Ένα site που με έκανε να προβληματιστώ


thachriser

Well-Known Member
26 Ιουνίου 2011
134
0
Θα η θελα παρακαλω να μου απαντησει καποιος εστω εκτροφεας ...αν ισχυουν τα παρακατω που διαβαζω...αν καταλαβα καλα ....απο το 1950 και μετα ολοι οι εκτροφεις (στο εξωτερικ οαναφερεται) εκτρεφουν λαμπραντορ με κοντυτερα ποδια....τελοσπνατων οποιος εχει υπομονη να διαβασει το λινκ θα καταλαβει

LABRADORNET - What are we doing to our dogs, and why?

LABRADORNET - Dwarfism in Labradors
 


vaggelo

Well-Known Member
19 Οκτωβρίου 2011
1.229
1.065
στας ευρώπας
είναι γεγονός οτι παλαιότερα τα σκυλιά ήταν πιο ψηλά
τώρα έχουν όντως.... κοντύνει ας πουμε

αν και απο ότι πήρε το αυτί μου , τα πολύ κοντά ποδαράκια δεν τα πάνε πλεον καλά στις εκθέσεις
τα άλλα παιδιά εδώ που ξερουν θα πουν καλύτερα
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Ομολογώ ότι δεν έχω την υπομονή, να διαβάσω το link, από το ρεζουμέ όμως που αναφέρεις, καταλαβαίνω την κεντρική ιδέα.
Ο προβληματισμός σου, επ'αυτού δεν έχω καταλάβει ακριβώς ποιός είναι...:rolleyes:
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.865
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Οι περισσότεροι εκτροφείς δυστυχώς εκτρέφουν πλέον σκυλιά μόνο για εκθέσεις..

Τα κοντά ποδαράκια σε λαμπ τα βλέπω όμως πολύ περισσότερο στις ΗΠΑ.. στην Ευρώπη όχι και τόσο, γιατί απ' ότι ξέρω τιμωρούνται.
 


greedy

Well-Known Member
23 Απριλίου 2008
2.314
3
51
Πατρα
Ειναι κοντα τα ποδια τους η ειναι βραχυκορμα/και με χοντρα κοκκαλα?Μιας και αυτο δινει καμια φορα την εντυπωση των κοντων ποδιων ενω δεν ειναι τελικα.
 




greedy

Well-Known Member
23 Απριλίου 2008
2.314
3
51
Πατρα
Δεν διαφωνω πως υπαρχει απλα λεω πως καμια φορα μας δινεται λαθος εντυπωση απο αυτο που εγραψα στο πιο πανω ποστ.
Εσεις που γνωριζετε περισσοτερο την φυλη απο μενα (που απλως χαζευω ενα ομορφο δειγμα)Θα ξερετε καλυτερα.
 


vaggelo

Well-Known Member
19 Οκτωβρίου 2011
1.229
1.065
στας ευρώπας
καλα...ο δυο ειναι ο naiken way out west
είναι ο νικητής των κραφτς το 2010 στη βρεττανία (νομίζω)
είναι εντελώς θεϊκός, το απόλυτο λαμπ
 


thachriser

Well-Known Member
26 Ιουνίου 2011
134
0
Ομολογώ ότι δεν έχω την υπομονή, να διαβάσω το link, από το ρεζουμέ όμως που αναφέρεις, καταλαβαίνω την κεντρική ιδέα.
Ο προβληματισμός σου, επ'αυτού δεν έχω καταλάβει ακριβώς ποιός είναι...:rolleyes:
Ο προβληματισμος μου ειναι ...οτι τελικα η εκτροφεις ( στο εξωτερικο ___Για αμερικη αναφερεται ---αλλα λεει οτι πια γινεται και στην Ευρωπη) ....κοιτανε την διατηρηση της φυλης ή προσπαθουν να αλλα ξουν τελικα την μορφολογια αναλογα με τις απαιτησεις των εκθεσεων..

Αμα δειτε το παρακατω animation καταλαβαινετε
suddie_anim..jpg
 
Last edited:


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
τα λαμπραντόρ είναι κοντά; πες καλύτερα ότι πήγα τις ανηψιές μου με τον ξάδερφο την ημέρα του αγιασμού σχολείο κι όλα τα ''πρωτάκια'' ήταν σα σαμιαμίδια
 


greedy

Well-Known Member
23 Απριλίου 2008
2.314
3
51
Πατρα
τα λαμπραντόρ είναι κοντά; πες καλύτερα ότι πήγα τις ανηψιές μου με τον ξάδερφο την ημέρα του αγιασμού σχολείο κι όλα τα ''πρωτάκια'' ήταν σα σαμιαμίδια
...και ενω υποτιθεται σαν ειδος συνεχως ξηλωνουμε.....
Οφ τοπικ σορυ.
 


thachriser

Well-Known Member
26 Ιουνίου 2011
134
0
τα λαμπραντόρ είναι κοντά; πες καλύτερα ότι πήγα τις ανηψιές μου με τον ξάδερφο την ημέρα του αγιασμού σχολείο κι όλα τα ''πρωτάκια'' ήταν σα σαμιαμίδια
κατι δεν επιασα απο αυτο που θες να πεις...ΑΝΤΙΘΕΤΩΣ αυτο που λεει η εν λογω ιστοσελιδα ειναι οτι τα λαμπραντορ ειναι πολυ πιο ψηλα απο αυτα που εκτρεφονται τωρα