Άγχος αποχωρισμού μεταξύ σκύλων


ΣΤΑΘΟΥΛΑ

Active Member
19 Δεκεμβρίου 2011
36
0
γεια σας εχω δυο σκυλακια 7 μηνωνπου εχουν μεγαλωσει μαζι (κυνυγοσκυλα).Πως μπορω να τα κανω να ξεπερασουν το αγχος αποχωρισμου,που εχουν μεταξυ τους?τι εννοω?οταν τα τα παω βολτα χωριστα αυτος που μενει πισω ξεσικωνει την γειτονεια με τις φωνες του οποτε γυριζω πισω αρον-αρον.Για να τα παω μαζι δεν το συζητω γιατι εχουν πολλη δυναμη και τραβανε εντονα. οποιος εχει εμπειρια και μπορει να με βοηθησει τον ευχαριστω εκ των προτερων.:p
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Προσωπικά δε νομίζω να είναι άγχος αποχωρισμού. Απλώς θέλουν να βγουν έξω. Η καλύτερη λύση είναι να τα εκπαιδεύσεις να περπατάνε με λουρί χωρίς να σε τραβάνε, ώστε να τα βγάζεις έξω μαζί. Θα θες όμως μάλλον εκπαιδευτή ή κάποιο γνωστό/φίλο που να μελετήσετε μαζί τα περί περπατήματος με λουρί και να βγάζετε και για λίγο καιρό τα σκυλιά μαζί μέχρι να μάθουν. Μετά τα βγάζεις εσύ μόνη σου. Τουλάχιστον εγώ άλλη λύση δε βλέπω, μπορεί όμως να ξέρει κάποιος άλλος περισσότερα. :)
 


ΣΤΑΘΟΥΛΑ

Active Member
19 Δεκεμβρίου 2011
36
0
Γεια σου sara σε ευχαριστω για τηνσυμβουλη σου το εχω σκεφτει και εγω για τον εκπαιδευτη αλλα αυτη τη στιγμη τα οικονομικα δεν μου επιτρεπουν τετοια ανοιγματα,με το ζορι τα φερνουμε βολτα.
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
Παρατήρησε ποτε ξεκινάει τ γαυγισμα κ γυρνά πισω( βασικά σε βλέπει ; )
Όταν ηρεμήσει μπαίνεις μέσα, αν δεν ηρεμήσει , δεν μπαίνεις. Την επόμενη φορα, με το που βγεις έξω κ πριν προλάβει να γαυγισει, μπες ξανά στο σπίτι. Είναι στρες κ έτσι πρέπει να αντιμετωπιστεί. Λίγο λίγο τη φορα, θα ανεβαζεις τον χρόνο. Όταν γυρνας πισω, ( αφού σταματήσει το γαυγισμα), αφήνεις το άλλο σκυλι κ παίρνεις αυτο για βόλτα. Πρέπει να του δώσεις να καταλάβει, ότι επιβραβευεισ την ησυχία.Δώσε μερικές λεπτομέρειες για τον χώρο σου, για το ποτε ακριβώς το βλέπεις οτι ανησυχεί κτλ..
 


ΣΤΑΘΟΥΛΑ

Active Member
19 Δεκεμβρίου 2011
36
0
αρχιζει και γαυγιζει αμεσως σε λασματα του δευτερολεπτου μολις μας χανει απο το οπτικο του πεδιο.Ο ενας ξεκιναει με κλαψουρισμα και μετα το γυριζει σε γαυγισμα και ο αλλος ξεκιναει να ουρλιαζει σαν λυκος και στη συνεχεια το γυριζει και αυτος σε γαυγισμα δυστιχως ασταματητο,αλλα θα δοκιμασω αυτο που μου εγραψες,ελπιζω να πετυχει με εχει πιασει αλπεπισια αλλοι να τα βγαζουν τρεις φορες την ημερα και εγω παω για μια φορα και μου την βγαζουν ξινη.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
Από όσο κατάλαβα τα σκυλιά αυτά έχουν μεγαλώσει μαζί..και είναι αυτά η αγέλη..
Είναι απαραίτητο να τα βγάζεις και ξεχωριστά βόλτα (έχεις ήδη αργήσει..) και να καταλάβουν πως αγέλη είστε όλοι μαζί με εσένα αρχηγό!

Αν γυρίσεις κάθε φορά που φωνάζει..δεν εκπαιδεύεις εσύ αυτό.., αλλά εκείνο εσένα!
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
Οπότε είναι σε αυλή. Μόλις βγεις μην απομακρυνεσαι. Ασε να χαλαρωσουν κ ξαναμπες σπίτι κ παιξτε.Έχουν κάποιο μέρος που ξαπλωνουν η τα δενεις;
 


greedy

Well-Known Member
23 Απριλίου 2008
2.314
3
51
Πατρα
που γυρνας πισω ειναι το χειροτερο που μπορεις να κανεις .
Ετσι πιστευει το αλλο σκυλι πως αν γαυγιζει, κλαει,θα γυριζεις πισω και θα περναει το δικο του.
Χωρις να ειμαι ειδικος ισως θα επρεπε να συνεχισεις την βολτα σας, και να περιμενει την σειρα του.
Πιστευω πως σε λιγο καιρο θα το καταλαβει και θα περιμενει την σειρα του.
Δεν ειναι συμβουλη ειδικου αυτο που σου εγραψα ,απλα μια σκεψη.

Δεν εχεις καποιον απο την οικογενεια να βγαινετε ολοι παρεα?
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
Παίδες δεν θα γυρίσει πισω όταν γαυγισει κ θα μπει μεσα.Για αυτο κ ρώτησα αν την βλέπει κ να πει λεπτομέρειες για τον χώρο. Θα γυρίσει για να είναι κοντά ώστε να μπορει να μπει γρήγορα μέσα, όταν αυτο σταματησει. Θα γίνει κάτι ανάλογο με τα κουτάβια που κλαίνε όταν φευγουμε. Θέλει λεπτό χειρισμό. Πολλές φορές με το να παραβλέπουμε το συμβάν συνεχώς, το μόνο που κάνουμε , είναι να το κάνουμε χειρότερο. Θέλει υπομονή! Μετρο μετρο, μέρα με τη μέρα, θα καταλάβουν τα σκυλια τι θελουμε. Επιβράβευση κ διόρθωση.
 


ΣΤΑΘΟΥΛΑ

Active Member
19 Δεκεμβρίου 2011
36
0
γεια σου kango ναι ειναι αληθεια εχουν μεγαλωσει μαζι αφου η ιστορια μου ειναι ιδια με την ιστορια της lara koyklara ,το τι αργησα οπως λες να τα βγαλω βολτα δεν ειναι αληθεια ,εχω ξεκινησει απο πολλη νωρις απλως επειδη αντιμετωπιζω το συγκεκριμενο προβλημα η βολτα μας διαρκουσε οσο προλαβαιναμε το γυρω του τετραγονου.
 


ΣΤΑΘΟΥΛΑ

Active Member
19 Δεκεμβρίου 2011
36
0
ζουν στην αυλη σε περιφραγμενο χωρο δυστιχως οχι πολλη μεγαλο,και με δικο τους σπιτι,οταν λεω δικο δεν εννοω αυτα τα ξυλινα η τα πλαστικα αλλα ειναι μεγαλο και κτιστο με τσιμεντοπλιθα.Γιαυτο θελω να τα βγαζω και λιγο βολτα.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
Πρέπει να βγαίνεις βόλτα (ένα τετράγωνο δεν λέει κάτι) και ξεχωριστά το ένα από το άλλο..Για να καταλάβουν πως αγέλη είστε όλοι μαζί και εσύ ο αρχηγός ορίζεις το πότε όλοι μαζί.., πότε εσύ μόνη σου.., πότε εσύ με το κάθε ένα ξεχωριστά..

Εφτά μηνών είναι ήδη κάπως μεγάλα για να μην έχουν καταλάβει όλα αυτά..

Θέλει πολύ δουλεία με το κάθε ένα ξεχωριστά και μαζί..!!

Επειδή είναι διπλή η δουλεία σου..θεωρώ πως έστω η συμβουλή ενός εκπαιδευτή θα σου ήταν πολύτιμη..
 


ΣΤΑΘΟΥΛΑ

Active Member
19 Δεκεμβρίου 2011
36
0
Το ξερω οτι ειναι οτι χειροτερο το να γυρναω πισω, αλλα τι να κανω που εχω και παραξενους γειτονους τα δικα τους τα αφηνουν να φωναζουν οποτε τους ερθουν τα δικα μου τους ενοχλουν.Οι αλλοι που μενουν στην πολυκατικια ειναι ο ενας γιατρος και η γυναικα του νοσοκομα με διαφορετικα ωραρια ο καθενας ,λιγο πολυ εχουν την απαιτηση να εχω εγω μουγκα τα σκυλια για να μην ενοχλουνται αυτοι που κοιμουνται.

παιδια αυτο το κολπο μαλλον θα πιασει δεν λεω μεγαλες κουβεντες .Σημερα δοκιμασα αυτο που μου λετε πηρα τον ενα εκανα πως απομακρυνομουνα αλλα γυριζα πισω πριν προλαβει να αντιδρασει ο αλλος,ζαλιστικα να γυριζω γυρω γυρω στο κηπο ,οσο μας εβλεπε δεν αντιδρουσε για λιγο φωναξε καποια στιγμη αλλα σταματησε μεατα μας επασε βροχη οποτε πηγε ο καθενας σπιτι του.

Το πιστευω και εγω οτι ειναι μεγαλα, αλλα νομιζω οτι με εκμεταλευονται αφου ξερουν οτι θα γυρισω πισω και θα γινει το δικο τους γιαυτο εχουν βρει το κολπο με τη φωνη.
 
Last edited by a moderator:


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Γεια σου sara σε ευχαριστω για τηνσυμβουλη σου το εχω σκεφτει και εγω για τον εκπαιδευτη αλλα αυτη τη στιγμη τα οικονομικα δεν μου επιτρεπουν τετοια ανοιγματα,με το ζορι τα φερνουμε βολτα.
ΟΚ, δεκτό. Θα χρειαστείς όμως τη βοήθεια κάποιου δεύτερου ανθρώπου. Θα σε συμβούλευα λοιπόν να ψάξεις στο ίντερνετ βίντεο, κυρίως της Stillwell και του Millan, διότι αντιμετωπίζουν συχνά το πρόβλημα δυο σκύλων που τραβάνε στη βόλτα. Μελέτησέ τα πολύ καλά και εφάρμοσέ τα. Όπως είπα όμως, θα χρειαστείς και δεύτερο άτομο να σε βοηθήσει στην εκπαίδευση των σκύλων, εννοώ από εσάς τους δυο που δεν είστε επαγγελματίες εκπαιδευτές. Μόλις τα καταφέρετε και σιγουρευτείτε ότι μπορείς να τα βγάζεις και τα δυο μαζί χωρίς τραβήγματα, μπορείς να το κάνεις στο εξής μόνη σου. :)