Άγχος αποχωρισμού


ΓαβΓαβ

Active Member
21 Δεκεμβρίου 2017
39
77
38
Παιδιά καλησπέρα σε όλους,
Έχουμε μεγάλο πρόβλημα. Δηλαδή εγώ, τον Άρη ούτε που τον νοιάζει. Ο Αρης είναι ένα μπιγκλ 11 χρόνων μη στειρωμενο, υγιέστατο και υπέρ ενεργητικό. Είχε πάντα ένα θέμα με τη μοναξιά. Απο κουτάβι. Δεν τον νοιάζει να φεύγουν άνθρωποι από το σπίτι ή ποιοι αρκεί να έμενε ένας πίσω. Τα περισσότερα χρόνια τα ζήσαμε στην Πάτρα όπου το πατρικό μου έχει περιφραγμενο κήπο κι εκεί δεν είχε πρόβλημα να είναι μόνος. Είναι όμως ξενοδοχουπαλληλος οπότε όπως καταλαβαίνεται δεν έχω και πολύ σταθερό μέρος κατοικίας. Πέρυσι το χειμώνα δεν δούλεψα οπότε ο Άρης έμεινε μαζί μας στο Ναύπλιο και πάντα κάποιος η εγώ ή ο φίλος μου προσπαθούσαμε να μένουμε με το σκύλο. Το καλοκαίρι πήγε λίγο στους γονείς μου στη φουλ σεζόν και τέλη Ιουνίου επέστρεψε. Κάναμε εξοντωτικα μεγάλες βόλτες μια δυο ώρες, φεύγαμε από το σπίτι όσο πιο αθόρυβα γινόταν, του αφήναμε πόρτα ανοιχτή μπαλκόνι και σπίτι, πήραμε κι ένα κολάρο με νερό που ψεκάζει όταν γαυγίζει γιατί οι γείτονες δεν είναι και πολύ ζωόφιλοι και όλα καλά. Όλα καλά ως την καταιγίδα πριν μια βδομάδα_δυο.; πο τότε ο σκύλος έχει αφινιασει. Τρία λεπτά αφού φύγουμε κλαίει, καταστρέφει πόρτες, ανεβαίνει σε γραφεία και τραπέζια και λερώνει μέσα. Το πρόβλημα είναι πως και οι δύο δουλεύουμε. Δεν έχει σημασία πια πόσο μεγάλη η βόλτα, το κολάρο ούτε καν το παρατηρεί, εκπαιδευτικά παιχνίδια να τον κρατούν απασχολημένος δεν τον νοιάζουν, γενικά τίποτα δεν πιάνει. Όποιος το έχει αντιμετωπίσει παρακαλώ τη συμβουλή σας... Προς το παρόν ήρθε ο μπαμπάς μου χθες και τον πήρε για λίγες μέρες καθώς μας απείλησαν να μας διώξουν. Χτες ήταν υπέροχος μου είπαν. Ούτε παραπονέθηκε και σουλατσαριζε στον κήπο. Δεν είναι όμως έλλειψη εκτόνωσης. Κι εδώ μετά τη βόλτα, επειδή πάντα τον καθαρίζουμε ο σκύλος γυρνούσε τόσο ψόφιος που ξαπλώνε αμέσως. Με το που άκουγε πόρτα να κλείνει όμως ξεκινούσε το πρόβλημα. Έχει κάποιος αντιμετωπίσει κατι παρόμοιο; θα βοηθήσει εκπαιδευτης στην ηλικία του; υπάρχει κάτι που ίσως δεν έχω σκεφτεί να κάνω; υπάρχει κάποιος τρόπος να προστατέψω τα κουφώματα από τις φθορές καθώς μένουμε σε ενοίκιο;
Ευχαριστω εκ των προτέρων. Επίσης adaptil στην πρίζα έχει ήδη δοκιμαστεί χωρίς κανένα αποτέλεσμα
 


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Καλημέρα!

Τα Beagle και το γάβγισμα ή/και το ουρλιαχτό είναι "αδερφές ψυχές"... Για χρόνια επιλέγονται και αναπαράγονται και για αυτό το χαρακτηριστικό που δυστυχώς για την ζωή στην πόλη, σε διαμέρισμα και για την ζωή ως "κατοικίδιος σκύλος" (και όχι κυνηγετικός) είναι ένα μεγάλο πρόβλημα και "ελάττωμα".

Η φυλή έχει αναπαραχθεί για να έχει αυτό το δυνατό και ξεχωριστό γάβγισμα που θα κάνει τον κυνηγό να εντοπίσει τον σκύλο του από απόσταση και όταν κυνηγά σε λαγούμια και φωλιές. Επίσης, έχει εκτραφεί για να γαβγίζει με το παραμικρό ερέθισμα που θα του κινήσει την προσοχή όπως κινήσεις και θορύβους.

Το ουρλιαχτό είναι ο τρόπος του Beagle να δείξει ότι "έπιασε" την μυρωδιά από κάτι "ενδιαφέρον" και θέλει να ειδοποιήσει τους ιδιοκτήτες και όσους μπορεί να ενδιαφέρονται.

Τα Beagle ζουν συνήθως σε μεγάλες ομάδες ομοίων τους όπου βγαίνουν συχνά για κυνήγι ή για εκπαίδευση. Φυσικά αυτό δεν συμβαίνει στα Σεπόλια αλλά σε μη αστικές, επαρχιακές περιοχές της Αγγλίας.

Σκύλος υψηλής ενέργειας, πεισματάρης, σκληρός, ξεροκέφαλος, σχετικά ανεξάρτητος...


Είναι σημαντικό, λοιπόν, να κατανοήσουμε πως αυτό που θέλουμε δεν είναι απλά να διορθώσουμε ένα ελάττωμα ή να σταματήσουμε μια ανεπιθύμητη συμπεριφορά μα να αλλάξουμε μια σειρά χαρακτηριστικών για τα οποία αυτός ο σκύλος έχει αναπαραχθεί και που είναι/ήταν επιθυμητά.

Πρέπει να τα ανακατευθύνουμε και να τα "απαλύνουμε" λοιπόν...

Η κούραση και η εκτόνωση του σκύλου είναι σχετικό μέγεθος και συνήθως δεν εννοούμε όλοι το ίδιο όταν λέμε "κουράστηκε ο σκύλος" ή "οι βόλτες είναι εξοντωτικά μεγάλες". Επίσης, να σημειώσουμε πως και κάθε φυλή ή τύπος σκύλου έχει τα δικά του όρια και τον δικό του χρόνο ανάκαμψης. Πρέπει να είμαστε σίγουροι πως προσφέρουμε την απαραίτητη σωματική και πνευματική εκτόνωση για τον σκύλο που διαθέτουμε. Δε θα μπω σε λεπτομέρειες τώρα και θα πάω στο επόμενο "κεφάλαιο".

Δεν είναι ποτέ αρκετές οι φορές που θα επαναλάβω το πόσο χρήσιμη... πολύπλευρα χρήσιμη είναι η βασική υπακοή σε ένα σκύλο. Κάθε σκύλος πρέπει να γνωρίζει την βασική υπακοή, να έχει πάρει βασική εκπαίδευση και με αυτή την βάση να συνεχίζει την άσκηση και το παιχνίδι στην υπόλοιπη ζωή του. Προσφέρει πολλά που δεν φαίνονται με την πρώτη ματιά. Προσφέρει ισορροπία και μια καλή βάση για οτιδήποτε χρειαστεί να αντιμετωπίσει ιδιοκτήτης και σκύλος.

Πέρα από την βασική υπακοή, υπέρ χρήσιμη η εκπαίδευση του crate. Προσφέρει στο σκύλο ένα μέρος ηρεμίας και ασφάλειας που του έχει δοθεί από μικρή ηλικία και μπορεί να το αναζητήσει ή να μείνει εκεί ανά πάσα στιγμή.

Αρκετά χρήσιμο, ειδικά στις φυλές που έχουν το γάβγισμα εύκολο, να έχουμε δουλέψει με το σκύλο να γαβγίζει (και να σταματά να γαβγίζει) με εντολή. Βοηθά σε πολλές περιπτώσεις που είναι κάποιος παρόν, αλλά δίνει και στον σκύλο μια εικόνα του επιθυμητού και επιβραβεύσιμου έναντι του ανεπιθύμητου.

Τα παραπάνω είναι πολύ σημαντικά... Στα επιμέρους θα μπορούσαμε να αναφέρουμε και να συζητήσουμε λεπτομέρειες όπως να αφήνουμε την τηλεόραση ή ένα ραδιόφωνο ανοικτό όταν λείπουμε με κάτι που ο σκύλος έχει συνδυάσει με χαλαρές στιγμές (για αυτό φροντίζουμε εμείς), παιχνίδια παζλ με φαγητό (μη φανταστείς κάτι εμπορικό απαραίτητα, αλλά πράγματα που φτιάχνουμε και απασχολούν για κάποιο διάστημα), ένα μεγάλο ζουμερό κόκαλο, κλειστές οι ανοιχτές μπαλκονόπορτες (ανάλογα την περίπτωση), κλπ. Αλλά αυτά είναι λεπτομέρειες...

Δες και σκέψου τα παραπάνω και τι θα μπορούσες να αλλάξεις, να ξεκινήσεις, να βελτιώσεις και τα λέμε... :)

Καλή συνέχεια!
 
Last edited:


ΓαβΓαβ

Active Member
21 Δεκεμβρίου 2017
39
77
38
Καλημέρα!

Τα Beagle και το γάβγισμα ή/και το ουρλιαχτό είναι "αδερφές ψυχές"... Για χρόνια επιλέγονται και αναπαράγονται και για αυτό το χαρακτηριστικό που δυστυχώς για την ζωή στην πόλη, σε διαμέρισμα και για την ζωή ως "κατοικίδιος σκύλος" (και όχι κυνηγετικός) είναι ένα μεγάλο πρόβλημα και "ελάττωμα".

Η φυλή έχει αναπαραχθεί για να έχει αυτό το δυνατό και ξεχωριστό γάβγισμα που θα κάνει τον κυνηγό να εντοπίσει τον σκύλο του από απόσταση και όταν κυνηγά σε λαγούμια και φωλιές. Επίσης, έχει εκτραφεί για να γαβγίζει με το παραμικρό ερέθισμα που θα του κινήσει την προσοχή όπως κινήσεις και θορύβους.

Το ουρλιαχτό είναι ο τρόπος του Beagle να δείξει ότι "έπιασε" την μυρωδιά από κάτι "ενδιαφέρον" και θέλει να ειδοποιήσει τους ιδιοκτήτες και όσους μπορεί να ενδιαφέρονται.

Τα Beagle ζουν συνήθως σε μεγάλες ομάδες ομοίων τους όπου βγαίνουν συχνά για κυνήγι ή για εκπαίδευση. Φυσικά αυτό δεν συμβαίνει στα Σεπόλια αλλά σε μη αστικές, επαρχιακές περιοχές της Αγγλίας.

Σκύλος υψηλής ενέργειας, πεισματάρης, σκληρός, ξεροκέφαλος, σχετικά ανεξάρτητος...


Είναι σημαντικό, λοιπόν, να κατανοήσουμε πως αυτό που θέλουμε δεν είναι απλά να διορθώσουμε ένα ελάττωμα ή να σταματήσουμε μια ανεπιθύμητη συμπεριφορά μα να αλλάξουμε μια σειρά χαρακτηριστικών για τα οποία αυτός ο σκύλος έχει αναπαραχθεί και που είναι/ήταν επιθυμητά.

Πρέπει να τα ανακατευθύνουμε και να τα "απαλύνουμε" λοιπόν...

Η κούραση και η εκτόνωση του σκύλου είναι σχετικό μέγεθος και συνήθως δεν εννοούμε όλοι το ίδιο όταν λέμε "κουράστηκε ο σκύλος" ή "οι βόλτες είναι εξοντωτικά μεγάλες". Επίσης, να σημειώσουμε πως και κάθε φυλή ή τύπος σκύλου έχει τα δικά του όρια και τον δικό του χρόνο ανάκαμψης. Πρέπει να είμαστε σίγουροι πως προσφέρουμε την απαραίτητη σωματική και πνευματική εκτόνωση για τον σκύλο που διαθέτουμε. Δε θα μπω σε λεπτομέρειες τώρα και θα πάω στο επόμενο "κεφάλαιο".

Δεν είναι ποτέ αρκετές οι φορές που θα επαναλάβω το πόσο χρήσιμη... πολύπλευρα χρήσιμη είναι η βασική υπακοή σε ένα σκύλο. Κάθε σκύλος πρέπει να γνωρίζει την βασική υπακοή, να έχει πάρει βασική εκπαίδευση και με αυτή την βάση να συνεχίζει την άσκηση και το παιχνίδι στην υπόλοιπη ζωή του. Προσφέρει πολλά που δεν φαίνονται με την πρώτη ματιά. Προσφέρει ισορροπία και μια καλή βάση για οτιδήποτε χρειαστεί να αντιμετωπίσει ιδιοκτήτης και σκύλος.

Πέρα από την βασική υπακοή, υπέρ χρήσιμη η εκπαίδευση του crate. Προσφέρει στο σκύλο ένα μέρος ηρεμίας και ασφάλειας που του έχει δοθεί από μικρή ηλικία και μπορεί να το αναζητήσει ή να μείνει εκεί ανά πάσα στιγμή.

Αρκετά χρήσιμο, ειδικά στις φυλές που έχουν το γάβγισμα εύκολο, να έχουμε δουλέψει με το σκύλο να γαβγίζει (και να σταματά να γαβγίζει) με εντολή. Βοηθά σε πολλές περιπτώσεις που είναι κάποιος παρόν, αλλά δίνει και στον σκύλο μια εικόνα του επιθυμητού και επιβραβεύσιμου έναντι του ανεπιθύμητου.

Τα παραπάνω είναι πολύ σημαντικά... Στα επιμέρους θα μπορούσαμε να αναφέρουμε και να συζητήσουμε λεπτομέρειες όπως να αφήνουμε την τηλεόραση ή ένα ραδιόφωνο ανοικτό όταν λείπουμε με κάτι που ο σκύλος έχει συνδυάσει με χαλαρές στιγμές (για αυτό φροντίζουμε εμείς), παιχνίδια παζλ με φαγητό (μη φανταστείς κάτι εμπορικό απαραίτητα, αλλά πράγματα που φτιάχνουμε και απασχολούν για κάποιο διάστημα), ένα μεγάλο ζουμερό κόκαλο, κλειστές οι ανοιχτές μπαλκονόπορτες (ανάλογα την περίπτωση), κλπ. Αλλά αυτά είναι λεπτομέρειες...

Δες και σκέψου τα παραπάνω και τι θα μπορούσες να αλλάξεις, να ξεκινήσεις, να βελτιώσεις και τα λέμε... :)

Καλή συνέχεια!
Ευχαριστώ τόσο πολύ για την απάντηση... Απίστευτα όμως. Κι επειδή φαίνεται να γνωρίζεις αρκετά ίσως εγώ παρελειψα κάποια δεδομένα.
Όταν λέμε εξοντωτική βόλτα εννοούμε δύο χιλιόμετρα τρέξιμο κι άλλα δύο περπάτημα για να επιστρέψουμε σε δρόμο ανηφόρα κατηφόρα. Αυτή είναι η βόλτα του. Η κάθε μία βόλτα .τον παίρνω μαζί όταν αθλούμαι. Επίσης κάτι βασικό. Δεν έχει λάβει βασική υπακοή η αλήθεια είναι γιατί ήμουν λίγο αντίθετη .Αν και τώρα μετανιώνω οικτρά .όμως ο σκύλος μαζί μας δεν γαβγίζει ποτέ. Κι όταν λέω ποτέ εννοώ ποτέ. Στα έντεκα χρόνια ζωής του ίσως να έχει γαβγίσει καμία εικοσαρια φορές σε έναν και συγκεκριμένο σκύλο που περνούσε βόλτα απέξω. Ούτε ζημιές ούτε λερωματα. Γενικά την ώρα που είμαστε στο σπίτι σκύλοι, γάτες, λερωματα, βεγγαλικά, αστραπέ, βροντές, οτιδήποτε βασικά δεν είναι πρόβλημα .το πρόβλημα ξεκινάει όταν ξεκινήσει η μοναξιά .το crate το σκέφτηκα σαν λύση έχω όμως δύο απορίες... Υπάρχει περίπτωση να μάθει στην ηλικία του να μπαίνει μέσα χωρίς να υποφέρει; Και να μας περιμένει εκεί χωρίς να είναι βάναυσο για αυτον; Εννοώ για ώρες; Και δεύτερον, ο Άρης δεν μπαίνει ποτέ σε σκυλοσπιτα με σκέπη. Κι όταν λέω ποτέ επίσης εννοώ ποτέ .όλα τα σκυλοσπιτα που αγοράσαμε τους ξηλωσαμε την οροφή βάλαμε στρώμα κι απλώς είναι η για μέσα στο σπίτι η κάτω από υπόστεγο μπαλκόνι κλπ. Ούτε με φαγητό, ούτε με επιβράβευση, με καμία δύναμη δεν δέχεται να μπει σε σκυλοσπιτο με σκέπη. Το μέγεθος δεν είναι θέμα .δοκιμάσαμε από το μέγεθος του ως ένα τεράστιο... Το αποτέλεσμα ήταν ίδιο. Κόκαλα, εκπαιδευτικά παιχνίδα, εκπαιδευτικά χαλακια που κρύβεις λιχουδιές επίσης τα δοκιμάσαμε. Και το anxiety wrap δοκιμάσαμε. Και το adaptil που ανέφερα ήδη και τηλεόραση, ραδιόφωνο, και τις φωνές μας ηχογραφημένες, και κάμερα από όπου του μιλάμε και τον βλέπουμε ακόμα και μια συσκευή με λευκούς ήχους για μωρά. Τίποτα από αυτά δεν έχει κάνει την παραμικρή διάφορα. Έχει κάποιος κάποια ιδέα τι άλλο θα μπορούσα να κάνω; Πραγματικά έχω τρομερό άγχος κι εγώ. Είμαστε μαζί έντεκα χρόνια με τον Άρη .δεν θέλω να τον βλέπω να υποφέρει, επίσης δεν θέλω να μας απειλούν κάθε λίγο οι γείτονες .είμαι σε μια σχετική απογνωση
 


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Πρώτον μη νιώθεις καμία απόγνωση, όσο και σχετική... Εκτός από δυσάρεστο συναίσθημα είναι και παντελώς άχρηστο.

Για να σου δώσω κι εγώ ένα μέτρο σύγκρισης, εμείς πάμε 6-7χλμ. βόλτα (πήγαινε-έλα), διάρκειας 1,5-2 ώρες (για να καταλάβεις ρυθμό) στην οποία έχουμε και χρόνο που κάνουμε "παιχνίδια" (ένα συνδυασμό εντολών και παιχνιδιών με tug, μπαλάκι και ότι άλλο μας έρθει)... και αυτή την αποκαλώ απλά "πήγα τα σκυλιά μια βόλτα".

Μέσα στην ημέρα θα κάνουν διάδρομο (όχι κάθε μέρα, 3-4 φορές την βδομάδα) για 10 λεπτάκια όσο γρήγορα θέλουν και μπορούν, θα κάνουν spring pole με το λάστιχο ή με σακί για κανά 10λεπτο επίσης (όχι κάθε μέρα, 2-3 φορές την βδομάδα) θα παίξουν μεταξύ τους και με τα παιδιά, θα παίξουμε μαζί με το "λουκάνικο", θα ρίξουν και 1-2 τσακωμούς μεταξύ τους, θα παιδευτούν/κουραστούν με κόκαλα και με ολόκληρα κομμάτια κρέατος (όσοι ταΐζουν ωμά θα σου πουν ότι και αυτό το σημείο είναι άσκηση)... και πάλι θα καταφέρουν να μου σπάσουν τα νεύρα με κάποια μαλακία που θα κάνουν μέσα στην ημέρα διότι το "έχουν κουραστεί" τους ταιριάζει για κάνα τεταρτάκι που κάνουν μέχρι να φορτίσουν... :D

Φυλή Staffordshire Bull Terrier, ηλικίες 7 και 6.5 ετών...

Με το σκύλο φτάσατε στα 11 χρόνια παρέα, δε θα "χαλάσει" κάτι τώρα. Τα θέματα άσκησης και σωματικής εκτόνωσης τα κανονίζεις εσύ. Βλέποντας και ξέροντας πότε ο σκύλος σου είναι εντάξει και πότε πρέπει να σταματήσεις. Πρέπει να μπει μέσα σε αυτό το μοτίβο και η "πνευματική" του άσκηση. Κάτι να απασχολεί και να εξιτάρει το μυαλό του. Ας έχουμε στο πίσω μέρος του δικού μας μυαλού πως μιλάμε για ένα σκληρό κυνηγόσκυλο, που του αρέσουν οι μυρωδιές, θέλει να λύνει γρίφους και να βουτά σε λαγούμια... Αυτά τα σημειώνουμε για να δούμε τι μπορούμε να κάνουμε που να του αρέσει και να του απασχολεί το μυαλό κάνοντας τα άγχη του και την περίσσεια ενέργεια να καταλαγιάσουν.

Στις βόλτες, λοιπόν, αφιερώνετε ένα μισάωρο σε ένα συνδυασμό παιχνιδιού και βασικής υπακοής. Δεν είναι αργά ποτέ και αν είναι και ευχάριστα είναι ακόμα καλύτερα.

Ναι, μπορείς να αρχίσεις και εκπαίδευση για crate (τα crates είναι ανοιχτά από όλες τις πλευρές και ο σκύλος δεν νιώθει τόσο αποκομμένος από το περιβάλλον. Πιθανόν ο σκύλος σας δε θα αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα όπως με τα "κλειστά" σπιτάκια).

Αυτά, όμως, δεν είναι άμεσες λύσεις και από όσο μπορώ να σε νιώσω εσύ θες από χθες ο σκύλος να μπορεί να κάθετε ήσυχος, μόνος στο σπίτι, να μη τρώει τα κουφώματα και να μην ξεκουφαίνει τους γείτονες... Αυτό είναι δύσκολο.

Οι τόσο άμεσες λύσεις ίσως είναι ένας dog sitter (και παράλληλα δουλειά στα παραπάνω), μια πανσιόν (και παράλληλα δουλειά στα παραπάνω), ένα φιλικό ή συγγενικό σπίτι ή πρόσωπο (και παράλληλα δουλειά στα παραπάνω).

Αν σκεφτώ κάτι περισσότερο θα το προσθέσω, όπως και τα υπόλοιπα μέλη υπομονή και ο χρόνος κυλά γρήγορα... με τα θετικά και τα αρνητικά αυτής του της ιδιότητας.
 


ΓαβΓαβ

Active Member
21 Δεκεμβρίου 2017
39
77
38
Πρώτον μη νιώθεις καμία απόγνωση, όσο και σχετική... Εκτός από δυσάρεστο συναίσθημα είναι και παντελώς άχρηστο.

Για να σου δώσω κι εγώ ένα μέτρο σύγκρισης, εμείς πάμε 6-7χλμ. βόλτα (πήγαινε-έλα), διάρκειας 1,5-2 ώρες (για να καταλάβεις ρυθμό) στην οποία έχουμε και χρόνο που κάνουμε "παιχνίδια" (ένα συνδυασμό εντολών και παιχνιδιών με tug, μπαλάκι και ότι άλλο μας έρθει)... και αυτή την αποκαλώ απλά "πήγα τα σκυλιά μια βόλτα".

Μέσα στην ημέρα θα κάνουν διάδρομο (όχι κάθε μέρα, 3-4 φορές την βδομάδα) για 10 λεπτάκια όσο γρήγορα θέλουν και μπορούν, θα κάνουν spring pole με το λάστιχο ή με σακί για κανά 10λεπτο επίσης (όχι κάθε μέρα, 2-3 φορές την βδομάδα) θα παίξουν μεταξύ τους και με τα παιδιά, θα παίξουμε μαζί με το "λουκάνικο", θα ρίξουν και 1-2 τσακωμούς μεταξύ τους, θα παιδευτούν/κουραστούν με κόκαλα και με ολόκληρα κομμάτια κρέατος (όσοι ταΐζουν ωμά θα σου πουν ότι και αυτό το σημείο είναι άσκηση)... και πάλι θα καταφέρουν να μου σπάσουν τα νεύρα με κάποια μαλακία που θα κάνουν μέσα στην ημέρα διότι το "έχουν κουραστεί" τους ταιριάζει για κάνα τεταρτάκι που κάνουν μέχρι να φορτίσουν... :D

Φυλή Staffordshire Bull Terrier, ηλικίες 7 και 6.5 ετών...

Με το σκύλο φτάσατε στα 11 χρόνια παρέα, δε θα "χαλάσει" κάτι τώρα. Τα θέματα άσκησης και σωματικής εκτόνωσης τα κανονίζεις εσύ. Βλέποντας και ξέροντας πότε ο σκύλος σου είναι εντάξει και πότε πρέπει να σταματήσεις. Πρέπει να μπει μέσα σε αυτό το μοτίβο και η "πνευματική" του άσκηση. Κάτι να απασχολεί και να εξιτάρει το μυαλό του. Ας έχουμε στο πίσω μέρος του δικού μας μυαλού πως μιλάμε για ένα σκληρό κυνηγόσκυλο, που του αρέσουν οι μυρωδιές, θέλει να λύνει γρίφους και να βουτά σε λαγούμια... Αυτά τα σημειώνουμε για να δούμε τι μπορούμε να κάνουμε που να του αρέσει και να του απασχολεί το μυαλό κάνοντας τα άγχη του και την περίσσεια ενέργεια να καταλαγιάσουν.

Στις βόλτες, λοιπόν, αφιερώνετε ένα μισάωρο σε ένα συνδυασμό παιχνιδιού και βασικής υπακοής. Δεν είναι αργά ποτέ και αν είναι και ευχάριστα είναι ακόμα καλύτερα.

Ναι, μπορείς να αρχίσεις και εκπαίδευση για crate (τα crates είναι ανοιχτά από όλες τις πλευρές και ο σκύλος δεν νιώθει τόσο αποκομμένος από το περιβάλλον. Πιθανόν ο σκύλος σας δε θα αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα όπως με τα "κλειστά" σπιτάκια).

Αυτά, όμως, δεν είναι άμεσες λύσεις και από όσο μπορώ να σε νιώσω εσύ θες από χθες ο σκύλος να μπορεί να κάθετε ήσυχος, μόνος στο σπίτι, να μη τρώει τα κουφώματα και να μην ξεκουφαίνει τους γείτονες... Αυτό είναι δύσκολο.

Οι τόσο άμεσες λύσεις ίσως είναι ένας dog sitter (και παράλληλα δουλειά στα παραπάνω), μια πανσιόν (και παράλληλα δουλειά στα παραπάνω), ένα φιλικό ή συγγενικό σπίτι ή πρόσωπο (και παράλληλα δουλειά στα παραπάνω).

Αν σκεφτώ κάτι περισσότερο θα το προσθέσω, όπως και τα υπόλοιπα μέλη υπομονή και ο χρόνος κυλά γρήγορα... με τα θετικά και τα αρνητικά αυτής του της ιδιότητας.
Αυτό ήταν πραγματικά βοηθητικό. Θα δοκιμάσω λοιπόν να κάνουμε όλη την ημερήσια γυμναστική μου μαζί ;ν δεν του είναι αρκετό και θα πάρω και κάποια παζλ για σκύλους που έχω βρει. Επίσης αγόρασα ένα σακίδιο που το κουβαλάει στη βόλτα κι υποτίθεται τον κουράζει. Τον λυπάμαι όμως λίγο τον γεράκο μου. Προς το παρόν είναι στο πατρικό μου με κήπο και λιχουδιές και κακομαθαινει λίγο παραπάνω. Από βδομάδα ξανάρχεται και θα πρέπει να βρω έναν τρόπο να προφυλάξω έστω τα κουφωματα
 


p__nat

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2019
278
754
Φαίνεται πως, τελευταία, έχουμε αρχίσει να έχουμε κι εμείς ένα θεματάκι με τον αποχωρισμό... :(

Δεν μπορώ να καταλάβω τι μεσολάβησε και παρουσιάστηκε αυτό, αφού δεν έδειχνε να έχει κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα με την απουσία μου. Είχα παραμείνει πάρα πολλές φορές έξω απο την πόρτα και είχα παρατηρήσει οτι στο 5λεπτο σταματούσε τα κλαψουρίσματα. Κάποιες φορές μάλιστα, δεν κλαψούριζε σχεδόν καθόλου, αφού το kong της φαινόταν ιδιαίτερα ενδιαφέρον...

Πρόσφατα, κατέβηκα στο πάρκινγκ και λόγω κάποιου τηλεφωνήματος, μου πήρε ένα 10λεπτο περίπου να φύγω. Ε, διαπίστωσα κάτι τελείως διαφορετικό! Επί 10 λεπτά γαύγιζε και ούρλιαζε αδιάκοπα! Έχω αρχίσει να εφαρμόζω (ξανά) την τακτική του να βγαίνω για λίγη ώρα και μόλις ησυχάζει κάπως να ξαναμπαίνω και έχω δει κάποια βελτίωση, όσον αφορά τον χρόνο που της παίρνει να αρχίσει να ηρεμεί, αλλά η αρχική ένταση είναι τελείως έξω απο αυτό που γνώριζα έως τώρα.

Δεν καταλαβαίνω τι έχει αλλάξει και ακόμη περισσότερο πως θα το διορθώσω, οπότε οποιαδήποτε συμβουλή θα ήταν χρήσιμη!
 


Tony91

Well-Known Member
9 Μαϊου 2019
95
88
32
Αθήνα
Για να μην ανοίγω κι άλλο θέμα, έχω και γω πλέον θέμα... Ο μικρός εκεί που δεν έβγαζε αχνα όταν έφευγα, μετά από 15μερες διακοπές που ήταν κάθε μέρα με κόσμο,τωρα που γυρίσαμε πίσω τα δυο μας, με το που φευγω έχω ένα δεκάλεπτο δράμα.
Κλάμα ουρλιαχτό, τον ακούω μέχρι κάτω... Τουλάχιστον δεν κάνει όλη την ώρα... Σταματάει και κοιμάται μετά από λίγο. Αλλά αυτό το ουρλιαχτό μιλάμε λες και τον σφάζω!!! Θα συνηθίσει πάλι πιστεύετε;
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Λογικά, θα συνηθίσει.
Το θέμα είναι, αν θα αντέξουν μέχρι τότε, οι γείτονες.
Ευτυχώς είναι χειμώνας.
Αμα σταματάει στο 10λεπτο είσαι τυχερός. Αν αφήνεις ράδιο/τηλεόραση ανοιχτά;
 


Tony91

Well-Known Member
9 Μαϊου 2019
95
88
32
Αθήνα
Λογικά, θα συνηθίσει.
Το θέμα είναι, αν θα αντέξουν μέχρι τότε, οι γείτονες.
Ευτυχώς είναι χειμώνας.
Αμα σταματάει στο 10λεπτο είσαι τυχερός. Αν αφήνεις ράδιο/τηλεόραση ανοιχτά;
Ανοιχτά αφήνω αλλά δε δίνει σημασία ούτε σε παιχνίδια κτλπ... Ακόμα και σε τύπου Κονγκ που έχω με λιχουδιές τα παρατάει. Πιστεύω κ γω θα συνηθίσει. Ενημέρωσα και τη διπλανή μου που είναι και η διαχειριστρια, να κάνουμε λίγο υπομονή(δεν έκανε παράπονα απλά ήμουν τυπικός να ξέρει) ... Έτσι κ αλλιώς σε ώρες κοινής ησυχίας δεν ενοχλεί γιατί φευγω 8 8μιση.