Ήρθε ο Laekenois μας και θέλουμε βοήθεια με τα τσίσα!


J_Marius

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2022
60
25
39
Καλησπέρα σε όλους. Ο πολυπόθητος Laekenois μας, έφτασε επιτέλους. Λέγεται Cayenne D'Eroudur from Vilko Kraujas. Είναι 4 μηνών και είναι τόσο γλύκας......κάποιες φορές είναι ήσυχος και κάποιες άλλες στιγμές τον πιάνουν τα τρελά του και θέλει να δαγκώνει, να πηδάει....Όλα του μας αρέσουν. Η αλήθεια είναι ότι τον πήραμε μόλις χθες και το περιβάλλον τού είναι αρκετά καινούργιο. Ακόμα είναι μεταξύ τολμηρού και τρομαγμένου.... Παρ'όλο που ήδη μας κατούρησε 3 φορές μέσα στο διαμέρισμα, δεν μετανιώνουμε ούτε για στιγμή που τον πήραμε. Το θέμα όμως είναι ότι είμαστε 4 στο σπίτι...Δυο εκ των οποίων δεν είναι και τόσο φιλόζωοι....Τις τρεις φορές που τον έπιασα να τα κάνει πάνω στο χαλί τον τράβηξα γρήγορα να βγεί στο μπαλκόνι για να μην τον δουν τα πεθερικά και έχουμε γκρίνιες μέχρι να παγώσει η κόλαση. Ούτε του φωνάζω ούτε τον τιμωρώ. Αυτό που έχω κάνει είναι να αγοράσω ένα κουτί με απορροφητικά pads τα οποία έχουν ως σκοπό, να βρέξεις τα τσίσα του πάνω στο pad, να το μυρίσει και να τα κάνει μόνο εκεί. Ο κερατάς όμως δεν τα κάνει στη βεράντα όσες φορές τον είχα έξω, τα κάνει σε ανύποπτες στιγμές. Οπότε πάνω στον φόβο μου, αυτό που έκανα είναι να τρίψω ελαφρά το απαυτό του πάνω στο pad και να του το δώσω να το μυρίσει μπας και σταματήσει να τα κάνει όπου του έρθει, πιστεύοντας ότι κάτι θα πάρει από τη μυρωδιά....Πιστεύετε ότι είναι καθαρά εξ αιτίας του καινούργιου περιβάλλοντος; Πώς αλλιώς μπορώ να τον διδάξω να τα κάνει έξω;
 


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
372
249
dog-place.blogspot.com
4 μηνων ειναι πολυ μικρος ακομα και το νεο περιβαλλον μπορει να τον μπερδευει. εχε κατα νου οτι θα θελει τουαλετα πρωτο πραμα μετα τον υπνο και το φαγητο. ενδιαμεσα θα σου λεγα καθε ωρα μεχρι να καταλαβει τι θες. καθε φορα που κανει τουαλετα σωστα θα λες τσισα η κακα και θα επιβραβευεις λες και τετραγωνισε τον κυκλο! επισης μπορεις να δοκιμασεις crate να μην ελευθερος να πηγαινει οπου να ναι και να τα κανει οπου να ναι.
 
  • Like
Reactions: J_Marius






J_Marius

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2022
60
25
39
4 μηνων ειναι πολυ μικρος ακομα και το νεο περιβαλλον μπορει να τον μπερδευει. εχε κατα νου οτι θα θελει τουαλετα πρωτο πραμα μετα τον υπνο και το φαγητο. ενδιαμεσα θα σου λεγα καθε ωρα μεχρι να καταλαβει τι θες. καθε φορα που κανει τουαλετα σωστα θα λες τσισα η κακα και θα επιβραβευεις λες και τετραγωνισε τον κυκλο! επισης μπορεις να δοκιμασεις crate να μην ελευθερος να πηγαινει οπου να ναι και να τα κανει οπου να ναι.
Πράγματι κάθε φορά που έκανε τσίσα έξω στη βόλτα του έδινα και από ένα σνακ για την εκπαίδευση! Αυτό που λέτε για το crate έχει ομολογώ μεγάλη βάση και μας το είπε και η εκτροφέας η οποία μας το παρείχε κατά την παράδοση. Μόνο που…..για τους λόγους των δυο επιπλέον ατόμων, προς το παρόν το «crate» του είναι το δωμάτιό μας….στο οποίο μέχρι τώρα δεν έχει κάνει τίποτα! Μήπως θα πρέπει, λέτε, να γίνουμε πιο «αυστηροί» με το κανονικό του;
 


fg102

Well-Known Member
19 Μαρτίου 2021
74
50
45
μετα από παιχνίδι θελει τουαλέτα .επισης φτιαξτε μια ρουτινα βολτας ωστε να παρει και αυτος συνηθεια και να ρυθμιστει .Βολτα και μετα φαει .καλο ειναι να μαθει να μενει στο crate ωστε να συνηθιζει προσοχη μην το περασετε σαν τιμωρια για να το δει σαν τον ασφαλη του χωρο. εμενα ο δικοσ μου δεν ξεχωριζε πανα απο μοκετα ευτυχως ειχαμε λιγα ατυχηματα καποιες φορες που ειχαμε ξεχασει να βαλουμε πανα.στην πρωτη εβδομαδα ομως εκανε μονο εξω αρχικα τον πηγαιναμε τουλαχιστον 4 βολτες και δεν ηταν εξω απο το παρκο μονος του χωρις επιβλεψη οπωτε δεν ειχε και πολλες ευκαιριες για λαθος.επισης εκει που εχεις ατυχηματα καθαρισε με Αποσμίνη
 
  • Like
Reactions: J_Marius


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Καλώς τον δέχτηκες τον ομορφο !
Αφου τον πήρες 4 μηνών λογικά έχει μάθει να μένει σε crate και έχει μάθει να λερώνει έξω από την φωλιά του (επιβεβαιωσε το αυτό με τον εκτροφέα σου).
Εφοσων ισχύουν τα παραπάνω προσπαθησε να μην του χαλάσεις αυτή του την συνήθεια.
Το κουτάβι έχει ανάγκη από πρόγραμμα.
Βρες ένα μέρος όπου θα τον πηγαίνεις σταθερά για την ανάγκη του. (Προσωπικά είμαι ενάντια στην χρήση της πάνας μέσα στο σπίτι.)Όταν θα πηγαίνεις εκεί, θα παραμένεις ακούνητος με το λουρί χαλαρό για να μπορεί ο μικρος να κινείται και να τα κάνει. Μόλις τελειώσει του δινεις λιχουδιά και επιβραβεύεις λεκτικά με χαρούμενη φωνή.
Το ημερήσιο πρόγραμμα σας θα μπορούσε να είναι κάπως έτσι :
Ξύπνημα , έξοδο για τσίσα/κακα , μικρή βόλτα για κοινωνικοποιηση η παιχνίδι , επιστροφή για φαγητό, έξοδο ξανά για τσίσα/κακα, επιστροφή στο σπίτι, ύπνο στο crate.
Αυτή η ρουτίνα πρέπει να επαναλαμβάνεται περίπου ανα 3-4 ώρες, με εξαίρεση τα γεύματα τα οποία στην ηλικία του κουταβιου σου καλό θα είναι να είναι τρία την ημέρα.
Με λιγα λόγια , το κουτάβι πρέπει να ζει περιορισμένο στο crate και να βγαίνει περίπου στο τρίωρο για την ανάγκη του οπως και για οτιδήποτε άλλο θέλεις να κανεις μαζί του.
Να θυμασαι σε γενικές γραμμές ότι ΠΡΙΝ και ΜΕΤΑ από τον ύπνο/το παιχνίδι/ το μάθημα/ την βόλτα / το φαγητό, το κουτάβι θα θέλει να κάνει την τουαλέτα του.
Μην αφήνεις το κουτάβι να αλονίζει ελεύθερο στο σπίτι. Δεν εχεις έλεγχο στην τουαλέτα του , ο μικρός θα μάθει να λερώνει παντού, θα σπάσουν τα νευρα σας και θα αποκτήσετε προβλήματα με τους συγκάτοικους.
 


J_Marius

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2022
60
25
39
Καλώς τον δέχτηκες τον ομορφο !
Αφου τον πήρες 4 μηνών λογικά έχει μάθει να μένει σε crate και έχει μάθει να λερώνει έξω από την φωλιά του (επιβεβαιωσε το αυτό με τον εκτροφέα σου).
Εφοσων ισχύουν τα παραπάνω προσπαθησε να μην του χαλάσεις αυτή του την συνήθεια.
Το κουτάβι έχει ανάγκη από πρόγραμμα.
Βρες ένα μέρος όπου θα τον πηγαίνεις σταθερά για την ανάγκη του. (Προσωπικά είμαι ενάντια στην χρήση της πάνας μέσα στο σπίτι.)Όταν θα πηγαίνεις εκεί, θα παραμένεις ακούνητος με το λουρί χαλαρό για να μπορεί ο μικρος να κινείται και να τα κάνει. Μόλις τελειώσει του δινεις λιχουδιά και επιβραβεύεις λεκτικά με χαρούμενη φωνή.
Το ημερήσιο πρόγραμμα σας θα μπορούσε να είναι κάπως έτσι :
Ξύπνημα , έξοδο για τσίσα/κακα , μικρή βόλτα για κοινωνικοποιηση η παιχνίδι , επιστροφή για φαγητό, έξοδο ξανά για τσίσα/κακα, επιστροφή στο σπίτι, ύπνο στο crate.
Αυτή η ρουτίνα πρέπει να επαναλαμβάνεται περίπου ανα 3-4 ώρες, με εξαίρεση τα γεύματα τα οποία στην ηλικία του κουταβιου σου καλό θα είναι να είναι τρία την ημέρα.
Με λιγα λόγια , το κουτάβι πρέπει να ζει περιορισμένο στο crate και να βγαίνει περίπου στο τρίωρο για την ανάγκη του οπως και για οτιδήποτε άλλο θέλεις να κανεις μαζί του.
Να θυμασαι σε γενικές γραμμές ότι ΠΡΙΝ και ΜΕΤΑ από τον ύπνο/το παιχνίδι/ το μάθημα/ την βόλτα / το φαγητό, το κουτάβι θα θέλει να κάνει την τουαλέτα του.
Μην αφήνεις το κουτάβι να αλονίζει ελεύθερο στο σπίτι. Δεν εχεις έλεγχο στην τουαλέτα του , ο μικρός θα μάθει να λερώνει παντού, θα σπάσουν τα νευρα σας και θα αποκτήσετε προβλήματα με τους συγκάτοικους.
Ευχαριστώ! Είναι αξιολάτρευτος ο μπαγάσας αλλά σήμερα με θύμωσε λίγο, σιωπηλά μεν αλλά…στη βόλτα του τον σταμάτησα από το να τρώει κάτι στο δρόμο και ανακάλυψα ότι ήταν κακά άλλου σκύλου….αργότερα σήμερα πάμε πρόσω ολοταχώς για φίμωτρο που να επιτρέπει το λαχάνιασμα και κάτι να πλένουμε τα δόντια/στόμα/μουσούδα…Μού το έχει πει και η εκτροφέας για το crate οπότε από σήμερα εφαρμόζεται και αυτό, δεν έχω ενδοιασμό. Ίσως φταίμε και εμείς που έχουμε κάνει για crate ολόκληρη την κρεβατοκάμαρά μας και στο υπόλοιπο σπίτι αφιονίζεται. Νομίζει ότι βγαίνει «έξω».
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Μη θυμώνεις με κάτι που είναι φυσιολογικό για τον σκύλο. Η μαμα των κουταβιών τρώει τα κακα τους για αρκετό καιρό , οπότε το να φάει το κουτάβι κακα αλλου σκύλου είναι κάτι που το έχει ξαναδεί.
Το crate μπορεί να είναι στο δωμάτιο σας μπορεί να είναι και σε ένα πιο «κοινό» χώρο του σπιτιού. Σαλόνι, κουζίνα κλπ. Να είναι κάπου όπου ο σκυλος να μπορεί να ηρεμεί και εσείς να έχετε συχνή οπτική επαφή μαζί του. Αυτό τουλάχιστον στην αρχή μέχρι να συνηθίσει το κουτάβι στα καινούργια δεδομένα.
Για πλύσιμο μουσούδας και στόματος φτάνει το νεράκι. Δεν χρειάζεσαι κάτι άλλο.
Δεν υπάρχει λόγος να το στρεσσαρεις με το φίμωτρο. Απλά θα τον επιβλέπεις με μεγαλύτερη προσοχή. Προσπαθησε να κερδίζεις την προσοχή του σκύλου στο μεγαλύτερο μέρος της βόλτας σας.
 


J_Marius

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2022
60
25
39
Μη θυμώνεις με κάτι που είναι φυσιολογικό για τον σκύλο. Η μαμα των κουταβιών τρώει τα κακα τους για αρκετό καιρό , οπότε το να φάει το κουτάβι κακα αλλου σκύλου είναι κάτι που το έχει ξαναδεί.
Το crate μπορεί να είναι στο δωμάτιο σας μπορεί να είναι και σε ένα πιο «κοινό» χώρο του σπιτιού. Σαλόνι, κουζίνα κλπ. Να είναι κάπου όπου ο σκυλος να μπορεί να ηρεμεί και εσείς να έχετε συχνή οπτική επαφή μαζί του. Αυτό τουλάχιστον στην αρχή μέχρι να συνηθίσει το κουτάβι στα καινούργια δεδομένα.
Για πλύσιμο μουσούδας και στόματος φτάνει το νεράκι. Δεν χρειάζεσαι κάτι άλλο.
Δεν υπάρχει λόγος να το στρεσσαρεις με το φίμωτρο. Απλά θα τον επιβλέπεις με μεγαλύτερη προσοχή. Προσπαθησε να κερδίζεις την προσοχή του σκύλου στο μεγαλύτερο μέρος της βόλτας σας.
Σε ευχαριστώ κ εσένα και όλους για τα υποστηρικτικά σχόλια. :love: Πριν λίγο που έστειλα μήνυμα στο σπίτι, όλα είναι καλά. Παραδόξως έχω ανακαλύψει ότι αυτό που με/θα με κουράσει στην όλη πορεία δεν είναι η φροντίδα του σκύλου. Επουδενί...Ενδόμυχα με θυμώνει που η κ@λοδουλειά μου δεν μου επιτρέπει να εργάζομαι από το σπίτι, τουλάχιστον εν μέρει, αλλά είναι και οι παρεμβάσεις ατόμων στο σπίτι τα οποία θεωρούν ότι το crate είναι βάσανο για το σκυλί ενώ η εγκατάλειψη του ολομόναχο σε μπαλκόνι επί μονίμου βάσεως ή σε εξοχικό είναι «στα μέτρα» του. Τι να πεις.....«παλιά» μυαλά....πάλι καλά που είμαστε 2 εναντίον 2 και έχω υποστήριξη!
 


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Σε ευχαριστώ κ εσένα και όλους για τα υποστηρικτικά σχόλια. :love: Πριν λίγο που έστειλα μήνυμα στο σπίτι, όλα είναι καλά. Παραδόξως έχω ανακαλύψει ότι αυτό που με/θα με κουράσει στην όλη πορεία δεν είναι η φροντίδα του σκύλου. Επουδενί...Ενδόμυχα με θυμώνει που η κ@λοδουλειά μου δεν μου επιτρέπει να εργάζομαι από το σπίτι, τουλάχιστον εν μέρει, αλλά είναι και οι παρεμβάσεις ατόμων στο σπίτι τα οποία θεωρούν ότι το crate είναι βάσανο για το σκυλί ενώ η εγκατάλειψη του ολομόναχο σε μπαλκόνι επί μονίμου βάσεως ή σε εξοχικό είναι «στα μέτρα» του. Τι να πεις.....«παλιά» μυαλά....πάλι καλά που είμαστε 2 εναντίον 2 και έχω υποστήριξη!
Το πόσο "βάσανο" είναι για το σκυλί το πάρκο, το καταλαβαίνεις όταν μεγαλώσει πια κι ενώ έχεις ανοιχτή πάντα την πόρτα του και μπορεί να πάει οπουδήποτε θέλει, αυτό επιλέγει πάντα να μπαίνει μέσα και να κάθεται εκεί..κι εγώ την ίδια άποψη είχα περί φυλακής, αλλά όταν μου εξήγησε ο εκπαιδευτής ότι κινδυνεύει ένα κουτάβι να βρίσκεται ελεύθερο στο σπίτι, ευτυχώς τον άκουσα...τώρα, 3 χρόνια μετά συνεχίζει να μπαίνει και να κάθεται εκεί πολλές ώρες τη μέρα...
 


J_Marius

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2022
60
25
39
Το πόσο "βάσανο" είναι για το σκυλί το πάρκο, το καταλαβαίνεις όταν μεγαλώσει πια κι ενώ έχεις ανοιχτή πάντα την πόρτα του και μπορεί να πάει οπουδήποτε θέλει, αυτό επιλέγει πάντα να μπαίνει μέσα και να κάθεται εκεί..κι εγώ την ίδια άποψη είχα περί φυλακής, αλλά όταν μου εξήγησε ο εκπαιδευτής ότι κινδυνεύει ένα κουτάβι να βρίσκεται ελεύθερο στο σπίτι, ευτυχώς τον άκουσα...τώρα, 3 χρόνια μετά συνεχίζει να μπαίνει και να κάθεται εκεί πολλές ώρες τη μέρα...
Ομολογώ ότι θα ήθελα πολύ να τον έχω στο κουτί του με τα παιχνίδια του και εμείς να τρώμε στον ίδιο χώρο χωρίς να αφιονίζεται....Θα το προσπαθήσω απόψε
 




J_Marius

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2022
60
25
39
@J_Marius κάμερα έχεις πάρει;
Δεν υπάρχει σκυλάς που σέβεται τον εαυτό του, χωρίς :LOL:
:giggle: χθες κάτι βιντεάκια ανέβασα στο FB την ώρα που τον έπιασαν τα δαγκώματά του και ξέσκιζε το σκίουρό του...
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.650
19.880
Κάμερα παρακολούθησης παιδί μου, κατά την απουσία σου ;)
Επιπλέον, τέτοια βιντεάκια επιβάλλεται να τα δείχνεις και σ' εμάς :)
Σκοπεύεις να τον κατεβάζεις σε εκθέσεις;
Να κάνεις σπορ;
 
  • Like
Reactions: J_Marius


J_Marius

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2022
60
25
39
Κάμερα παρακολούθησης παιδί μου, κατά την απουσία σου ;)
Επιπλέον, τέτοια βιντεάκια επιβάλλεται να τα δείχνεις και σ' εμάς :)
Σκοπεύεις να τον κατεβάζεις σε εκθέσεις;
Να κάνεις σπορ;
Για κάμερα να βλέπω τι κάνει--για ασφάλεια--δεν χρειάζεται γιατί τον προσέχει το έτερον ήμισυ την ημέρα. Τώρα από πλευρά διασκέδασης όντως θα ήταν τέλεια φάση να του έχω μια κάμερα όταν τον πάμε στο εξοχικό.....Ίσως αυτό το ΣΚ κιόλας να φτιάξω ένα προφίλ του στο FB.
Τώρα όσο για σπορ και εκθέσεις......αν και θα ήθελα πολύ να συμβάλλω στη διαιώνιση της συγκεκριμένης ποικιλίας του Βέλγου ποιμενικού μέσω της αναγνώρισής του από κυναθλήματα κ.λπ....αυτό είναι κάτι αόριστο προς το παρόν γιατί δυστυχώς οι εργασιακές συνθήκες με έχουν εγκλωβισμένο στο γραφείο. Αν κάποιος γνωρίζει κάποιο φερέγγυο άτομο που να προσφέρει σταθερή εργασία για μεταφράσεις από το σπίτι, ας μου το πει!:LOL:
 
  • Like
Reactions: mareco


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.650
19.880
Τα κυναθλήματα μωρέ, δεν αφορούν (μόνο) την διαιώνιση της φυλής.
Περνάς ποιοτικό χρόνο παρέα με τον σκύλο σου, σε ένα (ή και περισσότερα) επίπεδο παραπάνω, από τις καθημερινές βόλτες του. Είναι εθιστικό, να παρατηρείς φορά τη φορά, να ξεδιπλώνει τις χάρες και τα ταλέντα του.
 
  • Like
Reactions: J_Marius and TARA


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Για κάμερα να βλέπω τι κάνει--για ασφάλεια--δεν χρειάζεται γιατί τον προσέχει το έτερον ήμισυ την ημέρα. Τώρα από πλευρά διασκέδασης όντως θα ήταν τέλεια φάση να του έχω μια κάμερα όταν τον πάμε στο εξοχικό.....Ίσως αυτό το ΣΚ κιόλας να φτιάξω ένα προφίλ του στο FB.
Τώρα όσο για σπορ και εκθέσεις......αν και θα ήθελα πολύ να συμβάλλω στη διαιώνιση της συγκεκριμένης ποικιλίας του Βέλγου ποιμενικού μέσω της αναγνώρισής του από κυναθλήματα κ.λπ....αυτό είναι κάτι αόριστο προς το παρόν γιατί δυστυχώς οι εργασιακές συνθήκες με έχουν εγκλωβισμένο στο γραφείο. Αν κάποιος γνωρίζει κάποιο φερέγγυο άτομο που να προσφέρει σταθερή εργασία για μεταφράσεις από το σπίτι, ας μου το πει!:LOL:
Η ενασχόληση με τον σκύλο ( σπορ , εκθεσεις κλπ ) προσφέρουν δυνατότητα για μεγάλη εκτονωση της ενέργειας του σκύλου, (η οποία σε αυτή την φυλή περισσεύει) και το πιο σημαντικό - μαθαίνει τον σκύλο να δουλεύει το μυαλό του!
Τα βελγικά ποιμενικά είναι πολύ έξυπνα σκυλιά και όταν αρχίζεις να προπονείς τον εγκέφαλο του σκύλου σου , τοτε καταλαβαινεις τις πραγματικές ικανότητες που έχει.
Ολοι δουλεύουμε πολλές ώρες.
Αυτός είναι και ένας επιπλέον λόγος για να κάνουμε πράγματα με τον σκύλο μας. Όχι μόνο για εκείνον και για την σχέση που δημιουργούμε μαζί του αλλά και για εμας.
 
  • Like
Reactions: J_Marius and mareco


J_Marius

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2022
60
25
39
@TARA @mareco υπό αυτή την έννοια εννοείται ότι θα ήθελα πολύ να ασχολούμαστε μαζί του, να τον παίρνουμε σε hiking, να τον κάνουμε να βρίσκει αντικείμενα που του έχουμε κρύψει….μέχρι και στην παραλία θα τον ήθελα μαζί μας μελλοντικά γιατί έχω δει και ειδικά σωσίβια για σκύλους.
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.811
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf