Ήβη


kathykalai81

New Member
7 Φεβρουαρίου 2022
1
4
42
Γεια σας κι από εμένα, είμαι καινούριο μέλος στο φόρουμ και πρώτη φορά σκυλομαμά! Έχω επίσης και δύο μικρά παιδάκια και έναν γάτο 6 χρόνων. Έχει μερικές μέρες που υιοθετήσαμε από ένα σπιτι ένα ημίαιμο θηλυκό λυκοσκυλάκι, την Ήβη, 10 εβδομάδων σημερα. Η μαμά γερμανικό ποιμενικό, αλλα ο μπαμπάς αγνωστος! Κατ'αρχην να πω ότι μένουμε σε ισόγειο με μια μικρή αυλή και την έχουμε μέσα στο σπιτι μόνιμα. Φυσικά έχει πρόσβαση και στην αυλή αλλά δεν πολυθελει να βγαίνει έξω. Σαν χαρακτήρας, είναι αρκετά τρυφερούλα θα λεγα και πάρα πολύ παιχνιδιάρα. Βέβαια, έχουμε ένα θεματάκι με την τουαλέτα της, τις μισες φορές πάει στην πάνα της και τις άλλες μισές , οπου βρει μες στο σπίτι. Με τα μικρά μου τα πάει καλά, είναι λίγο παραπάνω δαγκωνιάρα (!!) αλλά το πρόβλημά μου το βασικό είναι ότι ο γάτος δεν την αποδέχεται με τίποτα. 5 μέρες την εχουμε, έχουν μυριστει από κοντά αλλά εκείνη του γαυβγιζει για παιχνίδι προφανώς κι εκείνος τρελαίνεται, χτες πήγε να την γρατζουνισει κιόλας. Ετσι αναγκαζόμαστε να χωρίσουμε το σπίτι σε δύο μέρη με την ενδιάμεση πόρτα που χωρίζει το σαλόνι με τα υπνοδωμάτια. Ο Άρης (ο γάτος μας,όνομα και πράγμα!) στο μισό σπίτι με τα δωμάτια και φαγητό νερό εκεί μέσα και η Ήβη στο σαλόνι- κουζίνα,με φαγητό νερό εκεί. Αισθάνομαι ότι το γατί είναι φουλ στρεσαρισμενο ενώ τα πάει τέλεια με άλλες γάτες τουλάχιστον. Έχετε καμία ιδέα τι μπορώ να κάνω για σταματήσει όλο αυτό ή μηπως απλά θέλει χρόνο και όλα θα ομαλοποιηθούν από μόνα τους?
 

Attachments



medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Να την χαίρεστε, 5 μέρες είναι πολυ μικρό διάστημα για να συνηθιστουν. Γενικα αποφευγουμε να τα βάζουμε αμέσως μαζί στον ίδιο χώρο και ο,τι γίνει....ξεκινάμε χωριστά και σταδιακα τα φέρνουμε σε επαφη. Δες αυτο ΕΔΩ
 


BRUNO2

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2018
80
252
Μεγάλη προσοχή μέχρι να γνωριστούν και να ισορροπήσουν μεταξύ τους. Τα νύχια της γάτας είναι (άθελα της πολλές φορές) πολύ επικίνδυνα. Έχω προσωπική εμπειρία, όπου ο σκύλος, μετά από τραυματισμό του κερατοειδούς, χρειάστηκε χειρουργείο για να μην κινδυνέψει το μάτι. Τώρα συζούν χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα, αλλά προσωπικά τους παρακολουθώ όταν είναι μαζί (κατά το δυνατόν).
 
  • Like
Reactions: kathykalai81


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.598
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3