Πρόβλημα με εκτροφέα


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
Θεωρώ πως η βασική ρίζα δαιμονοποίσης της γνώσης είναι το ίδιο το σύστημα στο οποίο ζούμε, το οποίο μας θέλει με συγκεκριμένες ταχύτητες, τάσεις καταναλωτισμού και όσο λιγότερη κρίση γίνεται.
Ακόμα και η καταιγιστική πληροφορία συναινει σε αυτό και αντίστοιχα προάγει αμείλικτο καταναλωτισμό.
Αν το ελληνικό εκπαιδευτικό μοντέλο εξακολουθεί να διεκπεραιώνει επιφανειακά ή απωθητικά ή και με βάση τις αρχές που προανέφερα, τότε ναι, δημιουργεί μια γενοκότερη στάση για όποιον δε νιώθει την ανάγκη να αντισταθεί σε αυτό.
Γενικά πάλι και χάριν κουβέντας
 
  • Like
Reactions: Εriana


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
Από την άλλη...το πόση παιδεία έχεις ώστε να μπορέσεις να ξεχωρίσεις το μοντέλο αυτοκινήτου ή κινητού που αναζητάς από ένα ζωντανό πλάσμα, είναι μεγάλο και πολύ σοβαρό θέμα.
Οσο ταυτίζονται στη νοοτροπία ή ακόμα χειρότερα, όσο η νοοτροπία είναι ακόμα χειρότερη απ ό,τι σε ένα αμάξι ή κινητό, τότε η πραγματικότητα μας κερνάει γενναιόδωρα τις πλειοψηφικές ασχήμιες της.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Το πόσο ρεαλιστικό είναι το επίπεδο γνώσης που απαιτείται από έναν φρέσκο στο άθλημα άνθρωπο ή κι από έναν με σχετική εμπειρία είναι ο προβληματισμός. Προσωπικά έχω αμφισβητήσει την επάρκεια αυτής κ όχι την ίδια τη γνώση, ούτε ποτέ την αρνήθηκα.
Πολύ ωραία.
Στην πράξη λοιπόν.
Θέλεις ένα γιορκι πχ.
Ξεκινας από το 0.

Ολα τα βιβλία που έχω διαβάσει ή έχουν πέσει στην αντίληψή μου, περιγράφουν τι είναι αυτή η φυλή, από που προήλθε, πολλά από τα προβλήματα υγείας και όλα εξηγουν με απλά λόγια τι είναι το πρότυπο και παραθέτουν (και κάποια αναλύουν κιόλας) το πρότυπο της φυλής, εξηγουν τι είναι οι εκθέσεις μορφολογίας και ποια η χρησιμότητά τους και εξηγουν κάποια πράγματα για την εκτροφή.

Εάν διαβάσουμε ένα τέτοιο βιβλιο θα μάθουμε μεταξύ άλλων πως οι καθαρόαιμες φυλές διέπονται από κάποιους κανόνες και πως η αναπαραγωγή γίνεται βάσει αυτών των κανόνων.
Αμέσως αμέσως δηλαδή μάθαμε πως δεν αναπαράγουμε απλά 2 σκυλακια, αλλά η κάθε γέννα γίνεται μελετημένα και κάπου αποσκοπεί (εντός αυτών των κανόνων που ήδη διαβάσαμε).

Μόνο αυτό να κατανοήσει κάποιος, θα απορρίψει οποιονδήποτε εκτρέφει έξω από αυτούς τους κανόνες και χωρίς σκοπό.

Μαθαμε τι ακριβώς είναι το πρότυπο μιας φυλής και περάσαμε γρήγορα την ανάλυση του προτυπου της φυλής. :)
Σταθήκαμε στα κιλά.
Μας κακοφάνηκε που δεν υπάρχουν Toy, pocket και teacup, αλλά μάθαμε το ιδεατό βάρος και πως όσο μικρότερο σε μέγεθος τόσο αυξάνουν οι πιθανότητες προβλημάτων.
Κοντοσταθήκαμε στις εικόνες με τα χαλασμένα δόντια και μαθαμε πως η φυλή έχει τέτοια προδιάθεση εάν δεν το προσέξουμε.
Μάθαμε για την καρδιά τους, το συκώτι τους, τις επιγονατιδες τους.

Επίσης είδαμε και θαυμάσαμε φωτογραφίες τυπικων εκπροσώπων της φυλής.
Υπάρχουν αραγε τετοιοι σκύλοι στην Ελλάδα;

Μπροστά μου βρίσκονται 4 τέτοια βιβλία, που ο καθένας μπορεί να βρει είτε από βιβλιοπωλείο, είτε ακόμα και σε πετσοπ.

Μέχρι στιγμής θεωρεις αυτή την παλαιομοδιτικη μέθοδο επαρκή για κάποια έστω αρχικά βασικά εφόδια;

Και ακόμα δεν έχω ψάξει τίποτα στο ίντερνετ.
 
  • Like
Reactions: mariunas13


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Μέχρι στιγμής θεωρεις αυτή την παλαιομοδιτικη μέθοδο επαρκή για κάποια έστω αρχικά βασικά εφόδια;
Να σου πω... αν δεν έχει φορτιστή, πολύ φοβάμαι πως το εκπαιδευτικό υλικό σου είναι καταδικασμένο :LOL:
 


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
Μέχρι στιγμής θεωρεις αυτή την παλαιομοδιτικη μέθοδο επαρκή για κάποια έστω αρχικά βασικά εφόδια;
Ναι, αλλά για δε με πας κατευθείαν ίντερνετ που είναι και το πιο συνηθες πια;
Σε τέτοια βιβλία που λες, πιθανότερο η πληροφορία να δημιουργήσει μηδενική σύγχυση.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
@Yorkaddict ο άλλος θέλει να διαβάσει για τον σκύλο που έχει κολοπιλάλα να πάρει, όχι για βιβλία.

Το forum είναι ένα ανοιχτό e-book. Πως το κόβεις τόσα χρόνια? Παρ'το ως στατιστικό, εγώ τουλάχιστον ως έτσι το βλέπω!
Εμετός πληροφοριών...

Δεν έχει καμία σχέση η γνώση που απορρέει από μια επιστήμη, αφού η κυνολογία δεν είναι επιστήμη.
Η δυνατότητα του να επιλέγεις σωστές οδούς σε αυτήν την ζωή έχουν να κάνουν με το πόσο είσαι έτοιμος ως μυαλό και αντίληψη να επεξεργαστείς δεδομένα.
Έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου τόσα χρόνια...η πληροφορία είναι εκεί, ατόφια. Λίγοι έχουν τα φόντα να την επεξεργαστούν...και έπειτα να επεξεργαστούν και τον εαυτό τους.

Νομίζω ότι πλατιάζετε πολύ και ψάχνετε αίτια που ξεφεύγουν από τις διδαχές που μπορείτε να δώσετε, γιατί πολύ απλά έτσι είναι τα πράγματα.
Ο νέος άνθρωπος που θέλει να μάθει θα έρθει...όχι μόνο στην κυνολογία αλλά σε όλα τα πράγματα...
 


AGRIAN

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2015
590
1.968
Αθήνα
Χάριν της συζήτησης θα ανταπαντήσω κι εγώ, αν και θα βγούμε εντελώς εκτός θέματος.... (ίσως και όχι).
θα πρέπει να πείτε ποιός είναι ο μεσεγγυτής της αλήθειας αυτής της αληθινής πληροφορίας και έτσι σιγά σιγά θα εισέλθουμε στο χώρο της μεταφυσικής, οπότε δεν θα μπορέσω να βοηθήσω. Απέναντι στον Σωκράτη/Πλάτωνα θα αντιτάξω με παρρησία "The truth is out there" από Mulder/Scully :)
Ανάμεσα στον Πλάτωνα και στο Χόλυγουντ στο περί αληθείας ερώτημα φυσικά προτιμώ τον Πλάτωνα !
Εμμέσως πλην σαφώς όμως εισάγετε το πρόβλημα του κριτηρίου της αληθείας και δηλώνετε οτι δεν μπορείτε να βοηθήσετε. Ας το δούμε όμως λίγο.

Σύμφωνα με το παράδοξο του Μένωνα, δεν μπορούμε να ερευνήσουμε ούτε αυτό που ξέρουμε (δεν υπάρχει λόγος γιατί το ξέρουμε) ούτε αυτό που δεν ξέρουμε (γιατί δεν ξέρουμε οτι υπάρχει για να το ερευνήσουμε - σας θυμίζει κάτι από τη μέχρι τώρα συζήτηση για την έρευνα των εκτροφέων ; ).

Ας πούμε όμως οτι ερευνούμε, πώς θα ξέρουμε αν αυτό που βρίσκουμε είναι αληθές ή ψευδές ;
Φεύγουμε λίγο από τον Πλάτωνα (που δίνει απάντηση με τη θέση της αληθείας ως μη-λήθης και της γνώσης ως ανάμνησης - τα πάντα ήσσω=όλα είναι μέσα μας) και πάμε στον Μέγα Ηράκλειτο ο οποίος απάντησε μια για πάντα διδάσκοντας το καταπληκτικό : Ο,τι αν κοινωνήσωμεν, αληθεύομεν, ο,τι αν ιδιάσωμεν, ψευδόμεθα. Η γνώση αληθεύει όταν κοινωνείται και είναι ψεύδος όταν είναι ατομική κατάκτηση. Κάτι είναι αληθές όταν όλοι συμφωνούμε σε αυτό (π.χ. το ξύδι είναι ξυνό) και κάτι είναι ψευδές όταν κάποιος ισχυρισθεί οτι το ξύδι είναι γλυκό.

Τί γίνεται όμως όταν οι μισοί ισχυρίζονται οτι οι εκτροφείς και οι εκθέσεις είναι θείο δώρο και οι άλλοι μισοί οτι είναι μάστιγα για το σκύλο ; Ποιός κοινωνεί και ποιός αληθεύει ;
Ένας αρχαίος Έλληνας θα μας έλεγε οτι και οι δύο κάνουν λάθος, ουδείς κοινωνεί και αληθεύει.
Ένας σύγχρονος (όπως π.χ. εγώ !) θα υποστήριζε την άποψή του - και θα έκανε λάθος.

Δεν συμφωνώ ότι δεν υπάρχει γνώση παρά μόνο πληροφορία. Γνώση είναι ο συνδυασμός πληροφοριών και των ερμηνειών τους σε δεδομένο σύστημα αναφοράς.
Σας παραπέμπω στα θεωρήματα της μη πληρότητας του Γκέντελ (κυρίως το δεύτερο).

Η γνώση για την οποία συζητάμε είναι μια γνώση σχετική, όχι απόλυτη. Αν κάποιος παραιτηθεί από την μάταιη ελπίδα της απόλυτης γνώσης, και μπορεί να ικανοποιηθεί με την σχετική,
Παραιτηθείτε εσείς. Εγώ όχι.
Ό,τι δεν απαντά σε όλα, δεν απαντά σε τίποτε.

Λυπάμαι που δεν γνωρίζατε εμένα, ίσως τότε δεν θα είσαστε τόσο απόλυτος στην κρίση σας
Σε καμία κρίση μου δεν είμαι απόλυτος (καλά, μπορεί σε μια-δυό) σίγουρα πάντως όχι σε αυτήν.

Γιατί η ερμηνεία ενός βιώματος δεν είναι μια.
Προφανώς. Το πρόβλημα του βιώματος/εμπειρίας είναι η ερμηνεία του. Εκεί χρειάζεται το κριτήριο. Και ξεκινάμε πάλι από την αρχή.

Συγνώμην αν εξειδίκευσα πολύ τη συζήτηση, λυπάμαι για τα τυχόν λάθη μου, ας κρατήσουμε όλοι οτι ως πεπερασμένοι είμαστε σχετικοί - σε όλα - άρα ας μην διεκδικούμε απόλυτες αλήθειες για τον εαυτό μας και ας μην αποδίδουμε απόλυτα λάθη στους όποιους άλλους. Ας χρησιμοποιήσουμε το διαλεκτικό σχήμα θέση-αντίθεση-σύνθεση σε κάθε ζήτημα, ακόμα και στη συζήτηση για τους εκτροφείς, τις εκθέσεις, τη μορφολογία, τους κουταβέμπορους, σε όλα !
.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Ναι, αλλά για δε με πας κατευθείαν ίντερνετ που είναι και το πιο συνηθες πια;
Σε τέτοια βιβλία που λες, πιθανότερο η πληροφορία να δημιουργήσει μηδενική σύγχυση.
Οτιδηποτε προέρχεται από "επίσημους" φορείς όπως μητρικούς ομίλους και ομιλους της φυλής γενικότερα, ακόμα και σελίδες κυνολογικών ομίλων άλλων χωρών (δυστυχώς) για τα βασικά, μπορείς να εμπιστευτείς χωρίς να παραπλανηθεις.
Είναι μια πολύ καλή αρχή δηλαδή.
 
  • Like
Reactions: zerom0


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
Εχω πρόβλημα να βρω μητρικό όμιλο μαλτέζ. Για να συγκρίνω το τι σκαμπάζω με κάτι αξιόπιστα συγκεντρωτικό σε πληροφορία. Μπορείς να με βοηθήσεις γιατί κάτι πιθανό να μου διαφεύγει την έρευνά μου;
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Κι εγώ έψαχνα από περιέργεια.
Στο πρότυπο αναφέρει ως PATRONAGE την Ιταλία και ψάχνοντας αυτό που βρήκα είναι το CBM.
Ίσως η Αναστασία γνωρίζει παραπάνω.
Παντως λίγο που είδα εχει πολύ πράγμα μεσα και για maltese και για bolognese.
 


p__nat

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2019
278
754
Όχι, δεν έχω καταφέρει να βρω κάτι, έχω βρει ένα κλειστό κλαμπ στη Μ. Βρετανία, αλλά εκεί εκθρέφουν με άλλο πρότυπο ούτως ή άλλως...
Επόμενη σκέψη μου είναι να επικοινωνήσω κατευθείαν με την FCI, ή τον Κυνολογικό Όμιλο Ιταλίας.
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Είναι πραγματικά αξιοθαύμαστο το ότι πρέπει να κάθεσαι με τι ωωωωωωρες όμως, να ξεθάβεις το τι έχει πει ο καθένας ever. Συνταξιούχος είσαι ή εισοδηματίας; Μπράβο σου όμως!!!

Εσύ τώρα πιστεύεις ότι κάπως κλονίζεις τον χαρακτήρα μου ή την ψυχολογία μου, παραθέτοντας κουβέντες μου σκόρπιες. Λες και δεν έχω το δικαίωμα να πιστεύω ότι θέλω, όποτε το θέλω μάλλον.
Η επίσης, λες και δεν έχω το δικαίωμα να αλλάζω γνώμη.

Να κάνουμε το εξής...όποτε θέλω να ποστάρω κάτι, θα στο στέλνω πρώτα. Να με ενημερώνεις αν κάπου, κάποτε, έχω υποστηρίξει το αντίθετο. Εντάξει;
Η να μου πει η @zerom0 αν η θέση μου ( ; ) η στάση ζωής μου ( ; ) το επιτρέπει.

Ρε σεις...πάτε καθόλου καλά;
Σε ένα φόρουμ συζητήσεων είμαστε σχετικά με τον σκύλο.
Οχι σε group therapies που καλούνται οι μισοί να ξεβρακώνουν τα σώψυχά τους, για να τους διορθώνουν οι άλλοι μισοί.

Εδώ η άλλη μου την λέει για να το παίξει έξυπνη και να μαζέχει χαχάκια, που χειροκρότησα κάποιον, κάπου, για κάτι που είπε. Χωρίς καν, να ξέρει τι σκατά ήταν, αυτό που είπε. Που αν το άκουγε, χωρίς να έβλεπε ποιός το λέει, θα χειροκρόταγε χοροπηδηχτά κιόλας. Που το ανέφερα οικειοθελώς, άκου τώρα...χωρίς να φοβηθώ να το ξεστομίσω!!!! Ουαααα μου!!!! Λες και πρέπει να της δώσω λ/σμό αν και τι θα επικροτώ.

Δώστε τα φώτα σας, σε ότι αφορά τον σκύλο, ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ. Πείτε την διαφορετική σας άποψη, ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ. Η συμμετοχή σας εκτός που δεν είναι υποχρεωτική, αλλά μόνο και μόνο (δεν εννοώ την δική σου) για να την πείτε σποραδικά σε άλλους, είναι τουλάχιστον γελοία και προβληματική.
Ούτε καν σταυροφορία υπέρ του σκύλου δεν είναι. Σταυροφορία κατά μελών του φόρουμ είναι, αποκλειστικά και μόνο. Μιλάμε όμως για αξιοθαύμαστη εμμονή μελών, κατά άλλων μελών. Τι σας συμβαίνει;;; Γιατί προσπαθείτε ντε και καλά, να αποδείξετε ότι κάποιοι είμαστε σκάρτοι; Δεν έχετε κάτι καλύτερο να σκεφτείτε ρε παιδιά;

* Το ίδιο το θέμα έχει καταντήσει γελοίο. Οποιος έχει σκεφτεί κάτι καινούργιο για να μου την πει, παρακαλείται να το στείλει σε πμ. Θα χάσει χαχάκια, καρδούλες και λαικάκια, αλλά ίσως να κερδίσει απάντηση, αν αυτό είναι που πραγματικά τον ενδιαφέρει. Ευλόγησον.
Εισοδηματίας δυστυχώς δεν είμαι αν και θα το ήθελα πολύ. Συνταξιούχος δεν είμαι και ελπίζω να μην έρθει η στιγμή. Το ποίος είναι με τις ώρες στο φόρουμ δεν χρειάζεται σχολιασμό. Έχεις κάθε δικαίωμα έκφρασης και σε καμία περίπτωση δεν ανήκω στις φασιστικές ομάδες που επιζητούν να φιμώσουν κάποιον ή να του προσάψουν το γιατί άλλαξε γνώμη αν άλλαξε.

Γιατί έβαλα την συγκεκριμένη αντίφαση ; Με είχε παραξενέψει όταν το έγραψες. Δεν μας ενδιαφέρει η πηγή προέλευσης αρκεί να μην υπάρχουν αδέσποτα ; Δεν ξέρω αν το εννοείς, πιστεύω πως όχι. Σήμερα εμένα κάποιες πήγες προέλευσης σκύλου μου είναι αδιάφορες, κάποιες άλλες όχι. Και εγώ γίνομαι πύρκαυλος πολλές φορές αλλά γίνομαι και με τα συντρόφια που παίζουν μόνο το ξυλόφωνο.

Το αν κάποιοι πορτιέρηδες πριν ξεμπροστιάσουν ένα νεοεισερχόμενο μέλος έψαχναν να βρουν αν έχει γράψει παλαιότερα ώστε να του ρίξουν χλαπάτσα στην μούρη το γνωρίζεις, δεν χρειάζεσαι εμένα να στο πω. Αν το θες και αλλιώς είχα κάλο δάσκαλο στο ψάξιμο ( αν και έπιασα πληκτρολόγιο πριν βγουν στην πιάτσα οι προσωπικοί υπολογιστές aka PC χωρίς αυτό να σημαίνει πως είμαι κανένας ειδικός ).

Το λοιπόν, δεν με ενδιαφέρει η άλλη ή οι άλλοι και τι λένε. Ούτε οι παρέες που πιθανόν έγιναν και χάλασαν ή συνεχίζουν. Ούτε να περάσω ως δημόσιος κατήγορος, θα ήταν γελοίο να εμφανίζομαι ως τοιούτος.

Αυτά.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
@zerom0 τελικα όμως δεν μου απάντησες, αν αυτά που περιέγραψα αποτελούν ένα ρεαλιστικό και επαρκές επίπεδο γνώσης, για έναν φρέσκο στο άθλημα άνθρωπο ή και από έναν με σχετική εμπειρία.
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Για να φτάσει ο μέσος Έλληνας να διαβάσει βιβλία για συγκεκριμένη ράτσα και να ξέρει που πατάει, πρέπει να υπάρξει και η ανάλογη παιδεία.
Μέχρι πριν λίγα - ελάχιστα - χρόνια, ο σκύλος στην Ελλάδα για τους πολλούς ήταν απλά εργασίας. Κυνηγόσκυλα, τσοπανόσκυλα κλπ. Σπάνια έβλεπες αυτό που γίνεται σήμερα.
Και ξαφνικά ξεκινάει μια μαζική προώθηση "προιόντων" κυρίως από τις φιλοζωικές. Ο στόχος τους αγαθός, αλλά αν χαρίσεις μια στριτάδικη μηχανή σε κάποιον που δεν έχει ανέβει ξανά σε μηχανή, το πιθανότερο να σκοτωθεί. (Υπήρξε και η μόδα με τις μηχανές).
Όταν λοιπόν οι περισσότεροι, απαίδευτοι στο σύνολό τους και με την καταναλωτική μανία της εποχής μας, βλέπουν τα σκυλάκια στολισμένα σαν λουτρινα παιχνίδια, τι νομίζετε ότι θα κάνουν;
 


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
@zerom0 τελικα όμως δεν μου απάντησες, αν αυτά που περιέγραψα αποτελούν ένα ρεαλιστικό και επαρκές επίπεδο γνώσης, για έναν φρέσκο στο άθλημα άνθρωπο ή και από έναν με σχετική εμπειρία.
Αποτελούν ρεαλιστικό για κάποιον με σχετική εμπειρία. Οχι απαραίτητα επαρκές από μονο του και το έχω ήδη εξηγήσει εδώ:

Και η γνώση που προέρχεται από την πληροφορία έχει διαβαθμίσεις.
Κάποια σκαλοπάτια τα κατακτάς μετά από ένα Α (κι αρκετά μπόλικο) χρονικό διάστημα και κατ εμέ, ίσως έχοντας ήδη πια σκύλο (όποιας προέλευσης), όταν πια πολλά από τα επιμέρους μπορούν να σου είναι πιο ξεκάθαρα.

Από ένα σημείο και μετά δε, αρχίζει να παίρνει εξειδίκευση η γνώση αν κι εφόσον το επιθυμεί κανείς.

Το πόσο ρεαλιστικό είναι το επίπεδο γνώσης που απαιτείται από έναν φρέσκο στο άθλημα άνθρωπο ή κι από έναν με σχετική εμπειρία είναι ο προβληματισμός. Προσωπικά έχω αμφισβητήσει την επάρκεια αυτής κ όχι την ίδια τη γνώση, ούτε ποτέ την αρνήθηκα.

Κατ επέκταση, θεωρώντας εσένα @Yorkaddict το άλλο άκρο κατάκτησης τόσης γνώσης, θεώρησα επίσης ότι αρκετές φορές ταυτίζεις το δικό σου επίπεδο με κάποιον που τώρα ξεκινάει ή έχει διανύσει πολύ μικρότερη διαδρομή γιατί ενδέχεται είτε εκ των πραγμάτων είτε αναλόγως των συνθηκών, τόση να του αναλογεί.

Καταλαβαίνουμε έστω και τώρα τις διαφορές στα σημεία;
Κι απο που, κατ εμέ πάλι, αυτή η πιθανή (αλλά και πιο ρεαλιστική για τον μέσο αλλά πραγματικά ενδιαφερόμενο) ανεπάρκεια είναι λόγος ανησυχίας; Το σημείο από το οποίο θεωρώ ότι ίσως μετά από αυτό να υπάρχει τυφλή διαδρομή; Από το γεγονός ότι και το ποσοστό των σωστών εκτροφέων είναι πολύ μικρό.
Το θέμα είναι πολυπαραγοντικό και έχει να κάνει κ με τη γενικότερη παιδεία που αναφέρει και ο @vasilis_mike και την ιδιοσυγκρασία του καθε ενδιαφερόμενου.
Σκοπός είναι να ελαχιστοποιήσεις και την εξτριμιά να σε εξαπατήσει ένας εκτροφέας που σε πείθει ως "ειδήμων" στις λεπτομέρειες ότι οι γραμμές του είναι έτσι γιατί μπλαμπλα (πιθανό για να καλύψει αποκλίσεις) και στο τεχνικό κομμάτι, με τίποτα πλαστά γενεαλογικά, πεντιγκρί από πεθαμένους γεννήτορες πχ ή και πλαστές εξετάσεις υγείας και γενικά οποιαδηποτε φιοριτούρα αυτοπροώθησής του χωρίς βάση και ουσία πχ να διαθέτει πολυβραβευμένους σκύλους αλλά να ζευγαρώνει αβέρτα εμπορευόμενος κουτάβια γενικά και χωρίς το όραμα που όλοι περιμένουμε πως "αυτονόητα" θα έπρεπε να διαθέτει.
Θεωρώ κατά βάση πολύ πιο προνομιούχο κάποιον που με τα χρόνια και το ενδιαφέρον του έχει μάθει πολλά σε μια ευρεία γκάμα που ξεκινάει από τον ίδιο το σκύλο ως και το καθεστώς που στατιστικά επικρατεί. Η ακόμα περισσότερο κάποιον που εμπλέκεται. Αντίστοιχα προνομιούχος θα είναι ένας φρέσκος που θα πετύχει έναν πραγματικά έμπειρο και έντιμο να τον συμβουλευτεί επιπρόσθετα. Το αν θα αξιοποιήσει αυτό το προνόμιο είναι θέμα χαρακτήρα του μετά, γιατί υπάρχει και το once malakas always malakas.
Το "κράτα μικρό καλάθι όταν ακούς....(πρόσθεσε ό,τι θέλεις)" ή "να επιμένεις σε αυτά κι αυτά κι αυτά" είναι μια πολύτιμη γνώση που μόνο κάποιος έμπειρος πχ μπορεί να στη δώσει.

Πάνω-κάτω έτσι τα σκέφτομαι, δε σημαίνει πως η σκέψη μου είναι ο κανόνας.
Αλλά μου είναι τζιζ το όλο θέμα γιατί μιλάμε για ζωντανές ψυχές. Οχι για αστοχία προιόντος κ κακές παρτίδες αυτού.

Στον αντίποδα, στα σόσιαλ γίνεται χαμός με ανθρωποποιημένα, ή παιδοποιημένα σκυλιά ως κάτι πολύ γλυκουλίνικό και φαν να έχεις στη ζωή σου (προσωπικά δεν έχω εντοπίσει να προωθείται κάτι τέτοιο από φιλοζωικές), κόσμος ψήνεται και μετά μπαίνει σε κάθε σελιδούλα και με την πρώτη ευκαιρία ζητάει τιμούλα.

Κάθε εφόδιο για καλό, αλλά ακόμα καλύτερο να εισηγηθούν οι εκτροφείς μαζικότερα στον όμιλό τους να τεθούν προς συζήτηση και ψήφιση πιο συγκεκριμένα πλαίσια που να προστατεύονται όλες οι πλευρές περισσότερο μιας και το νήμα εδώ λέει ακριβώς αυτό: πρόβλημα με εκτροφέα
 
  • Like
Reactions: Εriana


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Άρα συμπεραίνω πως από αυτό που γράφεις @zerom0 ξεκινάνε όλα :

"η βασική ρίζα δαιμονοποίσης της γνώσης είναι το ίδιο το σύστημα στο οποίο ζούμε, το οποίο μας θέλει με συγκεκριμένες ταχύτητες, τάσεις καταναλωτισμού και όσο λιγότερη κρίση γίνεται."

Δεν είναι δηλαδή πως ειναι δύσκολο να μάθεις κάτι, απλά δεν μπαίνουμε στην διαδικασία να το κάνουμε επειδή δεν έχουμε μάθει, για ΧΨ λόγους, να λειτουργούμε κατά αυτόν τον τρόπο. Γενικότερα, όχι μόνο με τον σκύλο.

Θεωρώ πως ακριβώς από αυτο ξεκινάει και η απαίτηση που έχουμε να υπάρχει ένα οργανωμένο πλαίσιο προστασίας ώστε να νοιώθουμε σαν καταναλωτές μια ασφάλεια για το καταναλωτικό προϊόν που ονομάζεται καθαρόαιμος σκύλος.
Να ξέρουμε δηλαδή πως από όπου και αν ψωνίσουμε, ανεξάρτητα από τις γνώσεις μας, θα έχουμε μια ασφάλεια και θα πάρουμε αυτό που θέλουμε.

Δεδομένων λοιπόν των συνθηκών στην Ελλάδα, θεωρώ πως κάτι τέτοιο είναι αδύνατο να συμβεί, εάν δεν ξέρουμε 5 10 πράγματα ώστε να αυξήσουμε τις πιθανότητες να ελιχθουμε με ασφάλεια και να αποφύγουμε τις κακοτοπιές.
 
  • Like
Reactions: Εriana


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Αποτελούν ρεαλιστικό για κάποιον με σχετική εμπειρία. Οχι απαραίτητα επαρκές από μονο του και το έχω ήδη εξηγήσει εδώ:



Το θέμα είναι πολυπαραγοντικό και έχει να κάνει κ με τη γενικότερη παιδεία που αναφέρει και ο @vasilis_mike και την ιδιοσυγκρασία του καθε ενδιαφερόμενου.
Σκοπός είναι να ελαχιστοποιήσεις και την εξτριμιά να σε εξαπατήσει ένας εκτροφέας που σε πείθει ως "ειδήμων" στις λεπτομέρειες ότι οι γραμμές του είναι έτσι γιατί μπλαμπλα (πιθανό για να καλύψει αποκλίσεις) και στο τεχνικό κομμάτι, με τίποτα πλαστά γενεαλογικά, πεντιγκρί από πεθαμένους γεννήτορες πχ ή και πλαστές εξετάσεις υγείας και γενικά οποιαδηποτε φιοριτούρα αυτοπροώθησής του χωρίς βάση και ουσία πχ να διαθέτει πολυβραβευμένους σκύλους αλλά να ζευγαρώνει αβέρτα εμπορευόμενος κουτάβια γενικά και χωρίς το όραμα που όλοι περιμένουμε πως "αυτονόητα" θα έπρεπε να διαθέτει.
Θεωρώ κατά βάση πολύ πιο προνομιούχο κάποιον που με τα χρόνια και το ενδιαφέρον του έχει μάθει πολλά σε μια ευρεία γκάμα που ξεκινάει από τον ίδιο το σκύλο ως και το καθεστώς που στατιστικά επικρατεί. Η ακόμα περισσότερο κάποιον που εμπλέκεται. Αντίστοιχα προνομιούχος θα είναι ένας φρέσκος που θα πετύχει έναν πραγματικά έμπειρο και έντιμο να τον συμβουλευτεί επιπρόσθετα. Το αν θα αξιοποιήσει αυτό το προνόμιο είναι θέμα χαρακτήρα του μετά, γιατί υπάρχει και το once malakas always malakas.
Το "κράτα μικρό καλάθι όταν ακούς....(πρόσθεσε ό,τι θέλεις)" ή "να επιμένεις σε αυτά κι αυτά κι αυτά" είναι μια πολύτιμη γνώση που μόνο κάποιος έμπειρος πχ μπορεί να στη δώσει.

Πάνω-κάτω έτσι τα σκέφτομαι, δε σημαίνει πως η σκέψη μου είναι ο κανόνας.
Αλλά μου είναι τζιζ το όλο θέμα γιατί μιλάμε για ζωντανές ψυχές. Οχι για αστοχία προιόντος κ κακές παρτίδες αυτού.

Στον αντίποδα, στα σόσιαλ γίνεται χαμός με ανθρωποποιημένα, ή παιδοποιημένα σκυλιά ως κάτι πολύ γλυκουλίνικό και φαν να έχεις στη ζωή σου (προσωπικά δεν έχω εντοπίσει να προωθείται κάτι τέτοιο από φιλοζωικές), κόσμος ψήνεται και μετά μπαίνει σε κάθε σελιδούλα και με την πρώτη ευκαιρία ζητάει τιμούλα.

Κάθε εφόδιο για καλό, αλλά ακόμα καλύτερο να εισηγηθούν οι εκτροφείς μαζικότερα στον όμιλό τους να τεθούν προς συζήτηση και ψήφιση πιο συγκεκριμένα πλαίσια που να προστατεύονται όλες οι πλευρές περισσότερο μιας και το νήμα εδώ λέει ακριβώς αυτό: πρόβλημα με εκτροφέα
Πάνω σε αυτά που λες, θα σου πω το εξής. Πριν πάρω τον Μάικ, διάβαζα επί 6 μήνες (πραγματικό νούμερο) μέχρι τα ξημερώματα για όλες τις φυλές που έδειχνα ενδιαφέρον, για να αποφασίσω που και πως θα καταλήξω. Στην συνέχεια και μετά απο 5 χρόνια δεν σταμάτησα το ψάξιμο και το διάβασμα. Για πράγματα που πραγματικά με ενδιαφέρουν σαν ιδιοκτήτης και όχι σαν εκτροφέας. Δεν το λέω υποτιμητικά, αντίθετα. Πολύ λιγότερα αλλά πιο ουσιώδη για την καλή συμβίωση ενδιαφέρουν έναν ιδιοκτήτη σε αντίθεση με τον εκτροφέα.

Και εκεί έρχεται η γκρίνια μου ή αν θες οργή μου με τους εκτροφείς που συνάντησα κατά την αναζήτησή μου για τον μικρό που έχω τώρα.
Και πάλι για να μην παρεξηγηθώ, λέω: Με αυτούς που μίλησα στο σύνολο και όχι μόνο από Ελλάδα, αλλά σχεδόν από τις περισσότερες χώρες της Ευρώπης.

Όταν λοιπόν έχεις κάνει την μελέτη σου και βλέπεις πχ ότι τα Αμσταφ είναι σε υψηλές θέσεις στα προβλήματα δυσπλασίας και σου λέει ο εκτροφέας:
Έλληνας: Δεν έχει η φυλή δυσπλασία, η όποια δυσπλασία προκύψει θα είναι από τα πλακάκια του σπιτιού σου
Ισπανός: Ναι οι γονείς έχουν και οι 2 δυσπλασία C αλλά τα κουτάβια που περιμένω θα είναι υγιή αλλά και να έχουν, δεν θα έχεις πρόβλημα...
(φέρνω 2 από τα πολλά παραδείγματα)
Αυτοί οι άνθρωποι είτε είναι εντελώς άσχετοι, οπότε δεν θα έπρεπε να κάνουν εκτροφή ή σε δουλεύουν παρά του ότι τους δείχνεις ότι κάτι έχεις καταφέρει να μάθεις κι εσύ ο άσχετος.

Δεν θα πάω σε άλλα παραδείγματα για διάφορα, όχι μόνο για την δυσπλασία, αλλά πιστεύω ότι το νόημα το πιάνεις.
 


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
Θεωρώ πως ακριβώς από αυτο ξεκινάει και η απαίτηση που έχουμε να υπάρχει ένα οργανωμένο πλαίσιο προστασίας ώστε να νοιώθουμε σαν καταναλωτές μια ασφάλεια για το καταναλωτικό προϊόν που ονομάζεται καθαρόαιμος σκύλος.
Να βλέπεις; Δε μπορώ να μιλάω ως καταναλωτής αλλά για υιοθεσία επι πληρωμή στη συγκεκριμένη.
Αρνούμαι το "καταναλωτής", με απωθεί πολύ όταν μιλάμε για μελλοντικούς συντρόφους.Ασε που όσο πιο καταναλωτής νιώθω τόσο πιο καταναλωτικά θα φερθώ απέναντι και σε ένα ζωντανό πλάσμα....άρα τι σόι σύστημα αξιών έχω; Καταναλωτική εμπειρία είναι η απόκτηση σκύλου και η ζωή με αυτόν; Δε θα πρεπε κατ εμε.
Δεν είναι δηλαδή πως ειναι δύσκολο να μάθεις κάτι,
Γενικά δεν είναι δύσκολο να μάθεις κάτι αλλά είναι δύσκολο να εμβαθύνεις όσο χρειάζεται και όχι γιατί δεν ενδιαφέρεσαι ή βαριέσαι αλλά γιατί έχεις και τον απατεώνα μπροστά σου.

Η ισορροπία που γυρεύω είναι και γνώση αλλά και προστασία ΟΛΩΝ των εμπλεκόμενων μελών (ΣΚΥΛΟΣ, ΣΚΥΛΟΣ, ΣΚΥΛΟΣ, κηδεμόνας, εκτροφέας)

Σε τελική βρε @Yorkaddict αν πας σε έναν σωστό εκτροφέα τελείως αχαμπέρωτος για τη φυλή του, καλά θα κάνει να σε απορρίψει κιόλας εφόσον θέλει να εξασφαλίσει όσο πιο σωστούς κηδεμόνες κι αυτός, οπότε έτσι κρίνεσαι κι εσύ για τα κίνητρά σου και δικαίως!
 


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
@vasilis_mike αυτό είναι και το πρόβλημα..ότι μπορεί να μετατραπεί σε κυκεώνα η όλη διαδικασία και να πέσει πολύ από το βάθρο της η εν λόγω πρόθεση-επιλογή.

τέλος καλό όλα καλά όμως για σένα γιατί πήρες και πολύτιμη βοήθεια ώστε να μη σκορπίζεσαι άκαρπα στη μεγάλη έρευνά σου;
να κάτι θετικό λοιπόν ;)
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Μα ως καταναλωτικό προϊόν αντιμετωπίζεται, πως θα ήθελες να το πω;
Άλλο το πως νοιώθουμε.

Και κάτι ακόμα
Κάθε εφόδιο για καλό, αλλά ακόμα καλύτερο να εισηγηθούν οι εκτροφείς μαζικότερα στον όμιλό τους να τεθούν προς συζήτηση και ψήφιση πιο συγκεκριμένα πλαίσια που να προστατεύονται όλες οι πλευρές περισσότερο μιας και το νήμα εδώ λέει ακριβώς αυτό: πρόβλημα με εκτροφέα
Με βάση τα ποσοστά που αναφέρθηκαν θεωρείς πως κάτι τέτοιο θα ήταν εφικτό;
Τι συμφέρει την πλειοψηφία;
Ένα πλαίσιο που θα τους βάλει τα δύο πόδια σε ένα παπούτσι και ενδεχομένως να μην τους συνέφερε κιόλας (οικονομικά) το τσιμπουσι της αναπαραγωγής στο ονομα της "εκτροφής" ή όλα χύμα;
Θέλουν ένα εκπαιδευμένο κοινό;

Και σε όλα αυτά βέβαια συνυπολογιζεις την ιστορία μας στην οργανωμένη κυνοφιλια, το ταμπεραμέντο μας ως λαού και φυσικά όλα όσα αναφέρθηκαν περί 'γνώσης" που αφορά φυσικά ΚΑΙ τους εκτροφείς.
 
  • Like
Reactions: Εriana and zerom0


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3