Άρυα


Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
473
1.070
20
Πάτρα
Η Αριούμπα είναι 1,5 χρονών και μίξη German Wirehaired Pointer (Απ'ότι μπορώ να υποθέσω) και κοκονάκι. Είναι αρκετά ενεργητική και λατρεύει τους ανθρώπους σε σημείο που τρέχει ασταμάτητα από δωμάτιο σε δωμάτιο κάθε φορά που έρχεται κάποιος σπίτι. Με σκυλιά δεν τα πάει αρκετά καλά but we' re working on it! Την αγαπάω πάρα πολύ και ήθελα να σας την δείξω.

USER_SCOPED_TEMP_DATA_MSGR_PHOTO_FOR_UPLOAD_1607154600754_6740894970561105235.jpeg
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.680
4.316
42
www.proudtobegreek.eu
Να τη χαίρεσαι!!Διακρίνω κάτι απο τεριέ στα χαρακτηριστικά της(και στο χαρακτήρα οπως τον περιγραφεις χαχαχα);):ROFLMAO:
ΥΓ πλάκα κάνω...ειναι μια κουκλίτσα!!
 
  • Like
Reactions: Orjo


Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
473
1.070
20
Πάτρα
Να τη χαίρεσαι!!Διακρίνω κάτι απο τεριέ στα χαρακτηριστικά της(και στο χαρακτήρα οπως τον περιγραφεις χαχαχα);):ROFLMAO:
Ευχαριστώ πολύ! Ναι.. Το αστείο είναι πως όταν την πήραμε δεν μας είχαν ενημερώσει ότι είναι και κυνηγόσκυλο. Είναι και η πρώτη μας φορά που έχουμε σκύλο και ήρθε ξαφνικό όλο αυτό. (Μικρή δεν θύμιζε καθόλου κυνηγόσκυλο, μόνο σε θέματα ενέργειας)
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
809
920
27
ασπρα δοντακιααααααα.... :love: μη δινεις σημασια εχω εναν καημο με τα δοντια γενικα, του δικου μου εχουνε λιγη κιτρινιλα και προσπαθω να την βγαλω αλλα δε θελει να βγει

βαλε και καμια αλλη φωτο ολοσωμη να την δουμε καλυτερα
πολυ χαρουμενο κοριτσι φαινεται παντως
 
  • Love
  • Like
Reactions: Billias83 and Orjo


Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
473
1.070
20
Πάτρα
ασπρα δοντακιααααααα.... :love: μη δινεις σημασια εχω εναν καημο με τα δοντια γενικα, του δικου μου εχουνε λιγη κιτρινιλα και προσπαθω να την βγαλω αλλα δε θελει να βγει

βαλε και καμια αλλη φωτο ολοσωμη να την δουμε καλυτερα
πολυ χαρουμενο κοριτσι φαινεται παντως
Ναι, έχει κάτασπρα δόντια, είναι μικρούλα ακόμη αλλά θεωρώ μερικά σκυλιά γενικώς έχουν προδιάθεση για κάτασπρα δόντια, πάντως δεν της τα καθαρίζω ποτέ, δεν της αρέσει να της τα ακουμπάω. Ορίστε μερικές ολόσωμες.

20210210_135750.jpg
20210203_105451.jpg
20210207_102356.jpg
 






mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Το γράφω εδώ, για να μην είμαστε off topic στο άλλο θέμα.

Αν δεν έχω μπερδευτεί, και αυτή η πρόταση:
Εγώ πάντως που έχω αντιδραστικό και φοβικό σκύλο απέναντι σε άλλα σκυλιά αποφεύγω πάντοτε τις γνωριμίες με άλλα σκυλιά στις βόλτες πλέον. ... Είναι απολύτως δικό μου λάθος που είναι αντιδραστική (δεν την κοινωνικοποίησα νωρίς και οτιδήποτε ''γνωριμία'' είχε με σκυλί μέχρι τώρα ήταν αρνητική) και μέχρι να μπορέσω να την πάω σε εκπαιδευτή παίρνω τα κατάλληλα precautions.
αφορά αυτή σου την σκυλίτσα και η αδυναμία επίσκεψης σε εκπαιδευτή, είναι καθαρά οικονομική, έχω πει πολλές φορές...βρείτε εκπαιδευτικούς χώρους που κάνουν και κοινωνικοποίηση εκτός των άλλων. Δεν κοστίζουν, πχ στο puppies park στο Μαρούσι, ο σκύλος σου είναι safe με σωστά σκυλιά, πίνεις τον καφέ σου ή ότι άλλο έχει το κατάστημα και τραβάει η όρεξή σου και έχεις και εκπαιδευτικές οδηγίες. Με 10,00 ευρώ. Αν είσαι Αθήνα βέβαια. Υπάρχουν κι άλλοι τέτοιοι χώροι, απλώς εγώ δεν τους ξέρω τόσο καλά για να τους προτείνω. Ρώτα τι εναλλακτικές υπάρχουν. Μην χάνεις χρόνο με την κοινωνικοποίηση της μικρούλας, χωρίς να υπάρχει λόγος :)
 
  • Like
Reactions: panagiotisgp


Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
473
1.070
20
Πάτρα
Το γράφω εδώ, για να μην είμαστε off topic στο άλλο θέμα.

Αν δεν έχω μπερδευτεί, και αυτή η πρόταση:

αφορά αυτή σου την σκυλίτσα και η αδυναμία επίσκεψης σε εκπαιδευτή, είναι καθαρά οικονομική, έχω πει πολλές φορές...βρείτε εκπαιδευτικούς χώρους που κάνουν και κοινωνικοποίηση εκτός των άλλων. Δεν κοστίζουν, πχ στο puppies park στο Μαρούσι, ο σκύλος σου είναι safe με σωστά σκυλιά, πίνεις τον καφέ σου ή ότι άλλο έχει το κατάστημα και τραβάει η όρεξή σου και έχεις και εκπαιδευτικές οδηγίες. Με 10,00 ευρώ. Αν είσαι Αθήνα βέβαια. Υπάρχουν κι άλλοι τέτοιοι χώροι, απλώς εγώ δεν τους ξέρω τόσο καλά για να τους προτείνω. Ρώτα τι εναλλακτικές υπάρχουν. Μην χάνεις χρόνο με την κοινωνικοποίηση της μικρούλας, χωρίς να υπάρχει λόγος :)
Σε ευχαριστώ πολύ, εκτιμώ τις προτάσεις σου και την βοήθεια σου! Ο λόγος που θέλω να πάω σε εκπαιδευτή πριν την φέρω κοντά σε άλλα σκυλιά είναι η αντιδραστικότητα της, με το που δει άλλον σκύλο αρχίζει να βαριανασαίνει πλέον (ας μην μιλήσω για το γάβγισμα). Ενώ με γάτες είναι πολύ ήρεμη και έχει παιχνιδιάρικη διάθεση. Έχω και ένα κουνέλι που είναι free roam και κυκλοφορεί σε όλο το σπίτι και ποτέ δεν το έχει πειράξει, κουνάει την ουρά της και κάθεται κάτω και το κοιτάει. Το πρόβλημα της είναι ξεκάθαρα με άλλα σκυλιά και νομίζω η αντίδραση αυτή που έχει είναι επειδή τα φοβάται αλλά και πάλι κάνω δικό μου evaluation. Ένας εκπαιδευτής ή ειδικός στην συμπεριφορά/γλώσσα σώματος σκύλων θα μπορούσε να καταλάβει καλύτερα περί τίνος πρόκειται. Δεν μένω κοντά στο Μαρούσι δυστυχώς και η πόλη στην οποία μένω δεν διαθέτει χώρους για εκπαίδευση/κοινωνικοποίηση σκύλων (απ'όσο ξέρω). Το μόνο ''σκυλοπάρκο'' που έχει (αν και πραγματικά πρόκειται για έναν μονότονο, περιφραγμένο χώρο που οι άνθρωποι λίγες φορές φέρνουν τα σκυλιά τους, αν όχι ποτέ) είναι γεμάτο φόλες και μας έχουν προειδοποιήσει να μην πλησιάζουμε εκεί με τα κατοικίδιά μας. Φοβάμαι επίσης δυστυχώς ότι η δική μου στάση σώματος/συμπεριφοράς όταν βλέπω έναν άλλον σκύλο, την επηρεάζει, καθώς περιμένω πάντα μια κακή αντίδραση από την πλευρά της οπότε μπορεί άθελα μου να της το περνάω και να το κάνω reinforcement. Από την άλλη έχουν υπάρξει φορές που από απόσταση δεν τους γαβγίζει και απλώς τα κοιτάει, και συνήθως αυτό ήταν όταν εγώ η ίδια ήμουν πιο χαλαρή και έμεινα στην στάση την οποία ήμουν.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Αν μένεις εντός Αττικής, αξίζει να κάνεις την διαδρομή μια στις τόσες.
Η όπου αλλού ξέρει κάποιος να σου προτείνει, εντός Αττικής.
Επίσης, μπορείς να κάνεις μια έρευνα στους κοντινούς σου εκπαιδευτές.
Πλέον όλο και περισσότεροι, ανοίγουν τέτοιους χώρους στο περίπου.
Δεν έχεις να χάσεις κάτι. Αντιθέτως.

* Σκυλοπάρκα όταν λέμε, εννοούμε αποκλειστικά και μόνο, ιδιωτικούς ΑΣΦΑΛΕΙΣ χώρους.
Τίποτα άλλο :)
 
  • Like
Reactions: Orjo


Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
473
1.070
20
Πάτρα
Όχι, δεν μένω εντός Αττικής αλλά όποτε μπορέσω να επικοινωνήσω με έναν κοντινό εκπαιδευτή θα ρωτήσω... Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον και την βοήθεια!
 
  • Like
Reactions: mareco




















Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.595
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3