Αγορά κουταβιου από puppy land.

preetopaido

New Member
7 Ιανουαρίου 2021
2
0
42
Καλησπέρα
Αναζητώ ενα κουτάβι westie και τελικά βρήκα ένα στο puppyland στο οποίο και πιθανά να καταλήξω. Είναι η πρώτη μου φορά ... Πείτε μου τι να προσέξω και αν έχετε άποψη για τον προμηθευτή. Ευχαριστωωω

preetopaido

New Member
7 Ιανουαρίου 2021
2
0
42
απο μακρυα κ αγαπημενοι....
υπομονη θα χρειαστει να εχεις ...
κουταβι θελω τωρα το θέλω δεν παιζει...
Να φανταστώ προσωπική άσχημη εμπειρία??
Πάντως σχετικά με το χρόνο, μου είπαν για μετά από ένα μήνα ότι θα είναι έτοιμο το κουταβάκι.
Μήπως γνωρίζετε πού αλλού μπορω να απευθυνθώ?
Ξέρω ότι πρέπει να περιμενω..
Γνωρίζω για το εκτροφείο στη Χίο... Αλλά λόγω της κατάστασης και επειδή είμαι επαρχία νομίζω δεν θα είναι εύκολο να συγεργαστουμε.

Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.045
12.051
Aθήνα
Με μπερδεύεις...
Από τη μια μας μιλάς για παπυλαντ και μετα μας λες πως ξέρεις για την εκτροφεα στη Χίο.

Έχεις ακούσει για παπυμιλαδικα;
Αν όχι κάνε ένα ψάξιμο στο Google.

sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.139
2.615
Αθήνα
Δεν είναι θέμα προσωπικής άσχημης εμπειρίας, πρόκειται για αντικειμενικά άσχημη εμπειρία. Άσχημη για τον ίδιο το σκύλο δηλαδή, διότι αυτός είναι που μετράει στην τελική.

Μια πολύ σύντομη έρευνα τόσο στο διαδίκτυο γενικά, όσο και εντός φόρουμ ειδικά για πάπι μιλλς (puppy mills) θα σε πείσει.

Δε γνωρίζω το εκτροφείο στη Χίο, αλλα΄σίγουρα μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί τους ανεξαρτήτως κατάστασης - η οποία κατάσταση έτσι κι αλλιώς δε θα διαρκέσει για πάντα.

TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
427
478
24
Καλησπέρα
Αναζητώ ενα κουτάβι westie και τελικά βρήκα ένα στο puppyland στο οποίο και πιθανά να καταλήξω. Είναι η πρώτη μου φορά ... Πείτε μου τι να προσέξω και αν έχετε άποψη για τον προμηθευτή. Ευχαριστωωω
Μακρια. Κανε ερευνα για το τι ειναι τα puppy mills. το κουταβι που σκεφτεσαι να παρεις ειναι απο τετοιο μερος. ΜΑΚΡΙΑ, χωρις δευτερη σκεψη.

Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.045
12.051
Aθήνα
Μα τα λένε τόσο ωραια όμως ε....

Παζαροσκυλα από Βουλγαρίες και Ρουμανίες....
Χομπιστες εκτροφεις...
Ήταν και οι ίδιοι επίσημοι εκτροφεις
(αλήθεια τι σημαίνει "επίσημος εκτροφεας")

Τι καλοί άνθρωποι...
Κανουν για μας το ψάξιμο...
Ακούς @ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Συγκινήθηκα...

Εriana

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2019
235
803

Καλό θα ήταν να μην συμμετέχετε σε αυτό τον φαύλο κύκλο διαιώνισης βασανισμού των σκύλων...

• Like
Reactions: TheBestBoi

ΒασιλικηΖ

Well-Known Member
26 Σεπτεμβρίου 2020
277
238
38
Θυμάμαι μια φορά είχα ακούσει το επιχείρημα.. και να το αφήσω στην βιτρίνα να πεθάνει;

Ναι να το αφήσεις στην βιτρίνα να πεθάνει, πλέον βέβαια έχουν καταργηθεί οι βιτρίνες, αλλά για κάθε ένα που φτάνει στην βιτρίνα πεθαίνουν δέκα..

Είναι σκληρό αλλά στην ουσία αυτό διαλέγεις, πόσα θα πεθάνουν με την πράξη σου.

Και ναι ρε @mareco ξέρω και πόσα πεθαίνουν και πως ζουν και όλα.. αλλά δεν μπορώ να το χωνέψω το πώς φερομαστε στα ζώα. Γιατί στην ουσία αυτό γίνεται με τέτοια αγορά.. τα σκοτώνουμε.

• Like
Reactions: mareco

ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.016
1.805

Χομπιστες εκτροφεις...

Τι καλοί άνθρωποι...
Ακούς @ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Συγκινήθηκα...
Τους διάβασα, λες να πάρω τηλέφωνο να μάθω τι είδους πρώην επίσημος ήταν ; Και ο κουταβάκιας λέει παρόμοια πράγματα. Έχει μεν την έδρα Βουλγαρία αλλά συνεργάζεται μόνο με Έλληνες και μάλιστα εκτροφείς!!!

Έχει διάθεση ο/η @preetopaido να ακούσει ή απλά θα γράφουμε για άλλη μια φορά ; Υπάρχει και το westie.gr αν και δεν ξέρω τι ρόλο βαράνε.

Να φανταστώ προσωπική άσχημη εμπειρία??
Πάντως σχετικά με το χρόνο, μου είπαν για μετά από ένα μήνα ότι θα είναι έτοιμο το κουταβάκι.
Μήπως γνωρίζετε πού αλλού μπορω να απευθυνθώ?
Να μην απευθυνθείς σε όσους παραδίδουν σκυλί κατόπιν παραγγελίας. Φαντάζομαι πως θα σου είπαν ότι το συνοδεύει και επταήμερη εγγύηση αλλαγής αν πάθει κάτι αλλά στην περίπτωση που έχει τύφο και πεθάνει στις δέκα ημέρες έχασες.

• Like
Reactions: Yorkaddict

vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.743
4.126
ΑΘΗΝΑ

Χομπιστες εκτροφεις...

Τι καλοί άνθρωποι...
Ακούς @ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Συγκινήθηκα...
Στην αναζήτησή μου έπεσα και σε έναν τέτοιο Έλληνα, πρώην εκτροφέα, που αποφάσισε να μην κάνει πλέον εκτροφή αλλά να φέρνει απο έξω "με τις γνωριμίες που είχε αποκτήσει ως εκτροφέας" (γνωστό όνομα).
Οκ, του λέω. Θα αποζημειωθείς για την βοήθεια (τ'ακούς θανάση;) μπορώ να δω, γέννα, πιστοποιητικά υγείας κλπ κλπ (το γνωστό ποηματάκι)!
Όχι!!! Μου λέει. Πρώτα θα κλείσεις το κουτάβι, θα δώσεις την προκαταβολή και μετά θα δεις τα υπόλοιπα. Και μην στεναχωριέσαι, θα είναι πρώτη επιλογή!!
Το αποχαιρέτησα όπως πρέπει και τις επόμενες ημέρες μου έστελνε μηνύματα, με γέννες, πιστοποιητικά υγείας κλπ από Σερβία. (πιστεύω πλέον ότι είναι η κατ'εξοχήν χώρα εμπορίου σκύλων αυτή την στιγμή στην περιοχή).

Στατιστικά Forum

Θέματα
31.946
Μέλη
18.810
Νεότερο μέλος
LenaSin