"Άγχος αποχωρισμού"


xrysopsaro

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2011
70
0
Ξάνθη
καλημερα παιδια!!

όπως καταλαβαίνετε....το δράμα μου συνεχίζεται:(

θα ηθελα να μου πείτε απο τί προκαλείται το άγχος αποχωρισμου των σκυλιών μας
δλδ μπορεί να είχε κάποια εμπειρία μικρός
ή είναι θέμα χαρακτηρα ???
επίσης αν γνωρίζει κάποιος αν αυτό το ξεπερνανε σε καποια ηλικία ή αν θα του μείνει για παντα...
ο περιορισμός σε crate για πόσο καιρο θα πρεπει να γίνετε???
δλδ μετα απο λίγο καιρό θα μπορεί και χωρίς crate?


υγ.είναι αδύνατον να κατσω να γράψω όλα αυτά που κάνει,όταν λείπω,παρ όλο που έχω περιορίσει τα αντικείμενα που έχει πρόσβαση...
αν δείτε παλιότερο μου θέμα θα καταλαβετε:confused::D
 


chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Το φυσικό ένστικτο του σκύλου (και του λύκου) είναι να παραμένει πάσει θυσία με την αγέλη-οικογένειά του!! Το ένστικτο αυτό αναπτύχθηκε διότι στη φύση (είτε είσαι σκύλος είτε λύκος) μόνος=εκτεθειμένος...
Δεν έχει να κάνει με κάποια κακιά εμπειρία (που αν υπήρξε βέβαια σίγουρα δυσκόλεψε την κατάσταση). Απλά το σκυλάκι σου κάθε φορά που μένει μόνο του πιστεύει ότι εγκαταλείφθηκε από την οικογένειά του και συνήθως κλαίει για να το εντοπίσεις και γίνεται καταστροφικό από το στρες που έχει λόγω της "εγκατάλειψης". Πρέπει να μάθει και εσύ θα του το διδάξεις αυτό ότι δεν το εγκαταλείπεις, αλλά κάθε φορά θα επιστρέφεις σε αυτό.
Είμαι βέβαιη ότι τα παιδιά εδώ θα σου δώσουν τα ανάλογα θέματα να διαβάσεις.
Στα γρήγορα, μία μέρα που εχει χρόνο κάνε μικρές ασκησούλες φεύγοντας από το δωμάτιο για λίγο, επιστρέφοντας πριν προλάβει να κλάψει. Φεύγεις και έρχεσαι πάντα παγερά αδιάφορα ως προς το σκύλο σαν να μην υπάρχει, χωρίς χάδια και αγκαλιές. Κάν' το αρκετέςς φορές και με το καιρό αυξανε το χρόνο που φεύγεις.
 


xrysopsaro

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2011
70
0
Ξάνθη
Είμαι βέβαιη ότι τα παιδιά εδώ θα σου δώσουν τα ανάλογα θέματα να διαβάσεις.
Στα γρήγορα, μία μέρα που εχει χρόνο κάνε μικρές ασκησούλες φεύγοντας από το δωμάτιο για λίγο, επιστρέφοντας πριν προλάβει να κλάψει. Φεύγεις και έρχεσαι πάντα παγερά αδιάφορα ως προς το σκύλο σαν να μην υπάρχει, χωρίς χάδια και αγκαλιές. Κάν' το αρκετέςς φορές και με το καιρό αυξανε το χρόνο που φεύγεις.
δεν κλαιει...
μόνο καταστρεφει....:(:(:(
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
όπως καταλαβαίνετε....το δράμα μου συνεχίζεται:(
To δικο μου δραμα ευτυχως φαινεται να τελειωσε :) ...σταματησαν οι καταστροφες τοσο ξαφνικα οσο εμφανιστηκαν.
Θελει υπομονη (που εγω δεν ειχα παντα - δεν ειναι και οτι καλυτερο να βλεπεις να πραγματα σου ρημαδι).

Το μονο που εκανα τελικα ηταν να λειπω περισσοτερο ...μαλλον το πηρε χαμπαρι (συνηθησε) οτι θα περναει χρονο χωρις εμενα.
 


xrysopsaro

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2011
70
0
Ξάνθη
To δικο μου δραμα ευτυχως φαινεται να τελειωσε :) ...σταματησαν οι καταστροφες τοσο ξαφνικα οσο εμφανιστηκαν.
Θελει υπομονη (που εγω δεν ειχα παντα - δεν ειναι και οτι καλυτερο να βλεπεις να πραγματα σου ρημαδι).

.
πόσο ήταν το μικρό σου όταν σταματησαν????

ειναι θεμα ηλικίας ή όχι ????
 


xrysopsaro

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2011
70
0
Ξάνθη
να παραθεσω επίσης ότι δεν αφηνω πράγματ απλέον που μπορεί να καταστρεψει....
πχ χθες ελειψα 15΄και ενω ειχα μαζεψει ότι μπορουσε να καταστρεψει βρηκα ενα στυλο...?σε απειρα κομματακια

σημερα το απόγευμα ειχε παρει το χαλακι της κουζίνας στο σαλόνι ανακατεμενο με τη κουβερτα που εχω στο καναπε για να ξαπλώνουμε(την οποία είχα διπλώσει κ ειχα βαλει στην ακρη)
αλλά
ειχα μαζεψει τηλεχειριστήρια,
οτιδηποτε απο το τραπεζι του σαλονιου
βιβλια απο το τραπεζακι στο πλαι...
ούτε όταν ήταν ο γιός μου μικρός δεν τα μαζεψα αυτα...
 


Angelos

Well-Known Member
26 Οκτωβρίου 2010
847
0
Αθήνα
Καλά αυτό με τα χαλάκια μεγάλο πρόβλημα,εμένα είχε φάει όλες τις γωνίες απο τα χαλάκια του δωματίου μου και όλα αυτα όταν έλειπα..τώρα περιορισμός στο crate όπου έχει πιάσει το νόημα και με το που μπαίνει μέσα κοιμάται :) ευτυχώς δλδ!

δλδ μετα απο λίγο καιρό θα μπορεί και χωρίς crate?

αυτό το αναρωτιέμαι και εγώ να σου πω την αληθεια!
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.129
4.803
Δεν ειναι θεμα ηλικιας οχι... τελικα και γω καταληγω οτι ειναι κατι που απλα περναει μονο του... υπομονη και οσο το δυνατον περιορισμος του σκυλου οταν λειπουμε απο το σπιτι.
 


aggela kara

Active Member
15 Μαρτίου 2011
39
0
35
ΚΟΖΑΝΗ
και εγω εχω παρομοιο προβλημα.εμενα δεν καταστρεφει,δεν ακουμπαει τιποτα οταν λειπω.απλα καθεται στην πορτα και κλαει μανιωδως.ουρλιαζει! μου εχουν κανει και παραπονα απο την πολυκατοικια.τι να κανω?αυτη η ασκηση να φευγω απο το δωματιο ειναι αδυνατη διοτη οπου πηγαινω ερχεται απο πισω μου.ουτε στο μπανιο δλδ,καθεται απ΄εξω και με περιμενει..σας παρακαλω βοηθηστε με!!!!!!! δεν προλαβαινω να κλεισω την πορτα για να κανω την ασκηση και αρχιζει να κλαιει...ειναι ανυποφορο...
 
Last edited:




xrysopsaro

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2011
70
0
Ξάνθη
αχχχχχχχχ παιδιά ...
δεν ξερω τί να κάνω...

τελικά αποφάσισα να μη παρω crate γιατί όταν λειπω στη δουλειά είναι πολλές οι ώρες...

μεχρι τώρα τον έπαιρνα μαζί μου αλλά σκέφτηκα να τον αφήνω , μήπως και συνηθίσει...

όμως πάλι τα ίδια .....


τί να κάνω άλλο????

λέτε θα περάσει απο μόνο του? ή δε θα το ξεπεράσει ποτέ????
 


chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Από μόνο του δεν περνάει τίποτα σε αυτή τη ζωή, κυρίως ό,τι έχει να κάνει με το σκύλο. Το άγχος αποχωρισμού είναι σαν την αλεργία, όσο πιο πολύ εκτίθεσαι σε αυτό που σου το προκαλεί, τόσο χειρότερη είναι η επόμενη φορά.
Το γεγονός ότι τον έπαιρνες στη δουλειά δεν βοηθάει τα πράγματα και θα κάνει την προσαρμογή του δύσκολη... στο λέω εκ πείρας, διότι με το που τελείωσε η μικρή τα εμβόλια την πήρα στη δουλειά και όταν είδαμε ότι δεν παίζει έκανε τα νιαουρίσματά της με το που έκλεινε η πόρτα... για κανα δυο τρεις μέρες...
Κοίτα δεν θα λυθεί μέσα σε μία μέρα... πάρ' το απόφαση και με το να δοκιμάζεις διάφορα πράγματα σε μικρό χρονικό διάστημα μπερδεύεις και στρεσάρεις το σκυλί όλο και περισσότερο, απογοητεύεσαι κι εσύ και γίνονται χειρότερα τα πράγματα.

Λοιπόν έχεις να της διαθέσεις ένα δωμάτιο... ή τουλάχιστον ένα δωμάτιο που θα μπορεί να μένει όσο λείπεις... το μπάνιο στην τελική.
Αγόρασε ένα πάρκο (που αποτελείται από πολλά κομμάτια και είναι οικονομικότερο του crate). Αποφάσισε ότι μέχρι να μάθει θα αλλάξει η όψη του μπάνιου σου, δηλ. θα το αδιάσεις από ό,τι μπορεί να καταστρέψει, τα πάντα όμως ακόμη και το χαρτί και το σαμποάν ακόμη και όσα νομίζεις ότι δεν μπορεί να φτάσει. Κρεβάτι, νερό και πάνα εκεί μέσα, παιχνίδια και μασουλητήρια και ένα κόκαλο για απασχόληση. Με κάποια από τα κομμάτια του πάρκου θα κλείσεις την είσοδο του μπάνιου ώστε να μένει το σκυλί μέσα και η πόρτα ανοιχτή. Και βουαλά έχεις ένα μεγάλο crate που μπορεί να μείνει για περισσότερες ώρες. Αν σε χαλάει το μπάνιο διάθεσε ένα άλλο δωμάτιο που μπορείς αδειάσεις.
Και ξεκινάμε ασκήσεις.... από Παρασεκυή βράδυ μέχρι Κυριακή βράδυ ξέχνα καφέδες, το φίλο, το σινεμά αν μπορείς ξέχνα και να κατουρήσεις (λέμε τώρα) μόνο ασκήσεις. Στο χώρο που θα μείνει το σκυλί. Εσύ θα εξαφανίζεσαι από το οπτικό τουπεδίο για δευτερόλεπτα και θα εμφανίζεσαι (χωρίς χάδια και αγκαλιές). Εάν έχει μείνει ήσυχη λιχουδιά (ούτε μπράβο ούτε τίποτα). Ξανά και ξανά. Τον αφήνεις να ξεκουραστεί και ξανά τα ίδια.όταν δεις ότι το χει, αυξάνεις την ώρα που εξαφανίζεσαι από 3 στα 20 δευτ. και ούτω καθ'εξής.

Καλή επιτυχία.
 


thp

Well-Known Member
7 Απριλίου 2011
101
3
Καλησπέρα, έχω ένα κουτάβι 2 μηνών. Διάβασα όλες τις συμβουλές για το άγχος αποχωρισμού και τελικά το πιο βασικό είναι το ΓΡAΨΙΜΟ! Τρίτη μέρα σήμερα και είναι πολύ ήσυχη.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.111
Μηνύματα
895.743
Μέλη
19.921
Νεότερο μέλος
Αργυρώ Π