Αγαπητέ εκτροφέα της πίσω αυλής:


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
Αγαπητέ εκτροφέα της πίσω αυλής:

Τα γράφω αυτά σε κατάσταση θυμού, απογοήτευσης, και θλίψης. Νομίζω ότι θα καταλάβετε το γιατί, καθώς θα διαβάζετε την επιστολή αυτή.

Περίπου πριν από δύο χρόνια, αποφασίσατε να ζευγαρώσετε το Γκόλντεν Ριτρίβερ σας.
Η σκύλα σας δεν ήταν ποιότητας αναπαραγωγής και σίγουρα δεν γνωρίζατε αρκετά για την φυλή,
οπότε ίσως να ήταν η απληστία, η άγνοια, ή η επιθυμία να δείξετε στα παιδιά σας, το εξαιρετικά υπερτιμημένο θαύμα, της γέννησης.

Καταφέρατε να βρείτε, ένα αρσενικό εξίσου αμφίβολης προέλευσης και η συμφωνία κλείστηκε. Η σκύλα σας, η οποία ήταν πάντα περιορισμένη στην αυλή, επειδή δεν είχε μάθει να τα κάνει έξω και δεν είχε καθόλου καλούς τρόπους, πρέπει να ένιωσε σαν βασίλισσα, όταν της επιτρέψατε να μείνει στο γκαράζ, όσο μεγάλωνε τα κουτάβια της.

Με τα κουτάβια, είχατε σχεδόν καθόλου επαφή και δώσατε, την απολύτως ελάχιστη κτηνιατρική φροντίδα. Επρεπε όμως, να βγάλετε χρήματα απο αυτά.

Πανικοβληθήκατε όταν τα κουτάβια έφτασαν 6 εβδομάδων και οι υποψήφιοι αγοραστές δεν έκαναν ακριβώς ουρά στην πόρτα σας.

Η τιμή πώλησης μειώθηκε και η συνέντευξη για τους υποψήφιους αγοραστές, αποτελούνταν σχεδόν μόνο, απο την φράση «φέρατε μετρητά;".

Κάπως έτσι, ένα ζωηρό, παιχνιδιάρικο αρσενικό, πωλήθηκε σε ένα νεαρό ζευγάρι με ένα νήπιο και ένα άλλο παιδί να έρχεται. Κάθε υπεύθυνος εκτροφέας θα γνώριζε ότι αυτό ήταν μια κακή επιλογή και θα συμβούλευε το ζευγάρι, να περιμένει έως ότου τα παιδιά, γίνονταν 4 ή 5 χρόνων.

Ίσως δεν το γνωρίζατε καθόλου, ή ίσως απλά δεν σας ένοιαζε, και έτσι πουλήσατε το κουτάβι.

Τα πράγματα ήταν καλά για ένα μικρό χρονικό διάστημα, αλλά στη συνέχεια το κουτάβι, πάνω στον νεανικό ενθουσιασμό του, έριξε το μικρό παιδί κάτω, και το παιδί κατέληξε να τον φοβάται.

Οι γονείς, αρχάριοι νέοι ιδιοκτήτες σκύλου, χωρίς ιδέα για την χρησιμότητα της εκπαίδευσης, εξόρισαν το κουτάβι στην αυλή.

Αυτό, αισθανόταν μοναξιά και γρήγορα, άρχισε να γαβγίζει και να σκάβει.
Σας κάλεσε και προσφέρθηκε να τον επιστρέψει, αλλά είπατε ότι δεν τον θέλετε πίσω και ότι τελειώσατε με τα σκυλιά. (Δόξα τω Θεώ!)

Έβαλαν μια αγγελία στην εφημερίδα ... "χαρίζεται για καλό σπίτι" αλλά ήταν πολύ επιεικής, ως προς την ερμηνεία της έννοιας "καλό σπίτι".

Ένας νεαρός άντρας πήρε το κουτάβι. "Δωρεάν καθαρόαιμο" σκυλί, σκέφτηκε. Κάποτε όμως, το σκυλί χτυπήθηκε από αυτοκίνητο. Ο ιδιοκτήτης, αμέλησε να τον πάει στον κτηνίατρο, μέχρι 5 ημέρες αργότερα κι αυτό, μόνο γιατί το πόδι ήταν πρησμένο και ο σκύλος είχε έντονους πόνους. Όταν ο κτηνίατρος του είπε πόσο θα κόστιζε η θεραπεία, ο ιδιοκτήτης είπε ευθανασία.

Ο κτηνίατρος όμως, σκέφτηκε ότι ο σκύλος ήταν πολύ γλυκός για να τον σκοτώσει και φώναξε κάποιον της φιλοζωικής. Αυτό το πρόσωπο κατέβαλλε το ποσό για τη θεραπεία και πήρε το σκυλί υπό την προστασία του, μέχρι να επουλωθούν τα τραύματα.

Όταν ο σκύλος ανάρρωσε και δεν είχε γίνει ακόμη τίποτα με τις αγγελίες υιοθεσίας, μου τηλεφώνησε και πήρα το σκυλί για να το φιλοξενήσω. Του άρεσε πολύ, του καημένου, που ζούσε εδώ.
Του δίδαξα κάποιους βασικούς κανόνες υπακοής και παρακολουθούσαμε μαζί τηλεόραση το βράδυ.
Του άρεσε να παίζει με τα σκυλιά μου. Όταν παρουσιάστηκε μια καλή ευκαιρία, για ένα νεο σπίτι, τον εδωσα.

Τα πράγματα ήταν καλά για τις πρώτες 2 ημέρες, αλλά στη συνέχεια άρχισε να δείχνει απρόβλεπτη επιθετικότητα, όχι για τους ιδιοκτήτες, αλλά για τους επισκέπτες ή τους ανθρώπους που συναντούσαν στην βόλτα. Τον επέστρεψαν με θλίψη σε μένα.

Του έκανα περισσότερη κοινωνικοποίηση και στη συνέχεια πήρα ένα άλλο φίλο απο την διάσωση για να τον πάρει για μια εβδομάδα και να δούμε τι είδους αποτελέσματα θα είχαμε.

Ίδια ιστορία. Το σκυλί ήταν μια χαρά για μικρό χρονικό διάστημα και στη συνέχεια άρχισε να εμφανίζει απρόβλεπτη επιθετικότητα.

Τον πήρα πίσω, γνωρίζοντας ότι η μόνη εναλλακτική λύση τώρα, ήταν να τον κοιμίσω.
Ένα σκυλί με απρόβλεπτη επιθετικότητα, δεν είναι ακριβώς ένας καλός υποψήφιος για υιοθεσία.

Έχουμε τόσα πολλά σκυλιά που ψάχνουν για σπίτια από ό, τι υπάρχουν σπίτια, και δυστυχώς διαθέσιμοι πόροι δεν υπάρχουν.

Έτσι, εκτροφέα της πίσω αυλής, εφερες αυτό το σκυλί στον κόσμο και στη συνέχεια δεν ανέλαβες καμμια ευθύνη γι 'αυτόν.

Τον πήγα στον κτηνίατρο χθες. Ήξερε ότι κάτι δεν πήγαινε καλά ... ίσως γιατί έκλαιγα και τα χέρια μου έτρεμαν.
Ήξερα ότι έπρεπε να το κάνουμε αυτό, αλλά μου άρεσε πολύ αυτό το σκυλί, και μισούσα το ότι αυτός θα ήταν ο τρόπος που θα τελείωνε.

Τον κράτησα στα χέρια μου καθώς εφευγε.
Δεν υπάρχει πια σύγχυση και αστάθεια στη νεαρή ζωή του, και τώρα έχει συμπαίκτες στο Rainbow Bridge.

Ξέρω ότι τουλάχιστον για το χρόνο που έζησε εδώ ήταν ευτυχής και καλά φροντισμένος.
Δεν μπορώ να μην σκεφτομαι, ότι εάν ήσουν περισσότερο επιλεκτικός στους αγοραστές και εάν οι ιδιοκτήτες του ήταν πιο υπεύθυνοι και εαν του είχαν δοθεί φροντίδα και εκπαίδευση δεν θα χρειαζόταν, να πεθάνει.

Ίσως ήταν γενετικό. Ίσως οι γονείς του είχαν προβλήματα επιθετικότητας και ποτέ δεν το σκέφτηκες οταν έκανες την γέννα. Δεν ξέρω.
Ξέρω μόνο, ότι εύχομαι να μπορούσες να αισθανθείς τόσο άσχημα όσο εγώ.

Υποθέτω ότι και οι ανεύθυνοι άνθρωποι που τους ανήκε στην πορεία, πρέπει να μοιραστούν την ευθύνη.
Το νεαρό ζευγάρι που αγορασε από παρόρμηση, χωρίς να κάνει καμία έρευνα σχετικά με τη φυλή. Δεν τον εκπαίδευσαν, και στη συνέχεια, μόλις έγινε ενοχλητικός, τον έδωσαν .
Ο νεαρός άνδρας, που τον άφησε να υποφέρει χωρίς κτηνιατρική φροντίδα, δεν πρέπει ποτέ, να έχει άλλο κατοικίδιο.

Αλλά σε γενικές γραμμές, εκτροφέα της πίσω αυλής, εσένα κατηγορώ, γιατί έκανες μια ενσυνείδητη απόφαση για τη δημιουργία μιας ζωής και στη συνέχεια αρνήθηκες να αναλάβεις την ευθύνη για ό, τι είχες δημιουργήσει.

Θυμωμένα
Ένας διασώστης
 
Last edited by a moderator:


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
Οι ΒΥΒ ή εκτροφείς της πίσω αυλής είναι υπευθυνοι για το 90% των αδέσποτων και κακοποιημένων σκυλιών.

Αυτό το κείμενο θα έπρεπε να διαβάζεται απο όποιον σκέπτεται να ζευγαρώσει το σκυλάκι του για οποιονδήποτε λόγο.
 




aggeliki222

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2010
2.161
0
Το εχω διαβασει παλαιότερα..
"Κυκλοφορεί" σε διαφορες "εκδοσεις".

Ειναι παραγματι εξερετικα ρεαλιστικο.

Να αναφερουμε και τη συγγραφεα , Kathy McCoubrey η οποια αν δε κανω λάθος, ειναι εκτροφεας Δαλματίας.
Εδω ειναι και το αγγλικο κειμενο για οποιον ενδιαφερεται
Ευχαριστουμε George A :)

edit: H Kathy McCoubrey δεν ειναι εκτροφέας αλλα διασώστης σκύλων Δαλματίας.
 
Last edited:


Angelos

Well-Known Member
26 Οκτωβρίου 2010
847
0
Αθήνα
Πραγματικά έτσι έχει η κατάσταση δυστυχώς!Αν ο κόσμος ενημερωνόταν καλύτερα τότε τα πράγματα θα ήταν διαφορετικά!Πολλές φορές αναρωτιέμαι συμβαίνει αυτό στην χώρα μας μόνο ή και σε άλλες ισχύουν τα ίδια ακριβώς με τους byb/petshop;;!!
 




Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Καλημέρα :)
Admin και moderators θέλω να γκρινιάξω λίγο γιατί αυτό το θέμα έγινε sticky, ενώ η δική μου μετάφραση (πριν από καιρό) αγνοήθηκε :(:(:(
Μη με παρεξηγείτε, ΚΑΙ ΤΟΤΕ που είχα ποστάρει το θέμα είχε παρεκτραπεί η κουβέντα, μπήκε στη μέση η Rottie και χώριζε θέματα, και είχα νευριάσει, πόσω μάλλον τώρα που προτιμήθηκε για sticky η εκδοχή με το golden retriever ως πιο πιασάρικη - συγγνώμη George A :):):).
Είχα μεταφράσει και κάτι ακόμα απ' το site εκείνο. Άδικο άδικο :D:D:D
http://www.dogforum.gr/v3/showthread.php?2402-Γράμμα-σε-έναν-BYB
Ο αγώνας είναι δίκαιος κ.λπ κ.λπ.
 






kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Yieei!!! Επανεμφάνιση έκπληξη!!!! Ελπίζω να μείνεις, Λίζα! :)

Για τα στίκι εγώ δεν ξέρω τίποτα, δεν φέρω ευθύνη!!! (εσείς δεν ήσασταν μοντερεϊτορ τότε??:p:p:p)
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Για τα στίκι εγώ δεν ξέρω τίποτα, δεν φέρω ευθύνη!!! (εσείς δεν ήσασταν μοντερεϊτορ τότε??:p:p:p)
Τι θες να πεις Πηγή ότι δεν έχεις διαβάσει όλο το φόρουμ? :p
Η αλήθεια είναι ότι με "πείραξε" λίγο, γι' αυτό και το ανέφερα.

Πηγή: :love::love:
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Καλώστην!!!!!!!!!!

μα κι εσύ μπήκες μετά απο τόσο καιρό για να γκρινιάξεις ???? :lol:
που όταν ήταν άλλοι moderators δεν κάναν sticky την δουλειά σου?
παρεπιμπτόντως πήρατε άδεια να το μεταφράσετε ή θα έχουμε τρεχάματα?????:D:D:D

:p
 




Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Γεια σου Βαγγέλη, γεια σου Αλεξία :love:
Μπήκα για να γκρινιάξω και διότι ο μικρός είναι λίγο άρρωστος αυτές τις μέρες και επειδή οι γιατροί μας τα μασάνε ήθελα να ρίξω μια ματιά στα θέματα τις υγείας. Ευτυχώς, από χθες το βράδυ δείχνει καλύτερα ευχαριστώ για το ενδιαφέρον :) Για την Αργώ τα έμαθα πρόσφατα, ελπίζω να είναι καλά και τα δικά σου Αλεξία :)
(συγγνώμη για το off topic)
p.s Βεβαίως και θα...
....
έχουμε τρεχάματα
 






kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
η αισθησία σου ήταν απουσιατή :lol:

να σε βλέπουμε πιο συχνά!!!

και εντέχνως επιστρέφω στο θέμα λέγοντας

ο αγώνας κατά των BYB σε χρειάζεται και σε αυτό το μετερίζι :lol:


όσο για τα τρεχάματα πιστεύω ο σκοπός να μας δώσει άφεση!!!!
άλλωστε η πηγή αναφέρεται :)
 








Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.811
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf