Φόλες σε όλη την Ελλάδα


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.529
6.957
Υπάρχει ενημέρωση στο fb για φόλες στο κέντρο της Θεσσαλονίκης, ανάμεσα στη Ναυαρίνου και την Εθνικής Αμύνης. Δεν αναφέρεται τι είδους.
Σε συνέχεια αυτού, με πλησίασε κυριος σήμερα στον Ξαρχάκο (ήμασταν αμφότεροι με σκυλο) και με ενημέρωσε οτι εκτός από το παραπανω, φόλα αυτές τις μέρες έφαγε σκύλος γνωστός του στο πάρκο του Ξαρχάκου (ΧΑΝΘ) που ευτυχώς γλίτωσε και επίσης φόλες βρήκαν στην Αγ. Δημητρίου, περίπου από τη νοητή προέκταση της Γούναρη κ προς τα πανεπιστήμια.

Οπότε πολύ προσοχή χρειάζεται στο ανατολικό άκρο (τουλάχιστον) του κέντρου της Θεσ/νίκης γιατί κάποιος δραστηριοποιείται εκεί. Κ αν δούμε τπτ ύποπτο να το απομακρύνουμε αμέσως.
 


dimitris-skg

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
844
2.851
Πριν 1 χρόνο περίπου, σ' ένα παρκάκι στην περιοχή μας κυκλοφόρησε η φήμη ότι βρέθηκαν φόλες και ένας σκύλος νοσηλεύεται. Την επόμενη μέρα γέμισε όλη η περιοχή με χαρτιά κολλημένα "προσοχή φόλες" κλπ. Εν τω μεταξύ τα 3-4 αδέσποτα του πάρκου ήταν μια χαρά, ενώ παράλληλα μέσα στις επόμενες μέρες δεν επιβεβαιώθηκε άλλο περιστατικό. Μετά από συζητήσεις με γνωστούς καταλήξαμε ότι ούτε το 1ο περιστατικό οφειλόταν σε εσκεμμένη δηλητηρίαση και πιθανόν ο σκύλος που είχε και το ελεύθερο κατά διαστήματα στην βόλτα απλά έφαγε κάτι άσχετο (ξύλο, χόρτα κλπ) που του προξένησε αδιαθεσία, η οποία εκλήφθηκε σαν δηλητηρίαση ακόμα και από τον κτηνίατρο (πολλά ερωτηματικά εδώ).
Θα μου πεις, να μην μεταφέρουμε κάτι που ακούσαμε και είναι εν δυνάμει επικίνδυνο για τους σκύλους μας;
Εννοείται ότι πρέπει να δημοσιεύονται αυτά τα πράγματα, απλά με την σειρά μου κι εγώ θέλω
να πω ότι πολλές φορές η πληροφορία, είτε όταν μεταφέρεται από στόμα σε στόμα είτε ιντερνετικά, εν αγνοία παραποιείται ή αξιολογείται λανθασμένα και δημιουργείται τζάμπα πανικός.
Kαμία μομφή φυσικά προς την αγαπητή φίλη @Estranged :). Μην βρούμε και τον μπελά μας :p:D...
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.529
6.957
Μην βρούμε και τον μπελά μας :p:D...
Είσαι σοφός Δημήτρη... :ROFLMAO:

Συμφωνώ πάντως με αυτά που λες, γι'αυτό έδωσα παραπάνω βάση όταν και ο άνθρωπος μου είπε από μόνος του "δεν είναι κλασσικό σπασμένο τηλέφωνο, το σκυλί το γνωρίζω", μου είπε και το όνομα του σκυλιού, που αν και με παγκρεατίτιδα και παρελκόμενα προβλήματα γλίτωσε. Και ψάχνοντας να δω αν υπάρχει όντως αλλού τέτοια πληροφορία, έπεσα ακριβώς σε ποστ με το όνομα του σκυλιού που μου ανέφερε ο κύριος:

https://www.facebook.com/geitonia.svolou/posts/1996576313979413

Στα σχόλια του κεντρικού ποστ της ιδιοκτήτριας αναφέρει ότι άρπαξε εν τάχει κάτι από κάτω και το έφαγε (τον είδε δλδ να αρπάζει να τρώει κάτι).

Για τη Γούναρη δε, υπάρχουν άλλα ποστ, ακόμα δεν έχω βρει άκρη και με αυτό.

Τώρα και λάθος διάγνωση να είναι, αν είναι έστω κάτι που δεν είναι κακόβουλο αλλά τέλος πάντων υπάρχει στην περιοχή κάτι (ράντισμα; κάτι άλλο; ) και δύναται να δηλητηριάσει τα σκυλιά μας, καλύτερα να το ξέρουμε και να προσέχουμε λίγο παραπάνω παρά να μη γνωρίζουμε :rolleyes:

Άσε που από λάθος ποστ βρήκες αφορμή Δημήτρη, λες και δεν ξέρεις τι προσωπική κ επαγγελματική διαστροφή έχω να ξεζουμίζω κάθε πληροφορία για κάθε θέμα ;)
 






vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Προσοχή στο ΟΑΚΑ - Ανακοίνωση από την Πλακεντία Κλινική:

Στις 22/4/19 προσκομίστηκαν στην κλινική δύο σκύλοι μεσαίου μεγέθους οι οποίοι είχαν καταναλώσει μικρά κομμάτια τυριού στα οποία είχαν τοποθετηθεί αρκετά αιχμηρά καρφιά στην περιοχή του ΟΑΚΑ, στο Μαρούσι. Ευτυχώς, οι δύο μικροί μας φίλοι ξεπέρασαν τον κίνδυνο καθώς μετά από άμεση κινητοποίηση των ιδιοκτητών προσκομίστηκαν στην κλινική όπου υποβλήθηκαν σε ενδοσκόπηση στομάχου και επιτυχή αφαίρεση των ξένων σωμάτων χωρίς τραυματισμό των εσωτερικών οργάνων.
Συνίσταται η προσοχή σε όλους τους φιλόζωους που χρησιμοποιούν το πάρκο του ΟΑΚΑ για την βόλτα των μικρών τους φίλων.
 
  • Like
Reactions: betty coltrane


dimitris-skg

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
844
2.851
Γνωρίζουμε αν το ΟΑΚΑ, λόγω του ιδιαίτερου της περιοχής (αγώνες, επεισόδια κλπ) παρακολουθείται από κλειστό κύκλωμα;
Αν ναι, και αν έχει γίνει καταγγελία για το παραπάνω περιστατικό, η αστυνομία δεν είναι υποχρεωμένη να ελέγξει τις κάμερες;
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Γνωρίζουμε αν το ΟΑΚΑ, λόγω του ιδιαίτερου της περιοχής (αγώνες, επεισόδια κλπ) παρακολουθείται από κλειστό κύκλωμα;
Αν ναι, και αν έχει γίνει καταγγελία για το παραπάνω περιστατικό, η αστυνομία δεν είναι υποχρεωμένη να ελέγξει τις κάμερες;
ολο το παρκο να καλυπτει κυκλωμα????? :LOL::LOL::LOL:
πολυ csi βλεπεις, εντο ειναι ελλαντα :p
 


dimitris-skg

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
844
2.851
Προφανώς δεν θα υπάρχουν κάμερες σε κάθε γωνιά, αλλά φαντάζομαι ότι σε καίρια σημεία των εγκαταστάσεων θα υπάρχουν (λέω εγώ τώρα).
Άλλωστε ίσως μόνο έτσι μπορεί κάποτε να πιαστεί κάποιος, δεν έχω ακούσει ποτέ να έχει συλληφθεί φολορίχτης επί τω έργω.
 


Solvap

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2018
167
250
Οι λεγόμενες "εισπνεόμενες φόλες" αποτελούν υπαρκτό κίνδυνο, ή πρόκειται για αστικό μύθο;
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Προφανώς δεν θα υπάρχουν κάμερες σε κάθε γωνιά, αλλά φαντάζομαι ότι σε καίρια σημεία των εγκαταστάσεων θα υπάρχουν (λέω εγώ τώρα).
Άλλωστε ίσως μόνο έτσι μπορεί κάποτε να πιαστεί κάποιος, δεν έχω ακούσει ποτέ να έχει συλληφθεί φολορίχτης επί τω έργω.
Και να υπήρχαν κάμερες, που δε νομίζω να λειτουργούν, το σημείο είναι κάπως απομακρυσμένο και σε απόσταση από κτίρια.
 
  • Like
Reactions: dimitris-skg


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.701
3.853
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Οι λεγόμενες "εισπνεόμενες φόλες" αποτελούν υπαρκτό κίνδυνο, ή πρόκειται για αστικό μύθο;
Εχω ακουσει κι εγω για αυτες, παντως ολα τα σκυλια πυ γνωριζω και εχουν δηλητηριαστει εχουν φαει κατι. Συνεπως τον δικο μου τον εχω μαθει και προσεχω να μην ΤΡΩΕΙ τιποτα. Ειναι σκυλος που εχει τη μουσουδα του κατω συνεχεια και χτυπα ξηλο, δεν εχει παθει δηλητηριαση 13 χρονια τωρα.
Αν δεν τρωει τιποτα απο κατω νομιζω οι πιθανοτητες ειναι πολυ μικρες να παθει κατι.
 
  • Like
Reactions: Solvap


Solvap

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2018
167
250
Εχω ακουσει κι εγω για αυτες, παντως ολα τα σκυλια πυ γνωριζω και εχουν δηλητηριαστει εχουν φαει κατι. Συνεπως τον δικο μου τον εχω μαθει και προσεχω να μην ΤΡΩΕΙ τιποτα. Ειναι σκυλος που εχει τη μουσουδα του κατω συνεχεια και χτυπα ξηλο, δεν εχει παθει δηλητηριαση 13 χρονια τωρα.
Αν δεν τρωει τιποτα απο κατω νομιζω οι πιθανοτητες ειναι πολυ μικρες να παθει κατι.
Αυτή είναι και η δική μου αίσθηση @Berna. Ο Δράκος μου είναι σαν ηλεκτρική σκούπα, ότι βρει στο διάβα του θέλει να το σαρώσει, και κάνω ότι μπορώ να τον ξεμάθω!
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
https://dasarxeio.com/2019/05/07/67295/
50+ δολωματα με καψουλες υδροκυανιου...
Η δολοφονια αγριων και ημερων ζωων συνεχιζεται με αμειωτους ρυθμους(y) Ετσι μπραβο Ελληναρες μου!
Το αρθρο εχει και φωτογραφιες με τις φολες που εριξαν οι μπασταρδοι. Ειναι σημαντικο να μπορουμε να αναγνωρισουμε κατι τετοιο αν το συναντησουμε. Επισης δινει οδηγιες για τις ενεργειες που πρεπει να κανουμε σε περιπτωση που βρουμε κατι υποπτο.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.529
6.957
Mε επιφύλαξη:

ΠΡΟΣΟΧΗ ΠΙΘΑΝΟΝ ΕΙΣΠΝΕΟΜΕΝΗ ΦΟΛΑ ΣΤΗΝ ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ !
Περιμετρικά από το γηπεδάκι στα νηπιαγωγεία πάνω από το Σκοπευτήριο Καισαριανής και μέσα στο δάσος σε πάρα πολλά σημεία, τουλάχιστον από το ύψος της Ρήγα Φεραίου σε όλο το μονοπάτι αλλά και γενικά σε διάφορα σημεία του βουνού, μέχρι και την πάνω είσοδο του σκυλοπάρκου !
Πήρε δείγμα μία κυρία να το πάει για ανάλυση, ευελπιστούμε να έχουμε νεότερα σχετικά με τα αποτελέσματα μέσα στην άλλη βδομάδα, και μακάρι να μην είναι φόλα!

Ποστ με φώτος του ύποπτου υλικού:
https://www.facebook.com/antonis.agelomatis/posts/1617039771759408
 


Σπόρος

Well-Known Member
7 Μαρτίου 2018
89
124
48
Τελικά υπάρχουν ή όχι εισπνεόμενες φόλες; Είχα διαβάσει ένα άρθρο που έλεγε ότι δεν υπάρχουν, αλλά ακούω ακόμα να αναφέρονται...
 




medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Φολες σήμερα το πρωι στη Δάφνη, Πλατεία Δημαρχείου.
Εχουν βρεθει νεκρά γατάκια και υπάρχουν και πολλά εξαφανισμένα.
 


dimitris-skg

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
844
2.851
Διαβάζεις τον τίτλο του άρθρου με μεγάλα γράμματα και σκέφτεσαι κάτι γίνεται
Οκτώ μήνες φυλάκιση στους κυνηγούς που δηλητηρίασαν επτά σκύλους ενός κτηνοτρόφου

Και πας λίγο παρακάτω στο άρθρο και επανέρχεσαι στην πραγματικότητα
Εξετάζοντας την υπόθεση σε δεύτερο βαθμό, οι δικαστές του Εφετείου, αφού έκριναν ένοχους τους κατηγορούμενους, αποφάσισαν να τους χορηγήσουν το ελαφρυντικό του πρότερου έντιμου βίου, μειώνοντας κατά τέσσερις μήνες -σε σχέση με την πρωτόδικη απόφαση- την εις βάρος τους επιβληθείσα ποινή, την οποία και ανέστειλαν για τρία έτη.

Περαστικά μας!

ΠΗΓΗ
 


Giwrgosm

Well-Known Member
15 Φεβρουαρίου 2017
137
155
34
Για ακόμα μια φορά η Αγίας Σοφίας (Πάτρα) έχει παντού φολες... Έχει καταντήσει αηδία πλέον. Δεν ξέρω τι θα γίνει άμα πιάσω έναν....
 
  • Angry
Reactions: alexouli


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.600
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3