Άλλοι τύποι ελληνικών ποιμενικών σκύλων


Status
Κλειδωμένο θέμα

ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Δεν είναι όλα τα τσοπανόσκυλα που βλέπουμε στα κοπάδια Ε.Π.
Επίσης δεν είναι όλα τα σκυλιά του ΟΦΕΠ τυπικά δείγματα Ε.Π.
 
Last edited by a moderator:
  • Like
Reactions: kryptiae


tangerin

Well-Known Member
25 Μαϊου 2008
741
1
εντάξει τώρα.....αυτά μακάρι να υπήρχαν !!!

μπορεί να κυκλοφορούν κάποια δείγματα που τείνουν προς την περιγραφή αλλά σίγουρα απέχει πολύ αυτό απο το να βρείς ένα κουτάβι που να μπορείς να πείς με βεβαιότητα ότι ανήκει σε αυτήν την φυλή.........

εδώ με τόσο αγώνα που γίνεται για τον Ε.Π και ακόμα δεν έχουμε την σταθερότητα που τελικά ξεχωρίζει τον "τύπο σκύλου" απο την "φυλή"

μακάρι να διασωθούν και αυτά
αλλά δεν ξέρω κατα πόσο είναι δυνατό κάτι τέτοιο :)
ο ΟΦΕΠ έχει όλη την ευθύνη για όλη την κατάσταση που επικρατεί στον Ελληνικό Ποιμενικό!!!!
Δεν μπορεί να πιστεύουν ότι υπάρχει μονο ένας τύπος ποιμενικού στην Ελλάδα,και να μην δέχονται την υπάρξη άλλου.Γνωστη η ιστορία που έγινε ανάμεσα στο ΟΦΕΠ και τον ΚΟΕ όταν ο δεύτερος αναγνώρισε τον Μολοσσό της Ηπείρου και το Ελληνικό Λευκό Τσοπανόσκυλο.........(τρελή ιστορία)
Δεν γίνετε να υπάρχουν ποιμενικοί μονο φύλαξης του κοπαδιού και όχι συγκέτρωσης του!!!
Σαφώς αν παρατηρήσεις τα άνουρα και βραχύουρα (φυσικά) δείγματα θα δεις ότι η πλειοψηφία τους παραπέμπει σε ποιμενικό της ομάδας 1 και όχι της 2.

και για να μην είμαι Off topic προτείνω Labradoodle γιατί αυτά μου ήρθαν στο μυαλό:D
 




tangerin

Well-Known Member
25 Μαϊου 2008
741
1
Ένα χέρι δεν βαράει παλαμάκια!!
Θεωρικά ναι ,πρακτικά όχι.
έχεις δει τι γίνετε μέσα σε στίβο ελληνικών ποιμενικών???
Αμφιβάλεις ότι αρνούνται να διαχωριστούν οι τύποι??
Aμφιβάλλεις για τα γραφόμενα μου????
μήπως θες να μου το αναλύσεις?
για εγώ επιμένω σε αυτό που λέω!!!
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
λογικό μου φαίνεται να υπήρχαν (και να υπάρχουν ακόμα) κι άλλοι τύποι σκύλου που βοηθούσαν τους έλληνες ποιμένες σε περισσότερους ρόλους πέραν της προστασίας του κοπαδιού!
 
Last edited:


tsaki

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2011
329
0
42
αλεξανδρουπολη, Εβρος
εγω λεω να τα παρατησουν ολοι, αφου ουτως η αλλως στην Ελλαδα, μεχρι να κουνηθει το ενα ποδι, βρωμαει τ'αλλο, και να το αποδεχθουμε επισημα οπως καναν και οι Βουλγαροι, σαν Σαρακατσανικο Ποιμενικο!
 




ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
εγω λεω να τα παρατησουν ολοι, αφου ουτως η αλλως στην Ελλαδα, μεχρι να κουνηθει το ενα ποδι, βρωμαει τ'αλλο, και να το αποδεχθουμε επισημα οπως καναν και οι Βουλγαροι, σαν Σαρακατσανικο Ποιμενικο!
Μπαίνουμε σε ολισθηρά μονοπάτια!!!
 


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Διαφώνησα, και διαφωνώ, στη φράση:
ο ΟΦΕΠ έχει όλη την ευθύνη για όλη την κατάσταση που επικρατεί στον Ελληνικό Ποιμενικό!!!!
Από κει και πέρα:
έχεις δει τι γίνετε μέσα σε στίβο ελληνικών ποιμενικών???
Ναι! Ανυπαρξία πραγματικά αξιόλογων σκύλων, ανυπαρξία θεατών, και φαγομάρα. (Δείτε αν θέλετε τι γράφεται στα αντίστοιχα groups του fb).

Αμφιβάλεις ότι αρνούνται να διαχωριστούν οι τύποι??
Όχι, αλλά μόλις έγραψες τύποι και όχι φυλές!

Aμφιβάλλεις για τα γραφόμενα μου????
Δεν έχω κανένα λόγο γι αυτό.Μπορώ όμως να διατηρώ την άποψή μου.

μήπως θες να μου το αναλύσεις?
Για να ξεκινήσουμε θα εκφράσω κάποιες απορίες.
Τόσο στο Μολοσσό της Ηπείρου αλλά ιδίως στο Λευκό Ελληνικό Τσοπανόσκυλο, οι περισσότερες γέννες έχουν (ή εμφανίζουν) απίστευτα μικρές τοκετοομάδες. Γιατί άραγε;
Γιατί στην έκθεση του ΚΟΕ τον 10/2010 κάποιοι προσπαθούσαν να πείσουν τον ιδιοκτήτη Ε.Π. λευκού χρώματος (από γονείς Ε.Π.) να κατεβάσει το σκύλο του στις αναγνωρίσεις ως Λευκό Ελληνικό Τσοπανόσκυλο;
Γιατί γίνονται προσπάθειες αλλαγής (μπορεί ήδη να έχει αλλάξει) του προτύπου στο Μολοσσό της Ηπείρου;
Δεν μπορεί για όλα αυτά να ευθύνεται αποκλειστικά ένας όμιλος.
Τέλος θα ήθελα να καταστήσω σαφές πως αν είχα τη δυνατότητα θα είχα σκυλιά και των τριών τύπων/φυλών.;)
 


tsaki

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2011
329
0
42
αλεξανδρουπολη, Εβρος
???
ορίστε?
δεν ξερω αν αναφεροταν σε μενα, αλλα να ξεκαθαρισω οτι το σχολιο μου ηταν καθαρα ειρωνικο! εννοω οτι οσο στην Ελλαδα τρωγομαστε για μια ονομασια, οι γειτονες μας το εχουν αναγνωρισει, με την ονομασια karakachanka ovcharka, ή απλα karakachanka, karakachan dog κλπ.
 


theogoniakennel

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2010
1.134
2
ΝΕΑ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ-ΑΘΗΝΑ
Γείτονες έχουν αναγνωρίσει ως καρακατσάν το σκυλο των καρακατσανέων- σαρακατσανέων (μαυροφορεμένων μετά τη πτώση της Κωνσταντινουπόλεως) Ελληνοφώνων που ... παρέμειναν στη περιοχη λογω γεγονότων των αρχών του 20 ου αιώνα. Αλήθεια εμείς ακόμα γιατί ακόμα δεν καταλαβαίνουμε ότι ενα ζώο με πεπλατισμένα οστά στά μπροστινά άκρα είναι διαφορετικό από ένα με όχι πεπλατισμένα. Το α ομάδα 1 το β ομάδα 2. Το α συνοδείας, το β φύλαξης στό χώρο του. Σαφώς και οι διαφορές τους δέν ειναι μόνο στο χρωματισμό
 


theogoniakennel

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2010
1.134
2
ΝΕΑ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ-ΑΘΗΝΑ
Γείτονές μας έχουν αναγνωρίσει το καρακατσάν σαν εθνική τους φυλή - αλήθεια μήπως οι καρακατσάνοι - η - σαρακατσάνοι είναι Ελληνόφωνοι - που κάποιοι απο αυτούς παρέμειναν σε γειτονική χώρα λόγω προβλημάτων των αρχών του 20ου αιώνα? Το ότι τα δείγματα διαφέρουν και στα οστά - πεπλατισμένα στα μπροστινά άκρα των της συνοδέιας ,και οχι των της φύλαξης του χώρου. Αυτό δέν μας απασχολεί? Δεν διαφέρουν μόνο στο χρώμα. Αυτό είναι λόγω χρηστικότητας και εξέλιξης με κυρίαρχο μετά απο αιώνες του λευκού για τα της συνοδείας και ομάδας 1.
Διαφορετικα τα της ομάδος 1 και διαφορετικά τα της 2. Συγνώμη για την παρέμβαση μετα απο αρκετό χρόνο στα των απόψεών.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Συγνώμη να μας ζητήσετε που δεν γράφεται συχνότερα :)

Φίλτατε Τσάκι
αγαπώ την δημοκρατία και την πολυφωνία μα....ας μην την καταχραζόμαστε όμως
εκτός απο εκτός θέματος είναι και τελείως ειρωνική επι θέματος που ,συγνώμη αν κάνω λάθος, αγνοείς πλήρως.........

οι γείτονές μας μπορεί να έχουν κάνει πολύ καλή δουλειά ή και το ακριβώς αντίθετο .... αλλά όπως και να έχει είναι άσχετο με το θέμα εδώ
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
εγώ έχω κάτι απορίες που αν γίνεται να μου λυθούν θα χαιρόμουν πολύ.....

έχω ακούσει ότι στον ΟΦΕΠ δίνουν και ΒΕΑ 4 5 6 7 8
αυτό γίνεται και σε άλλες χώρες ή είναι παγκόσμια πρωτοτυπία?

το γεγονός ότι στις απαρχές μιάς φυλής υπάρχουν τοκετομάδες που άλλα κουτάβια τείνουν προς έναν τύπο και άλλα προς τον άλλον δεν είναι απόλυτα σύνηθες ? π.χ. τα 4 βέλγικα ποιμενικά ...

ποιό το πρόβλημα διαχωρισμών των τύπων σε φυλές? (που υποθέτω ότι εννοεί ο tangerin)

και μιά τελευταία "ρητορική"
Προς τι ο αλληλοσπαραγμός? άραγε......
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
εγώ έχω κάτι απορίες που αν γίνεται να μου λυθούν θα χαιρόμουν πολύ.....

έχω ακούσει ότι στον ΟΦΕΠ δίνουν και ΒΕΑ 4 5 6 7 8
αυτό γίνεται και σε άλλες χώρες ή είναι παγκόσμια πρωτοτυπία?

το γεγονός ότι στις απαρχές μιάς φυλής υπάρχουν τοκετομάδες που άλλα κουτάβια τείνουν προς έναν τύπο και άλλα προς τον άλλον δεν είναι απόλυτα σύνηθες ? π.χ. τα 4 βέλγικα ποιμενικά ...

ποιό το πρόβλημα διαχωρισμών των τύπων σε φυλές? (που υποθέτω ότι εννοεί ο tangerin)

και μιά τελευταία "ρητορική"
Προς τι ο αλληλοσπαραγμός? άραγε......
ΒΕΑ 1,2,3 οκ... αλλα 4,5,6, γιατι αφου μπορουν να παρουν ΒΕΚ μετα το ΒΕΑ3

στην σταθεροποιηση μιας φυλης... ( απαρχες αν το θες)λογικο να υπαρχει ανομοιομορφια στα κουταβια....
αφου εχεις διαλεξει δειγματα με τον συγκεκριμενο φαινοτυπο που χρειαζεσαι... και προσπαθεις να δημιουργησεις την φυλη απο την αρχη...
μην ξεχνας ομως οτι για παρα πολλα χρονια γινοταν 'φυσικη΄" εκτροφη με οτι αυτο συνεπαγεται απο προσμιξεις διαφορετικων φυλων οι οποιες σαν γονιδια μπορει να μην "φαινονται" αλλα υπαρχουν... και μια στο τοσο εμφανιζονται...
αυτα τα κουταβια απομακρυνονται απο την διαδικασια εκτροφης με αποτελεσμα φυλες με 8-10 κουταβια σε γεννες να παρουσιαζουν 2-3-4 κουταβια...

ο μολοσσος της ηπειρου ειναι διαφορετικη φυλη απο τον ελληνικο ποιμενικο,
ο ελαφρυς, με τον βαρυ τυπο με τοσο μεγαλες μορφολογικες διαφορες μπορουν να θεωρηθουν απλα διαφορετικος τυπος? η θαπρεπε διαφορετικη φυλη...

ο ελληνικος λευκος ποιμενικος αν δεν κανω λαθος εχει διαχωριστει ηδη σε διαφορετικη φυλη...

αλληλοσπαραγμος.. (?)
μαλον στο συνηθες του ελληνα.....
( το δικο μου ειναι καλυτερο....)
 


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
ΒΕΑ 1,2,3 οκ... αλλα 4,5,6, γιατι αφου μπορουν να παρουν ΒΕΚ μετα το ΒΕΑ3
Ο Ε.Π. (τουλάχιστον θεωρητικά), δεν εγγράφει ΒΕΚ. Επίσης είναι η μόνη ελληνική φυλή που κάνει τις αναγνωρίσεις στους 18 μήνες.
Θεωρώ σωστές και τις δύο προσεγγίσεις.
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
δεν το γνωριζα....
συμφωνω με το σκεπτικο..... ( εφοσον ακομα... "εξαφανιζονται " κουταβια...)
νομιζω για τις αναγνωρισεις το ιδιο ισχυει και στον μολοσσο της ηπειρου...?
 


tangerin

Well-Known Member
25 Μαϊου 2008
741
1
Διαφώνησα, και διαφωνώ, στη φράση:
ο ΟΦΕΠ έχει όλη την ευθύνη για όλη την κατάσταση που επικρατεί στον Ελληνικό Ποιμενικό!!!!
Από κει και πέρα:

Ναι! Ανυπαρξία πραγματικά αξιόλογων σκύλων, ανυπαρξία θεατών, και φαγομάρα. (Δείτε αν θέλετε τι γράφεται στα αντίστοιχα groups του fb).


Όχι, αλλά μόλις έγραψες τύποι και όχι φυλές!


Δεν έχω κανένα λόγο γι αυτό.Μπορώ όμως να διατηρώ την άποψή μου.



Για να ξεκινήσουμε θα εκφράσω κάποιες απορίες.
Τόσο στο Μολοσσό της Ηπείρου αλλά ιδίως στο Λευκό Ελληνικό Τσοπανόσκυλο, οι περισσότερες γέννες έχουν (ή εμφανίζουν) απίστευτα μικρές τοκετοομάδες. Γιατί άραγε;
Γιατί στην έκθεση του ΚΟΕ τον 10/2010 κάποιοι προσπαθούσαν να πείσουν τον ιδιοκτήτη Ε.Π. λευκού χρώματος (από γονείς Ε.Π.) να κατεβάσει το σκύλο του στις αναγνωρίσεις ως Λευκό Ελληνικό Τσοπανόσκυλο;
Γιατί γίνονται προσπάθειες αλλαγής (μπορεί ήδη να έχει αλλάξει) του προτύπου στο Μολοσσό της Ηπείρου;
Δεν μπορεί για όλα αυτά να ευθύνεται αποκλειστικά ένας όμιλος.
Τέλος θα ήθελα να καταστήσω σαφές πως αν είχα τη δυνατότητα θα είχα σκυλιά και των τριών τύπων/φυλών.;)
Λογικό είναι από την στιγμή που είναι μπάχαλο η κατάσταση ως προς to τύπο, όλοι θεωρούν ότι εκείνοι έχουν το <<σωστό>> Ελληνικό Ποιμενικό.
Από τους τύπους γεννιούνται οι φυλές ειδικά όταν το πρότυπο αδυνατεί να κρίνει όλους.
Έκτον πραγμάτων δεν γίνετε να υπάρχει ένα είδος ποιμενικών σκύλων.
Αναρωτιέμαι αν ελληνική ύπαιθρο μπορούσε να συντηρήσει τόσο μεγαλόσωμους σκύλους,το λέω αυτό γιατί ολοένα βλέπω σκύλους και ολο μεγαλύτερους σκύλους
που ο τύπος τους με παραπέμπει όλο και προς του Καυκάσου.
Σαφώς και μπορείς να διατηρείς τη άποψη σου,κουβέντα κάνουμε.
Δεν το γνωρίζω αυτό που λες για τις γέννες,θα ήθελα να μου πεις αν γνωρίζεις.
Δεν μπορώ εγώ να είμαι υπόλογος για το τι κάναν κάποιοι άλλοι ούτε το σκεπτικό τους .
Αλλα το ότι είχε gonieis E.Π. δεν σημαίνει ταυτόχρονα είναι κιόλας μια και υπάρχει η μίξη τους κατά κορο τόσα χρονια και αφού όλους τους θεωρούν .
Θα φέρω για παράδειγμα τα Carpatin και Bukovina που πριν λίγα χρονια ήταν μια φυλή.Όταν ο κυνολιγικος όμιλος της Ρουμανίας αποφάσισε τον διαχωρισμό τις φυλή
εκεί δεν υπήρχε να σε πείσουν,πέρασαν όλα τα σκυλιά αναγνώριση και διαχωρίστηκαν αναλολγα με τον φαινότυπο τους.Και αυτό πιστεύω ότι ήταν το καλύτερο που έκαναν
για να αποκτήσουν ομοιομορφία.Αδέλφια από την ίδια γεννα διαχωρίστηκαν προς τη μια η την άλλη άσχετα αν οι γονεις τους ήταν του ιδιου τύπου.
Το πρωτυπο του M.Η. δεν έχει αλλάξει ΣΙΓΟΥΡΑ!!!
Προσπάθειες?το μονο που έχω ακούσει οι κάποιοι θέλουν να προσθέσουν και τα δίχρωμα μονο και μονο επειδή τα βγάζουν τέτοια στις γέννες τους.............
Με αυτή την λογική επειδή εγώ βγάζω Black-Tan bulldog θα πρέπει να γίνουν αποδεκτα!!!
Τρελό τελείως ................
Η μονο ευθύνη που ρίχνω στον ΟΦΕΡ είναι ότι δεν δίνει το πράσινο φως για την διαχωρίσει τον τύπων,
Βασικά το πρόβλημα είναι τα κολλημένα μυαλά από όπου και αν προέρχονται.
Και τέλος θα πω ότι μην σου περάσει από το μυαλό ότι διώχτης το E.Π.αλλα απεναντίας!!!
 




ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Θα φέρω για παράδειγμα τα Carpatin και Bukovina που πριν λίγα χρονια ήταν μια φυλή.
Το πρότυπο του Carpathian όμως υπάρχει από το 1934, και αναθεωρήθηκε το 1982, χρονιά που εμφανίζεται το πρότυπο του Bukovina.
Άρα υπήρχε, θεωρητικά τουλάχιστον, διασφαλιστεί η σταθεροποίηση της φυλής. Στα δικά μας τώρα, και οι 3 φυλές είναι αναγνωρισμένες από τον ΚΟΕ και σιγά σιγά φτιάχνεται και ο δεύτερος όμιλος φυλής. Ας ελπίσουμε πως θα δούμε σοβαρότερες προσπάθειες, και λιγότερες ίντριγκες, στο μέλλον.
 


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.921
Νεότερο μέλος
Αργυρώ Π