω όταν κρίνω ότι είναι πιο χαλαρός .
Φαντάσου ότι την τελευταία φορά αναστατώθηκε την στιγμή που ο επισκέπτης έβγαλε το μπουφάν του το οποίο ήταν μακρύ κ το πέταξε πάνω στην καρέκλα κάπως άτσαλα .... Ενώ πριν τον είχε υποδεχτεί σχετικά χαλαρά στην θέση του ...
Την επόμενη φορά θα το κάνω έτσι .
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Θα πω τα εξης:
Κατ αρχην τα ενστικτα του σκυλου ειναι δεδομενα. Αν ο σκυλος ειναι επιφυλακτικος δεν αλλαζει. Αυξανεται η μειωνεται αναλογως εκπαιδευσης κ προσλαμβανουσων, αλλα δεν εξαλειφεται.
Δυστυχως ομως ο πολυς κοσμος μπερδευει τον επιφυλακτικο/προστατευτικο σκυλο με τον ανασφαλη η τον σκυλο που κανει οτι του καπνισει. Επισης πολυς κοσμος μπερδευει τον σκυλο που γαυγιζει/γρυλλιζει ως excited με την κατασταση, με τον σκυλο που εκδηλωνει αμυντικη η επιθετικη συμπεριφορα.
Τελος ενας σκυλος που παιρνει αντικρουομενες εικονες η μη σταθερες συμπεριφορες απο εναν ανθρωπο καταληγει να μην τον εμπιστευεται κ να λειτουργει αυτονομα.

Επειδη λοιπον ολα αυτα πρεπει να τα διακρινει καποιος που καταλαβαινει τι βλεπει, σου ΞΑΝΑπροτεινω να βρεις εναν σοβαρο εκπαιδευτη που θα σε βοηθησει να ξεπερασεις τα πραγματικα προβληματα αλλα κ τις λαθος συμπεριφορες σας.
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Συμφωνώ απόλυτα με αυτό που είπε ο @east49 . Ό,τι και να πούμε εμείς θα βασίζεται σε προσωπικές γνώσεις, εμπειρίες κλπ που εφαρμόστηκαν στο δικό μας σκύλο και πέτυχαν. Βρες έναν πραγματικά ικανό εκπαιδευτή που και θα τον εμπιστεύεσαι και θα μπορεί να διαβάσει σωστά το σκύλο σου για να μάθεις με τη σειρά σου να τον διαβάζεις κι εσύ. Με το να δοκιμάσεις ό,τι έχει εφαρμόσει ο καθένας μας μαζί με ο,τι σου λέει ο τωρινός εκπαιδευτής, μάλλον θα μπερδέψεις το σκύλο.
 


Taitienitsa

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2016
412
554
35
Κορυδαλλός
Θα πω τα εξης:
Κατ αρχην τα ενστικτα του σκυλου ειναι δεδομενα. Αν ο σκυλος ειναι επιφυλακτικος δεν αλλαζει. Αυξανεται η μειωνεται αναλογως εκπαιδευσης κ προσλαμβανουσων, αλλα δεν εξαλειφεται.
Δυστυχως ομως ο πολυς κοσμος μπερδευει τον επιφυλακτικο/προστατευτικο σκυλο με τον ανασφαλη η τον σκυλο που κανει οτι του καπνισει. Επισης πολυς κοσμος μπερδευει τον σκυλο που γαυγιζει/γρυλλιζει ως excited με την κατασταση, με τον σκυλο που εκδηλωνει αμυντικη η επιθετικη συμπεριφορα.
Τελος ενας σκυλος που παιρνει αντικρουομενες εικονες η μη σταθερες συμπεριφορες απο εναν ανθρωπο καταληγει να μην τον εμπιστευεται κ να λειτουργει αυτονομα.

Επειδη λοιπον ολα αυτα πρεπει να τα διακρινει καποιος που καταλαβαινει τι βλεπει, σου ΞΑΝΑπροτεινω να βρεις εναν σοβαρο εκπαιδευτη που θα σε βοηθησει να ξεπερασεις τα πραγματικα προβληματα αλλα κ τις λαθος συμπεριφορες σας.
Παιδιά ειλικρινά πασχίζω να βρω έναν τέτοιο άνθρωπο . Έχω μιλήσει με 4 ανθρώπους , μπόρεσα να συνεννοηθώ με τους 2 από αυτούς ! Δεν νιώθω ικανοποιημένη με κανέναν από τους δυο ...
Υπάρχει κάποια δίκη σας πρόταση ;;
 


jo&zaxarias

Active Member
12 Ιουνίου 2020
43
74
32
Γεια σας,

Συνεχιζω αυτο το θέμα απλά απο περιέργεια για την εξελιξη του max :)
Ο δικός μου ο παίδαρος (10 μηνών, 33 κιλά, εχει από ΕΠ), γενικά δε σηκωνει και πολλά :p Ο τύπος είναι φύλακας αλλά εξαιρετικά κοιλιόδουλος. Το θέμα του σπιτιού το έχουμε λύσει αν πρόκειται για delivery κλπ, οδηγώντας τον στο κρεβατακι του και αν πρόκειται για φίλους, τον κραταμε κρεβατακι ενω γαβγίζει, λεμε στους ανθρωπους να μην τον κοιτανε καθολου να μην ασχολουνται μαζι του, και ειτε ενω εχουν γυρισμενη πλατη (ωστε να μη νιωθει απειλη) αφηνουμε τον μικρο να τους μυρισει και του δινουν και μια λιχουδια που κρατουν στο χερι τους, είτε αν φοβουνται (δεδομενου οτι γαβγιζει εντονα) αρχικα του την πετανε και σιγα σιγα τον πλησιαζουμε. Μετά, αφου τον μπουκώσουν λιχουδιές είναι όλα καλά. :D κολλητοι :p
Το θέμα μου είναι πως σε μία εκδρομή που πηγαμε πριν 3 εβδομαδες περιπου εγινε ενα σκηνικο με εναν σερβιτορο και μετα γαβγιζε σε οποιον σερβιτορο τον κοιταζε ή του μιλούσε. Λόγω covid δυστυχως δεν έχει τύχει να πάμε σε άλλο μαγαζί από τότε ώστε να δουμε αν του "πέρασε" ή όχι.
Δεδομένου πως ήθελα να τον έχω παντού μαζι σε γενικές γραμμές, με αγχωσε αυτή η συμπεριφορά. Γενικά στη γειτονιά που πηγαινουμε τις μικρές βολτες, είναι πολυ επιφυλακτικος με τους αντρες επίσης και αντίστοιχα θα γαβγισει αν του δωσουν σημασια. Αν καποιος εχει σκυλο μαζι και τα βρουν με τον σκυλο, τοτε καθεται να τον χαιδεψει και ο ανθρωπος που εχει το σκυλο.
Στο παρκο που πηγαινουμε ειναι πολυ πιο χαλαρος, δε γαβγιζει σε κανεναν εκτός βεβαια αν για καποιο λογο παει ο αλλος κατα πάνω του και φοβηθει (σπανια)
Οσο γνωριζω δεν εχει κακοποιηθει ή ακομα και να έγινε, ήταν λιγότερο από 2 μηνών μιας και τοτε τον βρήκαν παρατημενο καποιοι εθελοντες.
Να συμπληρωσω εδω πως εχουμε εκπαιδευτη, και εχω δει μεγαλη διαφορα στη βολτα οσον αφορα το ποσο τραβαει και πως παει διπλα μου. Ακομα παλευουμε με το ποσο ακουει οταν εχουμε ερεθισματα (συναντηση με αλλους σκυλους). Πλέον που ξέρει τι σημαινουν οι εντολές, εχουμε την αλυσίδα και κανουμε διορθωσεις μεσω αυτης και σκοπευω να του βαλω και σαμαρακι ώστε να αλλαζω το λουρι οταν βρισκεται με τα φιλαρακια του και θελει να παιξει. Εάν δεν ανταποκρίνεται παρα τη διορθωση με την αλυσιδα (πνίχτη), μπορει να χρησιμοποιησω και τη λιχουδια ωστε πχ να κατσει.
Επαναλαμβανω, το σκυλί μου είναι τόσο κοιλιόδουλο που πραγματικα εξαγοραζεις τη φιλια του με λιχουδιες..
 


ΒασιλικηΖ

Well-Known Member
26 Σεπτεμβρίου 2020
276
246
41
Δεν είμαι κατά κανενός εκπαιδευτικού εργαλείου απ την στιγμή που χρησιμοποιείται σωστά.
Αλλά χρησιμοποιώ όσο το δυνατόν λιγότερα εργαλεία γίνεται.
Για εμένα ο σκύλος στο τέλος της εκπαίδευσης πρέπει να ακούει χωρίς κανένα απο αυτά είτε είναι πνιχτης είτε είναι λιχουδιά.
Σκοπός της εκπαίδευσης είναι να δημιουργηθεί σχέση μεταξύ ανθρώπου και σκύλου ώστε ο σκύλος να έχει επιθυμητές συμπεριφορές, όχι να αναγκάζεις τον σκύλο με πνιχτη η λιχουδιά να εκτελέσει.
Σκοπός είναι να τον κάνεις να χαίρετε να ακούει και να ακολουθεί τον άνθρωπο του.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.594
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3