Άσκηση Σκύλου~


marmyt

Well-Known Member
28 Νοεμβρίου 2011
100
35
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα, δεν ξέρω αν με θυμάστε, έχω τον Μπράντο ένα ημίαιμο λαμπραντόρ (;) πλέον 2 ετών! Με τον Μπράντο τα τελευταία χρόνια είμαστε σε ένα σταθερό πρόγραμμα 3 βόλτων την ημέρα από 45 λεπτά μέχρι 1 ώρα. Έχουμε παρακολουθήσει την βασική εκπαίδευση και σκέφτομαι να πάμε και στην εξεληγμένη. Ποίο είναι το πρόβλημα; μέσα στις επόμενες μέρες θα χρειαστεί να κάνω μια επέμβαση στην μέση μου που θα με κρατήσει τουλάχιστον 1 μήνα στο κρεβάτι (όχι συνέχεια, απλά δεν θα μπορώ να περπατάω πολύ, με αποτέλεσμα οι βόλτες να πρέπει να είναι ολιγόλεπτες και χωρίς ένταση). Να ενημερώσω ότι μένω μόνη μου στην Θεσσαλονίκη, μακριά απ' τους δικούς μου, και δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορέσω να τον αφήσω εκεί για όσο καιρό χρειαστεί λόγω απουσίας και αυτών! Έτσι λοιπόν, τίθεται το ζήτημα της βόλτας του και κυρίως της άσκησης! Κάνοντας μια αναζήτηση είδα την ιδέα του διάδρομου άσκησης, δεν είμαι σίγουρη αν είναι ότι καλύτερο, αλλά όσο έψαξα είδα καλά λόγια. Επίσης, έμαθα ότι υπάρχουν άνθρωποι που αναλαμβάνουν τις βόλτες του σκύλου και την άσκηση τους αλλά επίσης δεν ξέρω αν είναι λύση! Είμαι λοιπόν στον ψάξιμο, γιατί δεν θέλω να τον ταλαιπωρήσω και κυρίως επειδή έχουμε τεράστιο θέμα με το άγχος αποχωρισμού, το οποίο και βελτιώθηκε μόνο με την άσκηση, φοβάμαι ότι θα μου δημιουργήσει τεράστιο θέμα με τους γείτονες μου πάλι. Επομένως είμαι στην αναζήτηση τρόπων για να μπορώ έστω για αυτό τον 1 μήνα να τον γυμνάζω και να τον εκτονώνω. (Θα βγαίνει τις βόλτες για τις ανάγκες του, προφανώς κανονικά, απλά δεν θα μπορώ να του προσφέρω τον χρόνο και τις δυνατότητες άσκησης, λόγω της κατάστασης) κάποια πρόταση;
 
  • Like
Reactions: Mongrel






marmyt

Well-Known Member
28 Νοεμβρίου 2011
100
35
Θεσσαλονίκη
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ! Μπορώ να πώ ότι υπερκαλύφθηκα! Μια ερώτηση μόνο, ο Μπράντο λατρεύει ότι παιχνίδι έχει να κάνει με την όσφρηση του (φαντάζομαι έχει να κάνει σε μεγάλο βαθμό και με το κυνηγετικό του αίμα), παρ' όλα αυτά δεν του προσφέρει τρέξιμο και εκγύμναση. Μετράει και αυτό ως εκτόνωση για τον σκύλο; γιατί αν μετράει μπορούμε να παίζουμε για ώρες κρύβοντας λιχουδιές και παιχνίδια στο σπίτι!

Δεν έχω τίποτα να προσθέσω από τα παραπάνω videos παρά μόνο ΜΕ ΕΠΙΤΥΧΙΑ η επέμβαση σου και γρήγορη ανάρωση!(y)
Σ ευχαριστώ πολύ, για τις ευχές σου! Να σαι καλά!
 
  • Like
Reactions: GRDANE




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Εκπληκτικό βιντεάκι όντως, αλλά δεν συγκαταλέγεται στην κατηγορία "[απλή] άσκηση σκύλου"
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.598
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3