Άσχημες μυρωδιές


Boxerpap150

New Member
29 Ιουλίου 2021
4
9
35
Καλησπέρα παιδιά. Ήθελα να σας ρωτήσω τι κάνετε εσείς γενικά με τις άσχημες μυρωδιές από τα σκυλάκια μας που επιμένουν όπως π.χ. ούρα και τα σχετικά πέρα από το συνεχές καθάρισμα που είναι δεδομένο. Είναι κάποιες μυρωδιές που όσο και να καθαρίζεις μένουν. Κάπου διάβασα ότι πολλοί χρησιμοποιούν συσκευές που παράγουν όζον, έχει χρησιμοποιήσει κανείς; Έχει κάποιος κάποια γνώμη πάνω σε αυτό;
 


Belvigo

Well-Known Member
25 Ιουνίου 2021
240
201
Προσωπικά δεν γνωρίζω καθόλου τις συσκευές που παράγουν όζον. Γνωρίζω όμως την μαγειρική σόδα που κάνει πολύ καλή δουλειά έναντι των οσμών και όχι μόνο.
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Εμείς μπορεί να κάνουμε μπανάκι μέχρι και 3 φορές το μήνα.
Καθημερινά θα της βάλουμε 6-7 φορές το σπρέι μας (για παράσιτα και κολόνια, δύο σε ένα).
Το μόνο που ενοχλεί την γυναίκα μου είναι η μυρωδιά του κοτόπουλου στην αναπνοή. Βάζουμε λίγο μηλοξυδο στο πόσιμο νερό αλλά πόσο να βοηθήσει πια;
Πωπακι και "τσιτσιτσανγκα" καθάρισμα μόλις μπει σπίτι πάντα.
Κάτι άλλο δεν μου έρχεται τώρα.
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
824
935
27
το μπανιο 3 φορες το μηνα το βρισκω τεραστια υπερβολη... δεν κανει καθολου καλο στο δερμα...
και το σπρευ 6-7 φορες επισης....

τωρα σχετικα με την μυρωδια των ουρων, το μποξερακι ειπες οτι ειναι 2 χρονων? κανει τσισα ακομα μεσα στο σπιτι η στο μπαλκονι? γιατι αν ναι, τοτε το πλεον σωστο θα ηταν να μαθει να μην το κανει, και να κανει μονο στη βολτα.... ετσι δε θα εχεις να καθαριζεις και να μυριζεις ουρα.

εμας το σπιτι μας ποτε δεν μυριζε εστω και λιγο σκυλιλα, ουτε με τον μικρο τωρα ουτε με την πρωτη μας σκυλιτσα. η πρωτη ηταν λιγο αποστειρωμενη λογω πολλων προβληματων υγειας, δεν πηγαινε σε παρκα χωματα κλπ κλπ, οποτε ηταν ευκολο γενικα να κρατηθει καθαρη. ο δευτερος παει οπου γουσταρει, και καθημερινα τον βουρτσιζω, τον περναω με ενα πανακι μικροινων βουτηγμενο σε 50/50 νερο μηλοξιδο, και δεν μυριζει ουτε λιγο. εννοειται μολις μπουμε σπιτι σκουπιζουμε κωλο, μαλαπερδα και ποδαρια με ενα πανακι ελαφρος μουσκεμενο με σκετο νερακι. εαν εχει ποτε κανενα ατυχημα στο σπιτι, καθαριζω πολυ καλα με ξυδακι. για την αναπνοη βαζω καθημερινα σκονη plaque off μια φορα στο φαγητο, και δινω καθημερινα σκληρα μασιτικα οπως κερατα ελαφιου και τετοια. δεν μυριζει ουτε η ανασα
 




ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Το ότι δεν έχω καλή όσφρηση είναι γεγονός αλλά πέρα από τα κάτουρα και τις σκατουλες μέσα στο σπίτι, τα οποία σαφώς και δεν πρέπει να υπάρχουν, δεν καταλαβαίνω ποιες είναι οι υπόλοιπες μυρωδιές που συζητάμε.

@Boxerpap150 για ποιες άλλες μυρωδιές μιλάμε ; Την από την φύση μυρωδιά ενός σκυλιού ;

Το μόνο συνεχές καθάρισμα είναι της τρίχας.

Καθημερινά θα της βάλουμε 6-7 φορές το σπρέι μας (για παράσιτα και κολόνια, δύο σε ένα).
Δεν κατάλαβα τι βάζετε καθημερινά στο σκυλί. Τι εννοείς κολόνια ; 6, 7 φορές ;!! Ακόμα και με τα παράσιτα δεν το πιάνω τόσες φορές την μέρα.

* Αν μπορούσε να μας μιλήσει πόσο θα μας έλεγε πως του βρωμάνε εμείς ; Τι λέμε τώρα για μαντζουνια και χίλιες δυο παπαριές ας το αφήσω στην άκρη γιατί μετά θα περάσουμε στο τρολλαρισμα
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Δεν κατάλαβα τι βάζετε καθημερινά στο σκυλί. Τι εννοείς κολόνια ; 6, 7 φορές ;!! Ακόμα και με τα παράσιτα δεν το πιάνω τόσες φορές την μέρα.
Έχω δικό μου σπρέι αντιπαρασιτικο που ανάλογα την διάθεση φτιάχνω το "άρωμα" που θέλω.
Κάθε φορά που θα βγούμε (έστω στον κήπο για 5λ) θα της κάνω ένα φςςς φςςς.


το μπανιο 3 φορες το μηνα το βρισκω τεραστια υπερβολη... δεν κανει καθολου καλο στο δερμα...
και το σπρευ 6-7 φορες επισης....
Υπάρχουν σαμπου πολύ ήπια για ευαίσθητα δέρματα. Ειδικά αυτά από βρωμη .
Για το σπρέι δεν φοβάμαι. Καλύτερα αυτό παρά κάτι χημικό σε αμπούλα κολάρο.
 


Boxerpap150

New Member
29 Ιουλίου 2021
4
9
35
Επειδή έχω και γατάκι και τα ούρα και των δύο σε συνδυασμό μυρίζουν για αυτό είπα να πάω σε κάτι πιο δραστικό και σκέφτηκα μια συσκευή όζοντος για να απαλλαχτώ από την μυρωδιά γενικότερα. Από ότι διάβασα το όζον κάνει αυτή τη δουλειά δηλαδή καθαρίζει τις οσμές και τα μικρόβια.
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
824
935
27
νομιζω καπου ειχα ακουσει πως οι συσκευες οζοντος επιθανον να ειναι καρκινογονες.
 


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Βούρτσισμα καθημερινό. Βιολογικό αφιλτράριστο μηλόξυδο αραιωμένο με νεράκι για πατουσάκια και σωματάκι ολοκληρο (όταν έχει πάει πάρκο κι είναι μπίχλα). Κάθε 20 περίπου μέρες πλύσιμο μόνο με σαμπουαν με βρωμη γιατι έχουμε τα δερματικά μας και μας βοηθάει πολύ. Καθημερινό βούρτσισμα τα δοντάκια, κέρατο ελαφιού κλπ.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Το ότι δεν έχω καλή όσφρηση είναι γεγονός αλλά πέρα από τα κάτουρα και τις σκατουλες μέσα στο σπίτι, τα οποία σαφώς και δεν πρέπει να υπάρχουν,
Μπορούν να υπάρξουν πχ σε μεγάλες ηλικίες με ακράτειες κλπ.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Καλησπέρα παιδιά. Ήθελα να σας ρωτήσω τι κάνετε εσείς γενικά με τις άσχημες μυρωδιές από τα σκυλάκια μας που επιμένουν όπως π.χ. ούρα και τα σχετικά πέρα από το συνεχές καθάρισμα που είναι δεδομένο. Είναι κάποιες μυρωδιές που όσο και να καθαρίζεις μένουν. Κάπου διάβασα ότι πολλοί χρησιμοποιούν συσκευές που παράγουν όζον, έχει χρησιμοποιήσει κανείς; Έχει κάποιος κάποια γνώμη πάνω σε αυτό;
Κι εγώ δεν έχω καταλάβει. Μυρωδιές που επιμένουν, που; Πάνω στον σκύλο, ή στον χώρο; Μέσα στο σπίτι; Εξω; Που;
Προσωπικά μου είναι αδιανόητο να κάνω συνεχώς μπάνιο και...τοπικό καθάρισμα στον σκύλο, πολλάκις ημερησίως o_O
 


Boxerpap150

New Member
29 Ιουλίου 2021
4
9
35
νομιζω καπου ειχα ακουσει πως οι συσκευες οζοντος επιθανον να ειναι καρκινογονες.
Απ' ότι έχω διαβάσει και απ' ότι έχω ρωτήσει δεν είναι καρκινογόνες και το χρησιμοποιούν ακόμα και σε καθαρισμό νερού.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.792
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf