Προτάσεις παιχνιδιών ευφυίας - Πνευματικής άσκησης


bnomiki

Active Member
6 Ιανουαρίου 2018
29
22
46
Ρόδος
Καλησπέρα! Ήρθε κι εμένα η σειρά μου για να ζητήσω βοήθεια. Κανείς δεν τα ξέρει όλα, και μόνο όποιος αναζητά μαθαίνει ετσι? Έχω λοιπόν ενα μολοσσό, 3 χρονών καθώς και ενα ημίαιαμο πιτ μπουλ, μαζεμένο απο το δρόμο.
Με τη Σίλα λοιπόν, (τον Μολοσσό) έχουμε δουλέψει μαζί από κουτάβι, σε συγκεκριμένη μέθοδο εκπαίδευσης-δεσίματος, οπότε θεωρείστε πως δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα συμπεριφοράς, είναι πλήρως υπάκουη, έχει ξεπεράσει τα βασικά της εκπαίδευσης, και πλέον μπορεί να κάνει και εκτίμηση ενός προβλήματος. Σας τα λέω όλα αυτα για να καταλάβετε πως ένα απλο γκονγκ, ΔΕΝ είναι το ζητούμενο μου αυτη τη στιγμή. Αυ΄τη τη στιγμή έχω ενα "δώρο¨μπροστα μου (καραντίνα) και θα ήθελα να το εκμεταλευτώ.

Θα ήθελα λοιπόν λέγοντας τα παραπάνω να με βοηθήσετε κυρίως με την εμπειρία σας μιας που όσο διαρκεί η καραντίνα έχω χρόνο μπροστά μου χωρίς αγχος, για να γυμνάσω το μυαλό της με καινούρια παιχνίδια, εντολές, "εργασίες"-tasks, και τα λοιπά.
Δέν αναφέρομαι ωστόσο σε αγοραστά παιχνίδια, αλλα περισσότερο σε εξωτερικου χώρου, ή ακόμα και σπιτιού, φτάνει να γυμνάσω το μυαλό της και την αντίληψη της διασκεδαστικά.

Σας ευχαριστώ έστω και για το πίο μικρο σχόλιο!
Νομική.
 
  • Like
Reactions: mareco


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Τώρα που σύστησες τον σκύλο σου, στο περίπου δηλαδή (pedigree έχει η Σίλα; :cool: ο pitbullάκος όνομα; φωτό; στο πηγάδι αυτός δηλαδή;) άντε να κάνω σχόλιο. Τι σχόλιο θέλεις να κάνω; Εγώ με τον έναν τώρα στην καραντίνα, στα οκτώ του χρόνια, υπακοή κάνουμε. Μπας και μάθει ποτέ το "μείνε". Δεν το βλέπω να συμβαίνει, τρεις καραντίνες να προσπαθώ. Του μικρού του έχω αλλάξει τα φώτα ομολογώ. Σήκω/κάτσε/πέρα/δώθε/κείθε/ανατάσεις/επικύψεις/διατάσεις/κωλοτούμπες. Νομίζω τον πήρε το μάτι μου, να φτιάχνει την βαλιτσούλα του, να γυρίσει πίσω στα χωράφια στο Αλιβέρι :unsure: Τον τρίτο δεν τον ενοχλώ.

Εσύ τι θέλεις να κάνεις με το θηρίο; Κάντης χαριτωμένα τρικάκια, και ασκήσεις ενδυνάμωσης ή βάζε την να ψάχνει αντικείμενα ή λιχουδιές που θα κρύβεις. Δουλεύουν και το μυαλό και οι μυς. Τι άλλο να κάνεις; Μάθε τη να κάνει καμιά δουλειά στο σπίτι :LOL: Πέρα από την πλάκα, υπάρχουν πραγματικά μυριάδες πράγματα που μπορείς να τους μάθεις. Ορεξη και χρόνο να 'χεις. Που φαίνονται χαριτωμένα, αλλά απαιτούν πολύ δουλειά στην εκμάθηση, την βελτίωση και την συντήρηση. Θα βρεις πάρα πολλά βιντεάκια άμα το ψάξεις.
 


bnomiki

Active Member
6 Ιανουαρίου 2018
29
22
46
Ρόδος
Ναι, μάλλον αυτό θα κάνω, αλλά ήθελα να προτιμήσω την εμπειρία άλλων πρώτα, που σημαίνει ότι πρακτικά θα χουν δοκιμάσει κάποια πράγματα! Η Σιλα είναι καθαρόαιμη από κτηνίατρο/εκτροφεα, κάτι που δεν επιδίωξα καθώς είμαι υπέρ της υιοθεσίας από καταφύγιο. Ήρθε λίγο απ όπου έχασα τον πρώτο μου σκύλο από το καταφύγιο. Ο Δίας είναι μάζεμενος απ το δρόμο, ένας πρώην σκελετακος που κατέληξε από τα αλώνια στα σαλόνια.

Στη φώτο βλέπετε την Ιωβια υπομονή του απέναντι στη τη Σίλα μου δεν του άφησε κρεβάτι για κρεβάτι! πως τα ζώα δίνουν τα περισσότεραIMAG1977_1.jpg μαθηματα....IMAG1907_1.jpg3563c7f2883aafcf0191182e772a63c3.0.jpg
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3