Άγχος αποχωρισμού!


Bustiep

Member
28 Μαρτίου 2023
16
5
41
Καλησπέρα σε όλους!

Ο μικρός Ερμής μας, ένα ημίαιμο κοκκόνι-τσοπάνης 11 μηνών βιώνει καθημερινά άγχος αποχωρισμού όταν τις καθημερινές το πρωί τον βγάζουμε έξω για να πάμε στη δουλειά και στο σχολείο. Καθε μέρα βγαίνει στο μπαλκόνι μόνος του με χαρά, χωρίς να τον πιέσουμε ή να τον τραβάμε, πράγμα που δείχνει ότι έχει καταλάβει τη ρουτίνα μας. Όταν όμως κλείσει η πόρτα, για 10-20 λεπτά γαβγίζει και κλαίει συνεχώς. Μετά σταματάει και την υπόλοιπη μέρα είναι ήσυχος. Όταν επιστρέφουμε σπίτι και μπαίνει ξανά μέσα είναι ευδιάθετος, μας υποδέχεται με χαρά και όλα μια χαρά.

Επειδή το πρωί φεύγουμε πολύ νωρίς, θα ήθελα να σταματήσει το γάβγισμα για να μην ενοχλεί τη γειτονιά. Έχω δει καποιες συσκευές υπερήχων σε κάποια site αλλά είμαι επιφυλακτικός. Κολλάρα ηλεκτροσόκ δεν τα συζητώ καν. Έχει κάποιος κάτι να προτείνει;
 


fg102

Well-Known Member
19 Μαρτίου 2021
74
50
45
Δοκίμασε παγωμένο Κονγκ πολύ πιθανόν να ασχοληθεί με αυτό και όχι με εσάς που φευγεται .
 
  • Like
Reactions: Bustiep


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
365
246
dog-place.blogspot.com
δοκιμασε να του δινεις και το πρωινο του μολις ειστε ετοιμοι να φυγετε. κυριολεκτικα μολις ειστε ετοιμοι, με το κλειδι στο χερι και την πορτα ανοιχτη. κι ασε κι ενα παγωμενο κονγκ με λιχουδιες
 
  • Like
Reactions: Sammie and Bustiep


Bustiep

Member
28 Μαρτίου 2023
16
5
41
Μέχρι τώρα εφαρμόζω αυτό με το πρωινό του. Τα ετοιμάζω όλα και ακριβώς πριν φύγουμε, τον βγάζω έξω με το φαγητό του και κλείνω. Θα δω και το κονγκ και βλέπουμε...

Ευχαριστώ πολύ και τους δύο
 




Bustiep

Member
28 Μαρτίου 2023
16
5
41
επισης οταν φευγετε κι οταν γυρνατε, οχι φιλια κι αγκαλιες
Οκ θα το έχω υποψη μου κι αυτό. Η αλήθεια είναι ότι ως προς αυτό κάνουμε ακριβώς το αντίθετο, ειδικά ο γιος μου
 






Bustiep

Member
28 Μαρτίου 2023
16
5
41
Καλησπέρα, ναι το πρωί είναι στο μπαλκόνι. Πλέον όμως φαίνεται ότι το αντιμετωπισαμε το θέμα, συνήθισε το ωράριο και είναι πολύ ήσυχος όσο λείπουμε.
Μόλις γυρίζουμε, αμέσως βόλτα και μετά φαγητό και είναι πολύ χαρούμενος!
 


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Είναι πρώτα απ όλα παράνομο και πολύ επικίνδυνο για την ασφάλεια του σκύλου μπορεί να τρομάξει και να πηδήξει εξω μπορεί μπορεί πολλά μπορούν να στραβώσουν
 


Bustiep

Member
28 Μαρτίου 2023
16
5
41
Δεν μιλάμε για μπαλκόνι πολυκατοικίας που μπορεί να πηδησει και να πέσει. Ουσιαστικά στον κήπο του σπιτιού είναι, απόλυτα ασφαλής. Προφανώς η ασφάλειά του είναι πολύ σημαντική.