Σκνιπα και λεισμανιαση ( ; )


Aryas

Member
10 Αυγούστου 2021
7
0
30
Παιδια γεια! Εχω μια υπεροχη σκυλιτσα 10 χρονων που την υπεραγαπω. Την εχω προσεξει στη ζωη μου σαν τα ματια μου, ειδικα απο τη λεισμανιαση ( σπρει, αμπουλες, τεστ, την εχω μεσα τη σκυλιτσα μου, φιδακια στην αυλη, ψεκαζω κλπ ). Τωρα το πρωι ηθελε να βγει στην αυλη την αναγκη της και την εβγαλα, ε την αφησα 2 λεπτα και μολις πηγα να την μαζεψω ειδα ενα καφε εντομο στη μουσουδα της, δεν προλαβα να το δω καλα γιατι το εδιωξα αμεσως αλλα υποθετω πως ηταν η περιβοητη παλιοσκνιπα ( λογω ωρας, ηταν 6 το πρωι και επειδη μου φανηκε σαν τριχωτη ).
Αυτην την περιοδο, το ενδεχομενο να παθει κατι με αγχωνει πολυ παραπανω γιατι σε δυο εβδομαδες μπαινω φανταρος για 6 μηνες και θα την κρατησουν οι γονεις μου, που φυσικα δε γνωριζουν να την τρεξουν η τι να κανουν σε περιπτωση που αρρωστησει. Ηθελα να ρωτησω τα παρακατω:

Σε ποσο καιρο περιπου ειναι ανιχνευσιμη η λεισμανιαση; Φανταζομαι πανω κατω σε εναν μηνα οπως οι περισσοτερες αρρωστιες στο αιμα. Να μην περιμενω ως τον Νοεμβριο να της κανω εξεταση πιο νωρις αν ειναι για να μαι σιγουρος...
Και
μηπως να της εδινα leisguard τωρα σε περιπτωση που οντως ηταν ( μολυσμενη ) παλιοσκνιπα μπας και δεν μου αρρωστησει, για να ναι και γενικα πιο προστατευμενη οσο λειπω φανταρος;
Ειναι καθολου επικινδυνο αυτο για τα νεφρα της ας πουμε, μιας που ειναι πλεον μεγαλη ( 10 προς 11 ); Της το εδινα σε πιο νεαρη ηλικια προληπτικα το neisguard καποια καλοκαιρια.
Ευχαριστω πολυ ( και συγγνωμη για το μεγαλο ποστ! )