Τι ξερουμε απο δεκαοχτουρες; (Μωρο διασωση)


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.529
6.957
Λοιπον dogforum, εσεις που ξερετε τα πολλα κι ο νους σας κατεβαζει, τι συμβουλες εχετε;

Αυτο το μωρο το βρηκα στην εισοδο της πολυκατοικιας μου το πρωι.

IMG_20200927_110540.jpg

Η αληθεια ειναι οτι βιαζομουνα πολυ κ απλα του αφησα αυτα μπας κ ειναι αρκετα μεγαλο να φαει μονο του αλλα απο οτι μου ειπαν μετα μπα. Το καταλαβα κ εγω οτι ηταν μωρο, εχουν γεννησει κ αλλη φορα δεκαοχτουρες στο πισω μπαλκονι του πατρικου (βυβ )

Γυρισα κ το βρηκα στο ιδιο σημειο. Μιλησα με ανιμα, μου ειπαν ειναι πολυ μωρο κ δεν τρωει μονο του, μου ειπαν που να απευθυνθω στη Θεσσαλονίκη (κεντρο δρασης αγριας ζωης), το μαζεψα συμφωνα με τις οδηγιες τους,
IMG_20200927_181732.jpg

Αφου εψαξα για τη φωλια του (που δεν ειδα κατι, πιο πιθανο ειναι να ειναι πισω απο καμια πινακιδα καταστηματος ή κατι τέτοιο παρά σε δέντρο), μου είπαν από το κέντρο να το αφήσω σε μια γλαστρα στο μπαλκόνι μου μπας κ ερθει η μάνα του.

IMG_20200927_184839.jpg

Κ αντε ωραία κ περιμένουμε. Θελω να πιστευω οτι αν δεν εμφανιστει μανα θα το παραλαβουν απο το κεντρο. Δυο πραγματα με ανησυχουν 1) ποσο καιρο εχει να φαει (ειδικα αν η μανα του καπουτ) κ 2) εμαθα οτο απο το βραδυ ξεκιναει κακοκαιρια. Τι μα το κανω; Δε μπορω να το αφησω να ξεπαγιαζει εξω

Εχει κανεις καποια εμπειρια να μοιραστει/συμβουλη να δωσει; Ειναι τοσο μικρακι, ειναι τοσο κριμα...

Σε άλλα νέα, το αγόρι μου είναι το καλυτερο της οικουμενης. Ηταν μαζι μου οσο βολευα το μικρακι στη γλαστρα, του λεω πηγαινε μεσα κ μην ξαναβγεις μην τρομαζεις τα πουλια κ απο τότε πάει μέχρι την ανοιχτή μπαλκονόπορτα κ δεν περνάει τη νοητή γραμμή ♥♥♥
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.529
6.957
Χμμ κ μολις παρουσιαστηκε κ αλλο ενα προβλημα... Ανεβηκε από τη γλάστρα στο περβάζι... Το έπιασα κ το ξανάβαλα μέσα κ την κατέβασα πιο χαμηλά αλλά παιζει γενικά να μπορεί να πεταρίσει γενικά μέχρι εκεί (είμαι στον 6ο...)..
 




Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.529
6.957
Μιλησα λιγο παλι με την ανιμα, μου ειπαν να το μαζεψω παλι στο χαρτοκουτο κ να το βαλω μεσα. Δεν ξερω καν αν ειναι αρκετα ζεστα εκει που το βαλα. Τους ρωτησα αν υπαρχει κατι που μπορω να δωσω με συριγγα, δε μου απαντησαν. Προσπαθησα να βρεξω το ραμφος του με τη συριγγα με λιγο νερο, παιζει να ανοιξε λιγο το ραμφος του αλλα δεν παιρνω κι ορκο...

Ρωτησα στο πουλοφορουμ Δημητρη, θενξ!
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.529
6.957
Να αυτα δε μπορω... Να το βαλω λεει η Δραση αυριο σε κλαδακι στο δεντρο μπροστα απ την πολυκατοικια που ειδα κατι ενηλικα να κοιτανε την εισοδο, που καλλιστα μπορει να χαλβαδιαζανε απλα το παξιμαδι που ειχα αφησει εκει.

Πως να ανεβω στο δεντρο καλε μου του λεω. Δε χρειαζεται ψηλα μου λεει, σε ενα κλαδακι κατω κ θα ανεβει αυτο. Που εισαι καλε μου στο δασος ηθελα να του πω "κλαδακι κατω"; Εδω κεντρο καρακεντρο, κοβουν ολα τα κλαδια μη κ κρυψουν καμια ταμπελα καταστηματος, να βγω στον δευτερο που αρχιζουν τα κλαδια, τα καθετα μαλιστα κλαδια, να κρεμαστω δυο μετρα εξω με καποιο μαγικο τροπο κ να το βαλω στο δεντρο..;

Τεσπα θα συνεχισω το ψαξιμο παντου...
 
  • Like
  • Haha
Reactions: mareco and medusa


dimitris-skg

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
844
2.851
Aύριο το πρωί κατά τις 9 θα είμαι κέντρο, φέρνω σκάλα, βρες το δέντρο ....

Δες λίγο αυτό το παλιό θέμα από το πουλοφόρουμ μέχρι να απαντήσουν στο δικό σου (τους συστήθηκες; διάβασες κανονισμούς; ή ρώτησες, θα κάνεις την δουλειά σου και δεν θα ξαναεμφανιστείς?)

Νεοσσός δεκαοχτούρας
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.529
6.957
Δεν τους συστηθηκα, τους κανονισμούς τους πέρασα στο ντούκου, θα κανω τη δουλεια μου κ θα φυγω, το search τους ειναι αθλιο, το κατάλαβα από το θέμα που μου έβαλες γιατί είχα ψάξει κ δεν είχα βρει τπτ (case sensitive αν είναι δυνατόν), δεν έχω κρέμα που έχει αυτός, θα διαλύσω κρόκο βραστού αυγού σε χλιαρό νερό που το δα σε άλλο θέμα κ κάπου σε μια ορνιθολογική εταιρεία στο φμπ γιατί είναι μωρό και δεν έχει φάει από το πρωί κ πιθανόν νωρίτερα κ δε γίνεται να μένει έτσι.

Πρόσεχε καλά, ικανή είμαι να σε κατεβάσω με τη σκάλα (ε ρε θα σκοτωθούμε).

Ευχαριστω!
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.529
6.957
Δημητρη φτηνα τη γλιτωσες, βρηκα σκαλα :LOL:

Λοιπον, update, και ελπιζω κλεισιμο.

Το Μαρεκακι που ολα τα βρισκει κ ολα τα καταφερνει μου βρηκε οδηγιες για ταισμα, αλλα απετυχα παταγωδως. Κ δοκιμασα κ ολα τα κολπα που ειχε το πουλοφορουμ. Εκανα μια προσπαθεια χθες βραδυ, νταξ αυτο το ερμο κοιμοτανε κ το ταραξα, δεν ηταν κ η ωρα του για ταισμα συμφωνα με τις οδηγιες, το αφησα.

Σημερα με το που το εβγαλα στο φως κ ξυπνησε αρχισε να φωναζει, τη μανα του, για φαι, να το παρουν μακρια απ'την τρελη, δεν ξερω. Ξαναπροσπαθησα να το ταισω, faaaail. Το βγαλα κ απ το κουτι, αρχισε να πεταριζει, ανεβηκε στο περβαζι, θα εκανε βουτια το βλαμμενο, εχεσθην.

Μιλαω με τη Δραση, μου λενε κοιταξτε, μαλλον κατω εκει που ειδατε ειναι οι γονεις του κ ειναι πολυ σημαντικο σε αυτη την ηλικια να ειναι μαζι του (λογικοτατο). Εαν δεν τα καταφερετε να βρειτε τους γονεις κ να το μεταφερετε καπου με ασφαλεια, θα πρεπει να το αποχωρισουμε απο τους γονεις κ να το περιθαλψουμε εμεις (που δεν ειναι οτι καλυτερο).

Αποφασισα λοιπον να κανω ενα τεστ. Παω κατω, βλεπω παλι δυο δεκαοχτουρες να κοιτανε την εισοδο (δεν ειχε φαι αυτη τη φορα). Το κατεβαζω κατω λοιπον το μωρο να δω αν ειναι οντως οι γονεις του. Πολυ συντομα κατεβηκε το ενα, ηταν οντως η μανα του. Πηγε αμεσως κ το ταισε. Τριγυρω ηρθε κ το 2ο πουλι. Νταξ το ταισμα ειναι λιγο σοκαριστικο, το πηρα πρεφα κ απο τα βιντεο που βρηκα χθες για το πως να τα περιθαλψεις, τους χωνουν την τροφη βαθια μες στο λαιμο. Αφου περναει ενας κυριος, τα βλεπει, μου λεει "το σκοτωνει;;;;" - "οχι μαλλον το ταιζει" - "αααα ρε οι μαναδες ολες ιδιες!" :unsure::LOL:

Τεσπα αφου γινανε θεαμα, σταματουσανε απο πανω τους να τα χαζεψουνε, τρομαζε η μανα κ εφευγε, πηγανε να την πατησουν κ οι περαστικοι, λεω πρεπει να βρω ενα τροπο να το μεταφερω καπου με ασφαλεια. Καπου εκει μας παιρνει πρεφα κ μια ΚΟΠΕΛΑΡΑ που δουλευε στο διπλα μαγαζι, της εξηγω τι παιζει κ οτι πρεπει να το βαλω καπου ψηλα κ ασφαλη, φερνει μια μικρη σκαλιτσα κ εχει την ιδεα να χωσουμε το χαρτοκουτι στο δεντρο, ετσι:

IMG_20200928_110843.jpg

Το στελνω στη Δραση, μου λενε γινεται να βρειτε ενα πλαστικο τελαρο ή κατι τέτοιο να το γυρίσετε ανάποδα κ να το τοποθετήσετε εκεί πάνω; Τους ρώτησα μήπως να γυρίσω το χαρτοκούτι, μου λένε όχι γιατί μάλλον θα βρέξει κ θα μουλιασει κ θα παγώσει το μικρό. Το κανουμε λεει με τα αρπακτικα αυτο με το τελαρο, πιανει. Εντωμεταξυ η μανα πηγαινε κ καθοταν λιγο πιο πανω απ το χαρτοκουτο, κοιτουσε την εισοδο κ δεν επαιρνε πρεφα οτι το παιδι της ηταν ακριβως απο κατω της.

Ωραία λέω, κάτι πρέπει να σκεφτώ. Τελάρο άντε κ να βρισκα, δεν θα χωρουσε εκεί κάτω που με το ζορι το φτασαμε (η κοπέλα δλδ που ανέβηκε στη σκαλίτσα). Άρα πρέπει να βρω ψηλοτερη σκάλα να ανεβουμε πιο πανω να το στηριξουμε. Αλλα αμα βρω ψηλότερη σκάλα μήπως φτάνουμε κ κανά περβαζι καταστήματος που θα ναι πιο προστατευμένο απο τη βροχη. Θυμάμαι ότι στο πατρικό μου (είναι κοντά) πρεπει να χει μια σκαλα. Ειχε, ηταν ψηλη αλλα οχι τρελα, παω, ξαναπετυχαινω την ΚΟΠΕΛΑΡΑ (το ξαναλεω), της τα λεω, α, μου λεει κατευθειαν, να δοκιμασουμε να το βαλουμε στο περβαζι εκει πανω, ελα ελα, ανεβαινω εγω, φερε εσυ το πουλι. Με τα χιλια ζορια εφτασε να το αφησει στο περβαζι, το σπρωξε κ λιγο μεσα. Κ κατευθειαν ηρθε η μανα του να το ταισει.

Οποτε μαλλον τελος καλο ολα καλα. Θα εχω το νου μου μην ξαναπεσει βεβαια, ελπιζω οχι. Επισης ελπιζω, επειδη στο περβαζι που το βαλαμε θα κανουν εργασιες, γιατι αλλαξε ιδιοκτησια το καταστημα, να προλαβει να μαθει να πεταει πριν ερθουν για την ανακαινιση. Θα χω παντως το νου μου κ γι αυτο.

Ουφ αυτα. Τα γραψα αναλυτικα μπας κ βρεθει κανεις κ τον βοηθησουν οι λεπτομερειες.

Α κ τα παιδια απ τη Δραση με ρωτησανε τι απεγινε τελικα, δλδ ενδιαφερονταν, δεν το πηραν αψηφιστα, οποτε αν χρειαστει σε κανεναν να τους εχει υποψιν.
 






mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Άξια!!!!!
Ναι...τέλος πάντων τώρα, γιατί σε φιλικό επίπεδο, έχασε πόντους!
Κοπελλάρα και κοπελλάρα στο δίπλα μαγαζί, μπορούσε να τον φωνάξει τον φίλο της έτσι κι αλλιώς. Οσο να 'ναι, σίγουρα πιο ψηλά θα έφτανε, απροβλημάτιστα, μεταξύ άλλων...
:cool:
 
  • Haha
Reactions: Estranged




Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.529
6.957
Παλιωσε κιολας :LOL:

Ε ρε Μαρεκακι, μην ξηγιεσαι ετσι. Τον λυπηθηκα, τον εχω ικανο να σκαει με το ΠΟΔΗΛΑΤΟ κ τη σκαλα παραμασχαλα :ROFLMAO: - κ δε μενει κ πολυ κοντα!

Ειπα να κανω μια προσπαθεια πριν σε ξεκουβαλησω βρε Δημητρη!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.600
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3