Ένα συγκινητικό βίντεο






betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
  • Like
Reactions: AGRIAN


kosmaki

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2015
367
793
37
Τώρα, εγώ θα τη πω τη κακία μου, και πιθανότατα να είναι μεγάλη βλακεία αυτό που θα πω αλλά γιατί να γεννήσει αυτή η σκυλίτσα τόσα κουτάβια; Γιατί δεν πιστεύω ότι την βρήκαν ετοιμόγεννη.. (σε ένα σχόλιο στο facebook στο ίδιο βίντεο κάποιος έγραψε ότι προτιμά τον άνθρωπο που είναι προφανώς πιο καθαρός από την πενταβρώμικη γωνία με τα πανιά)
 


AGRIAN

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2015
590
1.968
Αθήνα
Αν εχετε καποια εξηγηση για την συμπεριφορα πολυ θα θελα να την ακουσω. Στο αρθρο λεει οτι ισως δεν αισθανεται σιγουρη στο ρολο της μητερας αλλα μου φαινεται πολυ αμερικανια.
Από ότι φαίνεται έχει αναπτύξει πολύ ισχυρό δεσμό με την κοπέλα, τόσο που να της εμπιστεύεται τα κουτάβια της. Δείχνει μαζί της τρομερή άνεση και ασφάλεια. Εντυπωσιακό είναι όχι οτι το κάνει, αλλά το κάνει όντας τα κουτάβια πάρα πολύ μικρά, μάλλον λίγων ημερών - αν όχι ημέρας. Σε αντίθεση με το τι λέει το άρθρο, εγώ βλέπω τη σκυλίτσα να είναι πολύ άνετη, σίγουρη και καθόλου μα καθόλου ανασφαλής.
Όντως πολύ συγκινητικό βίντεο και αποδεικνύει για άλλη μια φορά αυτό που έγραψα σε άλλο ποστ για το πόσο πολύ ανθρωποκεντρικά είναι τα πιτ και πόσο πολύ αγαπούν και εμπιστεύονται τους ανθρώπους.

Τώρα, εγώ θα τη πω τη κακία μου, και πιθανότατα να είναι μεγάλη βλακεία αυτό που θα πω αλλά γιατί να γεννήσει αυτή η σκυλίτσα τόσα κουτάβια; Γιατί δεν πιστεύω ότι την βρήκαν ετοιμόγεννη.. (σε ένα σχόλιο στο facebook στο ίδιο βίντεο κάποιος έγραψε ότι προτιμά τον άνθρωπο που είναι προφανώς πιο καθαρός από την πενταβρώμικη γωνία με τα πανιά)
Θοῦ, Κύριε, φυλακήν τῷ στόµατί µου και θύραν περιοχῆς περί τα χείλη µου.
141 Ψαλμός του Δαβίδ, εδ. 3

Σε μετάφραση αποδίδεται ως: «Βάλε μου, Κύριε, φρουρά στο στόμα μου φράχτη στη θύρα των χειλιών μου». Αυτή η προτροπή-ευχή λέγεται για να αποφύγει το ίδιο το άτομο να εκστομίσει ό,τι θα ήθελε να πει, δηλαδή συνεκδοχικά ο δικαιολογημένος μεν, αλλά απρεπής του λόγος, να μείνει φυλακισμένος μέσα στο στόμα του.
 


kosmaki

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2015
367
793
37
@AGRIAN δεν ξέρω τι θα ήθελες να πεις και δεν λες, εγώ πάντως είπα το πρώτο που σκέφτηκα ζώντας στην Κυψέλη το σωτηριο έτος 2017: όταν μία υιοθετημένη σκυλίτσα βρίσκεται από εθελοντές διασώστες όντας έγκυος, καλό είναι αν δεν υπάρχει κίνδυνος για την υγεία της, η κύηση να τερματίζεται. Αν δεν γίνεται και ανεβάζει κάποιος βίντεο με αντίστοιχο περιεχόμενο, καλό θα ήταν να υπάρχει σημείωση "΄΄οταν υιοθετήθηκε ήταν ήδη έγκυος και η στείρωση δεν ήταν εφικτή". Δεν είναι ωραία εικόνα μία πρώην αδέσποτη σκύλα με κουτάβια χαρούμενη και ευτυχισμένη όταν ο μέσος Έλληνας θέλει να ζευγαρώσει το θηλυκό του για τη χαρά που θα πάρει να γίνει αυτό μάνα και ο ίδιος παππούς.
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli




AGRIAN

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2015
590
1.968
Αθήνα
@AGRIAN δεν ξέρω τι θα ήθελες να πεις και δεν λες, εγώ πάντως είπα το πρώτο που σκέφτηκα ζώντας στην Κυψέλη το σωτηριο έτος 2017: όταν μία υιοθετημένη σκυλίτσα βρίσκεται από εθελοντές διασώστες όντας έγκυος, καλό είναι αν δεν υπάρχει κίνδυνος για την υγεία της, η κύηση να τερματίζεται. Αν δεν γίνεται και ανεβάζει κάποιος βίντεο με αντίστοιχο περιεχόμενο, καλό θα ήταν να υπάρχει σημείωση "΄΄οταν υιοθετήθηκε ήταν ήδη έγκυος και η στείρωση δεν ήταν εφικτή". Δεν είναι ωραία εικόνα μία πρώην αδέσποτη σκύλα με κουτάβια χαρούμενη και ευτυχισμένη όταν ο μέσος Έλληνας θέλει να ζευγαρώσει το θηλυκό του για τη χαρά που θα πάρει να γίνει αυτό μάνα και ο ίδιος παππούς.
Θα το πώ όσο πιο κόσμια γίνεται :

Όλοι είμαστε εναντίον των BYB, των ανεύθυνων γεννών κλπ. Δεν γίνεται όμως σε ένα τέτοιο και τόσο συγκινητικό βίντεο, αντί να ΝΙΩΘΟΥΜΕ το δέσιμο της σκύλας με τον άνθρωπό της, την ασφάλεια, τη στοργή, τη γαλήνη της σκηνής, γιατί όχι και την εκατέρωθεν αγάπη, να μένουμε στο αν έπρεπε ή όχι να γεννήσει και να αγνοούμε όλα τα υπόλοιπα, που είναι και η ΟΥΣΙΑ. Όταν το κάνουμε, βλέπουμε το δέντρο και χάνουμε το δάσος, ή, βλέπουμε το δάχτυλο και όχι το φεγγάρι :


Feel, don't think που λέει κι ο δάσκαλος.
 
  • Like
Reactions: elverg


kosmaki

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2015
367
793
37
@betty coltrane δεν ζήτησα από κανέναν να κάνει δηλώσεις μεταμέλειας (έστω ειρωνικές). Ανέβασες ένα βίντεο το οποίο έχει γίνει σήμερα viral στο φεισμπουκ και είπα απλά πως εμένα δεν με συγκινεί, αντίθετα δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο έπρεπε να δούμε ένα πρώην αδέσποτο να γεννάει τόσα κουτάβια. Δεν είναι απαραίτητο ούτε πιστοποιητικό φιλοζωιας αν θα σκεφτεί καποιος αυτο που ανέφερα ή όχι. Αλλά αν κάποιος το σκεφτεί χάνει την ουσία? Εκτός αν η ουσία είναι να συγκινηθουμε όπως και να έχει επειδή το λέει το θέμα. Σε αυτή τη περίπτωση μάλλον είμαι εκτός θέματος.
 








Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3