Άγριο κουτάβι


Natalia maz

New Member
20 Ιουλίου 2021
1
0
23
Καλησπέρα σας, πριν έναν μήνα υιοθέτησα ένα κουτάβι 4 μηνών και δείχνει να προσαρμόζεται αρκετά καλά. Το θέμα ειναι ότι όταν παίζει μετά από λίγο αρχίζει να γίνεται επιθετική και άγρια. Φτάνει σε σημείο να χοροπηδάει αριστερά και δεξιά χωρίς να σταματάει. Γρυλλίζει και γαβγίζει πολύ και με δαγκώνει διαρκώς με αποτέλεσμα να ματώνουν τα χέρια μου. Διάβασα αρκετά και τα δοκίμασα όλα :της απέσπασα την προσοχή με τα παιχνίδια της και την έβαλα να δαγκώνει αυτά και την άφησα μόνη για λίγα λεπτά ώστε να καταλάβει ότι αυτή η συμπεριφορά δεν είναι αποδεκτή. Της γυρνάω επίσης την πλάτη προσπαθώντας να την αγνοήσω αλλά εκείνη πηδάει πάνω μου και μου δαγκώνει τα πόδια. Όταν κάνει έτσι, χάνει τον έλεγχο και μόνο αν βγω από το δωμάτιο θα ηρεμήσει. Δεν ξέρω τι να κάνω, ανησυχώ μήπως αναπτύξει επιθετική συμπεριφορά και ως μεγάλη. Οποιαδήποτε πρόταση είναι δεκτή.
 


Belvigo

Well-Known Member
25 Ιουνίου 2021
240
201
Για μένα η πιο σωστή αντιμετώπιση είναι να απευθυνθείς σε έναν εκπαιδευτή. Αυτός θα αξιολογήσει το κουταβι και θα σας προτείνει την καλύτερη λύση.
 
  • Like
Reactions: Naladogo and riaki


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Καλησπέρα,
Δεν βλέπω κάτι "κακό" σε ότι περιγράφεις. Δεν χαρακτηρίζω τέτοιες συμπεριφορές άγριες, θα έλεγα παιχνιδιάρικες, κουταβισια ενέργεια για παιχνίδι.
Αν δεν έχετε εμπειρία καλύτερα να μιλήσετε με καλό εκπαιδευτή να σας μάθει/δείξει κάποια πράγματα.
Αν το ξεκανετε σε παιχνίδι/άσκηση/εκπαίδευση πιθανόν να ηρεμήσει λίγο.
 
  • Like
Reactions: Orjo


Belvigo

Well-Known Member
25 Ιουνίου 2021
240
201
Όταν ένας σκύλος φτάνει στο σημείο να σε τραυματίζει ναι είναι κακό. Δαγκωμα με δαγκωμα διαφέρει. Άλλο δαγκωνω γιατί παίζω και άλλο δαγκωνω γιατί θέλω να κανω κουμάντο. Αν η κοπέλα δεν μπορεί να καταλάβει τι από τα δύο συμβαίνει τότε θα πρέπει να απευθυνθεί σε εκπαιδευτή. Όσο για την εκπαίδευση ο σκύλος είναι σε μια ηλικία που θα έπρεπε να γνωρίζει κάποιες εντολές.
 
  • Like
Reactions: riaki


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Ελα βρε @Natalia maz τι τίτλος είναι αυτός;;;;; :LOL:
Ασε μωρέ τις τρομακτικές ταμπέλες για το μωρό.
Βάλε μας καμιά φωτό να το χαζέψουμε το μιικρύλη.
Πες μας από που το υιοθέτησες.

Συνέχισε γενικά όσα κάνεις και κάνε υπομονή. Δεν γίνεται αλλιώς.
Και ναι, βρες κι έναν εκπαιδευτή να σε βάλει σε μια σειρά.
Καλό θα σας κάνει.
 


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Και γω αυτό θα σου έλεγα καλύτερα ο εκπεδευτης εμάς μας βοήθησε πολύ σκέψου ότι έκοψε το δάγκωμα και τώρα και τους τσαμπουκαδες ένας εκπεδευτης βοηθάει πολύ ειδικά αν αρχίσετε νωρίς όσο περνάει ο καιρός ίσως ειναι ακόμη ποιο δύσκολο φυσικά είναι μωρό ακόμα και όλα φτιάχνονται δεν υπάρχει λόγος να ανησυχείς τόσο αλλά δεν υπάρχει λόγος να σου κάνει και ζημιά άλλο να δαγκώνει επειδή είναι κουτάβι άλλο αν γρυλιζει για παράδειγμα αν καθεσε στον καναπέ και περνάει επιτιδες και σε πατάει αυτό είναι ένδειξη κυριαρχίας
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf