Όγκος στη σπλήνα


elenalda

Member
12 Σεπτεμβρίου 2019
23
31
44
Καλησπέρα σε όλους και όλες. Έχω ένα σκύλο 15-16 χρονών (30 κιλά) που διαγνώστηκε με όγκο στην σπλήνα. Δε γνωρίζουμε αν ο όγκος είναι αιμαγγείωμα(καλοήθεια) ή αιμαγειωσάρκωμα(κακοήθεια) γιατί πρέπει να γίνει χειρουγείο και μετά βιοψία.
Δυστυχώς λόγω ηλικίας βρισκόμαστε σε δίλημμα για το αν πρέπει να προχωρήσουμε σε εγχείρηση γιατί το ζώο είναι σε προχωρημένη ηλικία και είναι πολύ πιθανό να μην αντέξει ούτε το χειρουργείο ούτε την αποθεραπεία. Για όσους δεν γνωρίζουν, το χειρουργείο απαιτεί σπληνεκτομή (αφαίρεση σπλήνας). Έχουμε μιλήσει με διάφορους κτηνιάτρους και κάποιοι μας λένε να προχωρήσουμε ενώ κάποιοι άλλοι είναι αντίθετοι.

Η κατάσταση του ζώου είναι η εξής:

*Οι εξετάσεις του είναι αρκετά καλές.
*Πάσχει από αρθριτικά με αποτέλεσμα να μην μπορεί να σηκωθεί μόνος του με ότι αυτό συνεπάγεται
*Έχει κάποιου είδους άνοια αλλά σε αντιμετωπίσημο βαθμό.

Από κει και πέρα εγώ προσωπικά νιώθω ότι η καλύτερη λύση είναι να το αφήσουμε. Δεν θα ήθελα να δω το σκύλο μου να ταλαιπωρείται με εγχειρήσεις που δεν ξέρουμε τα αποτελέσματά τους. Αυτή τη στιγμή δε νιώθει πόνο ή δυσφορία από τον όγκο και φοβάμαι ότι μια τέτοια εγχείρηση αντί να τον κάνει καλά, θα τον ρίξει ακόμη περισσότερο. Θέλω το σκυλί μου να ζήσει και να φύγει με αξιοπρέπεια, με όσο το δυνατόν λιγότερη ταλαιπωρία για εκείνο.

Θα ήθελα τη γνώμη σας, αν έχετε αντιμετωπίσει και έσεις κάτι αντίστοιχο, να μου πείτε πως το διαχειριστήκατε γιατί και εγώ δεν είμαι σίγουρη για την απόφαση που καλούμαι να πάρω.
 




elenalda

Member
12 Σεπτεμβρίου 2019
23
31
44
Καλησπερα, αν δεν γινει αφαιρεση τι προσδοκιμο σας δινουν?
Δεν μας δίνουν προσδόκιμο ούτε για το ένα ούτε για το άλλο. Σκεφτείτε ότι είναι ένας όγκος που ανά πάσα στιγμή μπορεί να αιμορραγήσει και να προκαλέσει αναιμία ή ρήξη σπλήνας. Αυτό μπορεί να γίνει οποτεδήποτε.
Από την άλλη μπορεί να πάθει κάποια επιπλοκή στο χειρουργείο ή αργότερα στην αποθεραπεία.
Με μια αναζήτηση που έχω κάνει στο ιντερνετ, έχω καταλάβει ότι το χειρουργείο δεν αυξάνει κατά πολύ το προσδόκιμο, σύμφωνα πάντα με τα στατιστικά (όσο έγκυρα μπορεί να είναι).
Ένας κτηνίατρος μου είπε ότι υπάρχει πιθανότητα να ζήσει περισσότερο και καλύτερα χωρίς επέμβαση.
Αλλά όλα αυτά βέβαια είναι υποθέσεις.
Γι αυτό και έστειλα εδώ. Είναι η πρώτη φορά που αντιμετωπίζω μια τέτοια κατάσταση και θα ήθελα να μαζέψω γνώμες και από άλλους σκυλογονείς με παρόμοιες εμπειρίες.
 


elenalda

Member
12 Σεπτεμβρίου 2019
23
31
44
Επίσης, επειδή είναι κάτι που το παθαίνουν τα ηλικιωμένα σκυλιά και σχετίζεται με άνοια και διάφορα άλλα, θα βοηθούσε πολύ να ανοίξει η κουβέντα για να ενημερωθούν και τα μέλη και να υπάρξει πρόληψη.
 


paliotspos

Well-Known Member
17 Μαϊου 2018
276
847
Καλησπέρα..να κάνω μια ερωτησούλα : κατω απο ποιες συνθηκες και πως διαγνωστηκε ο ογκος? Είναι σίγουρα κάτι που δεν το κουβαλουσε απροβληματιστα καιρο χωρις να εντοπιστει?

*Τελικα εκανα 2 ερωτησουλες..
Η αληθεια είναι μεγάλος κι εχει κι αλλα προβλήματα..οποτε νομιζω και στα δικα μου το ιδιο θα έκανα και θα το άφηνα σε αντιστοιχη περιπτωση..
 


elenalda

Member
12 Σεπτεμβρίου 2019
23
31
44
Δεν ξέρω πόσο καιρό το έχει ακριβώς. Το βρήκαμε με υπέρηχο πριν λίγες βδομάδες. Σίγουρα το έχει λιγότερο από χρόνο μιας και πέρσι του είχαμε ξανακάνει και δεν είχε κάτι.
Το σκυλί εχει συμπτώματα άνοιας(όπως ανέφερα παραπάνω) γύρω στο 8μηνο. Οπότε το παρακολουθούσαμε συνεχώς με εξετάσεις κτλ για να βρούμε κατάλληλη θεραπεία γιατί είχε πολύ εντονο στρες. Του κάναμε προληπτικο υπέρηχο να είμαστε σίγουροι ότι δεν έχει κάτι άλλο και έτσι το βρήκαμε. Από κει και πέρα δεν ξέρω αν σχετίζεται η άνοια με τον όγκο. Πρέπει να γίνει μαγνητική εγκεφάλου(με νάρκωση κτλ) να δούμε αν έχει κάποια μετάσταση στο κεφάλι.
Εγώ ειλικρινά φοβάμαι να κάνω και τις εξετάσεις μη μου μείνει στον τόπο από τις αναισθησίες.
 
  • Like
Reactions: paliotspos






mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.877
Εγώ να σου πω βρε παιδί μου, ότι ένας τέτοιου μεγέθους σκύλος, που φτάνει τα 15-16, είναι από μόνο του ευλογία. Πόσο μάλλον, όταν στην ηλικία αυτή, έχει μόνο, τα φυσιολογικά για την ηλικία του προβλήματα. Θα τολμήσω επίσης να σου πω, ότι εγώ στην θέση σου, θα τον άφηνα στην ησυχία του. Ειδικά όταν αυτή την στιγμή, δεν υποφέρει από κάτι. Τι μαγνητικές και πράσινα άλογα συζητάτε; Αντε και την έκανες με όλα της τα ρίσκα, του να μην τον πάρεις πίσω στο σπίτι του. Αντε και δείχνει το οτιδήποτε. Τι θα κάνετε σε 15 χρονών σκυλί; Επέμβαση τόσο σοβαρή, με άλλα τόσα ρίσκα; Γιατί; Για να κερδίσετε με σιγουριά, τι; Αστον να ζήσει ήρεμα, όσο ακόμη θέλει. Ο σκύλος σου, μια χαρά είναι. Εσύ, θα πρέπει να το πάρεις απόφαση, ότι έχει αρχίσει σιγά-σιγά, να ανεβαίνει τα σκαλιά. Αυτή είναι η φυσιολογική εξέλιξη της ζωούλας τους.

Βάλε μας φωτό του, πες μας τ'όνομά του, και χόρτασέ τον αγκαλιές, χάδια και φιλιά. Η καλύτερη θεραπεία για όλα :)
 




elenalda

Member
12 Σεπτεμβρίου 2019
23
31
44
Δυστυχώς δεν μου έχουν πει για θεραπεία συντήρησης. Συμφωνώ πάντως και εγώ με το mareco.
Σας επισυνάπτω μια φώτο από τις φετινές διακοπές για να έχει κι αυτός τα 5 λεπτά δημοσιότητας που του αξίζουν. :giggle:

dio.jpg
 


SofiaEve

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2013
371
1.118
Μόνο 5? και 25! Εγώ τον εβρίσκω πολύ νόστιμο, τον μεσιέ!

Για τη μαγνητική φαντάζομαι πληροφοριακά το είπες, σε σχέση με την άνοια, διότι απ'όσο ξέρω, χειρουργεία στον εγκέφαλο σε σκύλους δεν γίνονται, βάλε που η μαγνητική από μόνη της απαιτεί ειδική νάρκωση. Δεν υπάρχει λόγος, τουλάχιστον όχι εφ'όσον θα είναι μόνο για την επιβεβαίωση μιας θεωρίας σχετικά με την αιτία, της άνοιας.

Σχετικά με τη σπλήνα, μάλλον και εγώ συμφωνώ με τους προλαλήσαντες, φαντάζομαι θα μπορούσατε να τον παρακολουθείτε με ίσως πιο συχνούς υπέρηχους, που είναι σχετικά ανώδυνοι?

Να τον χαίρεσαι και να τον κακομάθεις, όσο μπορείς πιο πολύ!
 
  • Like
Reactions: vek and mareco


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.877
Πως το λένε καλέ το αγόρι σου το όμορφο;
Ανώνυμη να είναι η δημοσιότητά του;
 


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
Εχω σκυλι με ογκο στον σπληνα μικροτερο σε ηλικια απο το δικο σου (γυρω στα 11) και προς το παρον το παρακολουθουμε, λογω αλλων προβληματων που εχει δεν σηκωνει τοσο απλα τη ναρκωση οποτε και δεν εχω προχωρησει ηδη σε χειρουργειο.
Να τον αφησεις στην ησυχια του, να ζησει οσο καλυτερα γινεται στα χρονια που του μενουν και να αισθανεσαι πολυ τυχερη που ο σκυλακος σου εφτασε ως εδω! Ειναι ενας κουκλος.
 


elenalda

Member
12 Σεπτεμβρίου 2019
23
31
44
Μόνο 5? και 25! Εγώ τον εβρίσκω πολύ νόστιμο, τον μεσιέ!

Για τη μαγνητική φαντάζομαι πληροφοριακά το είπες, σε σχέση με την άνοια, διότι απ'όσο ξέρω, χειρουργεία στον εγκέφαλο σε σκύλους δεν γίνονται, βάλε που η μαγνητική από μόνη της απαιτεί ειδική νάρκωση. Δεν υπάρχει λόγος, τουλάχιστον όχι εφ'όσον θα είναι μόνο για την επιβεβαίωση μιας θεωρίας σχετικά με την αιτία, της άνοιας.

Σχετικά με τη σπλήνα, μάλλον και εγώ συμφωνώ με τους προλαλήσαντες, φαντάζομαι θα μπορούσατε να τον παρακολουθείτε με ίσως πιο συχνούς υπέρηχους, που είναι σχετικά ανώδυνοι?

Να τον χαίρεσαι και να τον κακομάθεις, όσο μπορείς πιο πολύ!
Είναι κομμάτι της διαγνωστικής διαδικασίας. Επειδή ο όγκος στη σπλήνα μπορεί να κάνει μετάσταση εγκέφαλο και άρα να έχει συμπτώματα άνοιας, σου λένε ότι χρειάζεται μανητική εγκεφάλου. Τη μαγνητική την κάνεις κυρίως για να δεις αν τελικά θα προχωρήσεις σε χειρουργείο. Αυτό είναι το κονσεπτ.
Σε σκυλιά γύρω στα 10 έχει ένα νόημα να το κάνεις γιατί έχουν αντοχές και όντως μπορείς να αυξήσεις το προσδόκιμο. Τωρα από 15 και πάνω τα πράγματα περιπλέκουν.

Το σκυλο τον λένε Δία ξεχασα να το αναφέρω :giggle: