΄ΚΟΡΥΦΑΙΟΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΕΣ΄


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
Με αφορμή το ποστ (σε άλλο θέμα της SAVRA)

...το ξαναλεω...τα 2 προηγουμενα σκυλια μου τα εκπαιδευσα,σε εκπαιδευτηρεια,σε επαγγελματιες και μαλιστα ο ενας πολυ γνωστος και απο τους κορυφαιους στο ειδος
και μιας συζήτησης που είχα το πρωί με τον DENIS

Πως μπορούμε να πούμε-ξεχωρίσουμε ποιός είναι καλός στην δουλειά του.

είναι ο πολυδιαφημιζόμενος?
αυτός δηλαδή που μας έχει ' πνείξει' στην διαφήμιση και έμμεσα μας έχει κάνει πλύση εγκεφάλου?

είναι αυτός που έχει τις καλύτερες-ομορφότερες-πιο μουράτες εγκαταστάσεις?

πόσοι από αυτούς τους ΄κορυφαίους΄πήραν μέρος σήμερα (και γενικότερα συμμετέχουν) στις εξετάσεις?

που είναι οι λεγόμενοι ΄θετικοί΄? (το έχω ξαναπεί ότι αρνούμε να συμμετέχω στην διαφήμιση που κάνουν προσφέροντας ΄μοναδικότητα΄και πατώντας στις ευαισθησίες του κόσμου)
γιατί ΚΑΝΕΝΑΣ δεν βάζει τα σκυλιά του να συναγωνιστούν και να ΑΠΟΔΕΙΞΟΥΝ τα λεγόμενα τους?

πως πειστήκατε και πήγατε σε κάποιον συγκεκριμένο εκπαιδευτή?

ήταν βολική η απόσταση?
σας έπεισε με τα λόγια?
είδατε δείγματα της δουλείας του?
(το ένα συνήθως εκπαιδευμένο σκυλί που έχουν και παρουσιάζουν στους πελάτες για να τους πείσουν?)
 


Savra

Well-Known Member
16 Απριλίου 2007
342
1
Athens
www.happypuppycafe.com
ΜΑΚΗΣ said:
Με αφορμή το ποστ (σε άλλο θέμα της SAVRA)

...το ξαναλεω...τα 2 προηγουμενα σκυλια μου τα εκπαιδευσα,σε εκπαιδευτηρεια,σε επαγγελματιες και μαλιστα ο ενας πολυ γνωστος και απο τους κορυφαιους στο ειδος
και μιας συζήτησης που είχα το πρωί με τον DENIS

Πως μπορούμε να πούμε-ξεχωρίσουμε ποιός είναι καλός στην δουλειά του.

?)
Πριν ξεκινησω εκπαιδευση εψαξα και μιλησα με οσους ηταν στην Αττικη τοτε,δεν μπορουσα να πηγαινω 100χιλ την μερα,και διαλεξα εκπαιδευτη με κριτηριο την δουλεια του σε αλλα σκυλια.
Οταν ειχα παει να μιλησουμε με καλεσε ο ιδιος να παρακολουθησω την ταξη στην βασικη υπακοη και μια Κυριακη επιδειξεις σε σκυλια που ειχαν τελειωσει την πρωτη φαση για σκυλος φυλακας,και ειχα εντυπωσιαστει πολυ με την ορμη των σκυλων στην επιθεση και στην ολη συμπεριφορα-υπακοη στο μανικι.
Αυτη η μεθοδος εκπαιδευσης πια για μενα,δεν ειναι αυτο που θα ηθελα για το σκυλι μου,σαν να γυρισα σελιδα.
Ακομα θεωρω οτι ειναι απο τους κορυφαιους εκπαιδευτες,αν καποιος ακολουθησει την παραδοσιακη μεθοδο εκπαιδευσης.
Τωρα πια ομως ποτε δεν θα πηγαινα το σκυλι μου σε κανενα εκπαιδευτη,θετικο η κλασσικο,γιατι θεωρω οτι εχω μαθει τοσα οσα χρειαζεται για να εχω ενα πολυ καλα εκπαιδευμενο σκυλι μονη μου.

είναι αυτός που έχει τις καλύτερες-ομορφότερες-πιο μουράτες εγκαταστάσεις?
Αυτος που πηγα εγω ειχε απο τις χειροτερες,αλλα δεν ηταν αυτο που κοιταξα αφου ετσι κιαλλιως δεν θα αφηνα εκει το σκυλι μου,με ενδιεφερε μονο η ποιοτητα της εκπαιδευσης
 


Skylos

Well-Known Member
16 Δεκεμβρίου 2006
399
0
ΜΑΚΗΣ said:
Πως μπορούμε να πούμε-ξεχωρίσουμε ποιός είναι καλός στην δουλειά του.

είναι ο πολυδιαφημιζόμενος?
αυτός δηλαδή που μας έχει ' πνείξει' στην διαφήμιση και έμμεσα μας έχει κάνει πλύση εγκεφάλου?
Όχι αλλά αν κάποιος είναι πολυδιαφημιζόμενος δε σημαίνει ότι δεν είναι καλός. Τα fujitsu είναι πολυδιαφημιζόμενα και κορυφαία κλιματιστικά.

ΜΑΚΗΣ said:
είναι αυτός που έχει τις καλύτερες-ομορφότερες-πιο μουράτες εγκαταστάσεις?
Όχι αλλά αν οι εγκαταστάσεις του δεν είναι καλές από άποψη καθαριότητας και ασφάλειας σημαίνει ότι δεν σέβεται τη δουλειά του.

ΜΑΚΗΣ said:
που είναι οι λεγόμενοι ΄θετικοί΄? (το έχω ξαναπεί ότι αρνούμε να συμμετέχω στην διαφήμιση που κάνουν προσφέροντας ΄μοναδικότητα΄και πατώντας στις ευαισθησίες του κόσμου)
γιατί ΚΑΝΕΝΑΣ δεν βάζει τα σκυλιά του να συναγωνιστούν και να ΑΠΟΔΕΙΞΟΥΝ τα λεγόμενα τους?
Στο εξωτερικό απ' ότι έχω ακούσει οι λεγόμενοι purely positive trainers στέλνουν σκυλιά σε εξετάσεις υπακοής και έχουν επιτυχίες. Σε εξετάσεις εργασίας δεν ξέρω αν συμμετέχουν.

Στην Ελλάδα, πέρα απ' τα αθλήματα προστασίας, υπάρχουν εξετάσεις υπακοής, διαγωνισμοί agility κλπ? Πόσοι εκπαιδευτές συμμετέχουν? Είναι αμερόληπτοι οι κριτές?
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.821
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Για μένα ο καλός εκπαιδευτής είναι

-αυτός που έχει φροντισμένες εγκαταστάσεις (αν έχει)
-αυτός που εφαρμόζει πολλές μεθόδους ανάλογα με την περίπτωση και δεν κολλάει σε μία, ''θάβοντας'' τις υπόλοιπες.
-αυτός που έχει καλή φυσική κατάσταση
-αυτός που προσπαθεί πάντα να μάθει κι άλλα πάνω στη δουλειά του.
-αυτός που περνάει σκυλιά του από εξετάσεις εργασίας.
-αυτός που λέει τα πράγματα με το όνομά τους, και αν δεν του αρέσεις σε διώχνει.
-αυτός που δεν υποστηρίζει ότι μπορεί να κάνει τα πάντα σε ένα σκύλο.
-αυτός που εκπαιδεύει τον ιδιοκτήτη.
-αυτός που έχει το ''κάτι'' που λατρεύουν οι σκύλοι.
 


Savra

Well-Known Member
16 Απριλίου 2007
342
1
Athens
www.happypuppycafe.com
Για τις εγκαταστασεις δεν ισχυει οτι καποιος που δεν εχει τις καλυτερες δεν ενδιαφερεται για την δουλεια του.Ειναι γεγονος οτι ολοι δεν μπορουμε να οδηγουμε χιλιομετρα καθε μερα η 2 φορες την βδομαδα για να παμε εκτος της πολης σε εκπαιδευτηριο.
Με νομο εχει απαγορευτει η εγκατασταση σε οτιδηποτε φιλοξενει-εκτρεφει-εκπαιδευει ζωα μεσα στην πολη αναγκαζοντας τους παλιοτερους εκπαιδευτες η να κρατουν τις παλιες εγκαταστασεις και να μην μπορουν να τις φτιαξουν αφου απειλουνται με εξωση η να φυγουν εξω απο την πολη με αποτελεσμα να χασουν πολλους πελατες,τουλαχιστον αυτο που ειχε πει εμενα ο ενας απο τους δυο εκπαιδευτες.
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.457
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Παλιότερα που είχα χρησιμοποιήσει εκπαιδευτή, κάποιος μου είπε να απευθυνθώ σε κάποιον εκπαιδευτή, που τύχαινε να ασχολείται συστηματικά με την ράτσα...

Εν τέλει, πιστεύω ότι κανένας μας δεν έχει αποφύγει να είναι θύμα άμεσης ή έμμεσης διαφήμισης. Όταν φτάσεις στο επίπεδο να έχεις άποψη για το ποιός είναι καλός εκπαιδευτής, έχεις ήδη χαλάσει κάνα δυο σκυλιά τουλάχιστον.

Και πάλι η άποψη είναι πολύ προσωπική. Για παράδειγμα, εγώ που ξέρω 2-3 πράγματα, θα χρειαστώ εκπαιδευτή για το σκύλο μου εαν θέλω να τον ετοιμάσω για εξετάσεις εργασίας ή για φύλαξη-σωματοφυλακή. Ο εκπαιδευτής αυτός πρέπει να μπορεί να συνεργαστεί με κάποιον σαν κι εμένα... Εαν ήμουνα άσχετος, μπορεί να μην είχε την ίδια μεταδοτικότητα, ή κάποιον εκπαιδευτή που θεωρώ άχρηστο, εαν παρουσιαστεί σε αυτόν ένας καινούργιος, να αποδίδει καλύτερα γιατί θέλει να μαθει τα πάντα στον ιδιοκτήτη, και όχι να συνεργάζεται με κάποιον ξερόλα σαν κι εμένα...

Είναι θέμα χημείας του καθένα, χημείας του εκπαιδευτή με την ράτσα, είναι θέμα τύχης!!!
 




Skylos

Well-Known Member
16 Δεκεμβρίου 2006
399
0
Savra said:
Για τις εγκαταστασεις δεν ισχυει οτι καποιος που δεν εχει τις καλυτερες δεν ενδιαφερεται για την δουλεια του.
Αν απαντάς σε μένα δεν έγραψα αυτό.
 


Savra

Well-Known Member
16 Απριλίου 2007
342
1
Athens
www.happypuppycafe.com
Skylos said:
Savra said:
Για τις εγκαταστασεις δεν ισχυει οτι καποιος που δεν εχει τις καλυτερες δεν ενδιαφερεται για την δουλεια του.
Αν απαντάς σε μένα δεν έγραψα αυτό.
Oχι δεν το εγραψα για καποιον ειδικα,απλα επειδη αναφερθηκε για τις εγκαταστασεις,ανεφερα αυτο που συμβαινει στις πολεις μεσα,και τον νομο που ισχυει :wink:
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3