ΑΠΟΨΕΙΣ


JokeR95

Member
12 Αυγούστου 2019
12
3
28
Καλησπέρα σ' όλους τους διαδικτυακούς φίλους,

Έχω ένα σκυλάκι αρσενικό κανίς-γκριφόν 14 χρονών. Το φροντίζω σαν τα μάτια μου. Εδώ και δύο χρόνια είχε ήπιο πρόβλημα με τη καρδούλα του (τουλάχιστον έτσι μας είχε πει ο κτηνίατρος - ένα νεαρό παιδί) και το ελέγχαμε με το cibasen. Του είπα να του κάνω καρδιογράφημα και μου πε ότι δεν χρειάζεται.

Εν τάχει η ιστορία έχει ως εξής: Το Σεπτέμβριο του 2018 κάναμε εξετάσεις αίματος. Ο ίδιος κτηνίατρος είπε ότι είναι καλές οι εξετάσεις "μικρού παιδιού είπε". Από το Σεπτέμβρη του 2018 έως τον Ιούλιο του 2019 τα πράγματα πηγαίνανε σχετικά καλά (εκτός από κάποιες γαστρεντερολογικές διαταραχές που είχε όπου αντιμετωπίζονταν και ήταν οκ).

Ξαφνικά, τον Ιούλιο του 2019, ένα πρωί παθαίνει επιληψία. Φοβήθηκα πάρα πολύ, τα έπαιξα. Για να μην τα πολυλογώ, 8:30 ώρα το πρωί εκείνης της ημέρας τον πήγα στον κτηνίατρο όπου μας είπε ότι έπαθε επιληψία μου σύστησε το Kepra αλλά το σταμάτησα άμεσα. Κάναμε λοιπόν αιματολογικές και βιοχημικές εξετάσεις. Βγήκε η ουρία αρκετά αυξημένη 115-120 αν θυμάμαι καλά με όριο 50. Αρχίσαμε θεραπείες με soft canis, βιταμίνες κλπ. (εννοείται συμπληρωματικά με το φάρμακο της καρδιάς). Τις επόμενες ημέρες λοιπόν, ένα βράδυ μου έκανε μια λιποθυμική κρίση. Ο γιατρός είπε λόγω της βαλβιδοπάθειας (απ' την ηλικία). Έκανα καρδιογράφημα σε μια που ο θεός να τη κάνει κλινική όπου το μόνο που κοιτάγανε ήταν τη τσέπη μου. Τέλοσπάντων, από τα αποτελέσματα του καρδιογραφήματος μπορώ να καταλάβω ότι υπάρχει εκφυλιστικό πρόβλημα με τη καρδιά του (σε μέτριο βαθμό) αυτό κατάλαβα. Αρχίσαμε θεραπείες με vetmedin, βιταμίνες και άλλο ένα φάρμακο της καρδιάς το Bexepril (στη θέση του cibasen) και lasix. Τη προηγούμενη Δευτέρα κάναμε εξετάσεις αίματος και βιοχημικές. Η ουρία είχε πέσει στο 68 με όριο το 50, και μου πε κόβουμε το soft canis και το πολεμάμε με τις βιταμίνες. Από αυτό μου έδωσε να καταλάβω ότι δεν ήταν και 100% σίγουρος αν είναι χρόνια νεφρική ανεπάρκεια δεδομένου ό,τι ο ίδιος έκανε υπέρηχο νεφρών λίγο πριν κλείσει για καλοκαίρι, και μας είπε ότι είναι λίγο συρρικνωμένοι οι νεφροί του, και μπαίνουν στο μυαλό μου ιδέες μήπως ήταν οξεία νεφρική ανεπάρκεια και όχι χρόνια.

Κάποιες φορές λόγω της καρδιοπάθειας του, κάνει ταχύπνοιες κ μαζεύει υγρό στους πνεύμονες (το καταλαβαίνω από την ανάσα του) και με λίγο παραπάνω lasix αντιμετωπίζεται αλλά το βράδυ δεν ηρεμεί εύκολα.
Τις τελευταίες μέρες, έβγαλε ένα καρουμπαλάκι πλάγια στη ράχη του και μας είπε ότι είναι λίπωμα, και να βάλουμε αλουμινόνερο. Δεν ξέρω φοβάμαι. Παρόλα αυτά, έχει σχετική όρεξη , γαβγίζει κουνάει την ουρά του, ουρεί και αφοδεύει κανονικά και κοιμάται αρκετά. Πάντως δείχνει να βελτιώνεται. Οι υπόλοιπες εξετάσεις, ηπατικά ένζυμα, λευκά, ερυθρα, αιμοτοκρίτης, σίδηρος, αλβουμίνη , νάτριο , κάλιο είναι φυσιολογικές.

Ρωτάω το γιατρό; γενικά όπως το βλέπεις το ζωντανό πόσο καιρό πιστεύεις ότι θα ζήσει;; όλο δεν ξέρει μου έλεγε....και μου απάντησε ότι λόγω της καρδιοπάθειας υπάρχουν πιθανότητες να φύγει μια μέρα ξαφνικά, αλλά με τα φάρμακα μειώνεται η πιθανότητα να γίνει κάτι τέτοιο...κ μου πε ότι η εν λόγω ράτσα γενικά είναι ανθεκτική.

Εσείς έχετε αντιμετωπίσει παρόμοια θέματα; και αν ναι με τα προβλήματα που είχε πόσο καιρό έζησε;; μακάρι να μπορεί να κάτσει μέχρι τα 16-17.

ΌΛΕΣ ΟΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΔΕΚΤΕΣ!!
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Η άποψή μου είναι αντί να ρωτάς τον κτηνίατρο πόσα χρόνια θα ζήσει, να κάνεις τις άλλες ερωτήσεις που σε απασχολούν όπως π.χ. γιατί δεν ηρεμεί το βράδυ; γιατί μου λες ότι έχει χρόνια νεφρική ανεπάρκεια, ενώ εγώ νομίζω ότι είναι οξεία; τι σημαίνει εκφύλιση μιτροειδούς βαλβίδας; εκτός από φάρμακα υπάρχει κάτι άλλο που μπορεί να βοηθήσει; τι πρέπει να παρακολουθώ στο εξής; τι πρέπει να τρώει; κλπ
Ο τρόπους που αναφέρεσαι στον/στους κτηνίατρους που βλέπουν τον σκύλο σου, δείχνει να αμφιβάλλεις για ό,τι έχεις ακούσει μέχρι στιγμής. Αν όντως ισχύει αυτό, τότε η άλλη άποψή μου είναι να πάρεις κι άλλη γνώμη, όπως σου έχουν ήδη πει σε ανάλογο θέμα.

Δε μπορεί να σου πει κανείς πόσα χρόνια θα ζήσει ο σκύλος σου. Του εύχομαι ολόψυχα να είναι και πολλά και καλά.
 


paliotspos

Well-Known Member
17 Μαϊου 2018
276
847
Δεν ξέρω φοβάμαι. Παρόλα αυτά, έχει σχετική όρεξη , γαβγίζει κουνάει την ουρά του, ουρεί και αφοδεύει κανονικά και κοιμάται αρκετά. Πάντως δείχνει να βελτιώνεται.
Καλησπέρα..
Το σκυλάκι σου (όσο σκληρό και αν ακούγεται) γέρασε/γερνάει..Να ψάχνεις μια απάντηση στο πόσα χρόνια θα ζήσει ακόμα είναι τρομερά ψυχοφθόρο αμεσα για σενα εμμεσα για το ιδιο το σκυλι..Να στο πω ωμά : δεν του φτάνουν τα προβληματα του του σκύλου έχει να βλέπει κι εσένα μες το φόβο και το άγχος..Αθανασία δεν μπορούμε να τους χαρισουμε δυστύχως..Αν δεν εμπιστευεσαι αυτά που σου λέει ο κτηνιατρος αναζήτησε και δευτερη και τρίτη γνώμη..Ξεπέρασε όμως το φόβο της ποσότητας και κοίτα την ποιότητα των χρόνων που του μένουν..Ο σκυλάκος σου όπως μας λες το προσπάθει να ναι χαρούμενος..κάνε το ίδιο..Νομίζεις υπάρχει καλύτερο δώρο για τα σκυλια απο ένα χαρούμενο ιδιοκτητη??..στα λέω όλα αυτά απο την εμπειρία μου γιατι όταν έμαθα πως το σκυλί μου εχει καλαζαρ ήμουν στα πατώματα για καιρο και τον έριξα κι αυτον..Άλλαξα μυαλά και τώρα είμαστε καλυτερα και οι δύο..
Περαστίκα σας ευχομαι και να σου κουνάει την ούρα για πόλλα πολλά χρόνια ακόμα..
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3