Όπου αδέσποτο και η μοίρα του.

Να στειρώσω την Ελένη άμεσα;

  • Ναί

    Votes: 0 0,0%
  • Όχι

    Votes: 12 100,0%

  • Total voters
    12
  • Poll closed .

Ευαγγελία1987

Well-Known Member
20 Απριλίου 2018
77
33
Η Ελένη είναι ημίαιμο Λυκόσκυλο 4 ή 5 μηνών την οποία βρήκε μια φίλη μου την Παρασκευή σε πάρκο και με κάλεσε να την αποπαρασιτώσουμε επι τόπου. Μόλις την είχαν παρατήσει, τίγκα στα τσιμπούρια και τους ψύλλους. Προφανώς και ανεμβολίαστη. Έμαθα μετά οτι θα φτάσει τα 17-20 κιλά.

Έφτασα στο σημείο. Την πήρα και την πήγα σε γιατρό. Πήρε χάπι για εξωπαράσιτα, χάπι για ενδοπαράσιτα, και εμβολιάστηκε. Είχε τόσα τσιμπούρι και ψύλλους, που η κτηνίατρος....σιχαινόταν να τη πιάσει με τα...γάντια. Ρώτησα εαν μπορώ να την στειρώσω. Η απάντηση ήταν μετά την 1η έμμηνο ρύση, ή κατα προτίμηση μετά το 1ο έτος ζωής. Ούτε δόντια δεν έχει αλλάξει ακόμη. Συνυπάρχουν τα νεογιλά με κάποια μόνιμα.

Προφανώς έχω την Ελενίτσα σπίτι μου. Εδώ και 5 μήνες όμως δεν έχω μείνει καθόλου χωρίς φιλοξενούμενο. Συν οτι βοηθάω γνωστό μου με εγκάρσιο συντριπτικό κάταγμα μηριαίου οστού βγάζοντας τα 4 σκυλιά τους δις και τετράκις ημερησίως βόλτα. Τα νεύρα μου έχουν αρχίσει να τα παίζουν.


Το κράτος και ο Δήμος απουσιάζει ηχηρά. Τα νεύρα μου έχουν αρχίσει να τα παίζουν. Να εμπιστευτώ υποψήφιο θετό γονέα οτι θα την στειρώσει όταν έρθει η ώρα; Μία που ενδιαφέρεται για την Ελένη ζεί αρκετά μακριά, οπότε θα δυσκολευτώ να ελέγξω. Να την επανεντάξω δεν το θεωρώ επιλογή. Η ζωή του αδέσποτου είναι μαύρη. Να την στειρώσω τώρα, 4 ή 5 μηνών,με τα νεογιλά δόντια ακόμη;; 3 στους 4 γιατρούς που ρώτησα μού είπαν οτι αν γίνει πρίν αδιαθετήσει, μπορεί να αποκτήσει γυναικολογικά προβλήματα για όλη την ζωή της. Ο 4ος που έχει την φήμη χασάπη μού είπε οτι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.
 




Ευαγγελία1987

Well-Known Member
20 Απριλίου 2018
77
33
takisfr, σε κατάσταση ηρεμίας ΔΕΝ προσέχει κανείς έντεκα σκυλιά την ημέρα.

Επίσης, το θέρισμα στο οποίο αναφέρεσαι είναι για την προστασία της σκυλίτσας απο το να την κυνηγάνε ξαναμμένοι αρσενικοί, εγκυμοσύνη στον δρόμο, και να δεί τα παιδιά της να τα λιώνουν αμάξια ή να τα κλέψουν νύχτα για να τα πετάξουν στα σκουπίδια.
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Το ίδιο λέμε

σε αυτή την κατάσταση που είσαι θέλει ψυχραιμία

Δεν στειρώνουμε ένα κουτάβι 4-5 μηνών, ούτε καν ρωτάμε 4 γιατρούς
 
  • Like
Reactions: anastasiak


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Σε κατασταση ηρεμιας μπορει να φροντιζει καποιος παρα πολλα σκυλια ειδικα οταν η αποφαση ειναι δικη του...δεν μας υποχρεωνει κανεις.
Το σκυλακι ειναι πολυ νεαρο για να στειρωθει.
 




ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Ευαγγελία,
σταμάτα να μαζεύεις. Την επόμενη φορά που σε πάρει τηλέφωνο φίλη , πές της ΟΧΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ, χωρίς άλλες εξηγήσεις. Αν δεν είσαι εσύ καλά δεν μπορείς να βοηθήσεις κανένα άλλο, και εσύ αυτή τη στιγμή έχεις γονατίσει και φαίνεται. Για αυτό δε σου δώσανε σκυλί για φιλοξενία τις προάλλες , όχι εξαιτίας 3ωρων εργασίας και δικαιολογιες- και καλά κάνανε γιατί λογάριασαν το δικό σου καλό την ώρα που δεν το λογάριαζες εσύ.
Το πρωτο που σκεφτεσαι από στείρωση σε τετραμηνήτικο είναι η ακράτεια ούρων. Πώς θα επηρεάσει αυτό την ζωή της αν μείνει στο δρόμο; και τί εκβαση θα έχει η υιοθεσία της αν το σκυλί αρχίσει να ζεχνει οσμή ούρων;Μην το στειρωσεις.

Το αν είναι να την δώσεις για υιοθεσία...συμβουλέψου και τρίτο πρόσωπο που εχει δεί τον υποψήφιο.
 




Ευαγγελία1987

Well-Known Member
20 Απριλίου 2018
77
33
Εγώ λαμβάνοντας υπόψη την δική σου υγεία θα έλεγα επανένταξη και όσο το δυνατόν παρακολούθηση για τον πρώτο οίστρο
Δικό μου παιδί δεν βγαίνει στον δρόμο. Σε ευχαριστώπάντως που σκέφτεσαι τν υγεία μου.
 
  • Like
Reactions: Vania


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
μην απορριπτεις καταρχας την υποψηφια επειδη ειναι μακρια... Γιατι πρεπει απαραιτητα να ειναι ακαταλληλη? Θα κανεις και ενα συμβολαιο υιοθεσιας, δε θα το δωσεις ετσι.
 


Ευαγγελία1987

Well-Known Member
20 Απριλίου 2018
77
33
Ευαγγελία,
σταμάτα να μαζεύεις. Την επόμενη φορά που σε πάρει τηλέφωνο φίλη , πές της ΟΧΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ, χωρίς άλλες εξηγήσεις. Αν δεν είσαι εσύ καλά δεν μπορείς να βοηθήσεις κανένα άλλο, και εσύ αυτή τη στιγμή έχεις γονατίσει και φαίνεται. Για αυτό δε σου δώσανε σκυλί για φιλοξενία τις προάλλες , όχι εξαιτίας 3ωρων εργασίας και δικαιολογιες- και καλά κάνανε γιατί λογάριασαν το δικό σου καλό την ώρα που δεν το λογάριαζες εσύ.
Το πρωτο που σκεφτεσαι από στείρωση σε τετραμηνήτικο είναι η ακράτεια ούρων. Πώς θα επηρεάσει αυτό την ζωή της αν μείνει στο δρόμο; και τί εκβαση θα έχει η υιοθεσία της αν το σκυλί αρχίσει να ζεχνει οσμή ούρων;Μην το στειρωσεις.

Το αν είναι να την δώσεις για υιοθεσία...συμβουλέψου και τρίτο πρόσωπο που εχει δεί τον υποψήφιο.

Αγαπητή Ιωάννα, αφενός δεν υπάρχει άλλος να τα παιρνει σπίτι του. Θεωρώ οτι είναι τρομερά σημαντικό για την σωματική τους ασφάλεια, αλλα και για να μάθουν πώς θα ζούν με άνθρωπο.

Αφετέρου, όταν προσφερθηκα να βοηθήσω σκυλάκι που βρήκε ξένη προς εμένα, δεν φιλοξενουσα αλλα. Ούτε βοηθούσα τραυματία.
 
  • Like
Reactions: Vania


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Όπως νομίζεις Ευαγγελία. Πάντως επειδή έχεις επιλέξει ένα δύσκολο δρόμο και με βάση αυτά που εσύ λες θα έπρεπε να μην αποκλείεις τίποτα

Όλα να είναι στις επιλογές σου και ανάλογα με την περίπτωση να πράττεις

Αν εσύ κλατάρεις τι θα απογίνουν όλα αυτά τα ζωάκια που προσέχεις;
 


joks

Well-Known Member
1 Μαϊου 2012
367
618
Πρέπει να προσπαθήσεις να συμβιβαστεις με τα ακολουθα.
Δεν μπορείς να τα σώσεις όλα.
Αφού δεν μπορείς να τα σώσεις όλα σώσε όσα περισσότερα μπορείς έχοντας στο μυαλό σου το προηγούμενο.
Αυτό που κάνεις είναι μαραθώνιος και όχι σπριντ. Αν σκασεις για να σώσεις ένα παραπάνω σήμερα, θα μείνουν αβοηθητα περισσότερα στο μέλλον που δεν θα μπορεις .
Υποχρέωση έχεις απέναντι στην αγέλη σου και όχι σε όλα τα αδέσποτα.
"Δουλεια" σου δεν είναι να σηκώσεις το βάρος όλου του κόσμου, είναι να αφαιρέσεις το μερίδιο που σου αναλογεί και αυτό προαιρετικά.
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Μίλησε ξανά και ψύχραιμα με τον άνθρωπο που ενδιαφέρεται για τον σκύλο και ζήτησε τη συνδρομή εθελοντών/φιλοζωικών στην περιοχή που μένει. Υπάρχει κάποια αγγελία με τα στοιχεία του σκύλου/περιοχή;
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Να εμπιστευτώ υποψήφιο θετό γονέα οτι θα την στειρώσει όταν έρθει η ώρα; Μία που ενδιαφέρεται για την Ελένη ζεί αρκετά μακριά, οπότε θα δυσκολευτώ να ελέγξω.
Αν αυτός που την θέλει της παρέχει αξιοπρεπή διαβίωση μου είναι αδιάφορο αν την στειρώσει. Θεωρώ πως σαν υπεύθυνος κηδεμόνας δεν θα επιτρέψει εγκυμοσύνη. Αν είναι ανεύθυνος δεν δικαιούται να έχει ζώο συντροφιάς. Αν βλέπουμε τους πάντες με μισό μάτι δεν μας οδηγεί κάπου, άλλο κρατάω επιφυλάξεις...

Τι προέχει ; η στείρωση ή η ευζωϊα της σκύλας

Ακόμα και αν το θέμα είναι απλά μια δημοσκόπηση θέλω να πιστεύω πως δεν σπατάλησα τον χρόνο μου.

=======

* Δεν δίνω κανένα παιδί για υιοθεσία επειδή υπήρξαν ασυνείδητοι, τα κρατώ στο ίδρυμα μέχρι 18 ετών δεν έχει λογική. Δεν έχει λογική το χρήμα που έχει κάποιος στην υιοθεσία ενός παιδιού, παίζει ρόλο, αλλά δεν είναι ο σημαντικός παράγοντας ευτυχίας.

** Ανάδοχες οικογένειες. Αναλαμβάνεις παιδί από ίδρυμα που φιλοξενεί παιδιά μέχρι 6 ετών και σου λένε πως μετά τα έξι θα πάει σε άλλο ίδρυμα, μάλλον δεν θα ξαναέρθει στην οικογένειά σου, θα αποφασίσει το συμβούλιο του νέου ιδρύματος που θα δωθεί. Πως θα νιώσει αυτό το παιδί αλλάζοντας σπίτια σαν πουκάμισο χωρίς να συντρέχουν άλλοι λόγοι, πως θα νιώσει το δικό μου παιδί που δεν θα ξαναδεί το αδέρφι του και άλλοι προβληματισμοί μοιάζουν άγνωστες λέξεις.

Τι ζητά αυτή η ψυχή ;
  • Απλά θέλει κάποιες μέρες παρέα ; ( Χριστούγεννα / Πάσχα / Διακοπές )
  • Ασφάλεια πότε θα νοιώσει ;
  • Αγάπη από ποιόν θα έχει ;
  • Ισότιμο μέλος που θα νιώσει ;
*** Τα παραπάνω δεν τα βγάζω απο ακούσματα
 
  • Like
Reactions: stefanosk


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3