Άρνηση τροφής


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Σήμερα πήρα το κουτάβι στο σπίτι το μόνο πρόβλημα που έχουμε είναι ότι δεν τρώει έφαγε λίγο όταν την έφερα σπίτι μετά κοιμιθηκε ξύπνησε αλλά και πάλι δεν έφαγε τη μπορώ να κάνω γ αυτό να της δωσο κάτι άλλο εκτός της τροφής?
 


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Καλημέρα
Επειδή απ ότι κατάλαβα, το κουταβάκι τώρα μόλις ήρθε σπίτι σου, κατά πάσα πιθανότητα, η αλλαγή περιβάλλοντος φταίει που δεν τρώει. Πρέπει να έχει πάντα άφθονο νεράκι και να του βάζεις τροφή όσες φορές σου έχει πει ο κτηνίατρος. Φαντάζομαι ότι του δίνεις την ίδια τροφή που έτρωγε. Αν θελήσεις να κάνεις αλλαγή θα την κάνεις πολύ σταδιακά, κι όχι τώρα που μόλις πρωτοήρθε στο καινούργιο του σπίτι. Αν δείς ότι συνεχίζεται αυτό θα πρέπει να μιλήσεις με τον γιατρό.
 


Keeshond

Member
18 Απριλίου 2021
9
15
34
Ίδια συμπεριφορά και η δικιά μας τις πρώτες 2 μέρες που ήρθε σπίτι. Ζήτημα να έφαγε 5 kibbles. Όπως είπε και η Αλίκη, υπομονή και αν δεις ότι συνεχίζει τοτε μια επίσκεψη στο γιατρό.
 


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Σήμερα ευτυχώς έφαγε 1 φορά το μεσημέρι χθες ξύπνησε στης 3 το βράδυ έφαγε ήπιε νερό και κοιμιθηκε χθες αν και πρώτη μέρα προσπάθησα να της μάθω να μην λερώνει μέσα σήμερα δεν έχει λερώσει μέσα έφαγε το πρωί αλλά δεν ξαναεφαγε από τότε νερό πίνει συνέχεια τροφή της βάζω 3 φορές την ημέρα αν δεν φάει όμως μου είπε να την περνώ και ν αμήν την αφήνω δεν ξέρω κατά πόσο είναι σωστό αυτό τροφή του δίνω ότι της εδινε και ο εκτροφέας
 


Keeshond

Member
18 Απριλίου 2021
9
15
34
Μεγάλο διλλημα αυτό με το φαγητό, δλδ να το πάρεις από μπροστά του η όχι. Παίρνοντας το, θα φτιάξεις μια διατροφική συνήθεια στο σκυλί, να τρώει στάνταρ ώρες με ότι αυτό συνεπάγεται, δλδ θα κάνει κακά στάνταρ ώρες, δεν θα θέλει κακά το βράδυ κλπ. Εγώ στη δικιά μου της έβαζα το φαγητό και έτρωγε οπότε ήθελε. Το αποτέλεσμα είναι να τρώει πρωτη φορά 6 το απόγευμα σχεδόν τα 2/3 της ημερήσιας δόσης και ότι μείνει το τρώει μετά την τελευταία βόλτα στις 12 το βράδυ χαχαχαχαχα. Αν γύρναγα το χρόνο πίσω θα της έφτιαχνα σωστό πρόγραμμα
 


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Και εγώ γ αυτό την ταιζω στάνταρ ώρες την έχω από χθες και έμαθε να λερώνει έξω απλά τώρα το απόγευμα έκανε εμετό δεν έβγαλε το φαγητό που έφαγε μόνο υγρά αυτό ο εκτροφέας μου είπε ότι μπορεί να είναι στεσαρισμενη και δεν είχε ξαναμπεί και σε αυτοκίνητο ελπίζω να το ξεπεράσουμε αυτό
 


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Θα έλεγα να μην προσπαθείτε να γίνουν όλα μαζί...προτεραιότητα έχει το κουταβάκι να συνηθίσει το νέο του περιβάλλον. Την τροφή πράγματι μετά από λίγο την παίρνουμε αλλά κι αυτό μπορεί να είναι λίγο πιο ελαστικό τις πρώτες 1-2 μέρες (πχ εγώ της έβαζα την τροφή μπροστά της κάθε 2-3 ώρες για 10' μήπως και κάποια στιγμή πεινάσει και φάει...δεν έτρωγε :giggle:) Επίσης θα πρότεινα η τουαλέτα να ξεκινήσει σε λίγες μέρες..είναι αρκετά στρεσαρισμένο μην του πέφτουν όλα μαζί..
 


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Ίσως και να έχεις δίκαιο σ αυτό αν και δεν φενετε στεσαρισμενη πέζει τρέχει και κοιμάτε αλλά κοιματε αρκετές ώρες αυτό ανυσηχει λίγο αλλά κατά τα άλλα είναι εντάξει σήμερα επειδή έπρεπε να την βγάλω την έβαλα στο αμάξι μήπως αυτό δεν ήταν καλή ιδέα? Βέβαια δεν περπάτησε έξω στον δρομο
 


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Το πρόβλημα με το φαγητό λύθηκε το σκυλί ήταν έτοιμο να πεθάνει δεν είχα δοκιμάσει να του δωσο την giant puppy που αγόρασα του έδινα αυτή που αμφιβάλλω αν του έδινε αυτός όπως έλεγε όταν του έβαλα την giant puppy όχι απλά την έφαγε δεν έχει σταματήσει να τρέχει και να πέζει όπως κάθε φυσιολογικό κουτάβι
 
  • Love
Reactions: Aliki V. and p__nat


Keeshond

Member
18 Απριλίου 2021
9
15
34
Όσον αφορά τον ύπνο μην σε αγχώνει καθόλου. Θα κοιμάται πάρα πολύ. Θα πρότεινα μέχρι να εμβολιαστεί πλήρως να αποφεύγεις γρασίδια κλπ και να προτιμάς όσο το δυνατόν καθαρούς χώρους. Τουλάχιστον έτσι μας είχε πει ο κτηνίατρος
 


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Έχω αυλή στο σπίτι μου για να την βγάζω τώρα δεν έχουν πρόσβαση άλλα ζώα μόνο γάτες που δεν γίνετε να μην δεν μπουν
 




theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Αλλιώς δεν θα έχω κάποιο άλλο θέμα στο δεύτερο εμβόλιο μπορώ να την βγάλω βόλτα? Η καλύτερα το επόμενο μήνα που θα κάνει το αλλο
 


Keeshond

Member
18 Απριλίου 2021
9
15
34
Ο κτηνίατρος μας (Ολλανδία) μας είχε πει ότι καλύτερα είναι να περιμένουμε να ολοκληρωθούν όλα μέχρι να αφήσουμε το σκυλί να βολτάρει παντού ελεύθερα. Όχι φυσικά ότι είναι απροστάτευτο τώρα. Για να εχεις την ηρεμία σου μπορείς να κάνεις μια ερώτηση στο γιατρό σου
 


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Μου είπε ότι έχει θέμα αν γλύψει κάτι η αν πλησιάσουν αδέσποτα που μπορεί να είναι άρρωστα
 


Keeshond

Member
18 Απριλίου 2021
9
15
34
Ναι και μας ακριβώς έτσι μας είπε. Οπότε μέχρι να κάνει τα εμβόλια τη βγάζαμε μόνο πεζοδρόμιο για τις ανάγκες και για βόλτα όπου είναι εύκολο να διακρίνεις το έχει κάτω και καμιά επαφή με άλλα ζώα
 


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Σήμερα πήγα την κόκα στον κτηνίατρο χθες το βράδυ έκανε εμετο με ασκαριδες δεν την έπιασε η πρώτη αποπαρασιτοση η απλά έφτυσε το χάπι και δεν εγεινε ποτέ η πρώτη ήταν με drontal τώρα μου έδωσε μια κρέμα για 3 μέρες και μετά από 10 άλλες 3 βεβεα και έχει όρεξη πέζει τρώει
 

Attachments