Σκυλιά σε δημόσιους αθλητικούς χώρους.


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Με την ιδια λογικη ο γερος στην δουλεια , που ειναι και λιγο παλαβος με πιεση 4000 μια μερα εφερε και εφτιαχνε κατι δοκανα γιατι λεει μπαινει ενα μο*νι ( το ν πατρινιο ) στο αμπελι και του κλεβει τα σταφυλια

Εμενα παντως ο σκυλος μου δεν χεζει στο παρκο και στα τετοια μου αν των αλλων το κανουν , - οταν - παω στο παρκο συνηθως κοροιδευω τους υπερπροστατευτικους γονεις με τα ασθματικα παιδια , τις χοντρες μαμαδες που παρατανε τις συσκευασιες απο τα πατατακια στις κερκιδες και τους βαρυμαγκες με το μεγαλο στομα που σε βριζουν απο τα 50 μετρα και περναει η ωρα ευχαριστα :confused:
Στα τετοια μου εννοω ως προς την γενικευση οτι επειδη καποιων οι σκυλοι χεζουν και δεν τα μαζευουν δεν πρεπει και οι αλλοι που τα μαζευουν να πηγαινουν τα σκυλια τους στο παρκο , εχω και εγω κατι γειτονες που ενω εχουμε ολο το βουνο απεναντι απο το σπιτι φερνουν το σκυλο και χεζει μπροστα απο την πορτα , ο λογος βεβαια ειναι οτι δεν καταλαβαινουν πως οπως η σκατουλα βρωμαει και σε εμενα βρωμαει και σε αυτους οταν περνανε μπροστα απο το σπιτι μου για να πανε σπιτι τους .
Νίκο ναι σε συζήτηση μεταξύ μας ναι και εγώ είμαι όπως εσύ!
Δεν δέχομαι από κανέναν παρατήρηση γιατί είμαι σωστός και ναι θα αντιμιλήσω σε όποιον αναφερθεί στον σκύλο μου!Ναι θα αυτοπροστατευτώ!

Πέρα όμως από αυτό γιατί οι υπόλοιποι δεν ξέρουν πως ενεργούμε εσύ και εγώ που είμαστε σωστοί και μας παίρνει η μπάλα, οφείλουμε να συζητήσουμε μεταξύ μας, σαν νοήμονες άνθρωποι τι πραγματικά συμβαίνει!

Ότι δηλαδή ναι θα αυτοπροστατευτούμε όταν μας συμβεί αυτό αλλά πρέπει και να το κοιτάξουμε εφόσον εμείς ως σκυλο-ιδιοκτήτες είμαστε υπεύθυνοι για αυτήν την κατάσταση!

Υ.Γ.: Τον παππού με το δόκανο πεσ'τον ότι το αμπέλι(σταφύλι) είναι τοξικό για τον σκύλο!Μάλλον κανα ανθρωποειδές του κλέβει τα σταφύλια!

Ο κοσμος ειναι αμαθεις και δεν σκεφτεται λογικα!!οτι του πλασαρουν λεει και μεχρι εκει που φτανει το μυαλο του σκεφτεται!βγαινοντας απο την στειρωση οτι ειχε ξυπνησει ο ερμης πηγαμε απεναντι σε μια νησιδα του δρομου με γκαζον και δεντρα και περναει μια γιαγια με τσαντες και μου λεει γι αυτο εχουν ξεραθει ολα τα δεντρα!!!!της λεω γιατι;μου λεει αφου κατουρανε τα σκυλια!!!

Ειμαστε πολυ πισω σε σκεψη και μυαλο ακομα σαν χωρα!!!!σε κανα δυο γενιες βλεπουμε!
1η απάντηση:
Με τόση βρώμα τριγύρω τα κάτουρα του σκύλου δεν νομίζω να ευθύνονται για την ξήρανση των φυτών!

2η απάντηση:
Αν είναι να ξεραθούν τα φυτά από τα κάτουρα, ας είναι, είναι φυσικό τρόπος!Το θέμα είναι ότι ξεραίνονται από την βρώμα που αφήνουμε εμείς οι άνθρωποι!

Υ.Γ.: Καθημερινές απαντήσεις...:rolleyes:
 
Last edited:


Avraki

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2011
938
5
Αθήνα
για την φολα δεν θεωρω οτι ευθυνονται γιατι οι ανθρωποι που το κανουν αυτο ειναι "ΑΝΩΜΑΛΟΙ"
Συμφωνώ απόλυτα! Ένας άνθρωπος που βάζει φόλα ως λύση είναι απλά σκατόψυχος, τέλος!!! Δεν είναι επειδή κάποιοι δεν μαζεύουν τις ακαθαρσίες του σκύλου τους! Οι συγκεκριμένοι θέλουν απλά μία αφορμή για να εγκληματίσουν!
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Συμφωνώ απόλυτα! Ένας άνθρωπος που βάζει φόλα ως λύση είναι απλά σκατόψυχος, τέλος!!! Δεν είναι επειδή κάποιοι δεν μαζεύουν τις ακαθαρσίες του σκύλου τους! Οι συγκεκριμένοι θέλουν απλά μία αφορμή για να εγκληματίσουν!
Ως έγκλημα και ψυχοπάθεια το βλέπουμε εμείς που ζούμε και συμβιώνουμε με σκύλους. Για πολλούς άλλους - που δεν έχουν συναισθηματικό δέσιμο με το σκύλο - είναι απλά ...το Ajax ο άσπρος σίφουνας!
 


Avraki

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2011
938
5
Αθήνα
Ως έγκλημα και ψυχοπάθεια το βλέπουμε εμείς που ζούμε και συμβιώνουμε με σκύλους. Για πολλούς άλλους - που δεν έχουν συναισθηματικό δέσιμο με το σκύλο - είναι απλά ...το Ajax ο άσπρος σίφουνας!
Aν δεν λανθάνω (αν λανθάνω διορθώστε με) οι φόλες απαγορεύονται βάσει νόμου! Άρα, δεν είναι έγκλημα μόνο για όσους αγαπάνε τα ζώα, αλλά για όλους, όσοι έχουν κοινή λογική! Και το έγκλημα δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί ποτέ ως δικαιολογία ή ως επιχείρημα!
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Avraki δεν με πιάνεις.
Δεν αντιλέγω ότι είναι έγκλημα και παράνομο. Έχω σκύλους και τρέμει η ψυχή μου κάθε μέρα. Από το συμβάν με τον buzz και μετά, μετά από κάθε βόλτα τις χώνω στη μπανιέρα και τους πλένω τα πόδια.

Αυτό που λέω είναι ότι μην μαζεύοντας τα σκυλοαπόβλητα, προκαλούμε τους φολορίχτες.
 


silver

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2012
813
1
Αθήνα
Όποιος έχει ανάλογες τάσεις, θα βρει και ανάλογες "αιτίες". Από το γάβγισμα, μέχρι το μεγάλο μέγεθος ενός σκύλου ή τη θεωρία ότι ακόμα και η παρουσία ενός σκύλου, αποτελεί εστία μόλυνσης
 


Avraki

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2011
938
5
Αθήνα
Αυτό που λέω είναι ότι μην μαζεύοντας τα σκυλοαπόβλητα, προκαλούμε τους φολορίχτες.
Εδώ συμφωνώ! Εν μέρει (γιατί θεωρώ πως τα κτήνη που δρουν έτσι δεν χρειάζονται αιτία) αλλά συμφωνώ!
 


Nikolojohn

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2011
153
3
Χαϊδάρι
Καλα και η ομαδοποιηση ειναι ελαφρως παραλογη!!!
Όλο το νόημα συνοψίζεται στην παραπάνω φράση!

Δεν μπορούμε να τους βάλουμε όλους σε ένα σακούλι, επειδή τα βιώματα μας είναι τέτοια. Και εμείς ως σωστοί ιδιοκτήτες (σε αυτό το forum εννοώ), δεν γίνεται να σκεφτόμαστε ότι δεν θα ξαναπάω κάπου, παρόλο που είμαι σωστός, επειδή κάποιοι άλλοι δεν κάνουν αυτό που πρέπει. Βάλτα με αυτούς που δεν κάνουν το σωστό και όχι με όλους!

Και εγώ δεν θα έφευγα, αλλά δεν ήξερα πως θα αντιδρούσε το σκυλί σε πιο έντονους διαπληκτισμούς, παρόλο που είναι φουλ κοινωνικοποιημένη!
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.457
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
να ρωτήσω κι εγώ κάτι σχετικό?

Υπάρχει άραγε κάποια νομοθεσία που να απαγορεύει την παρουσία σκύλου στην εξέδρα αθλητικού χώρου? Το έχω ψάξει και δεν βρίσκω κάτι.

Μπορούν να μου απαγορεύσουν να παρακολουθήσω έναν αγώνα που θέλω να πάω να τον δω με τον σκύλο μου?
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Θεωρητικά...εξαρτάται από το καθεστώς ιδιοκτησίας του χώρου.
Αν πρόκειται για ιδιωτικό γήπεδο, μπορούν να στο απαγορεύσουν. Υπόκειται στην διακριτική τους ευχέρεια.
Αν είναι δημόσιο/δημοτικό γήπεδο, φαντάζομαι πως βάσει Νόμου όχι, αλλά το πιθανότερο να στο βγάλουν ξυνό, με την μανούρα που θα σου κάνουν.

Κάτσε να ψάξουμε λίγο τον νέο Νόμο...:rolleyes:
 


teomarnountsidis

Active Member
19 Οκτωβρίου 2012
27
0
p.f
παιδια εγω το μονο που ξερω ειναι οτι απαγορευονται τα κατοικιδια ΜΕΣΑ στις παιδικες χαρες και ΜΟΝΟ αν υπαρχει επιγραφη με την παραγραφο του νομου ο οποιος απαγορευει την εισοδο.. αν δεν υπαρχει η πινακιδα δεν απαγορευεται πουθενα.. σας το αναφερω γιατι οταν ηταν μικρος ο δικος μου ειχα παει σε παρκο που ειχε και μια κουνια οπου δεν υπηρχε απαγορευση και ηρθε μια και αρχισε να με βριζει ...αρχικα δεν εδωσα σημασια αλλα μετα ειπε οτι θα ριξει φολες για το "κωλοσκυλα" και πηγα να την αρπαξω . φωναξε την αστυνομια και μου ειπαν με πολυ ευγενικο τροπο να μην ασχολουμαι και αν γινεται να φυγω για να μην συνεχιστει η φασαρια.αλλα μου εξηγησαν οτι αν θελω μπορω να κατσω και δεν μπορει να μου κανει τιποτα κανεις. εφυγα μονο επειδη μου το ζητησαν με πολυ καλο τροπο . περιττο να σας πω οτι η τυπισα εχει και ενα κανισακι
 




amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.457
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Αν είναι δημόσιο/δημοτικό γήπεδο, φαντάζομαι πως βάσει Νόμου όχι, αλλά το πιθανότερο να στο βγάλουν ξυνό, με την μανούρα που θα σου κάνουν.

Κάτσε να ψάξουμε λίγο τον νέο Νόμο...:rolleyes:
έψαξα χθές τον νόμο, δεν βρήκα κάτι... Αν κάποιος ξέρει κάτι παραπάνω, δεκτή η κάθε βοήθεια.
Για την ιστορία, το γήπεδο που δεν με άφησαν να μπω, είναι το κλειστό Γυμναστήριο Νέας Σμύρνης, όπου έπαιζαν βόλεϊ ερασιτεχνικού πρωταθλήματος (εκεί έχει πέσει το ανδρικό βόλεϊ του Πανιωνίου).

Επειδή έχω ένα καινούργιο κουτάβι, θέλω να εκτίθεται σε διάφορα γεγονότα, για να συνηθίζει και να κοινωνικοποιείται. Τέλος πάντων, το γήπεδο ήταν σχεδόν ολόαδειο, μην φανταστείτε πως ήταν τίγκα στον κόσμο.

Με τσαντίσανε, γι αυτό το ψάχνω.
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.457
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Εν τω μεταξύ, ξαναδιαβάζοντας τώρα τον νόμο, επιτρέπονται τα σκυλιά μέσα στα Μέσα Μαζικής Συγκοινωνίας μόνο μέσα σε κλουβί... Κατά τα άλλα, υποχρεούται ο ιδιοκτήτης διάφορα, απαγορεύονται διάφορα άλλα, αλλά σε κανένα άλλο σημείο πέραν των ΜΜΣ δεν αναφέρεται τι δικαιούνται οι ιδιοκτήτες και οι σκύλοι. Δικαιώματα δεν έχουμε? Μόνο υποχρεώσεις?
 


Avraki

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2011
938
5
Αθήνα
ΜΕΣΑ στις παιδικες χαρες και ΜΟΝΟ αν υπαρχει επιγραφη με την παραγραφο του νομου ο οποιος απαγορευει την εισοδο.. αν δεν υπαρχει η πινακιδα δεν απαγορευεται πουθενα..
Με κάθε επιφύλαξη αυτό που λες δεν ισχύει, ή μάλλον ισχύει εν μέρει! Η ύπαρξη πινακίδας δεν είναι υποχρεωτική, ΑΛΛΑ η παιδική χαρά έχει ορισμένη έννοια βάσει νόμου! Μία κούνια δεν κάνει έναν χώρο παιδική χαρά! Αν ένας χώρος είναι περιφραγμένος (και αυτό είναι η λέξη-κλειδί στην όλη υπόθεση) και πληροί συγκεκριμένες βάσει νόμου προϋποθέσεις, πινακίδα ή όχι, ο σκύλος απαγορεύεται. Αν τώρα υπάρχει και μία και δέκα κούνιες κάπου και μονόζυγα και ό,τι άλλο θες, αλλά δεν είναι περιφραγμένος ο χώρος, όσο και να χτυπιούνται μερικοί και όσες πινακίδες και να υπάρχουν ο σκύλος είναι μια χαρά νόμιμος παντού!
 


Cicaci

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2010
353
3
Ξάνθη
Σε έναν τέτοιο χώρο έγινε κυρίως η εκπαίδευση του Αφρο. Τις ώρες που δεν είχε παιδιά. Κι εμένα ήρθαν 2-3 φορές κάποιοι και μου έκαναν τη παρατήρηση. Δεν έδωσα συνέχεια στο θέμα. Απλά συνέχιζα να πηγαίνω. Ποτέ δε λέρωσε εκεί. Αλλά όπως προείπατε αν όλοι μας προσέχαμε τους χώρους αυτούς ή αν τελικά και η ίδια πολιτεία παραχωρούσε στους δημότες της ανάλογους χώρους για αυτό το σκοπό δε θα μπαίναμε τώρα σε όλη αυτή τη ψυχοφθόρα διαδικασία ιδιοκτήτες και μη.
 
  • Like
Reactions: ΒασιλικηΖ


elemaraki

Well-Known Member
3 Αυγούστου 2012
634
1
Στην παιδικη χαρα της γειτονιας μου παντως εχει πινακιδα που γραφει απαγορευονται τα κατοικιδια! Το σεβομαι απολυτα
 


chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
Στις παιδικές δεν επιτρέπονται ούτε στην Αγγλία τα σκυλιά.
Απλά εδώ είναι όλες περιφραγμένες και έχουν και τη σχετική πινακίδα σε κάθε είσοδο.
 


Vanessa99

Well-Known Member
28 Ιανουαρίου 2017
250
282
Καλησπέρα, καλά Χριστούγεννα με υγεία και ευτυχία σε όλους!
Ψάχνω εδώ και μέρες να δω αν έχει αλλάξει ο νόμος για τα σκυλιά στα δημόσια πάρκα κτλ αλλά δεν βρίσκω κάτι. Ισχύει αυτός που λέει ότι μπορούμε να πάμε στα περισσότερα αρκεί να μην υπάρχει παιδική χαρά κοντά? (Και εννοείται το μαζεύουμε ότι κάνει, αν και θα φροντίσω να έχει κάνει τις ανάγκες του πριν παμε)
Εδώ που ζω έχουμε περιφραγμενα τρία μέρη που θα μπορούσαμε να πάμε. Ένα πάρκο, το οποίο όμως το έχουν κλεισει λόγω λοκνταουν. Ένα δημόσιο γήπεδο (να σημειώσω ότι έχει γρασίδι κάτω στο γήπεδο ποδοσφαίρου και γύρω γύρω το υλικό στο οποίο τρέχουν κτλ. Πηγαίνει κόσμος εκεί να περπατήσει κυρίως, να τρέξει, όχι για να παίξουν ποδόσφαιρο. Απλά είναι ενιαίος σαν χώρος, γήπεδο ποδοσφαίρου και τρέξιμο κτλ). Είναι μεγάλος σαν χώρος, ανοιχτός και περιφραγμένος. Μπορούμε να πάμε σε ώρα που να μην έχει κόσμο
Και υπάρχει και ένα περιφραγμένο γήπεδο μπασκετ στο σχολείο, και εκεί πάνε άτομα και παίζουν (όχι μόνο παιδιά και μεγάλοι). Και αυτό το έχουμε βρει αρκετές φορές άδειο
Δεν έχω καταλάβει ακριβώς όμως, αν μπορούμε να πάμε σε κάποιο από αυτά και να είμαστε νόμιμοι, αν τυχόν γίνει κάποιο παράπονο. Είναι δημόσια, δεν έχουν παιδική χαρά κοντά, αλλά μπορούμε να πάμε με τον ροκυ μιας και δεν είναι "σκυλοπαρκα"? (Δυστυχώς, εδώ δεν έχουμε τέτοια, και γενικά ο κόσμος δεν πολυβγαζει έτσι τα σκυλιά του έξω, να τρέξουν κτλ). Δε με πειράζει να τον έχω δεμένο, δηλαδή να είμαστε μαζί και να τρέξουμε, απλά θα ήθελα να έχει αυτή τη παραπάνω ελευθερία απο αποψη χωρου και εγώ να μην έχω το άγχος μήπως έρθει κάποιο αυτοκίνητο και μας πατησει :') (μιας και τώρα τρέχουμε και λίγο στο πεζοδρόμιο, αλλά όσο να είναι, δεν είναι το ίδιο)
 


ΒασιλικηΖ

Well-Known Member
26 Σεπτεμβρίου 2020
276
246
41
Στον αθλητικό χώρο δεν ξέρω αν επιτρέπεται να μπεις. Έτσι όπως το ακούω μάλλον όχι.
Μέσα στο σχολείο σίγουρα απαγορεύεται.

Κοντά σε παιδικές χαρές δεν απαγορεύεται, μπορείτε να πάτε πέρα δώθε απ' έξω και να κάνετε και τα κακά σας έξω από την πόρτα. Δεν είναι ευγενικό αλλά ούτε και παράπονο.

Να τον λύσεις απαγορεύεται όπουδηοτε εκτός από σκυλοπαρκο.
Ακόμα και στο βουνό και στην θάλασσα.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.600
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3