Άρθρα του Pawsitive Vybe μεταφρασμένα στα ελληνικά




ilektra_ilie

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2012
1.834
61
Hollywood
pawpix.wix.com
Εμεις κανουμε frisbee. Δεν ξερω αν υπαρχει καπου στην Ελλαδα να μαθεις.
Εμας πιανει το frisbee αλλα τωρα μαθαινουμε σιγα σιγα κολπακια.
Εχω δει αρκετα βιντεο του Ron Watson και εχουμε δει και εσας (ειστε φειμους :cool:).
Αντε να δουμε.
Ηρθε το agility στην Ελλαδα, ηρθε το frisbee, ο κοσμος σιγα σιγα ενημερωνετε για την σωστη αποκτηση σκυλου, μακαρι να εξελιχθει η χωρα μας επιτελους στην κυνοφιλια.
 


Georgios_Lupo

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2012
272
1
Thessaloniki
greece.pvybe.com
Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια :)
Μεταφράζω αυτά τα κείμενα για να αποκτήσουν και αυτοί που δε γνωρίζουν καλά αγγλικά πρόσβαση στα "μυστικά" του φρίσμπι. Ποια είναι τα εργαλεία σου στην εκπαίδευση, πως θα επικοινωνήσεις με το σκύλο σου και πως θα περάσετε καλά παίζοντας και μαθαίνοντας ταυτόχρονα.

Το συγκεκριμένο άρθρο είναι μία καλή αρχή, γιατί είναι πρακτικό, λύνει ένα κλασικό πρόβλημα του φρίσμπι και αναλύει βασικές ιδέες της εκπαίδευσης και πως χρησιμοποιήθηκαν στη συγκεκριμένη περίπτωση.
Θα ακολουθήσουν στο άμεσο μέλλον και άρθρα θεωρίας που εμβαθύνουν σε κάποια κομμάτια περισσότερο

Λοιπόν... ακολουθεί το 2ο και τελευταίο μέρος του άρθρου
[h=1]Ένας σκύλος που δεν πιάνει το φρίσμπι – Η λύση: Μέρος 2ο[/h]
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
εγω παντως θα το ξεψαχνίσω γιατι αν και μου αρεσει το φρισμπι μου φαινεται πολύ απαιτητικό. Και παρόλο το ενδιαφερον και της μικρής, "φοβάμαι" να εμπλακώ περαιτερω
 


Gaara

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2014
824
649
41
Athens
Προτείνω να γίνεται edit το πρώτο ποστ κάθε φορά με το λινκ και την περιγραφή, ούτως ώστε σε περίπτωση που το thread καταλήξει με πολλές σελίδες, να είναι συγκεντρωμένες όλες οι πληροφορίες μαζεμένες.
 






Georgios_Lupo

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2012
272
1
Thessaloniki
greece.pvybe.com
Ναι θα ήταν πραγματικά καλό αν ήταν όλα τα άρθρα μαζεμένα στο πρώτο ποστ. Αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος moderator ας μου στείλει μήνυμα.
Ακολουθούν δύο θεωρητικά άρθρα το πρώτο αφορά το marker που χρησιμοποιούμε στην εκπαίδευση ως εργαλείο επικοινωνίας και το δεύτερο ένα βασικό concept του Pawsitive Vybe την ανταμοιβή με δράση.

Positive marker - Θετικός σημειωτής πράξης)

Rewarding with action - Επιβραβεύοντας με δράση
 


Georgios_Lupo

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2012
272
1
Thessaloniki
greece.pvybe.com
Από τα δύο επόμενα άρθρα το πρώτο είναι θεωρητικό και αφορά το reward placement, δηλαδή που τοποθετούμε την ανταμοιβή μας και γιατί είναι σημαντικό στην εκπαίδευση.
Το δεύτερο αφορά το flatwork και σίγουρα θα ενδιαφέρει αυτούς που ήδη κάνουν ή γνωρίζουν από ατζίλιτι. Αναφέρεται στο πως κινούμε το σκύλο μας κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού και είναι ένα από τα πιο σημαντικά κομμάτια του παιχνιδιού.

Reward placement - Τοποθέτηση ανταμοιβής

Το Flatwork είναι ροή - Εισαγωγή στο Flatwork
 




Georgios_Lupo

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2012
272
1
Thessaloniki
greece.pvybe.com
Rate of reinforcement - Συχνότητα ενίσχυσης
Μία από τις 4 αρχές τις θετικής εκπαίδευσης στο Pawsitive Vybe (Κριτήρια, μάρκερ, επιβράβευση θέσης και συχνότητα ενίσχυσης).
Καλή ανάγνωση και μη χάσετε στο τέλος του άρθρου το 5ο επεισόδιο της 2ης σεζόν του Pawsitive Vybe Show που ασχολείται με τη συχνότητα ενίσχυσης.

Συχνότητα ενίσχυσης
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU