Αγανακτισμενος


7 Αυγούστου 2019
6
2
38
Καλησπερα σε ολους,
Γνωριζει κανεις καποια τεχνικη η καποιο αρθρο η βιντεο που να εξηγη πως γινετε ο σκυλος οταν ειναι λιτος να μη φευγει απο κοντα σου σε ερεθισματα οπως ανθρωπος , σκυλια κλπ για να παει να κανει παιχνιδι κ χαρουλες.. Ευχαριστω εκ το προτερων
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Φαντάζομαι εννοείς το "μείνε" ή "έλα"; Δεν υπάρχει μαγική συνταγή, και αν κάνεις μια αναζήτηση γι'αυτές τις δύο εντολές θα βρεις άπειρα βιντεάκια και άρθρα. Το κοινό στοιχείο σε κάθε συμβουλή εκπαίδευσης, είναι ότι ξεκινάς σε περιβάλλον χωρίς αντιπερισπασμούς, βεβαιώνεσαι ότι ο σκύλος έχει καταλάβει τι θέλεις και το εκτελεί, και σιγά σιγά αυξάνεις το βαθμό δυσκολίας.
Δηλαδή, μαθαίνεις το "μείνε" μέσα στο σαλόνι, αφού το εκτελεί κάθε φορά τον βάζεις στο "μείνε" στο πεζοδρόμιο μπροστά στην εξώπορτα, αφού εκτελέσει κάθε φορά τότε πάτε σε κάποιο εξωτερικό χώρο που θα περνάνε άνθρωποι - και καταλαβαίνεις τη συνέχεια. Όλα αυτά, με ένα σκύλο δεμένο...

Το πόσο καλά θα εκτελεί ο σκύλος τις εντολές είναι συνδυασμός του σκύλου και της εκπαίδευσης, δηλαδή δε μπορεί κανείς να σου εγγυηθεί ότι ο σκύλος θα υπακούσει ό,τι και να συμβαίνει γύρω του.
Μην αγανακτείς, και έχε πάντα υπόψη ότι ο λυτός σκύλος είναι ένα ρίσκο το οποίο δυστυχώς το πληρώνει ο ίδιος ο σκυλος σε περίπτωση στραβής :(
Πέρα από το παράνομο του πράγματος, τουλάχιστον μην του βάζεις και δυσκολίες που δε μπορεί να διαχειριστεί.
 


7 Αυγούστου 2019
6
2
38
Ευχαριστω πολυ για το χρονο σου για να μου γραψεις... τα κατανοω ολα αυτα που μου γραψες και απολυτο δικιο.. θεωρω ο,τι ειμαστε δεμενοι το βλεπω , βιντεακια κ καποια βιβλια ειχα διαβαση , τωρα ειναι 15 μηνων , μεσα στο σπιτι τα εκτελει στο 90 % , εξω οταν ειμαστε μονοι μας τα εκτελη περιπου στο 70% ακομη κ απο αποσταση καποιες φορες που τη δοκιμαζω.. ελευθερη τη αφηνω στο βουνο μονο, το γνωριζω οτι ειναι παρανομο αλλα χαιρομαι που παει περαδωθε κ μυριζει τρεχει παιζουμε κλπ ,απλα το θεμα μου ειναι οτι οταν δει ανθρωπο σκυλο η κατι που θελει να παει οτι κ να της πω δεν υπαρχει περιπτωση να με ακουσει..κλεινει διακοπτης..θα πηγενα σε θετικο αλλα οικον ειμαι λιγο πιεσμενος.. Ευχαριστω παρα πολυ κ πακι
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Μέσα στο σπίτι κι εγώ ακούω τα πάντα, έξω δυσκολεύομαι λίγο :)

Όταν είμαστε έξω, τους φωνάζω συχνά να έρθουν σε μένα, χωρίς να υπάρχει λόγος, όχι ας πούμε επειδή εμφανίστηκε άλλος σκύλος. Τους αποσπά λίγο την προσοχή από ότι σαχλαμάρα αποφασίσουν να κάνουν, κι επίσης τους θυμίζει την παρουσία μου... Αν δεν το κάνω, έχουν ξεχάσει στο πεντάλεπτο ότι υπάρχω κι εγώ, και δεν υπάρχει καμία περίπτωση να με ακούσουν όταν εμφανιστεί άλλος σκύλος, ή Θεός φυλάξοι, γάτα :p
Οι βόλτες στο βουνό είναι πολύ ωραίες, αλλά δε θα σε βοηθήσουν πολύ με την υπακοή αν είστε οι δυο σας και τα πτηνά του ουρανού! Προσπάθησε όσο μπορείς να δουλέψετε και σε περιβάλλον με πειρασμούς, για να μην ξεχνάτε και ό,τι έχετε μάθει!
 


7 Αυγούστου 2019
6
2
38
Ευχαριστω για την απαντηση κ που με εκανες κ γελασα στο πρωτο σκελος... μη το λες παντως.. στο βουνο στη καισαριανη συνανταμε συχνα ανθρωπους κ σκυλους , καλο βραδυ : )
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Μία φορά θα συναντήσεις σκύλο ή και άνθρωπο, που δεν πρέπει, και δεν θα προλάβεις καν, να τρέξεις να την δέσεις. Θα σου μείνει η χαρά, που την καμάρωνες λυτή, να πηγαίνει πέρα δώθε.
Δεν βλέπω τον λόγο που το κάνεις αυτό.
Βάλτης τουλάχιστον έναν μακρύ ιμάντα, αν και ειδικά σε βουνό δεν είναι και τόσο πρακτικός. Αλλά είναι κάτι.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf