Φυλακας

Καλύτερη φυλή για φυλαξη/σωματοφυλακη;


  • Total voters
    25

GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
τα βασικά ένστικτα είναι
της αναπαραγωγής και της επιβίωσης
στο ένστικτο της επιβίωσης ουσιαστικά υποτάσσονται όλα τα υπόλοιπα τα οποία αναλόγως της επιλεκτικής εκτροφής έχουν αναπτυχθεί σε μεγάλο ή μικρότερο βαθμό αναλόγως της χρησιμότητας της φυλής .......
ως ένστικτο φυσικά, μιλάμε για όλες τις δεξιότητες που χαρακτηρίζουν την φυλή οι οποίες είναι κληροδοτούμενες από γενιά σε γενιά κι όχι αναπτυσσόμενες βάση εκπαίδευσης...
 


ΒασιλικηΖ

Well-Known Member
26 Σεπτεμβρίου 2020
276
246
41
@Yorkaddict ένας γνωστός μου λέει πως χάσαμε τον σκύλο μέσα στα βιβλία.
Και ένα δίκιο το έχει.

Όπως σου είπε κι ο @GRDANE το κυνηγιού είναι μέσα στο επιβίωσης...

Αλλά στην ουσία δεν έχουν τόσο σημασία οι ορολογίες και η ιστορία, όσο η χημεία και η ενσυναίσθηση.
Έχω γνωρίσει εκπαιδευτές που εμπειρικά και μόνο είναι πολύ καλοί στην δουλειά τους.
Υπάρχουν κι άλλοι που διαβάζουν τέσσερις μήνες τα πάντα όλα και δεν έχουν δει σκύλο από κοντά ποτέ.


Εγώ αυτό που έχω καταλάβει, και τελικά ισχύει για τα πάντα, είναι πως ο καθένας έχει την άποψη που του πάει.
Εγώ πιστεύω στην ιεραρχία των αγελαιων γιατί έτσι θέλω. Έχω διαβάσει και τις θεωρίες υπέρ αυτού και κατά...
Και δεν ξέρω και αν υπάρχει και σωστό ή λάθος.
Υπάρχει μου κάνει ή δεν μου κάνει.
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Έκατσα και διάβασα τα σχόλια. Σίγουρα έχει σημυη φυλή, ειδικά σε σωματικές ικανότητες. Αλλά το 90% είναι η εκτροφή.

Όσο για ένστικτα, ναι έχουν αξία. Αλλά κάποια "δουλεύονται". Ένστικτα όπως διέγερση, κυριαρχία, κυνήγι και δάγκωμα μπορούν να φτιαχτούν αρκεί να υπάρχει κάτι. Για παράδειγμα ένα σκυλί με χαμηλό κυνήγι αλλά έντονη κυριαρχικοτητα μπορεί να εκπαιδευτεί ώστε να ανέβει το κυνήγι του.

Ο γενετικά ικανός φύλακας χρειάζεται άλλα χαρακτηριστικά τα οποία είναι περισσότερο "χαρακτήρας" και δυστυχώς δεν δουλεύονται. Είναι γονίδια και να του τύχει. Αυτά είναι η αίσθηση της άμυνας, το τι θεωρεί κοινωνικά αποδεκτό και τα νεύρα. Το ότι δεν θα δέχεται εύκολα τους γύρω του στο χώρο του ή στην οικογένεια του, το ότι έχει τρελές ανοχές στο στρες και στην πίεση, το ότι μπαίνει εύκολα σε κατάσταση άμυνας είναι χαρακτηριστικα που συνήθως δεν βελτιώνονται.
Αυτά τα χαρακτηριστικά δυστυχώς πολλοί εκτροφείς δεν τα θέλουν για ευνόητους λόγους. Μια στο τόσο μπορεί να βγει στην τοκετομαδα περίπτωση αλλά όχι εσκεμμένα. Γι'αυτό και τα ποιμενικά έχουν πάρει προβάδισμα στα σπορ και σε σοβαρές εργασίες. Εκτρέφονται για αυτό το σκοπό και δεν μένουν στο παρελθόν και στην ιστορία της φυλής μόνο.
 


Belvigo

Well-Known Member
25 Ιουνίου 2021
240
201
Προσωπικά δεν θεωρώ τα σκυλιά ράτσας καλύτεροι φυλακές από τα ημιαιμα. Και έχω αρκετά παραδείγματα για αυτο. Πριν χρόνια είχαμε στην οικογένεια έναν σκύλο ο οποίος ζουσε στην αυλη τρώγοντας ένα κομμάτι ψωμί την ημέρα συν ότι περισσευε από το τραπεζι(εκείνα τα χρόνια έτσι ηταν), χωρίς ποτέ να δεχτεί την παραμικρή εκπαίδευση και κυρίως δεν ανήκε σε καμία φυλή. Αλλά, ήταν ο καλύτερος φύλακας που θα μπορούσε να έχει κάποιος και η καλύτερη νταντά του κόσμου(για τα καθήκοντα νταντας δεν θα μιλήσω όμως καθώς δεν είναι το θέμα μας). Δεν επέτρεπε σε κανέναν να μπει στο σπίτι και εάν κάποιος το επιχειρούσε έπεφτε επάνω του και τον ακινητοποιουσε χωρίς να τον πειράξει δείχνοντας απλά τα δόντια του(αυτό έκανε σε έναν ταχυδρόμο που επιχείρησε να μπει στην αυλη). Μέχρι να βγει ένας από τους ιδιοκτήτες και να του πουν τη λέξη "ηρεμα"(δεν άκουγε κανέναν άλλον), μόλις του έλεγαν αυτή τη λέξη,χωρίς φωνές χωρίς τίποτα μπορούσε να εισέλθει ο οποιοσδήποτε.
Πάμε τώρα σε ένα από τα σκυλιά μου. Το οποίο δεν κάνει για φύλακας καθώς θα αφήσει να εισέλθει ο οποιοσδήποτε, αλλά αν τολμήσει κάποιος να κάνει πως με πειράζει τότε θα έχουμε θέμα. Μια φορά ο μπαμπάς μου έκανε πως με πειραζει και απλά τον έβαλε στην θέση του. Μια άλλη μέρα στην βολτα, ήμουνα με μια γειτόνισσα και τα σκυλιά μας, ξαφνικά βγαίνουν δύο μαντροσκυλα πάνω από 50 κιλα το καθένα(ο ιδιοκτήτης έλλειπε και αυτά είχαν σκάψει κάτω από την περιφραξη) και ήρθαν καταπάνω μας όπου και προσπαθούσαν να επιτεθουν στο σκυλάκι της γειτόνισσας μου η οποία προσπαθούσε μάταια να τα διώξει με το ξύλο που είχε. Μέχρι που ανέλαβε δράση το σκυλάκι μου( 23 κιλα και ημιαιμο τρέχα γυρευε), πως; χρησιμοποιώντας το μυαλό του και όχι την σωματική του δυναμη(που στην τελική δεν διαθετει). Πηγαίνει πίσω από τα μαντροσκυλα όσο αυτά προσπαθούσαν να γραπωσουν το σκυλάκι της γειτόνισσας και τα κάνει ένα γουβ, με το γουβ που κάνει ξεκινάει να τρέχει(ήξερε ότι στο τρέξιμο δεν μπορούσαν να την πιασουν)ούτως ώστε να τα απομακρύνει από εμάς, δεν ξέρω τι τα έκανε δεν ξέρω μέχρι που τα πήγε αλλά μετά από λίγο το σκυλάκι μου γύρισε πίσω άθικτο ενώ αυτά όχι. Τα εξαντλησε; δεν ξέρω πάντως δεν επέστρεψαν ξανά.
Και τέλος θα πω για το αδεσποτο που έσωσα από το καλαζαρ, το οποίο έχει τέτοιο ένστικτο που δεν έχω ξαναδεί σε ολόκληρη την ζωή μου και ναι είναι και αυτό ημιαιμο τρέχα γύρευε. Καταρχάς να διευκρινίσω ότι επίσης δεν κάνει για φύλακας καθώς θα αφήσει να εισέλθει ο οποιοσδήποτε με έναν όρο να έχει καλές προθέσεις(όταν του ξεκίνησα την θεραπεία τον πήγα στην αυλη των γειτόνων μου και από τότε είναι εκει).
Δεν ξέρω πως το κάνει αλλά πραγματικά μπορεί να αντιληφθεί ποιος έχει καλά κίνητρα και ποιος όχι. Για να καταλάβετε τι εννοώ όταν πρώτο εμφανίστηκε στην γειτονιά σε μια βόλτα ξαφνικά άρχισε να γαυγίζει επίμονα προς μια συγκεκριμένη κατεύθυνση. Τι λέτε ότι ήταν; ήταν κάποιος ο οποιος μπηκε μέσα σε ένα οικόπεδο για να κλέψει. Σε μια άλλη βόλτα επιχείρησε να ορμηξει(ευτυχώς τον προλαβαμε) σε δύο γυναίκες οι οποίες έκαναν εμπόριο ναρκωτικών και πολλά άλλα τέτοια παραδείγματα γι αυτό το σκυλάκι και όχι μόνο.

Γιαυτό τον λόγο δεν θεωρώ τα καθαρόαιμα καλύτερα από τα ημιαιμα. Ένας γνωστός μου έχει έναν Γ.Π. δεν ξέρω ούτε πως ούτε από που το πήρε, αυτό που ξέρω είναι ότι αν πάει κάποιος στην αυλη θα του πάει το λαστιχένιο κόκκαλο για να παιξει. Είναι 2-3 χρονων και ως τώρα έχει δείξει ότι δεν κάνει για φύλακας.
 
  • Like
Reactions: GSD92


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Δεν επέτρεπε σε κανέναν να μπει στο σπίτι και εάν κάποιος το επιχειρούσε έπεφτε επάνω του και τον ακινητοποιουσε χωρίς να τον πειράξει δείχνοντας απλά τα δόντια του(αυτό έκανε σε έναν ταχυδρόμο που επιχείρησε να μπει στην αυλη). Μέχρι να βγει ένας από τους ιδιοκτήτες και να του πουν τη λέξη "ηρεμα"(δεν άκουγε κανέναν άλλον), μόλις του έλεγαν αυτή τη λέξη,χωρίς φωνές χωρίς τίποτα μπορούσε να εισέλθει ο οποιοσδήποτε.
Εμάς από μέσα απ το σπίτι φωνάζει όταν πλησιάζει ντελιβεράς τον φράχτη..Δεν μπαίνει κανείς μέσα γιατί τη φοβούνται (βρήκαν σκύλο να φοβούνται). Χαλάει τον κόσμο με το γαύγισμα. Εννοείται ημίαιμο, αδέσποτο και χωρίς καμία εκπαίδευση για φύλαξη. Δυστυχώς δεν σταματάει όταν της λέμε εμείς. Κάποιο λάθος έχουμε κάνει εμείς προφανώς.. Επίσης δεν ξέρω αν θα ορμούσε..πιστεύω ότι φοβάται εκείνη περισσότερο. Πάντως όποιος τη βλέπει και την ακούει ΔΕΝ ΠΛΗΣΙΑΖΕΙ. Κάποτε ένας εκπαιδευτής μου είχε πει: άλλο φύλακας που θα ορμήξει να σε προστατέψει κι άλλο φύλακας που γενικά φυλάει το χώρο του και απωθεί τους ξένους. Βέβαια εμάς μας κάνει μια χαρά και το δεύτερο..
και ιδού Η Νέλλη ο φύλακας!! :ROFLMAO: :ROFLMAO:
 

Attachments



GSD92

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2020
233
143
32
Ο Roger(Γ.Π., 11 μηνών) πάλι δείχνει έντονα το αίσθημα της φύλαξης... όμως φύλαξη με φύλαξη διαφέρει.
Δηλαδή δεν πλησιάζει άνθρωπος στα 3 μέτρα που δεν γνωρίζει...αυτό πάντα σε χώρο που να νιώθει ότι είναι της αγέλης...όχι μόνο το σπίτι, πχ πρόσφατα πήγαμε σε beach bar και όποιος πέρναγε κοντά απ' το τραπέζι και μίλαγε έντονα ή κινούταν έντονα ο Roger προειδοποιούσε με ένα γάβγισμα...
Τώρα αν είναι ξένος ο άλλος και εμείς(η αγέλη του) ερχόμαστε σχετικά συχνά σε επαφή μαζί του πχ η κοπέλα που καθάριζε τα δωμάτια στις διακοπές...μετά από κάποιες μέρες θα σταματήσει το γάβγισμα γιατί ξέρει ότι αυτό το άτομο δεν είναι απειλή.
Ντελίβεράδες και κούριερ εννοείται μόλις τους καταλάβει θα προειδοποιεί με γάβγισμα.
Ακόμα και κάποιον που γνωρίζει καλά αλλά δεν ανήκει στην αγέλη, δεν θα δεχτεί πολλά πολλά...αν η αδερφή μου κάνει για πλάκα πως με χτυπάει τότε θα την σπρώξει με δύναμη και θα την απωθήσει από εμένα.
Στη βόλτα δεν κάνει κάτι, είναι κύριος...και να πλησιάσει κάποιος, εφόσον δεν νιώσει απειλή, είναι ήρεμος...βέβαια δεν δέχεται χάϊδεμα από ξένους.

Αν πούμε ότι υπάρχουν τρεις μεγάλες κατηγορίες φύλαξης...η προειδοποίηση, η φύλαξη χώρου και η σωματοφυλακή, ο Roger αν και κουτάβι ακόμα. δείχνει πως μπορεί να ανταπεξέλθει και στις τρεις...
Όλα αυτά που αναφέρω όμως είναι σχετικά...αν δεν δοκιμαστεί ο σκύλος από έναν έμπειρο εκπαιδευτή που να έχει δουλέψει πάνω στην φύλαξη, τότε δεν μπορούμε να γνωρίζουμε ακριβώς τις δυνατότητες του σκύλου, έχουμε μόνο κάποιες ενδείξεις...

Σίγουρα όσον αφορά τις ράτσες και ένα ημίαιμο μπορεί να κάνει φύλαξη, πολλές φορές καλύτερα και από ένα σκύλο που «ενδείκνυται» για αυτή τη δουλειά...
Οι γραμμές αίματος μπορούν να σου δείξουν πολλά πχ ο πατέρας του Roger είναι πρωταθλητής στο Ισραήλ και έχει διακρίσεις στη σωματοφυλακή ενώ η μητέρα του προέρχεται από τις καλύτερες γραμμές της Γερμανίας που έχουν διακρίσεις παντού...ωραία και...ο Roger στη τελική μπορεί να μην κάνει για φύλαξη...μετά από δοκιμασίες μπορεί να κάνει μόνο για προειδοποίηση και φύλαξη χώρου και να μην κάνει για σωματοφυλακή...Βέβαια με βίαιες μεθόδους ο εκπαιδευτής μπορεί να καταφέρει και αυτό, αλλά δεν θα μείνω σ' αυτό το θέμα γιατί είναι μεγάλη κουβέντα...

Όπως και να 'χει η εκπαίδευση χρειάζεται σε όλα τα σκυλιά και ειδικά τα μεγαλόσωμα...δεν γίνεται να γαβγίζουν χωρίς ιδιαίτερο λόγο, ακόμα και αν το κάνουν γιατί θέλουν να σε προστατέψουν...Δηλαδή να θέλει να μπει ένας άνθρωπος μέσ' στο σπίτι και να μη μπορεί να κάτσει, να κινηθεί ελεύθερα, να σε αγγίζει μέχρι να καταλάβει ο σκύλος ότι δεν είναι απειλή... Επίσης δεν γίνεται να καμαρώνουμε για τον «τέλειο» φύλακα σκύλο μας που δεν αφήνει ούτε κουνούπι να περάσει, μέχρι να γίνει το κακό και εννοείται πως δεν θα φταίει ο σκύλος, αλλά η ανευθυνότητα μας...
Η εκπαίδευση σε αυτές τις περιπτώσεις είναι το Α και το Ω...και εγώ το δουλεύω με τον δικό μου.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Προσωπικά δεν θεωρώ τα σκυλιά ράτσας καλύτεροι φυλακές από τα ημιαιμα.
Υπάρχουν εκατομμύρια σκύλοι μιας φυλής, δεν είναι όλοι όμως τυπικοί εκπρόσωποί της.

Συμβαίνει συχνά να βγαζουμε λανθασμένα συμπεράσματα για μια ολόκληρη φυλή βασιζόμενοι σε 2,3 σκύλους που φαινοτυπικά θυμίζουν την εν λόγω φυλή, αλλά στην πραγματικότητα δεν είναι καν επίσημα μέλη της ή αν όντως ανήκουν, δεν είναι τυπικοί εκπρόσωποί της.

Θεωρώ πως όλα ξεκινάνε από τα υλικά (γονίδια) που κουβαλάει κάθε σκύλος.

Δεν είναι απίθανο να βρεθεί πολύαιμος σκύλος με τα κατάλληλα γονίδια και να πέσει στους κατάλληλους ανθρώπους την κατάλληλη στιγμή.

Έχεις όμως πολλές περισσότερες πιθανότητες να βρεις έναν τέτοιο σκύλο, αν πας επί τούτου στην δεξαμενή που φυλαγονται όλες αυτές οι αρετές που θες.
 
  • Like
Reactions: GSD92


Belvigo

Well-Known Member
25 Ιουνίου 2021
240
201
Συμφωνώ απολυτα με αυτά που ανέφερες. Απλά εγώ αναφέρθηκα σε ημιαιμα σκυλιά που δεν γεννήθηκαν ούτε εκτραφηκαν ώστε να γίνουν φύλακες και όμως σε επείγουσες καταστάσεις αντέδρασαν με τέτοιον πανέξυπνο τρόπο χωρίς να προκαλέσουν βλάβη χρησιμοποιώντας καθαρά το ένστικτο και το μυαλό τους. Αυτό είναι κάτι που δεν ξέρω αν μπορεί να γίνει σε ένα καθαρόαιμο που έχει γίνει εκτροφή η εκπαιδευτεί για έναν σκοπό. Στην ουσία είναι σαν να δημιουργούμε "ρομποτ" που λειτουργούν σύμφωνα με συγκεκριμένα χαρακτηριστικά η με βάση την εκπαίδευση τους χωρίς να έχουν δικιά τους κρίση. Ας πούμε απλά ότι δεν έχω γνωρίσει καθαρόαιμο που μπορεί να τα βαλει με δύο επιθετικά σκυλιά με διπλάσιο μέγεθος από αυτό χωρίς να τραυματιστεί γιατί απλά χρησιμοποίησε το μυαλό του ξέροντας ταυτόχρονα ότι το δυνατό του σημείο είναι το τρέξιμο και όχι η δύναμη του. Ενώ ένας σκύλος φύλακας ή σωματοφυλακας αν θέλεις που ανατράφηκε γιαυτό τον σκοπό θα λειτουργούσε σύμφωνα με την ανατροφή του και εκπαίδευση του, δεν θα χρησιμοποιούμε ούτε το μυαλό του ούτε την κρίση του και σίγουρα θα είχε στην καλύτερη περίπτωση βαριά τραυματα.
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Σε μια άλλη βόλτα επιχείρησε να ορμηξει(ευτυχώς τον προλαβαμε) σε δύο γυναίκες οι οποίες έκαναν εμπόριο ναρκωτικών και πολλά άλλα τέτοια παραδείγματα γι αυτό το σκυλάκι και όχι μόνο.
είχαμε και μέλος παλιά που το σκυλί της διάλεγε κανάλια στην τηλεοραση
 


Belvigo

Well-Known Member
25 Ιουνίου 2021
240
201
Και διαλέγοντας κανάλια αποτρέπει κάποιον απο το να πει μέσα στο σπίτι; Γιατί πραγματικά δεν κατάλαβα τι σχέση έχει η συγκεκριμένη απάντηση με το συγκεκριμένο θέμα.

Αν πάλι ήταν ειρωνική δεν θα σου απαντήσω πέφτοντας στο επίπεδο σου και η δυσπιστία του καθενός για τα γραφωμενα μου με αφήνει παγερά αδιάφορο, είναι καθαρά δικό του θέμα και πρόβλημα. Ξέρω τι έχω δει, τι έζησα από τον κάθε σκυλο ξεχωριστά και δεν έχω να αποδείξω τίποτα και σε κανέναν...
 
  • Like
Reactions: GSD92


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
@Belvigo

Είναι παιδιάστικη η αντίδραση του τύπου "δεν ασχολούμαι άλλο μαζί σου" την οποία έχεις κάθε φορά που σου γράφει κάποιος εδώ μέσα ότι αυτό που λες είναι λάθος. Αντί να θυμώνεις για τον αντίλογο, θα σε ωφελούσε περισσότερο να εξετάσεις για ποιο λόγο σου λέει κάποιος ότι διαφωνεί και ίσως να μάθεις και κάτι που δεν ήξερες. Φυσικά μπορείς να εξακολουθήσεις να επιμένεις στις θέσεις σου, οι οποίες θα παραμένουν λάθος.

Στην προκειμένη ο συλλογισμός σου έχει δύο προβλήματα, αφενός έχεις ανάγει μια προσωπική εμπειρία σε γενικό συμπέρασμα για όλους τους σκύλους, αφετέρου ακόμα κι αυτή την προσωπική εμπειρία την έχεις εξηγήσει όπως εσύ θα ήθελες να ισχύει.

Ότι έχεις γνωρίσει πέντε ημίαιμα που θεωρείς ότι κάνουν φύλαξη, αυτό δεν οδηγεί σε απολύτως κανένα συμπέρασμα για σκύλους που εκτρέφονται με σκοπό τη φύλαξη.
Επιπλέον, η "φύλαξη" που βλέπεις στα παραδείγματα που ανέφερες έχει πολύ απλούστερη και σωστότερη εξήγηση απ'το ότι για παράδειγμα ο σκύλος ξέρει πως ζει στην Ελλάδα όπου το εμπόριο ναρκωτικών είναι ποινικό αδίκημα, σνίφαρε και τα ναρκωτικά των κυριών και πήγε για σίτιζεν αρρέστ.

@GSD92

Συνήθως όταν λέμε σκύλος-φύλακας εννοούμε ότι ο σκύλος θα κάνει και κάτι ως προς τη φύλαξη... Μα θα προσπαθήσει να απωθήσει τον δράστη, μα θα προσπαθήσει να τον σταματήσει, τελοσπάντων θα έχει κάποιον ενεργό ρόλο.
Η προειδοποίηση... αν δεν ακολουθείται από κάποια δράση, δεν τη λες και κατηγορία φύλαξης από μόνη της.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Η προειδοποίηση... αν δεν ακολουθείται από κάποια δράση, δεν τη λες και κατηγορία φύλαξης από μόνη της.
Και η προειδοποίηση πάντως έχει τα καλά της, χωρίς να ακολουθείται από κάποια επιπρόσθετη δράση.
Τυπικά υποθέτω πως δεν θεωρείται ως "φύλαξη".

Πρακτικά όμως μπορεί να σε βοηθήσει σε περίπτωση ανάγκης και κυρίως χωρίς να κινδυνεύσει ο σκύλος.
 


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Η προειδοποίηση... αν δεν ακολουθείται από κάποια δράση, δεν τη λες και κατηγορία φύλαξης από μόνη της.
Συμφωνώ...απλά φυλάει το χώρο του..για μένα είναι το ίδιο όπως όταν κάνει σαματά μόλις δει γάτα στον κήπο μας, μπορεί να γίνει μακελειό..όταν όμως πάμε βόλτα, βλέπει γάτα και χέζεται πάνω της...τσάμπα μάγκας δηλ. Ε, δεν μπορώ να πω ότι το σκυλί αυτό είναι φύλακας...απλά γαυγίζει σε ξένους που εισέρχονται στην περιοχή της...κάτι, που όπως είπα και παραπάνω, μας βολεύει μια χαρά..
@GSD92 έχετε απόλυτο δίκιο..κάτι πρέπει να γίνει με το γαύγισμα που δεν σταματάει με δική μας εντολή. Βέβαια, είναι χέστρα, δεν κάνει βήμα μπροστά. Μόνο οπισθοχωρεί και γαυγίζει. Επειδή όμως, όπως λέτε, κάποια στιγμή μπορεί να γίνει και η στραβή, θα ρωτήσουμε πώς μπορούμε να το σταματήσουμε αυτό.
 
  • Like
Reactions: GSD92


Belvigo

Well-Known Member
25 Ιουνίου 2021
240
201
@Belvigo

Είναι παιδιάστικη η αντίδραση του τύπου "δεν ασχολούμαι άλλο μαζί σου" την οποία έχεις κάθε φορά που σου γράφει κάποιος εδώ μέσα ότι αυτό που λες είναι λάθος. Αντί να θυμώνεις για τον αντίλογο, θα σε ωφελούσε περισσότερο να εξετάσεις για ποιο λόγο σου λέει κάποιος ότι διαφωνεί και ίσως να μάθεις και κάτι που δεν ήξερες. Φυσικά μπορείς να εξακολουθήσεις να επιμένεις στις θέσεις σου, οι οποίες θα παραμένουν λάθος.

Στην προκειμένη ο συλλογισμός σου έχει δύο προβλήματα, αφενός έχεις ανάγει μια προσωπική εμπειρία σε γενικό συμπέρασμα για όλους τους σκύλους, αφετέρου ακόμα κι αυτή την προσωπική εμπειρία την έχεις εξηγήσει όπως εσύ θα ήθελες να ισχύει.

Ότι έχεις γνωρίσει πέντε ημίαιμα που θεωρείς ότι κάνουν φύλαξη, αυτό δεν οδηγεί σε απολύτως κανένα συμπέρασμα για σκύλους που εκτρέφονται με σκοπό τη φύλαξη.
Επιπλέον, η "φύλαξη" που βλέπεις στα παραδείγματα που ανέφερες έχει πολύ απλούστερη και σωστότερη εξήγηση απ'το ότι για παράδειγμα ο σκύλος ξέρει πως ζει στην Ελλάδα όπου το εμπόριο ναρκωτικών είναι ποινικό αδίκημα, σνίφαρε και τα ναρκωτικά των κυριών και πήγε για σίτιζεν αρρέστ.
Άλλο διαφωνία άλλο ειρωνεία, δεν έχω κανένα πρόβλημα να κάτσω να απαντήσω σε κάποιον που διαφωνεί μαζι μου και να κάνουμε διάλογο, αλλά όταν κάποιος θέλει να απαντά ειρωνικά, ε, όχι τότε δεν θα κάτσω να ασχοληθώ. Γιατί πολύ απλά αν πιστεύει ότι μπορεί να μου προσφέρει γνώση πάνω σε κάτι που πιθανόν να μην γνωρίζω, τότε ας το κάνει, αλλιώς δεν χρειάζεται να μπαίνει στον κόπο να μου απαντα. Η ειρωνια δείχνει το επίπεδο και το ήθος του καθενός. Και όταν κάποιος με θεωρεί λάθος σε κάτι μπορεί πολύ απλά να μου το λέει ώστε να το συζητήσουμε όμορφα και ωραία χωρις ειρωνείες.
Το τι γνωρίζω και το τι όχι δεν είσαι σε θέση να το ξέρεις ούτε εσύ ουτε ο οποιοσδήποτε εδώ μεσα, γιατί πολύ απλά δεν με γνωρίζεται. Είμαι από τους ανθρώπους που όταν δεν γνωρίζουν ή έχουν αμφιβολία για κάτι θα ρωτήσει για να μάθει και δεν θα κάνει τον έξυπνο.
Όσο για τα συμπεράσματα που λες ότι έβγαλα σχετικά με τα πέντε ημιαιμα, δεν ήμουν μόνος υπάρχουν και μάρτυρες αν το θέλεις που οποίος θέλει μπορεί να έρθει από κοντά να τα γνωρίσει και να ρωτήσει και τους άλλους ανθρώπους όπου τα έζησαν.
Επιπλέον δεν έχω κάτι με τα καθαρόαιμα ίσα ίσα που μου αρέσουν και μπορεί κάποτε να αποκτήσω ένα, παρόλα αυτά επειδή έτυχε να γνωρίσω αρκετά καθαρόαιμα έχω να πω, πως τα θεωρώ λιγότερα έξυπνα από τα ημιαιαμα καθώς έχουν δημιουργηθεί με συγκεκριμένα χαρακτηριστικά και μυαλό. Μπορεί να είμαι λάθος αλλά ως τώρα αυτό μου έχουν δείξει. Ίσως μελλοντικά αναθεωρήσω.

Τέλος επειδή δεν συμφωνείτε μαζί μου και είναι δικαίωμα σας, δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είμαι και λάθος.
 
  • Like
Reactions: GSD92


Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
480
1.090
20
Πάτρα
Όταν ένας άνθρωπος πρόκειται να πάρει έναν σκύλο για συγκεκριμένο σκοπό (είτε είναι συντροφιά, είτε κυνήγι, είτε φύλαξη), είναι προτιμότερο να επιλέξει φυλή η οποία είναι "φτιαγμένη" για αυτό. Δηλαδή με τον ιδανικό σωματότυπο, temperament και άλλα πολλά που συμβάλουν στην επίτευξη του στόχου του. Όλα τα σκυλιά μπορούν να εκπαιδευτούν ως ένα σημείο να κάνουν κάτι συγκεκριμένο αλλά ίσως αποδειχθεί πιο δύσκολο και ίσως ακόμη και μη αποτελεσματικό στην τελική να εκπαιδεύσεις ένα κυνηγόσκυλο ή σκύλο συντροφιάς για φύλαξη. Τώρα τα ημίαιμο είναι άλλο θέμα. Εννοείται πως μπορούν να εκπαιδευτούν στην βασική υπακοή, όλα τους μπορούν, άλλα είναι πιο δύσκολα και άλλα πιο εύκολα στην εκπαίδευση όπως και να έχει (λόγω stubborness). Όταν έχεις έναν ημίαιμο σκύλο που δεν είσαι σίγουρος από τι γονείς προέρχεται, ποιες οι δυνατότητές του, ποιες οι αντοχές του ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για τι ακριβώς είναι ικανός αν δεν τον "δοκιμάσεις" σε διάφορες καταστάσεις. Μιλάμε κυρίως και για σωματική διάπλαση, επίπεδα ενέργειας, drive, όπου προφανώς κάθε καθαρόαιμος σκύλος είναι προσεκτικά "φτιαγμένος" για αυτό που είναι προορισμένος να κάνει. Γενικότερα αυτή είναι μεγάλη κουβέντα γιατί πολλοί μπερδεύονται με το concept του χαρακτήρα κάθε σκύλου, σε οποιαδήποτε ράτσα και να ανήκουν. Το αν ο σκύλος σου (είτε είναι Γ.Π. είτε είναι Μαλτέζ) είναι φιλικός προς τους ανθρώπους ή επιφυλακτικός π.χ. έχει να κάνει και με την κοινωνικοποίηση του στο οποίο συμβάλεις εσύ αλλά έχει να κάνει και με τα γονίδια. Το αν μπορεί τελικά να εκπαιδευτεί ένα Ντόγκο για φύλαξη δεν σημαίνει απαραίτητα ότι θα είναι όσο καλό όσο ένα Γιγάντιο Σνάουζερ.
 


Belvigo

Well-Known Member
25 Ιουνίου 2021
240
201
Συμφωνώ απολυτα μαζί σου φίλε μου. Όταν κάποιος θέλει έναν σκύλο για έναν συγκεκριμένο σκοπό, τότε θα διαλεξει ένα αντίστοιχο σκυλί ράτσας. Μόνο που δεν θα πρέπει να αρκεστεί μόνο σε αυτό, θα πρέπει να του προσφέρει και τη κατάλληλη εκπαίδευση ώστε να μπορεί να ανταπεξέλθει. Πχ. Ας υποθέσουμε ότι κάποιος παίρνει ροτβαιλερ για σκυλο φύλαξης, αν δεν το κοινωνικοποιησει σωστά, δεν το εκπαίδευσει σωστά τότε ίσως προκύψουν αλλά θέματα. Εδώ που μένω έχουν αρκετοί ροτ, κάποια θα σε φάνε αν πλησιασεις ενώ άλλα θα έρθουν για χαδια και παιχνίδια(χωρίς να με γνωριζουν). Στην τελευταία περίπτωση απλά δεν ικανοποιειται ο σκοπός για τον οποίο το πήρες.
 
  • Like
Reactions: Orjo


Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
480
1.090
20
Πάτρα
Μόνο που δεν θα πρέπει να αρκεστεί μόνο σε αυτό, θα πρέπει να του προσφέρει και τη κατάλληλη εκπαίδευση ώστε να μπορεί να ανταπεξέλθει.
Εννοείται αυτό. Δεν μπορείς να πάρεις έναν σκύλο φύλαξης και να μην τον εκπαιδεύσεις για αυτό. Η εκπαίδευση είναι απαραίτητη για να σιγουρευτείς ότι ο σκύλος κάνει σωστά την δουλειά του και για να αποφευχθούν κάθε είδους ατυχήματα. Δηλαδή πρέπει να ξέρει πότε πρέπει να επιτεθεί (αν χρειαστεί) και πότε όχι. Δεν μπορείς να τον αφήσεις στην τύχη και όποιον πάρει η μπάλα.
 
  • Like
Reactions: GSD92 and Belvigo


Belvigo

Well-Known Member
25 Ιουνίου 2021
240
201
Δυστυχώς όμως είναι πολλοί αυτοί που παίρνουν "επικίνδυνα" σκυλιά για να τους φυλάνε χωρίς καμία εκπαίδευση και μάλιστα να καμαρώνουν για την αγριότητα ας το πούμε που παρουσιάζει ο σκύλος τους ακόμα και όταν αυτή εκδηλώνεται σε μικρά παιδιά. Ένας σωστός εκτροφεας ποτέ δεν θα έδινε σε έναν τέτοιο άνθρωπο σκυλο, αλλά όταν κάποιος παίρνει σκυλί από ιδιώτη τότε τα πράγματα αλλάζουν. Και δυστυχώς είναι πολλοί αυτοί που δεν απευθύνονται σε σωστους εκτροφεις γιατί κάποιος γνωστός τους ή φίλος τους είχε κάποια γέννα. Εύχομαι και ελπίζω κάποια στιγμή αυτό να αλλάξει.
 


GSD92

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2020
233
143
32
Γνωρίζοντας τα χαρακτηριστικά της φυλής και το γονιδίωμα, βάση στατιστικής έχεις περισσότερες πιθανότητες να σου δώσει ο σκύλος αυτό που ζητάς πχ φύλαξη...όμως όπως είπα και πιο πάνω όλα είναι σχετικά...Αυτό που ψάχνεις μπορεί να το βρεις και σε ημίαιμα, όμως το ρίσκο είναι μεγαλύτερο...Πάντα βάση στατιστικής...Γνωρίζω μεγαλόσωμα σκυλιά ράτσας που εμφάνισαν πολλά προβλήματα συμπεριφοράς σε σχέση με άλλα ημίαιμα...Γνωρίζω όμως και πολλά ημίαιμα που τα προβλήματα συμπεριφοράς δεν έχουν τελειωμό, λόγω γονιδιώματος ή κακών εμπειριών που είχαν ως αδέσποτα.
Σε αυτές τις περιπτώσεις χρειάζεται άμεση βοήθεια από κάποιον έμπειρο κυναγωγό έτσι ώστε να προλάβουμε κάποιες δύσκολες καταστάσεις...δεν είναι αργά για κανένα σκύλο. Ξανά λέω ότι εκπαίδευση, σωστή φροντίδα και κατάλληλη αντιμετώπιση χρειάζονται όλα τα σκυλιά και όχι μόνο τα ημίαιμα...δύσκολες καταστάσεις μπορεί να ζήσουμε και με σκυλιά καλής εκτροφής...

@Belvigo

Τα σκυλιά καλής εκτροφής-με καλές γραμμές αίματος έχουν κρατήσει στο dna τους πολλά στοιχεία από τους προγόνους τους. Αυτά τα σκυλιά σε πολλές περιπτώσεις είναι πιο εύκολα στην εκπαίδευση και ο σωστός κυναγωγός γνωρίζει πως να τα χειριστεί. Έχουν ένστικτο επιβίωσης όπως και ευστροφία στις δύσκολες στιγμές και οι γνωστές ράτσες...πχ στον Γ.Π. πολύ δύσκολα θα επιβληθεί άλλος σκύλος, όσο μεγαλύτερος και αν είναι σε μέγεθος, στο τέλος θα επιβληθεί ο Γ.Π. και πολύ σπάνια θα δεις έναν Γ.Π. να αρχίζει τσαμπουκά... Και πάλι λέω ότι όλα είναι σχετικά...Ξέρω Γ.Π. που ήρθε από εκτροφείο και μετά από πόσα χρόνια οι κηδεμόνες του δεν έχουν βρει ακόμα κάποια λύση όσον αφορά την επιθετική συμπεριφορά του...Ίσως δεν έχει βρεθεί ακόμα ο κατάλληλος κυναγωγός... Τώρα για το μέλος @sea-mol θέλω να πιστεύω ότι δεν σε ειρωνεύτηκε και απλά αστειεύτηκε...πάρ' το σαν αστείο :giggle:

@sis

Η προειδοποίηση είναι και αυτό κατηγορία-στάδιο φύλαξης...
Είναι το πρώτο στάδιο απ' τα 3 βασικά όπως είπα και πιο πάνω...
Αν δεν περάσει ο σκύλος πρώτα από την προειδοποίηση και στη συνέχεια στη φύλαξη χώρου, θα μπει άγαρμπα στο τρίτο στάδιο της σωματοφυλακής και μπορεί να έχουμε αρνητικά αποτελέσματα...
Πολλά σκυλιά περνάνε τα πρώτα 2 στάδια και στη σωματοφυλακή δεν μπορούν να αντεπεξέλθουν.
Τα πρώτα 2 στάδια είναι τα πιο σημαντικά στη φύλαξη, γιατί αυτά θα χρειαστούμε πιο πολύ...
Άρα φύλακα έχουμε...μέχρι που θέλει να φτάσει τη φύλαξη ο κάθε κηδεμόνας, αυτό είναι κάτι άλλο...
 


Belvigo

Well-Known Member
25 Ιουνίου 2021
240
201
Τα σκυλιά καλής εκτροφής-με καλές γραμμές αίματος έχουν κρατήσει στο dna τους πολλά στοιχεία από τους προγόνους τους. Αυτά τα σκυλιά σε πολλές περιπτώσεις είναι πιο εύκολα στην εκπαίδευση και ο σωστός κυναγωγός γνωρίζει πως να τα χειριστεί. Έχουν ένστικτο επιβίωσης όπως και ευστροφία στις δύσκολες στιγμές και οι γνωστές ράτσες...πχ στον Γ.Π. πολύ δύσκολα θα επιβληθεί άλλος σκύλος, όσο μεγαλύτερος και αν είναι σε μέγεθος, στο τέλος θα επιβληθεί ο Γ.Π. και πολύ σπάνια θα δεις έναν Γ.Π. να αρχίζει τσαμπουκά... Και πάλι λέω ότι όλα είναι σχετικά...Ξέρω Γ.Π. που ήρθε από εκτροφείο και μετά από πόσα χρόνια οι κηδεμόνες του δεν έχουν βρει ακόμα κάποια λύση όσον αφορά την επιθετική συμπεριφορά του...Ίσως δεν έχει βρεθεί ακόμα ο κατάλληλος κυναγωγός... Τώρα για το μέλος @sea-mol θέλω να πιστεύω ότι δεν σε ειρωνεύτηκε και απλά αστειεύτηκε...πάρ' το σαν αστείο
Δεν διαφωνώ ως προς τις ράτσες, απλά αυτό που ήθελα να πω είναι πως έχω δει εντυπωσιακά πράγματα από ημιαιαμα σκυλάκια. Ενα ημιαιμο πιστεύω ότι μπορεί να είναι το ίδιο καλός φύλακας και υπακουο όσο ένα καθαρόαιμο. Απλά το πρόβλημα με το ημιαιαμο είναι ότι δεν μπορείς να το γνωρίζεις από την αρχή διότι δεν έχεις την δυνατότητα να γνωρίζεις ποιος θα είναι ο χαρακτήρας του και οι ικανότητες του. Ενώ με ένα καθαρόαιμο δεν έχεις τέτοιο πρόβλημα, ξέρεις εξ αρχής. Γιαυτό και κάποιος που θέλει σκύλο για συγκεκριμένο λόγο τότε θα πρέπει να καταφύγει σε συγκεκριμένη ράτσα. Τώρα αν κάποιος θέλει σκυλο μόνο για συντροφιά αυτό είναι κάτι που μπορούν να στο προσφέρουν όλα και ημιαιμα και καθαρόαιμα.

Ως προς την επιβλητικοτητα τώρα είναι σκυλιά που την δέχονται και άλλα που δεν την δέχονται, θεωρώ πιο πολύ ότι είναι θέμα χαρακτήρα κυρίως και όχι ράτσας. Ένα παραδειγμα: ο 15χρονος σκύλος μου(ημιαιμο και αυτο)στα νιάτα του ήταν ένα πολύ καλό σκυλί που δεν μου δημιούργησε ποτέ πρόβλημα, ουτε πήγε ποτέ γυρεύοντας για καυγαδες, ουτε έδειξε την παραμικρή επιθετικοτητα. Μάλιστα όταν ένας σκύλος ερχόταν κατά πάνω της για επίθεση είχε την ικανότητα να τον σταματάει έγκαιρα χωρίς καν να κουνηθεί. Η δύναμη του βλέμματος ηταν; Η στάση του σωματος; δεν ξέρω παντός απέτρεπε τα σκυλιά από το να την δαγκώσουν. Όταν ένας σκύλος πήγαινε να της επιβληθεί ότι μέγεθος και να είχε με μια αστραπιαία κίνηση το άρπαζε και το έβαζε κάτω χωρίς να του επιτρέπει να κουνηθεί μέχρι να του δώσει την "αδεια"(το άρπαζε πιάνοντας το από ένα συγκεκριμένο σημείο του λαιμού και ο σκύλος καθόταν κοκκαλο). Χωρις να του προκαλέσει την παραμικρή γρατσουνιά.Τότε ήταν γύρω στα 21,5 κιλα. Με τον ίδιο τρόπο έβαλε κάτω ένα Πιτ μπουλ το οποίο μόλις έκανε να σηκωθεί το ξαναβάζε κάτω. Το ίδιο ακριβώς έκανε και με ενα τσομπανοσκυλο. Και με οποιοδήποτε άλλο σκυλο οποιουδήποτε μεγέθους και να ήταν(εφόσον πήγαιναν να της επιβληθούν, ποτέ δεν το έκανε στα καλά καθουμενα). Αυτά στα νιάτα της, γιατί τώρα δεν μπορεί ούτε στα ποδια την να σταθεί καλα-καλα.
Επιπλέον να προσθέσω ότι την αποκαλούσα τότε ήρεμη δύναμη, γιατί εκτός από την ικανότητα που είχε να βάζει στην θέση του έναν σκύλο, μπορούσε ταυτόχρονα να ηρεμεί και να καθησυχάζει ένα φοβισμένο και αγχωμένο σκύλο. Μιλάμε απλά για ένα φοβερό σκυλί από το οποίο έχω μάθει πολλά πράγματα.
 
  • Like
Reactions: GSD92