Έλληνες εκτροφείς (και σωστή επιλογή)


AngelikiL

New Member
19 Φεβρουαρίου 2021
4
0
25
Καλησπέρα σε όλους! (Μένω Θεσσαλονίκη) Θέλω να αγοράσω ένα κουτάβι παγκ.

(Δεν είχα ποτέ παγκ αλλά έχω μεγαλώσει σε οικογένεια που είχαμε σκυλάκια). Το λέω διότι έχω εμπειρία από κουτάβια και σκυλάκια αλλά ποτέ δεν χρειάστηκε να ψαχτώ να αγοράσω ένα. Τώρα που πήρα την απόφαση με αυτή την συγκεκριμένη ράτσα βρήκα αρκετές δυσκολίες και είχα προσωπική κακή εμπειρία με απάτη που μου φέρανε άρρωστο κουταβάκι. Φοβήθηκα και τώρα το ψάχνω διπλά και τριπλά. Κατάλαβα ότι υπάρχει πολύ εκμετάλλευση σε τόσο ευαίσθητο θέμα και ειλικρινά δεν ξέρω πως να βοηθηθώ.

Μπορείτε να μου προτείνετε τον τρόπο για να το βρω νόμιμα και από σωστό εκτροφείο; Σε ποιους να απευθυνθώ; τι να προσέξω;

Μετά από αναζήτηση και ερωτήσεις βρήκα 3 εκτροφεία εδώ στην Ελλάδα που μου προτάθηκαν ως τα πιο σωστά και νόμιμα και με καλές εντυπώσεις από ιδιοκτήτες παγκ.

- BEST OF RETSOS
- SMILING FARM PUGS
- HELLASTAR PUGS

Θα ήθελα γνώμη σας και βοήθειά σας,
Ευχαριστώ πολύ για οποιαδήποτε απάντηση!!
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Καλώς ήρθες και με με το καλό να βρείς το σύντροφο που αναζητάς.
Ξεκινάς με το να μάθεις όσα περισσότερα μπορείς για τη φυλή(μορφολογια,προβλήματα υγείας κλπ).Μιλάς με τους εκτροφείς και ζητάς εξετάσεις υγείας(της φυλής οχι αν έχουν απλά βιβλιάριο υγείας τα σκυλιά),αν συμμετέχουν σε εκθέσεις μορφολογίας,αν μπορείς να δείς τους γεννήτορες και τα υπόλοιπα σκυλιά τους απο κοντά(τις συνθήκες που ζούν,χαρακτήρες κλπ).Αν μπορείς μιλάς και με κηδεμόνες που έχουν ήδη σκυλιά απο εκείνους ώστε να δείς τι αντιμετώπισαν και αντιμετωπίζουν όπως και τη συμπεριφορά του εκτροφέα "μετά την αγορά".Αυτά σαν πρώτες συμβουλές...
Πως και κατέληξες σε πάγκ?
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.076
Athens
Καλησπέρα,

Δεν ξέρω για τα παραπάνω εκτροφεία και από εκτροφεία pug γενικώς, αλλά εδώ είναι τα τεστ υγείας που πρέπει να έχουν οι γεννήτορες και που πρέπει να ζητήσεις και να δεις με τα μάτια σου αν θέλεις να επιλέξεις σωστά: Pug Health Testing

Επιπλέον πρέπει να γνωρίζεις ότι είναι βραχυκέφαλη φυλή, πράγμα που σημαίνει κακό αναπνευστικό. Θα πρέπει να τσεκάρεις και να μάθεις και για γονείς τουλάχιστον σε τι κατάσταση είναι το αναπνευστικό τους.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.076
Athens
Θα σου πρότεινα, πρώτα να δεις και να μιλήσεις με τα εκτροφεία που ανέφερες και να δεις και σκυλί από κοντά.

Αφού κάνεις αυτό, μετά διάβασε εδώ Recommended breeders που είναι αρκετά διαφωτιστική σελίδα και δες και τα σκυλιά από τα εκτροφεία που προτείνει παρακάτω, τα οποία επικεντρώνονται στη δημιουργία πιο "φυσιολογικών" και υγιών παγκ.

Mopszucht vom Odenwald

Mopszucht vom Minzenbach

Mopszucht vom Ilexwald

Retromopshunde vom Pappelbusch

Mopszucht of Black Diamond

Retromopszucht von den Herzenshunden

Θα δεις ότι η δεύτερη κατηγορία έχει "άλλα σκυλιά". Μίλα και με τις 2 κατηγορίες εκτροφείων, σύγκρινε και αποφάσισε.
 


AngelikiL

New Member
19 Φεβρουαρίου 2021
4
0
25
Καλώς ήρθες και με με το καλό να βρείς το σύντροφο που αναζητάς.
Ξεκινάς με το να μάθεις όσα περισσότερα μπορείς για τη φυλή(μορφολογια,προβλήματα υγείας κλπ).Μιλάς με τους εκτροφείς και ζητάς εξετάσεις υγείας(της φυλής οχι αν έχουν απλά βιβλιάριο υγείας τα σκυλιά),αν συμμετέχουν σε εκθέσεις μορφολογίας,αν μπορείς να δείς τους γεννήτορες και τα υπόλοιπα σκυλιά τους απο κοντά(τις συνθήκες που ζούν,χαρακτήρες κλπ).Αν μπορείς μιλάς και με κηδεμόνες που έχουν ήδη σκυλιά απο εκείνους ώστε να δείς τι αντιμετώπισαν και αντιμετωπίζουν όπως και τη συμπεριφορά του εκτροφέα "μετά την αγορά".Αυτά σαν πρώτες συμβουλές...
Πως και κατέληξες σε πάγκ?

Αρχικά πάντα μου άρεζε η φατσούλα τους από μικρό παιδάκι και ήταν κάπως σαν ένα όνειρο να έχω τέτοιο σκυλάκι (δεν ξέρω αν αυτό ακούγεται κάπως). Έψαξα πολλά για τον χαρακτήρα τους (φιλικά, συντροφιάς, για οικογένειες, αγαπάνε τα παιδιά κτλ.) και μου ταιριάζει πιστεύω προσωπικά. Είχα και μια γνωστή που έχει ένα σκυλάκο πάγκ και κάπως έτσι κατέληξα σε αυτή την ράτσα. Γνωρίζω τα προβλήματα που ίσως υπάρξουν λόγω μορφολογίας.
 


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Καλημέρα @AngelikiL

Θα σου περιγράψω τι θα έκανα εγώ και ελπίζω να σε βοηθήσει...

Αρχικά θα σκεφτόμουν πολύ και θα ζύγιζα τα κριτήρια και τους λόγους που θέλω ένα σκυλάκι τώρα σε σχέση με το αύριο και το μεθαύριο, κ.ο.κ.

Κατόπιν θα έκαναν το ίδιο στο για ποιο λόγο θέλω ένα σκυλάκι συγκεκριμένης φυλής και ποια τα θετικά και τα αρνητικά αυτών των επιλογών (σκύλος συγκεκριμένης φυλής ή απλά σκύλος).

Στη συνέχεια και αν κατέληγα σε φυλή θα αφιέρωνα χρόνο να μάθω για την φυλή. Κυρίως θα επικεντρωνόμουν σε θέματα υγείας και χαρακτήρα/ταπεραμέντου.

Αν συνέχιζα να θέλω σκύλο συγκεκριμένης φυλής θα προσπαθούσα να βρω αν υπάρχει η δυνατότητα/πιθανότητα υιοθεσίας κάποιου αδέσποτου ή σκύλου σε ανάγκη (ιδιοκτήτης που πέθανε, που φεύγει εξωτερικό, που δίνει το σκύλο για διάφορους λόγους) αυτής της φυλής.

Αν δεν υπήρχε αυτό το ενδεχόμενο θα προσπαθούσα να βρω ανθρώπους που έχουν σκυλιά αυτής της φυλής και να συζητήσω μαζί τους. Να μαζέψω απόψεις, να συνθέσω και να κρίνω με βάση και τις δικές μου γνώσεις μέχρι στιγμής (αφού διαβάζω, ψάχνω, βλέπω, ακούω).

Θα έψαχνα για Club της φυλής, για ομάδες φίλων, για κυνολογικό όμιλο. Μέσα από αυτά θα συνέχιζα την ενημέρωση μου και θα προσπαθούσα να βρω εκθέσεις και δρώμενα ώστε να παραβρεθώ και να συζητήσω με τους ανθρώπους εκεί.

Θα μιλούσα με εκτροφείς, με εκπαιδευτές και γενικότερα με ανθρώπους που δείχνουν να ασχολούνται με αυτή την φυλή.

Χρησιμοποιώντας κάθε γνώση, γνωριμία, κριτήριο, άποψη και εικόνα που είχα αποκτήσει θα κατέληγα σε ανθρώπους που δείχνουν να μου ταιριάζουν, που μου ήταν συμπαθής ή απλά μου έδωσαν την εντύπωση ότι έχουν αυτό που ψάχνω και θα τους "περνούσα ένα τελευταίο κόσκινο". Πιθανόν, σε αυτό το σημείο τα κριτήρια μου να ξεπερνούσαν και αυτά της κυνοφιλίας/κυνολογίας.

Τέλος, θα έπαιρνα σκύλο από αυτή την επιλογή και πάντα θα ήμουν έτοιμος να αντιμετωπίσω το οτιδήποτε σε συνεργασία με αυτόν τον άνθρωπο που εγώ επέλεξα... και φυσικά πάντα με το ενδεχόμενο να έχω κάνει κάποιο λάθος ή να αποδειχθεί εκ των υστέρων ότι κάτι δεν υπολόγισα σωστά. Αλλά το ρίσκο το έχω περιορίσει πολύ...
 
  • Like
Reactions: Orjo


AngelikiL

New Member
19 Φεβρουαρίου 2021
4
0
25
Θα σου πρότεινα, πρώτα να δεις και να μιλήσεις με τα εκτροφεία που ανέφερες και να δεις και σκυλί από κοντά.

Αφού κάνεις αυτό, μετά διάβασε εδώ Recommended breeders που είναι αρκετά διαφωτιστική σελίδα και δες και τα σκυλιά από τα εκτροφεία που προτείνει παρακάτω, τα οποία επικεντρώνονται στη δημιουργία πιο "φυσιολογικών" και υγιών παγκ.

Mopszucht vom Odenwald

Mopszucht vom Minzenbach

Mopszucht vom Ilexwald

Retromopshunde vom Pappelbusch

Mopszucht of Black Diamond

Retromopszucht von den Herzenshunden

Θα δεις ότι η δεύτερη κατηγορία έχει "άλλα σκυλιά". Μίλα και με τις 2 κατηγορίες εκτροφείων, σύγκρινε και αποφάσισε.

Ευχαριστώ πάρα πολύ! θα το κοιτάξω!
 


AngelikiL

New Member
19 Φεβρουαρίου 2021
4
0
25
Καλημέρα @AngelikiL

Θα σου περιγράψω τι θα έκανα εγώ και ελπίζω να σε βοηθήσει...

Αρχικά θα σκεφτόμουν πολύ και θα ζύγιζα τα κριτήρια και τους λόγους που θέλω ένα σκυλάκι τώρα σε σχέση με το αύριο και το μεθαύριο, κ.ο.κ.

Κατόπιν θα έκαναν το ίδιο στο για ποιο λόγο θέλω ένα σκυλάκι συγκεκριμένης φυλής και ποια τα θετικά και τα αρνητικά αυτών των επιλογών (σκύλος συγκεκριμένης φυλής ή απλά σκύλος).

Στη συνέχεια και αν κατέληγα σε φυλή θα αφιέρωνα χρόνο να μάθω για την φυλή. Κυρίως θα επικεντρωνόμουν σε θέματα υγείας και χαρακτήρα/ταπεραμέντου.

Αν συνέχιζα να θέλω σκύλο συγκεκριμένης φυλής θα προσπαθούσα να βρω αν υπάρχει η δυνατότητα/πιθανότητα υιοθεσίας κάποιου αδέσποτου ή σκύλου σε ανάγκη (ιδιοκτήτης που πέθανε, που φεύγει εξωτερικό, που δίνει το σκύλο για διάφορους λόγους) αυτής της φυλής.

Αν δεν υπήρχε αυτό το ενδεχόμενο θα προσπαθούσα να βρω ανθρώπους που έχουν σκυλιά αυτής της φυλής και να συζητήσω μαζί τους. Να μαζέψω απόψεις, να συνθέσω και να κρίνω με βάση και τις δικές μου γνώσεις μέχρι στιγμής (αφού διαβάζω, ψάχνω, βλέπω, ακούω).

Θα έψαχνα για Club της φυλής, για ομάδες φίλων, για κυνολογικό όμιλο. Μέσα από αυτά θα συνέχιζα την ενημέρωση μου και θα προσπαθούσα να βρω εκθέσεις και δρώμενα ώστε να παραβρεθώ και να συζητήσω με τους ανθρώπους εκεί.

Θα μιλούσα με εκτροφείς, με εκπαιδευτές και γενικότερα με ανθρώπους που δείχνουν να ασχολούνται με αυτή την φυλή.

Χρησιμοποιώντας κάθε γνώση, γνωριμία, κριτήριο, άποψη και εικόνα που είχα αποκτήσει θα κατέληγα σε ανθρώπους που δείχνουν να μου ταιριάζουν, που μου ήταν συμπαθής ή απλά μου έδωσαν την εντύπωση ότι έχουν αυτό που ψάχνω και θα τους "περνούσα ένα τελευταίο κόσκινο". Πιθανόν, σε αυτό το σημείο τα κριτήρια μου να ξεπερνούσαν και αυτά της κυνοφιλίας/κυνολογίας.

Τέλος, θα έπαιρνα σκύλο από αυτή την επιλογή και πάντα θα ήμουν έτοιμος να αντιμετωπίσω το οτιδήποτε σε συνεργασία με αυτόν τον άνθρωπο που εγώ επέλεξα... και φυσικά πάντα με το ενδεχόμενο να έχω κάνει κάποιο λάθος ή να αποδειχθεί εκ των υστέρων ότι κάτι δεν υπολόγισα σωστά. Αλλά το ρίσκο το έχω περιορίσει πολύ...

Ευχαριστω πάρα πολύ για την απάντηση! Ειναι πραγματικά πολύ καλή συμβουλή. Εψαξα για την ράτσα και τα χαρακτηριστικά και όλα. Εψαξα αν μπορώ να υιοθετήσω απο κάπου αλλά δυστυχως δεν βρηκα κατι. Μπηκα σε club, επικοινώνησα με τον ΚΟΕ και μιλάω με ιδιοκτήτες που έχουν παγκ. Και πάλι ευχαριστω για το ενδιαφερον!
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.076
Athens