Όταν η παιδική λογοτεχνία προάγει την φιλοζωία ή αλλιώς σπλατεριά για νήπια...


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Πολλά έχουν δει τα μάτια μας οπότε δεν μας κάνει εντύπωση..
Το παιδικό αυτό παραμύθι κυκλοφόρησε στα αλήθεια...Αποσύρθηκε βέβαια το 2010 αλλά και μόνο που κάποιος εκδοτικός οίκος το έκανε πραγματικότητα είναι αρκετό...

Ένα δείγμα..

upload_2017-9-6_11-32-11.jpeg

Το παραμύθι «Η μαϊμού και η χελώνα» από τις εκδόσεις «Τζιαμπίρης Πυραμίδα»
 
Last edited:








vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Happy tree friends κανονικά :D:D:D:D. Αν ήταν σε αυτό το πνεύμα και για ενήλικες δεκτό αλλα απ' ότι φαίνεται απευθύνεται σε μικρά παιδιά. Δεν ξέρω..... κάτι δεν πάει καλά. Άκου σε μαϊμούδες, αντί να τα πετάξει στους κροκόδειλους.....
 










l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Παραδοσιακο απο τις Φιλιππινες λεει. :)
Link
Εξηγει γιατι οι μαιμουδες ειναι φυτοφαγες :D
Αν ο εκδοτικός οίκος είχε εκδώσει τον μύθο αυτό με τις λεπτομέρειες καταγωγής του και όχι ως παιδικό παραμύθι δεν νομίζω να είχε γίνει σάλος!
Ενδιαφέρον πάντως γιατί σε άλλη περίπτωση έμοιαζε με παράνοια κάποιου συγγραφέα!
 
  • Like
Reactions: betty coltrane




Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Πριν από 800 χρόνια που ήμουν 5 -6 όταν ακόμη το μεγάλο κανάλι και όλη η υπόλοιπη σάρα ήταν φανταστικό σενάριο, τότε που ακόμη είχαμε ασπρόμαυρη γκρούντιχ, θα θυμάστε κάποιοι πως ένα μεγάλο μέρους του προγράμματος των κρατικών καναλιών ( εκτός από 'κεινο το φόντο με τη γκρι λαλακία και τα χρωματιστά τετραγωνάκια που έκανε τιιιιιιιιτ και μέτραγε το χρόνο αντίστροφα ) ήταν τα ζωοντοκιμαντέρ όπου σε πολλές περιπτώσεις ήταν σαρκοφάγα ζώα που ξέσκιζαν άλλα ζώα. Συμφωνώ ότι είναι διαφορετικό πράγμα το οπτικό που παραπέμπει στους νόμους του ζωικού βασιλείου και άλλο το γραπτό που οπτικοποιεί κάτι τελείως διαφορετικό. Επίσης, άλλοι λαοί έχουν άλλη σκέψη και κουλτούρα. Ωστόσο το γιατί μεταφράστηκε στα ελληνικά, με ποιό σκεπτικό αυτό είναι όντως ένα μεγάλο ερωτηματικό. Σα μπούσουλα πάντως, εγώ όταν αγοράζω παιδικά βιβλία για δώρα, αν παραγγέλνω απ' το νετ και δεν έχω τη δυνατότητα να ξεφυλλίσω το βιβλίο, ακολουθώ την πεπατημένη με τους μεγάλους εκδοτικούς, ή τουλάχιστον εκείνους που έχουν παράδοση και παρουσία στο παιδικό βιβλίο, ακόμη κι αν έχω να επιλέξω ανάμεσα σε ήδη γνωστές ιστορίες.
 
  • Like
Reactions: vasgial


Elrandir

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2013
468
1.340
Ωστόσο το γιατί μεταφράστηκε στα ελληνικά, με ποιό σκεπτικό αυτό είναι όντως ένα μεγάλο ερωτηματικό.
(Ψιλο-off topic..)

Κι αυτό κι άλλα τόσα..

Μπορεί να μου πει κανείς ΓΙΑΤΙ τραγουδάμε στα παιδιά μας, όλο χαρά, το "Ήταν ένα μικρό καράβι";!;!;!;
Το θυμάμαι από παιδί αυτό το τραγούδι.. Και συνειδητοποίησα στο πανεπιστήμιο, τι λένε οι στίχοι του στην ουσία...
 
  • Like
Reactions: Grifos




FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Τα αλλα παραμυθια ( του Γριμ πχ) ηταν καλητερα?
Οπου καταβροχθησε ο λυκος την γιαγια ή τα κατσικακια και μετα του εκοβαν την κοιλια και εβγαλαν τους φαγομενους?
Η που πεταξαν την γρια μαγισσα στο φουρνο να καει- αφου πρωτα ειχε αποφασισει εκεινη οτι θα παχυνει το αγορακι για να το φαει ( που ειχαν αφησει η γονεις στο δασως να πεθανουν της πεινας, επειδη και ιδιοοι δεν ειχαν να τα ταιζον)?

Εγω με αυτα μεγαλωσα! Και δεν εγινα ψυχοπαθης.|
Ολα τα κινουμενα σχεδια που βλεπουν τα παιδια σημερα- που σκοτονονται ολοι μεταξι τους??
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Γιατί αυτή η απατεώνισα η κοκκινοσκουφίτσα που έκανε την χειρότερη καμπάνια όλων των εποχών εναντίων των λύκων;
 
  • Like
Reactions: Grifos and medusa


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
:ROFLMAO::LOL::ROFLMAO:

Χμ χμ
On a more serious note...

Κ που να μάθεις δλδ οτι βασιζεται στην πραγματική ιστορια της γαλλικης φρεγατας Μέδουσα :rolleyes::X3::D
Αυτο που μια ιστορια κανιβαλισμου ειναι καταλληλη για παιδικο τραγουδακι;;;

Τα αλλα παραμυθια ( του Γριμ πχ) ηταν καλητερα?
Οπου καταβροχθησε ο λυκος την γιαγια ή τα κατσικακια και μετα του εκοβαν την κοιλια και εβγαλαν τους φαγομενους?
Η που πεταξαν την γρια μαγισσα στο φουρνο να καει- αφου πρωτα ειχε αποφασισει εκεινη οτι θα παχυνει το αγορακι για να το φαει ( που ειχαν αφησει η γονεις στο δασως να πεθανουν της πεινας, επειδη και ιδιοοι δεν ειχαν να τα ταιζον)?

Εγω με αυτα μεγαλωσα! Και δεν εγινα ψυχοπαθης.|
Ολα τα κινουμενα σχεδια που βλεπουν τα παιδια σημερα- που σκοτονονται ολοι μεταξι τους??
Γερμανικα φυλα, παιδι μου. Βαρβαροι. Και τα κανονικα παραμυθια ειναι πολυ πιο αιμοβορα απ τις μοντερνες εκδοχες.
Εδω εχουν το krampus. Μου περιεργαφαν κατι γερμανακια το σοκ που ειχαν παθει μικρα να τα κυνηγανε τα krampus στο δρομο στην Αυστρια και να κλαινε υστερικα. Πρεπει να ναι ο,τι χειροτερο εχω ακουσει. Μετα πως να μην αναπτυξεις και την ψυχαναλυση...

Οχι πως και μεις δεν εχουμε τρομακτικα παραμυθια. Αλλα εδω το πολυ πολυ να γυρισει ο ηρωας και να "περασει τη νυχτα" με τη γυναικα του που πεθανε ενα μηνα πριν. Απλα πραγματα.
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Ολα τα γνωστα παραμύθια,
στις αρχικες τους εκδοχες,ηταν ποοολλυυυυ πιο μακάβρια κ βιαια...
Μην αρχισω να παραθέτω πχ.. :D
Θα γκρεμιστουν κοσμοι κ κοσμοι
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf