ΑΝΑΠΤΥΞΗ FRENCH BULLDOG


giannis-kriti

Active Member
7 Νοεμβρίου 2009
41
0
Παιδια μια ερωτηση..ποτε σταματαει περιπου η αναπτυξη ενος γαλλικου μπουλντογκ??μιλαω γενικα δλδ κ σε κιλα αλλα κ σε φαρδος(θωρακας,κεφαλι) κτλ..ευχαριστω
 






giannis-kriti

Active Member
7 Νοεμβρίου 2009
41
0
αν κ την παραπανω ερωτηση την εκανα γιατι εχω μια απορια συμφωνα με το γαλλακι μου...ειναι 4 μηνων τωρα κ ενω αναπτυσεται μια χαρα παχυνε πηρε υψος κτλ παρατηρω οτι δν μεγαλωνει το κεφαλι...θα μεγαλωσει πιο μετα,ειναι δλδ καπως ασυμετρο με το ολο σωμα..ενω οταν ηταν 2 μηνων ηταν τεραστιο..!βασικα ισως ακουγετε χαζη η απορια μου..ευχαριστω!
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Η ανάπτυξή του θα συνεχίσει για αρκετούς μήνες ακόμα!

Τα κουτάβια όταν μεγαλώνουν περνάνε από αρκετές χάλια φάσεις..θα το δεις μακρόστενο, θα το δεις κοντόχοντρο, θα το δεις με μικρό κεφάλι, με μεγάλο...τα πάντα!

Μην σε αγχώνει καθόλου!:D
 
Last edited:


giannis-kriti

Active Member
7 Νοεμβρίου 2009
41
0
η αληθεια ειναι οτι εχω αγχωθει παρα πολυ...γτ ειναι καπωσ δυσαναλογο..κ οταν ηταν δυο μηνων ειχε τεραστιο κεφαλακι ενω τωρα μεγαλωσε στο σωμα ψηλωσε λιγακι κ το κεφαλακι σχεδον καμια αλλαγη...ελπιζω στο μελλον να αλλαξει!!θα βγαλω κ προσφατεσ φωτο να τισ ανεβασω να δειτε.ευχαριστω παντως..
 


puzzle

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
513
1
Patissia
Γιαννη να σου ζησει...
απο που το πηρες το σκυλακι σου?
Σε γενικες γραμμες να ξερεις οτι το κεφαλακι τους λογω της ιδιαιτεροτητας τους θα σου φαινεται παντα λιγακι δυσαναλογο...αλλα το σιγουρο ειναι θα μεγαλωσει κι αλλο..
Μην ανυσηχεις ολα θα πανε καλα...
Αν διαβασεις καλα το προτυπο φυλης θα καταλαβεις πως πρεπει να γινει το κουταβακι σου...
Υγεια να εχει και ολα τ΄αλλα θα πανε καλα..
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Καταρχην να ρωτισω αν ειναι αρσενικο η θηλυκο?
Τα αρσενικα εχουν σαφως μεγαλυτερο κεφαλι απο τα θηλυκα.

Τα γαλλικα αναπτυσσονται μεχρι 2- 2.5 ετων.
Πολυ σημαντικο ειναι, να μην αναπτυσσονται γρυγορα- αλλα αργα και σταθερα, επειδη ειναι βαρια σκυλια για τις αρθροσεις τους- και για να εχουν καιρο να δεσουν.
Για αυτον τον λογο, δεν δινουμε περα απο τους 4-5 μηνες τροφη αναπτυξης- αλλα αλλαζουμε απο νωρις σε συντηρηση.

Προσεχε το σκυλακι σου να μην πηδαει πολυ, να μην σηκονεται στα πισω ποδια και να μην ανεβοκατεβαινει σκαλες (εχουν ευαισθητες ραχες)- και ολα θα πανε καλα!!
 


giannis-kriti

Active Member
7 Νοεμβρίου 2009
41
0
Σασ ευχαριστω πολυ για τισ συμβουλες κ μαλλον πρεπει να τα προσεξω αυτα γιατι συνεχεια χοροπηδαει κ ανεβενει στα πισω του ποδια για να κανει χαρες κτλ..αλλα δν ειναι κ ευκολο να τα αποτρεψω αυτα..!το σκυλακι μου το εφερε η κοπελα μου απο γαλλια,δυστυχως δεν μπορεσα να το διαλεξω εγω,ξερω οτι θα μου πειτε λαθος μου αλλα δεν γινοταν!..αλλα ειναι μια χαρα οπως θα δειτε στις φωτο..!απλα εκανα την ερωτηση αυτη διοτι οταν το εφερε ειχε μαγαλουτσικο κεφαλακι αναλογικα με το σωμα ενω τωρα εχει γινει καπως δυσαναλογο,αλλα οντως μεγαλωνει με πολυ αργο ρυθμο..τωρα τι να πω...ελπιζω να αναπτυχθει σωστα..γτ καποιοι "ξερολες.."μου ειπαν οτι αναπτυσονται μεχρι τους 8 μηνες τα γαλλακια... puzzle k frencie fan ta dika sas ειναι παντως τελεια!!πανεμορφα!!
 




FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
puzzle k frencie fan ta dika sas ειναι παντως τελεια!!πανεμορφα!!
Thanks! Ειναι απο το ιδιο εκτροφειο- και σχεδον συγγενεις!
Η MonaLisa μου μεγαλοσε μαζι με την Paris του Puzzle- εχουν μονο 10 μερες διαφορα ηλικιας- και η Καρλα της vrmode ειναι επισης μελος της οικογενειας.
 


giannis-kriti

Active Member
7 Νοεμβρίου 2009
41
0
να τις χαιρεστε!ειναι απιστευτα ομορφα κ τα δυο ειλικρινα..!χςρισ να θελω να προσβαλω βεβαια τα υποοιπα γαλακια εδω μεσα!!!
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Προσεχε το σκυλακι σου να μην πηδαει πολυ, να μην σηκονεται στα πισω ποδια και να μην ανεβοκατεβαινει σκαλες (εχουν ευαισθητες ραχες)- και ολα θα πανε καλα!!
Kαι να συμπληρώσω και κάτι που ισχύει για όλα τα κουτάβια ή σκυλιά στην ανάπτυξη: Να μην γλυστράει στο σπίτι σας. Αν έχετε ολισθηρά πατώματα (πλακάκια, μάρμαρο κλπ) τότε στρώστε χαλιά ή μοκέτες. Τα γλυστρίματα μπορούν να κάνουν κακό στο σκελετό του.
 


puzzle

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
513
1
Patissia
Kαι να συμπληρώσω και κάτι που ισχύει για όλα τα κουτάβια ή σκυλιά στην ανάπτυξη: Να μην γλυστράει στο σπίτι σας. Αν έχετε ολισθηρά πατώματα (πλακάκια, μάρμαρο κλπ) τότε στρώστε χαλιά ή μοκέτες. Τα γλυστρίματα μπορούν να κάνουν κακό στο σκελετό του.
Ασε και με το καινουργιο σπιτι δεν εχω παρει χαλια ακομα..αχχααα....
Βρε βρε καλως τα κοριτσια μας....!!!!
Γειτονακι ολα καλα? αχχαα!!!!
Χρονια πολλααα....
Αντε πολυ χαρηκα!!!
 


french bulldog

Well-Known Member
28 Αυγούστου 2009
292
0
Και εγώ έχω ένα παρόμιο πρόβλημα! Είναι 1-5 χρονο και μου φαίνετε πάρα πολύ κοντό σε σύγκριση με άλλα τησ ηλικίας της!
 


giannis-kriti

Active Member
7 Νοεμβρίου 2009
41
0
φιλε προσωπικα εγω το βλεπω στη φωτο μια χαρα το δικο σου..αν κ μικρη η φωτο αλλα φενεται οκ!κ απο κεφαλι κ απο υψος.ποσα κιλα ειναι εσενα??
 


french bulldog

Well-Known Member
28 Αυγούστου 2009
292
0
11 κιλά! αλλά όπως βλέπεις δεν έχει μεγάλη κοιλιά! Κάνουμε καθημερινή άσκηση εξετίας των γνωστών προβλημάτων που έχουν τα γαλλάκια! εσένα πόσα κιλά είναι?
 


giannis-kriti

Active Member
7 Νοεμβρίου 2009
41
0
Εμενα ειναι 5 μηνων τωρα κ ειναι λιγο πιο κατω απο 7 κιλα κ μενα δν εχει κοιλια..απο ασκηση κ γω το ψιλοπαλευω κ κανω οτι μπορω αν κ εγω οπωσ προειπα εχω προβλημα με το κεφαλι ..βαλε καμια φωτο να δουε το δικο σου!!αρσενικο?
 


french bulldog

Well-Known Member
28 Αυγούστου 2009
292
0
Όχι θυλικιά! δεν έχω πολλές πρόσφατες φότο! θα βάλλω και παλιές! με το κεφάλι μην ανυσηχής το ίδιο πρόβλημα είχαμε και εμείς:D!
 


giannis-kriti

Active Member
7 Νοεμβρίου 2009
41
0
ε τοτε ειναι φθσιολογικο να ειναι λιγακι πιο μικροσωμη σαν θυλικια ετσι πιστευω δλδ ασ απαντησουν κ οι πιο εμπειροι!!οταν ενοεις το ιδιο προβλημα?ειχε μικρο κεφαλακι,κ ποτε αρχισε να περνει ογκο,να ανοιγει?
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.791
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf