«ΕΚΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΟΣ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗΣ ΝΟΜΟΘΕΣΙΑΣ» 2020


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Αγαπητοί φίλοι. λυπάμαι που επανέρχομαι στο φόρουμ κρώζοντας σάιν δε πετίσιον, αλλά έτσι έχουν τα πράγματα.

Το νομοσχέδιο με τίτλο «Εκσυγχρονισμός Περιβαλλοντικής Νομοθεσίας» που η κυβέρνηση ετοιμάζεται πυρετωδώς να φέρει προς ψήφιση σε μια πρακτικά κλειστή βουλή λόγω καραντίνας, δεν πρέπει να επιτρέψουμε να περάσει γιατί:

1. Καταργεί την ουσία της προστασίας των περιοχών Natura 2000 και προωθεί ακόμα και μεταλλευτικές δραστηριότητες και εξορύξεις υδρογονανθράκων σε περιοχές προστασίας της φύσης

2. Εκθέτει σε κίνδυνο τις προστατευόμενες περιοχές, καταργώντας την αυτοτέλεια των Φορέων Διαχείρισης Προστατευόμενων Περιοχών (ΦΔΠΠ)

3. Επιτρέπει την καταστροφή του περιβάλλοντος στο όνομα των κατά βούληση επενδυτικών σχεδίων, εκχωρώντας τον έλεγχο των μελετών (ΜΠΕ) σε ιδιώτες και επιβάλλοντας ασφυκτικές προθεσμίες για γνωμοδοτήσεις των υπηρεσιών

4. Προωθεί την αλόγιστη επέκταση των βιομηχανικών ΑΠΕ, κυρίως των αιολικών, που έχουν ήδη προκαλέσει υποβάθμιση του περιβάλλοντος και οικονομική επιβάρυνση των καταναλωτών για την εξασφάλιση υπερκερδών των επενδυτών

5. Νομιμοποιεί τα αυθαίρετα εντός δασικών εκτάσεων και κατά περίπτωση εντός υγροτόπων και ρεμάτων

6. Απλοποιεί τις διαδικασίες διαχείρισης στερεών αποβλήτων και δε λαμβάνει μέτρα κατά της υποβάθμισης των ρεμάτων από την ανεξέλεγκτη διάθεση αστικών και βιομηχανικών λυμάτων μέσα σε αυτά

7. Παραβιάζει Συνταγματικές διατάξεις, Ευρωπαϊκές οδηγίες και Διεθνείς συμβάσεις
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.529
6.957
Ιωάννα, να ρωτήσω κάτι; Έχω υπογράψει πολλά πετίσιον κατά καιρούς. Δεν έχω δει κανένα να έχει κάποιο αποτέλεσμα τύπου "η κοινή γνώμη εγέρθη κατά, ας κάνουμε πίσω". Έχεις δει κάποιο; Έχει δει κανένας άλλος; Ειλικρινά απλά ρωτάω, να μάθω αν υπήρξε έστω κ μια φορά κάποιο αντίκρισμα της διαδικασίας. Αλλιώς κάπως πρέπει να ψαχτούμε να κινηθούμε αλλιώς ως κοινή γνώμη - μη με ρωτάς πώς, δεν ξέρω, αλλά θα θελα να μάθω. Ειδικά στο καταστροφικό συγκεκριμένο θέμα...
 
  • Like
Reactions: ioanna a and mareco


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Οτι ακριβώς αναρωτιέμαι, υπογράφοντας πάντα συγχρόνως, σε κάθε τέτοια περίπτωση.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.529
6.957
Μωρέ κι εγώ υπέγραψα κ το συγκεκριμένο αλλά δε νιώθω ότι έκανα κάτι.
 
  • Like
Reactions: mareco


dimitris-skg

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
844
2.851
Κι εγώ δεν πιστεύω ότι θα ιδρώσει το αυτί κανενός, όσες υπογραφές και να μαζευτούν.

Σε κάθε περίπτωση, μια και το νομοσχέδιο είναι να ψηφιστεί αύριο, για σήμερα το απόγευμα έχουν προγραμματιστεί συγκεντρώσεις για την απόσυρσή του σε 10 πόλεις.

 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Ιωάννα, να ρωτήσω κάτι; Έχω υπογράψει πολλά πετίσιον κατά καιρούς. Δεν έχω δει κανένα να έχει κάποιο αποτέλεσμα τύπου "η κοινή γνώμη εγέρθη κατά, ας κάνουμε πίσω". Έχεις δει κάποιο; Έχει δει κανένας άλλος; Ειλικρινά απλά ρωτάω, να μάθω αν υπήρξε έστω κ μια φορά κάποιο αντίκρισμα της διαδικασίας. Αλλιώς κάπως πρέπει να ψαχτούμε να κινηθούμε αλλιώς ως κοινή γνώμη - μη με ρωτάς πώς, δεν ξέρω, αλλά θα θελα να μάθω. Ειδικά στο καταστροφικό συγκεκριμένο θέμα...
όχι(βέβαια), αλλά θεωρώ οτι το κράτος μπορεί να δεχτεί κριτική και να αλλάξει πορεία. βλέπε αντιμετώπιση COVID19 πόσο άλλαξαν τα πλάνα που κάναν από το φλεβάρη , ή το προηγούμενο με καθολικές υποχρεωτικές στειρώσεις. Δυστυχώς εν προκειμένω έχουμε περάσει το στάδιο της δημόσιας διαβούλευσης (προσωπικά δεν ειχα καταλάβει τίποτα). Δε ξέρω παιδιά και εγώ είμαι πολύ απαισιόδοξη.
 
  • Like
Reactions: Estranged


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
8 Απρίλη προσπαθούσα να καταλάβω τι θέλουνε να περάσουν...

Yπουργείο Περιβάλλοντος και Ενέργειας.

Έκλεισε την δημόσια διαβούλευση στο σχέδιο νόμου ΕΚΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΟΣ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗΣ ΝΟΜΟΘΕΣΙΑΣ παρά τις αντιδράσεις διαφόρων οργανώσεων και φορέων πως ένα τόσο μεγάλο και πολύπλοκο νομοσχέδιο χρήζει περαιτέρω επεξεργασίας.

Προσπάθησα να κατανοήσω τα άρθρα αλλά χρειάζεται ειδικευμένη γνώση τόσο της προηγούμενης νομοθεσίας όσο και επιστημονική. Έμεινα με την εντύπωση πως διευκολύνονται για άλλη μια φορά οι επιχειρήσεις που φοράνε την ταμπέλα ΑΠΕ ( Ανανεώσιμες Πηγές Ενέργειας ) και το περιβάλλον έρχεται σε δεύτερη μοίρα.

Ενδεικτικά βάζω ένα σχόλιο γιατί και εμένα μου φάνηκε ύποπτη η κατάτμηση των προστατευόμενων περιοχών.

"Τα άρθρα 44, 45, 46 και 47 απαιτούν εκτενέστατη μελέτη την οποία λόγω των εκτάκτων συνθηκών που προαναφέραμε δεν έχουμε μπορέσει να πραγματοποιήσουμε, αλλά ως γενική παρατήρηση βλέπουμε χαλάρωση αντί για αυστηροποίηση των μέτρων προστασίας στις προστατευόμενες περιοχές. Ενδεικτικά, δίνεται η δυνατότητα κατασκευής υποδομών κοινής ωφέλειας , κτιρίων, δρόμων μέσα στον πυρήνα των περιοχών Natura, η δυνατότητα μεταλλευτικών και εξορυκτικών δραστηριοτήτων σε όλες τις ζώνες προστασίας εκτός του πυρήνα των περιοχών Natura, η φύλαξη αντί να ανατεθεί σε ένα ειδικά επανδρωμένο σώμα ανατίθεται στις ήδη υποστελεχωμένες δασικές υπηρεσίες κλπ."

ΥΓ. Προσωπικά δεν πιστεύω πως κάποιος υπουργός θα βάλει μπροστά το περιβάλλον από τα συμφέροντα των επιχειρήσεων πόσο μάλλον ο συγκεκριμένος.
 
  • Like
Reactions: ioanna a


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.594
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3