Αγορά Ντογκο Αρτζεντινο και Κάνε Κορσο


Palg7

Member
9 Μαρτίου 2022
12
3
43
Καλησπέρα στο φόρουμ , θα ήθελα να μάθω από κάποια παιδιά που ίσως γνωρίζουν καλύτερα από εμένα και να μου δώσουν κάποιες συμβουλές στην επικείμενη αγορά που θέλω να κάνω . Με λίγα λόγια έχω σπίτι αρκετά μεγάλο , τεράστια αυλή , και χρειάζομαι φύλακες... Έχω καταλήξει με την γυναίκα μου λοιπόν στην αγορά σίγουρα δύο σκύλων , το ένα θα είναι σίγουρα Ντογκο αφού είναι μια ράτσα που ουσιαστικά λατρεύω και το δεύτερο Κόρσο που και πάλι το λατρεύουμε τόσο για την εξωτερική όψη του , όσο και για τον χαρακτήρα του . Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής , θα μπορούσε να επιτραπεί το ζευγάρωμα μεταξύ τους , εφόσον είναι και τα δύο μαστιφ? Δεν ξέρω έτσι διάβασα σε κάποιο παλαιότερο άρθρο εδώ . Το αποτέλεσμα πιστεύω θ
 
  • Like
Reactions: DORIS


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Καλησπέρα ..! Φυσικά και απαγορεύεται ένα τέτοιο ζευγαρώμα από τον νόμο όπως και οποιοδήποτε ζευγάρωμα εκτός αν είσαι εκτροφέας..!Να ζευγαρώσουν τα σκυλιά είναι σχεδόν σίγουρο μιας και δεν καταλαβενουν από ράτσες .... η άποψη μου είναι ότι ένα σκυλί στην αυλή δεν είναι φύλακας γιατί πολύ απλά είναι έξω μπορεί κάποιος να του κάνει κακό πολύ εύκολα...
 
  • Like
Reactions: Aliki V.


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
καλημέρα σας
για να δουμε... τον νέο νόμο....
μπορεί να τα στειρώσει τα ζώα του είτε να δηλώσει το dna ....
μπορεί και σαν ιδιώτης εφόσον δηλώσει το dna να προχωρήσει σε μία γέννα τουλάχιστον...
τον νόμο δεν τον ενδιαφέρει σε ποια φυλή ανήκουν τα σκυλιά, αρκεί να μην τα πουλήσει..
έτσι... για να αρχίσουμε να καταλαβαίνουμε πόσο μπροστά ήρθε ο νέος νόμος....
 
  • Like
Reactions: DORIS and Εriana




Palg7

Member
9 Μαρτίου 2022
12
3
43
καλημέρα σας
για να δουμε... τον νέο νόμο....
μπορεί να τα στειρώσει τα ζώα του είτε να δηλώσει το dna ....
μπορεί και σαν ιδιώτης εφόσον δηλώσει το dna να προχωρήσει σε μία γέννα τουλάχιστον...
τον νόμο δεν τον ενδιαφέρει σε ποια φυλή ανήκουν τα σκυλιά, αρκεί να μην τα πουλήσει..
έτσι... για να αρχίσουμε να καταλαβαίνουμε πόσο μπροστά ήρθε ο νέος νόμος....
Καλημέρα και ευχαριστώ για την ενημέρωση , και που πρέπει να γίνει αυτή η δήλωση περί ζευγαρώματος ? Φυσικά δεν θα πουλήσω τα κουτάβια αφού προορίζονται κυρίως για προσωπική φρουρά της οικείας και της οικογένειας μου .
 


Palg7

Member
9 Μαρτίου 2022
12
3
43
Η ερώτηση νομίζω δεν είναι "επιτρέπεται ή απαγορεύεται", αλλά κυρίως "για ποιο λόγο να γίνει"...
Καλημέρα , η ερώτηση είναι αν γίνεται η διασταύρωση λόγω ότι και τα δύο σκυλιά είναι μαστιφ , μας αρέσουν και τα δυο και δεν θέλουμε μόνο μια ράτσα για δύο σκυλιά που χρειαζόμαστε.
 


Palg7

Member
9 Μαρτίου 2022
12
3
43
Καλησπέρα ..! Φυσικά και απαγορεύεται ένα τέτοιο ζευγαρώμα από τον νόμο όπως και οποιοδήποτε ζευγάρωμα εκτός αν είσαι εκτροφέας..!Να ζευγαρώσουν τα σκυλιά είναι σχεδόν σίγουρο μιας και δεν καταλαβενουν από ράτσες .... η άποψη μου είναι ότι ένα σκυλί στην αυλή δεν είναι φύλακας γιατί πολύ απλά είναι έξω μπορεί κάποιος να του κάνει κακό πολύ εύκολα...
Καλημέρα , ναι έχεις δίκιο σε αυτό που λες , πραγματικά είναι εκτεθειμένα τα σκυλιά έξω , όμως το σπίτι περικλείεται από κλειστό κύκλωμα συν ότι φυσικά θα περάσουν εκπαίδευση . Σημειωτέον ότι ένας φίλος εκπαιδευτής μου είπε ότι σχετικά με το φαγητό από τρίτους είναι πραγματικά δύσκολο να τα εκπαιδεύσουν ότι ράτσα σκύλος και αν είναι . Όμως θα το προσπεράσω και θα προχωρήσω στην εκπαίδευση τους . Τώρα ότι αφορά το ζευγάρωμα , είναι καθαρά θέμα πρωτίστως ομορφιάς αφού και οι δύο ράτσες είναι εκπληκτικα όμορφες με απίστευτα χαρακτηριστικά και δεύτερον φυσικά για τον χαρακτήρα τους που ένα συμπληρώνει το άλλο.
 


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Και κάμερες να έχεις αν δεν προλάβεις πάλι θα έχει θέμα... γιατί δεν παίρνεις 2 σκυλιά και απλά να μην τα ζευγαρώσεις? Εγώ αν ήθελα έναν ίδιαιτερο ας πούμε σκύλο θα επερνα κάποιο αδέσποτο υπάρχουν πάρα πολλά ημίαιμα που έχουν και κόρσο και dogo ..! Η εκπαίδευση άρνησης τροφής δεν γίνεται όταν είσαι μπροστά δεν θα φάνε όταν μπεις μέσα θα φάνε
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Εγώ αν ήθελα έναν ίδιαιτερο ας πούμε σκύλο θα επερνα κάποιο αδέσποτο υπάρχουν πάρα πολλά ημίαιμα που έχουν και κόρσο και dogo ..!
Αν θέλεις έναν ιδιαίτερο σκύλο για να καλύψεις ιδιαίτερες αναγκες δεν παίρνεις αδέσποτο σκύλο γιατί δεν ξέρεις τι θα είναι αυτό που θα πάρεις.
Για τον ίδιο λόγο (και πολλούς ακόμα) δεν ζευγαρώνεις δυο σκύλους που ανήκουν σε διαφορετική φυλή.
 


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Ούτε το καθαρόαιμο θα ξέρεις όμως αν κάνει εκτός αν πάρεις ενήλικο σκύλο
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
Η ερώτηση νομίζω δεν είναι "επιτρέπεται ή απαγορεύεται", αλλά κυρίως "για ποιο λόγο να γίνει"...
Καλημέρα και ευχαριστώ για την ενημέρωση , και που πρέπει να γίνει αυτή η δήλωση περί ζευγαρώματος ? Φυσικά δεν θα πουλήσω τα κουτάβια αφού προορίζονται κυρίως για προσωπική φρουρά της οικείας και της οικογένειας μου .
Καλημέρα , η ερώτηση είναι αν γίνεται η διασταύρωση λόγω ότι και τα δύο σκυλιά είναι μαστιφ , μας αρέσουν και τα δυο και δεν θέλουμε μόνο μια ράτσα για δύο σκυλιά που χρειαζόμαστε.
Καλημέρα , ναι έχεις δίκιο σε αυτό που λες , πραγματικά είναι εκτεθειμένα τα σκυλιά έξω , όμως το σπίτι περικλείεται από κλειστό κύκλωμα συν ότι φυσικά θα περάσουν εκπαίδευση . Σημειωτέον ότι ένας φίλος εκπαιδευτής μου είπε ότι σχετικά με το φαγητό από τρίτους είναι πραγματικά δύσκολο να τα εκπαιδεύσουν ότι ράτσα σκύλος και αν είναι . Όμως θα το προσπεράσω και θα προχωρήσω στην εκπαίδευση τους . Τώρα ότι αφορά το ζευγάρωμα , είναι καθαρά θέμα πρωτίστως ομορφιάς αφού και οι δύο ράτσες είναι εκπληκτικα όμορφες με απίστευτα χαρακτηριστικά και δεύτερον φυσικά για τον χαρακτήρα τους που ένα συμπληρώνει το άλλο.
Αν θέλεις έναν ιδιαίτερο σκύλο για να καλύψεις ιδιαίτερες αναγκες δεν παίρνεις αδέσποτο σκύλο γιατί δεν ξέρεις τι θα είναι αυτό που θα πάρεις.
Για τον ίδιο λόγο (και πολλούς ακόμα) δεν ζευγαρώνεις δυο σκύλους που ανήκουν σε διαφορετική φυλή.
Μια και καταφέραμε να ξεκινήσουμε λοιπόν μια ωραία πλέον συζήτηση ας δούμε τα θέματα που τέθηκαν πολύ σοφά κι ένα ένα από τους συμφορουμίτες...
πρώτον και κύριον... πως και κατέληξες στις δύο αυτές φυλές...
τι θέλεις και περιμένεις από τα συγκεκριμένα σκυλιά
τι επιδιώκεις και ποιος ο λόγος του ζευγαρώματος?
και φυσικά ότι άλλο προκύψει από την συζήτηση
 




Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Ούτε το καθαρόαιμο θα ξέρεις όμως αν κάνει εκτός αν πάρεις ενήλικο σκύλο
Οι σκύλοι που ανήκουν σε μια φυλή, έχουν πολλές περισσότερες πιθανότητες να εκφράσουν συγκεκριμένα και αναμενόμενα χαρακτηριστικά συμπεριφοράς, από ότι σκύλοι πολύαιμοι που δεν γνωρίζεις το γενετικό τους υπόβαθρο.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
εκτός αν προέρχεται από επιλεκτική εκτροφή.
Θεωρητικά η καθαρόαιμη εκτροφή είναι συνυφασμένη με την επιλεκτική εκτροφή. Επιλέγεις τους σκύλους εκείνους που φέρουν τα επιθυμητά χαρακτηριστικά χαρακτήρα και μορφολογίας, ώστε να τα περάσουν στις επόμενες γενιές.

Ακόμα όμως κι αν δεν επιλέξεις και ζευγαρωσεις ό,τι έχεις με ό,τι βρεις (από την ίδια φυλή), οι πιθανότητες είναι υπέρ σου.
Αυτό φαίνεται εδώ και εκατό και πλέον χρόνια, στα εξωτερικά χαρακτηριστικά που είναι σταθεροποιημενα και παίζεις στην ουσία με τις λεπτομέρειες.

Κάτι αντίστοιχο γίνεται και στον χαρακτήρα.
Απλά επειδή δεν το βλέπουμε άμεσα, δεν είναι τόσο εύκολα αντιληπτό.
Θεωρώ δηλαδή πως δεν είναι τόσο συνηθισμένο να βρεις σκύλο που ο χαρακτήρας του να απέχει δραματικά από τον μέσο όρο της φυλής του. Οι περισσότεροι δηλαδή βαδίζουν στο ίδιο "μονοπάτι" με κάποιες αποκλίσεις.
Άλλοι λιγότερο άλλοι περισσότερο.
 


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Απλά πιστεύω, ότι αν θέλεις σκύλο με συγκεκριμένα χαρακτηριστικά, και χαρακτήρα αναγκαστικά πας σε ενήλικο. Οπως δεν κάνουν όλα τα σκυλιά για σωματοφύλακη έτσι δεν ξέρεις αν το κουτάβι θα εξελιχθεί έτσι ακριβώς όπως θές σίγουρα μετράει η εκτροφή αλλά ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος
 


Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
480
1.090
20
Πάτρα
δεν ξέρεις αν το κουτάβι θα εξελιχθεί έτσι ακριβώς όπως θές σίγουρα μετράει η εκτροφή αλλά ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος
Δεν μπορείς να πέσεις και πολύ έξω.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Απλά πιστεύω, ότι αν θέλεις σκύλο με συγκεκριμένα χαρακτηριστικά, και χαρακτήρα αναγκαστικά πας σε ενήλικο. Οπως δεν κάνουν όλα τα σκυλιά για σωματοφύλακη έτσι δεν ξέρεις αν το κουτάβι θα εξελιχθεί έτσι ακριβώς όπως θές σίγουρα μετράει η εκτροφή αλλά ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος
Το Α και το Ω είναι η γενετική προδιάθεση της κάθε φυλής.
Από κει ξεκινάνε όλα.

Τα ένστικτα, τα όρια, τα νεύρα, τα αντανακλαστικα, οι ανοχές, οι αντοχές και ένα σωρό άλλες ιδιατεροτητες που χαρακτηριζουν μια φυλή, είναι η βάση που ξεκινάμε ανάλογα του τι θέλουμε.
Φυλές που ανήκουν στην ίδια ομάδα, μοιράζονται κάποια κοινά χαρακτηριστικά, γιατί η εργασια που έκαναν/κάνουν, ήταν/είναι παρόμοια.
Η εξειδίκευση όμως και η λεπτομέρεια στα της εργασίας/τεχνικής, έρχεται μέσα από την φυλή.
Μετά είναι θέμα ατόμου και μετά, εκπαίδευσης (πολύ βασικό).
Έτσι φτάνουμε στο γνωστό :
Ομάδα - > φυλή - > άτομο

Σαφέστατα δεν κάνουν όλοι οι σκύλοι (γενικά) για σωματοφύλακη.
Κάνουν όμως όσοι σκύλοι έχουν την γενετική προδιάθεση, ανήκουν δηλαδή σε συγκεκριμένες φυλές.
Άρα δεν κάνουν όλες οι φυλές για σωματοφύλακη, όπως δεν κάνουν όλες για κυνήγι ή ξετρύπωμα ή να φυλάνε τα πρόβατα.

Το αν θα το κάνουν άριστα ή όχι, είναι θέμα ατόμου (και εκπαίδευσης).
 


Palg7

Member
9 Μαρτίου 2022
12
3
43
Το Α και το Ω είναι η γενετική προδιάθεση της κάθε φυλής.
Από κει ξεκινάνε όλα.

Τα ένστικτα, τα όρια, τα νεύρα, τα αντανακλαστικα, οι ανοχές, οι αντοχές και ένα σωρό άλλες ιδιατεροτητες που χαρακτηριζουν μια φυλή, είναι η βάση που ξεκινάμε ανάλογα του τι θέλουμε.
Φυλές που ανήκουν στην ίδια ομάδα, μοιράζονται κάποια κοινά χαρακτηριστικά, γιατί η εργασια που έκαναν/κάνουν, ήταν/είναι παρόμοια.
Η εξειδίκευση όμως και η λεπτομέρεια στα της εργασίας/τεχνικής, έρχεται μέσα από την φυλή.
Μετά είναι θέμα ατόμου και μετά, εκπαίδευσης (πολύ βασικό).
Έτσι φτάνουμε στο γνωστό :
Ομάδα - > φυλή - > άτομο

Σαφέστατα δεν κάνουν όλοι οι σκύλοι (γενικά) για σωματοφύλακη.
Κάνουν όμως όσοι σκύλοι έχουν την γενετική προδιάθεση, ανήκουν δηλαδή σε συγκεκριμένες φυλές.
Άρα δεν κάνουν όλες οι φυλές για σωματοφύλακη, όπως δεν κάνουν όλες για κυνήγι ή ξετρύπωμα ή να φυλάνε τα πρόβατα.

Το αν θα το κάνουν άριστα ή όχι, είναι θέμα ατόμου (και εκπαίδευσης).
Είσαι σωστός σε ότι είπες . Και πιστεύω ότι και οι δύο ράτσες αυτές κάνουν για σωματοφύλακη ή απλά φρουροί για σπιτι
 


Palg7

Member
9 Μαρτίου 2022
12
3
43
Μια και καταφέραμε να ξεκινήσουμε λοιπόν μια ωραία πλέον συζήτηση ας δούμε τα θέματα που τέθηκαν πολύ σοφά κι ένα ένα από τους συμφορουμίτες...
πρώτον και κύριον... πως και κατέληξες στις δύο αυτές φυλές...
τι θέλεις και περιμένεις από τα συγκεκριμένα σκυλιά
τι επιδιώκεις και ποιος ο λόγος του ζευγαρώματος?
και φυσικά ότι άλλο προκύψει από την συζήτηση
Εξήγησα ότι μορφολογικά μου αρέσουν και οι δύο όπως και ο χαρακτήρας τους . Τώρα , όσο για το ζευγάρωμα και καίγομαι κιόλας , αλλά σε περίπτωση που γινόταν κάτι τέτοιο αν θα ήταν καλό το πάντρεμα από αυτές τις δύο ράτσες .
 


Pepev50

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2016
460
2.570
38
Dogo και corso που φυλάνε, ποιος βρήκε που?

Και ένα σχόλιο μιας και το έκανα εικόνα,
Έστω.... οτι βρήκαμε 2 που φυλάνε καλά.
Dogo argentino : κυνηγετικός σκύλος
Cane corso : σκύλος φύλακος
το παράγωγο : Στην καλύτερη περίπτωση (ή την χειρότερη) ένας σκύλος που θα βρει τον εισβολέα μέσα στη μάντρα και θα τον κυνηγήσει και έξω απο την μάντρα.
Αυτό δεν είναι φύλαξη!
 
  • Like
Reactions: theodss1 and Orjo


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf