Άγχος αποχωρισμού του Πάντα


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Το Πάντα πάει να τρελαθεί και να με τρελάνει και μένα. Κάθε φορά που φεύγω πρέπει να το ηρεμώ διότι πραγματικά νομίζει ότι δεν θα ξαναγυρίσω. Τον τελευταίο μήνα είναι ΟΚ και απλώς πηγαίνει κατευθείαν στο παράθυρο να με δει να φεύγω και με περιμένει στην πόρτα με το Μουφ όταν γυρνάω, αλλά δεν τρελαίνεται τελείως αν γυρίσω σε κανά τρίωρο το πολύ. Μου έχει κάνει κάποιες ζημιές όπως έχει ξηλώσει τις αντιγλιστρικές ταινίες ορισμένων χαλιών, έχει μεταφέρει ένα χαλί αλλού, έχει φάει μερικά κομμάτια από τους δυο καναπέδες και έχει καταστρέψει ό,τι μαξιλάρι έχει βρει. Επίσης σκίζει χαρτιά και άμα βρει βιβλία, αλλά δεν ανεβαίνει σε βιβλιοθήκες και πάγκους.

Το πρόβλημα με τους καναπέδες δεν είναι σοβαρό και έτσι κι αλλιώς έλεγα να τους αλλάξω τα καλύμματα κάποια στιγμή. Επίσης δεν τους πολυπειράζει αν τους σκεπάσω με ριχτάρια, παλιοκουβέρτες και σεντόνια. Για μαξιλάρια του έχω πάρει με το κιλό από το Στρατό Σωτηρίας, τα οποία κάνουν πενταροδεκάρες. Με το Μουφ υπάρχει, απ' ό,τι καταλαβαίνω, συμφωνία ότι τα αρκουδάκια είναι του Μουφ. Επίσης μια φορά τον έπιασα με το τηλεκοντρόλ της τηλεόρασης, οπότε τώρα το κρύβω. Όσο είμαι σπίτι είναι ΟΚ. Γενικά, όπως είπα, τα πράγματα ηρεμήσανε κάπως. Αρκεί να μην λείψω πολύ.

Σήμερα όμως έπρεπε να λείψω για οκτάωρο. Όταν γύρισα ανακάλυψα ότι το Πάντα είχε κάνει αυτό που είχε κάνει το Μουφ όταν μια φορά πανικοβλήθηκε στην αρχή που το πήρα ότι θα μείνει για πάντα σπίτι μόνο του και ότι εγώ θα κλειδώνομαι στην κρεβατοκάμαρά μου αφήνοντάς τον απέξω. Έκανε κακάκια και μάλιστα πρέπει να τρόμαξε τόσο πολύ, που στο τέλος το έπιασε διάρροια! Ξέρω ότι μπορούν να κάνουν από αγωνία, όπως έγινε και με το Μουφ πριν οκτώ χρόνια. Όταν γύρισα σπίτι έκανε το Πάντα σαν τρελό, όπως άλλωστε και το Μουφ παλιά. Δεν θέλω να τους αφήνω στον κήπο ανεπιτήρητους από τότε που το κάθαρμα των αποπάτων (το Μουφ) πήγε και έσκαψε τρύπα και βγήκε. Επίσης το Πάντα αποφάσισε ότι το να φοράει σκύλος ταυτότητες είναι κακό και πήγε και έχασε όλες τις δικές του! Τώρα τις ψάχνω στον κήπο διότι έχω χάσει τις κονκάρδες για το εμβόλιο λύσσας και έτσι και με κάνει τσακωτή ο σερίφης, θα μου κατασχέσει το Πάντα για μερικές μέρες και θα μου χώσει πρόστιμο. Εννοείται ότι έχω κονκάρδα και το ξέρει ο σερίφης, αφού στο δικό του κομπιούτερ έχει τις πληροφορίες όλων των σκύλων για τη λύσσα, αλλά υπάρχει και ένα αδίκημα που λέγεται failure to display rabies vaccination tag!!

Να αφήσω το Πάντα σε κλουβί οκτώ ώρες αποκλείεται διότι θα τρελαθεί και ούτε ξέρω τι θα κάνει και το ξαμολυτό Μουφ που μπορεί να καταστρέψει το κλουβί (το έχει ξανακάνει) και να τρυπηθούν και τα δυο και να τα βρω σέκα. Έχετε άλλες ιδέες; Το Μουφ σιγά-σιγά απέβαλε τους φόβους του, αλλά τον πρώτο χρόνο που τον είχα μου τα είχε κάνει μπαλόνια.
 




archodea

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2009
870
770
Πειραιάς
Καλό αυτό που αναφέρει ο @nas . Τ σκηνικό όλο μπορεί άνετα ν είναι ταινία σινεμά. Θεωρώ Μουφ κ Πάντα υπερκαλομαθημένα κ τ σπίτι έτοιμο για ολική ανακαίνιση. Τώρα για τ συμβουλή που ζητάς τ μόνο που σκέφτομαι είναι περιορισμός
 
  • Like
Reactions: Miniature Schnauzer


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Καλό αυτό που αναφέρει ο @nas . Τ σκηνικό όλο μπορεί άνετα ν είναι ταινία σινεμά. Θεωρώ Μουφ κ Πάντα υπερκαλομαθημένα κ τ σπίτι έτοιμο για ολική ανακαίνιση. Τώρα για τ συμβουλή που ζητάς τ μόνο που σκέφτομαι είναι περιορισμός
Δεν γίνεται περιορισμός έκανε των πραγμάτων. Πρώτον έχω ανοικτό πλάνο στο σπίτι, άρα δεν υπάρχουν πόρτες διότι έτσι τα κτίζουν τώρα. Μόνο οι κρεβατοκάμαρες και οι τουαλέτες έχουν πόρτες. Δεύτερον δεν μπορώ να τους περιορίζω για πολλές ώρες. Το καλό είναι ότι σπάνια λείπω αρκετή ώρα και η Τρίτη είναι η χειρότερη μέρα. Τέλος, όχι, τι σπίτι δεν χρειάζεται ανακαίνιση. Έχω καθαριστικά και σφουγγαρίσω με ατμοσφουγγαρίστρα και Dettol, χωρια οι εννιά σκούπες και τα αλλά καθαριστικά και οι αφροί.
 




Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Λοιπόν, σήμερα έλλειψα από το σπίτι για έξι ώρες περίπου διότι είχα κάτι επείγον επαγγελματικό που ήταν δυο ώρες μακρυά με το αυτοκίνητο. Το Πάντα φέρθηκε άριστα και νομίζω αυτό που δουλεύει με αυτόν είναι οι αγκαλιές και τα φιλάκια. Νομίζω ότι τα στερήθηκε και τα έχει ανάγκη. Επίσης πρέπει να του απευθύνω ιδιαιτέρως το λόγο υποσχόμενη ότι θα επανέλθω δριμύτερη. Θα δω τι θα πει επίσης και ο εκπαιδευτής αύριο.
 
  • Like
Reactions: kosmaki


Tri

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2016
1.201
3.141
35
Λοιπόν, σήμερα έλλειψα από το σπίτι για έξι ώρες περίπου διότι είχα κάτι επείγον επαγγελματικό που ήταν δυο ώρες μακρυά με το αυτοκίνητο. Το Πάντα φέρθηκε άριστα και νομίζω αυτό που δουλεύει με αυτόν είναι οι αγκαλιές και τα φιλάκια. Νομίζω ότι τα στερήθηκε και τα έχει ανάγκη. Επίσης πρέπει να του απευθύνω ιδιαιτέρως το λόγο υποσχόμενη ότι θα επανέλθω δριμύτερη. Θα δω τι θα πει επίσης και ο εκπαιδευτής αύριο.
...κουβαλώντας πολλές και λαχταριστές λιχουδιές.:LOL:
 
  • Like
Reactions: archodea




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.598
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3