Φιλοζωικά σωματεία


labradorhunt

Member
25 Μαρτίου 2007
18
0
Τι πιστεύετε για τη δράση των φιλοζωικών σωματείων? Κάνει καλό ή κακό στα αδέσποτα? Είναι όντως φιλοζωικά σωματεία ή και κάτι άλλο? Οι συνθήκες που κρατούν τα ζώα είναι καλές ή όχι?Είναι εθελοντικό σωματείο ή απόκάπου τα παίρνουν?
Η δική μου άποψη είναι ότι κάνουν καλό τελικά...αλλά υπάρχει ένα πρόβλημα.Θα μπορούσαν να κάνουν πιο πολλά πράγματα αν ξέραν πως να προσελκύσουν και άλλους "εθελοντές". Με όσα μέλη φιλοζωικών σωματείων έχω μιλήσει,δυστυχώς βλέπουν το δέντρο και χάνουν το δάσος.Θα τους έλεγα λίγο "κολλημένους",αλλά όχι ακριβώς.Για μένα θέλουν να προσφέρουν, προσφέρουν,αλλά λίγα πράγματα σε σχέση με αυτά που πρεσβεύουν.Είναι τις περισσότερες φορές απόλυτοι και μερικοί είναι και θρασσείς.Πολλές φορές σου παραθέτουν ένα μοναδικό επιχείρημα για να σου τη βγουν λέγοντας "εγώ έχω σώσει και 10 αδέσποτα". Αλλά δε ξέρουν κάτι πολύ ουσιαστικό..."Κάνε το καλό και ρίξτο στο γυαλό"...αλλά προτιμούν να διατυμπανίζουν ότι κάνουν χωρίς κανέναν απολύτως λόγο.Επομένως όπως είπα και πιο πάνω λένε ότι κάνουν 10...για μένα κάνουν 2,αλλά και πάλι θετική είναι η δράση τους,οπότε ΟΚ.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Δεν μπορώ να εκφέρω άποψη από εμπειρία (δεν έχω πάει σε σωματείο τέτοιο), αλλά νομίζω ότι:

1. Σχετικά με το κόλλημα: Όλοι οι μη κερδοσκοπικοί οργανισμοί έχουν ένα σχετικό "κόλλημα" και είναι συνήθως "απόλυτοι" σε κάποια θέματα. Είτε είναι οργανισμοί που ασχολούνται με την προστασία του περιβάλλοντος, του παιδιού, των μειονοτήτων κλπ. Επειδή είναι μια ενασχόληση που δεν έχει να κάνει "με πωλήσεις" (όπως συμβαίνει στις περισσότερες δουλειές που κάνουμε όλοι), συνήθως η ενασχόληση αυτή έχει ένα "ιδεολογικό περιτύλιγμα" που ίσως να φαίνεται σαν κόλλημα?

2. Σχετικά με τον αριθμό σκυλιών που σώζονται: Πιστεύω πως "από το ολότελα καλή κι η Παναγιώταινα" δηλαδή, ακόμη κι ανα σώζονται λίγα, είναι καλό.

3. Συνθήκες που επικρατούν στα φιλοζωικά σωματεία: Δεν τις ξέρω, αλλά σίγουρα δεν μπορούν να συγκριθούν με τις συνθήκες που έχουμε εμείς στο σπίτι μας (καναπεδάτοι σκύλοι, καλό φαγητό, τρέξιμο στον κτηνίατρο γιατί έβγαλε σπυράκι κλπ.). Είναι προφανές ότι όταν έχεις να κάνεις με μεγάλο αριθμό ζώων και οι πόροι σου δεν είναι "στάνταρ", οι συνθήκες είναι διαφορετικές.

Αυτό που θα πρέπει ίσως να εξεταστεί ως προς τις συνθήκες, είναι η σύγκριση των συνθηκών στα σωματεία αυτά με τις συνθήκες που επικρατούν στο δρόμο και όχι με αυτές στο σπίτι μας, ως προς τους κινδύνους από τα αυτοκίνητα και τους ψυχανώμαλους ζωο-σαδιστές, την ανεύρεση τροφής, το κρύο κλπ. Είναι καλύτερες οι συνθήκες στο δρόμο απ' ότι στα σωματεία? Αν ναι, τότε προφανώς δεν υπάρχει ανάγκη για σωματεία.
 


Marin

Well-Known Member
1 Απριλίου 2007
124
22
Athen
labradorhunt said:
Τι πιστεύετε για τη δράση των φιλοζωικών σωματείων? Κάνει καλό ή κακό στα αδέσποτα? Είναι όντως φιλοζωικά σωματεία ή και κάτι άλλο? Οι συνθήκες που κρατούν τα ζώα είναι καλές ή όχι?Είναι εθελοντικό σωματείο ή απόκάπου τα παίρνουν?
Η δική μου άποψη είναι ότι κάνουν καλό τελικά...αλλά υπάρχει ένα πρόβλημα.Θα μπορούσαν να κάνουν πιο πολλά πράγματα αν ξέραν πως να προσελκύσουν και άλλους "εθελοντές". Με όσα μέλη φιλοζωικών σωματείων έχω μιλήσει,δυστυχώς βλέπουν το δέντρο και χάνουν το δάσος.Θα τους έλεγα λίγο "κολλημένους",αλλά όχι ακριβώς.Για μένα θέλουν να προσφέρουν, προσφέρουν,αλλά λίγα πράγματα σε σχέση με αυτά που πρεσβεύουν.Είναι τις περισσότερες φορές απόλυτοι και μερικοί είναι και θρασσείς.Πολλές φορές σου παραθέτουν ένα μοναδικό επιχείρημα για να σου τη βγουν λέγοντας "εγώ έχω σώσει και 10 αδέσποτα". Αλλά δε ξέρουν κάτι πολύ ουσιαστικό..."Κάνε το καλό και ρίξτο στο γυαλό"...αλλά προτιμούν να διατυμπανίζουν ότι κάνουν χωρίς κανέναν απολύτως λόγο.Επομένως όπως είπα και πιο πάνω λένε ότι κάνουν 10...για μένα κάνουν 2,αλλά και πάλι θετική είναι η δράση τους,οπότε ΟΚ.


Τα ερωτήματα σου είναι λογικά και πιστεύω αρκετοί τα έχουν. Θα προσπαθήσω να απαντήσω σε όσα γνωρίζω.

Το σίγουρο είναι πως η ύπαρξη ζωοφιλικών σωματείων, δείχνει ευαισθητοποίηση ανθρώπων. Όσο περισσότεροι ευαισθητοποιούνται, τόσο περισσότερη δουλειά γίνεται. Φυσικά υπάρχουν πάντα και οι περιπτώσεις κερδοσκοπίας ή κάτι αντίστοιχο, αλλά αυτό δεν είναι ο κανόνας, όμως δε γίνεται να αρνηθούμε ότι υπάρχει.

Στο θέμα των εθελοντών, τα πράγματα είναι λίγο δύσκολα και η γραμμή λεπτή.

Πολλοί εθελοντές θέλουν να βοηθήσουν αλλά δε μπορούν, άλλοι θέλουν αλλά δε θέλουν τελικά, άλλοι μετανιώνουν κτλ και σίγουρα η οργάνωση εθελοντικών ομάδων χρειάζεται γερά νεύρα σε κάθε περίπτωση γιατί πρέπει να γίνεται με πολύ συγκεκριμένο τρόπο και να υπάρχουν ανοιχτά μυαλά για όλους όσους θέλουν να βοηθήσουν, δίνοντας ο καθένας αυτό που θέλει και όχι αυτό που θέλουμε να δώσει.

Για τη θρασύτητα θα συμφωνήσω, αλλά δεν είναι θρασύτητα ακριβώς... απλά είναι αγανάκτηση για κάποια δεδομένα που θα βοηθήσουν σίγουρα την κατάσταση με τα αδέσποτα, τα οποία ο κόσμος δε τα βλέπει. Όταν η άποψη γίνει επιμονή/εμμονή, τότε υπάρχει θέμα αγανάκτησης.

Το αν προσφέρουν όσα μπορούν ή όχι, έχει σίγουρα να κάνει με την εθελοντική δύναμη της κάθε ομάδας.. πχ ένα σωματείο που λειτουργεί με έναν εθελοντή, αυτό δε μπορεί παρά να είναι το χειρότερο σε λειτουργία, εφόσον όλα τα περιστατικά τα αναλαμβάνει ένας, τα ζώα είναι όλα σε ένα χώρο σε άθλια κατάσταση και φυσικά προτιμότερο θα ήταν να είναι στο δρόμο.

Πιστεύω ότι τέτοια συγκεντρωτικά σωματεία ή αδύναμα θα έπρεπε να κλείνουν.

Και φυσικά πιστεύω θέλουμε όλοι να κλείσουν όλοι οι συλλέκτες ζώων, που είναι διάφορες κύριες/κύριοι, που έχουν μαζέψει τους πάντες μέσα σε ένα διαμέρισμα, τα έχουν αστείρωτα και πιστεύουν οτι προσφέρουν "έργο".

Μαρίνα
 


nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.179
1.000.000.018
ATHENS
μαρινα μηπως μπορεις να μου εξηγησεις και τι γινεται με τις επιδοτησεις ?για τι ποσα μιλαμε? ειναι απο τα γνωστα "πακετα"της eu?πως μοιραζονται τα χρηματα ,ποια σωματεια εχουν τετοια δυνατοτητα κ.α...?
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
Μαρίνα καλημέρα και από εμένα!
Το θέμα των επιδοτήσεων, που έθεσε ο Oscar, είναι ένα θέμα που «πονάει» και ξύνει πληγές.
Είναι γνωστό πως πολλά από τα κονδύλια της Ευρωπαϊκής Ένωσης, αφ’ ενός δεν απορροφήθηκαν καθόλου, και αφ’ ετέρου όσα απορροφήθηκαν, από αλλού ξεκίνησαν και αλλού οι αρμόδιοι τα πήγαν (στους τραπεζικούς τους λογαριασμούς). Το τελικό αποτέλεσμα είναι, πως αυτά τα χρήματα δεν έφτασαν ποτέ στα χέρια ανθρώπων που θα μπορούσαν να τα διαθέσουν στην περισυλλογή, την περίθαλψη και στην προώθηση της υιοθεσίας των αδέσποτων ζώων που ζουν στην χώρα μας. Το γεγονός πως χιλιάδες αδέσποτα ζώα εξακολουθούν και ζουν στο δρόμο είναι η καλύτερη απόδειξη αυτής της «πορείας» που πήραν τελικά τα εν λόγω κονδύλια.
Αυτό που θα ήθελα εγώ να ρωτήσω είναι, πως κάποια από τα φιλοζωικά σωματεία «απολαμβάνουν» καλύτερης μεταχείρισης και αντιμετώπισης σε σχέση με άλλα (πχ το ΚΑΖ). Είναι θέμα Δήμου?
 


Marin

Well-Known Member
1 Απριλίου 2007
124
22
Athen
oscar said:
μαρινα μηπως μπορεις να μου εξηγησεις και τι γινεται με τις επιδοτησεις ?για τι ποσα μιλαμε? ειναι απο τα γνωστα "πακετα"της eu?πως μοιραζονται τα χρηματα ,ποια σωματεια εχουν τετοια δυνατοτητα κ.α...?

Πικραμένη ιστορία και χωρίς απάντηση με ουσία.

Υποπτευόμαστε πως τα χρήματα δεν έχουν χρησιμοποιηθεί ποτέ από το κράτος για τα ζώα, γιατί οι Δήμοι που είναι υπεύθυνοι, ανακοινώνουν κάθε τόσο πως τα χρήματα που διαθέτουν για τα ζώα είναι από δικά τους έσοδα και πως δεν έχουν πάρει τίποτα.

Βέβαια κάποια κυνοκομεία έχουν δημιουργηθεί πχ αυτό της Λάρισας (δεν γνωρίζω αν λειτουργεί) και αυτό του Σχιστού που σίγουρα λειτουργεί (χωρίς σχόλια), αλλά πιστεύω τα χρήματα που ειχαν δοθεί πρέπει να ήταν πολλά παραπάνω.

Υπάρχει και μία άλλη άποψη που λέει ότι δε δόθηκαν ποτέ χρήματα από την Ε.Ε. για τα αδέσποτα της Ελλάδας, κάτι που δυσκολεύομαι να πιστεψω.

Τα σωματεία που έχουν δικαίωμα συμφωνα με το νόμο να πάρουν χρήματα, είναι αυτά που έχουν κυνοκομείο και άδεια περισυλλογής (ανέκδοτο, γιατί δε δίνει άδειες περισυλλογής το Υπουργείο σε σωματεία).

Μαρίνα
 


Marin

Well-Known Member
1 Απριλίου 2007
124
22
Athen
ROTTIE said:
Μαρίνα καλημέρα και από εμένα!
Το θέμα των επιδοτήσεων, που έθεσε ο Oscar, είναι ένα θέμα που «πονάει» και ξύνει πληγές.
Είναι γνωστό πως πολλά από τα κονδύλια της Ευρωπαϊκής Ένωσης, αφ’ ενός δεν απορροφήθηκαν καθόλου, και αφ’ ετέρου όσα απορροφήθηκαν, από αλλού ξεκίνησαν και αλλού οι αρμόδιοι τα πήγαν (στους τραπεζικούς τους λογαριασμούς). Το τελικό αποτέλεσμα είναι, πως αυτά τα χρήματα δεν έφτασαν ποτέ στα χέρια ανθρώπων που θα μπορούσαν να τα διαθέσουν στην περισυλλογή, την περίθαλψη και στην προώθηση της υιοθεσίας των αδέσποτων ζώων που ζουν στην χώρα μας. Το γεγονός πως χιλιάδες αδέσποτα ζώα εξακολουθούν και ζουν στο δρόμο είναι η καλύτερη απόδειξη αυτής της «πορείας» που πήραν τελικά τα εν λόγω κονδύλια.
Αυτό που θα ήθελα εγώ να ρωτήσω είναι, πως κάποια από τα φιλοζωικά σωματεία «απολαμβάνουν» καλύτερης μεταχείρισης και αντιμετώπισης σε σχέση με άλλα (πχ το ΚΑΖ). Είναι θέμα Δήμου?

Το ΚΑΖ έχει μεγάλη ιστορία. Το μεγαλύτερο μέρος του κυνοκομείου το έχουν χτίσει Αγγλοι http://www.greekanimalrescue.com/ οι οποίοι μετά έπαψαν να έχουν επαφή με την νέα διοίκηση του σωματείου (για λόγους που δεν γνωρίζω), στην οποία και έμεινε η περιουσία.

Από εκεί και πέρα, μάζεψαν χρήματα και τελείωσαν τις εργασίες και τώρα το σωματείο έχει από όσο ξέρω ολοκληρωμένο πρόγραμμα με καλό κτηνίατρο και συνεργασία με το Δήμο Μαρκοπουλου.

Από όσο γνωρίζω από τον γιατρό τους που είναι φίλος, η δουλειά που γίνεται είναι άψογη.

Μαρίνα
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.594
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3