Αγορά σκύλου - Απόδειξη


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Η αγορά σκύλου (καθαρόαιμου) όπως έχουμε χιλιοσυζητήσει είναι μια διαδικασία που απαιτεί πολύ προσοχή.

Εξυπακούεται ότι όταν θέλω να αγοράσω σκύλο δεν επιλέγω pet shops ή αγγελίες ή γέννες από ιδιώτες όπως έχει αναλυθεί σε πολλά θέματα εδώ μέσα για λόγους υγείας του σκύλου αλλά και ηθικής προς το ίδιο το είδος του σκύλου.

Η πιο λογική και ηθική επιλογή όταν θέλω να αγοράσω σκύλο καθαρόαιμο είναι η επιλογή ενός ΣΩΣΤΟΥ και ΥΠΕΘΥΝΟΥ εκτροφέα, του οποίου η επιλογή είναι μια δύσκολη ομολογουμένως διαδικασία, στην οποία δεν θα επεκταθώ σε αυτό το νήμα, καθώς έχει επίσης χιλιοαναλυθεί. Αρκεί να επισημανθεί ότι μιλάμε για ένα συγκλονιστικά μικρό ποσοστό. Αρα ο εκτροφέας σκύλου απαιτεί διεξοδική διερεύνηση.

Με αφορμή ωστόσο πρόσφατου προβληματικού συμβάντος, παραθέτω δύο πράγματα που είναι αναγκαία πλέον προκειμένου να κατοχυρωθεί κάποιος στην αγορά σκύλου σε τυχόν μελλοντικά προβλήματα ή ρήξη με τον εκτροφέα του.

Απόδειξη αγοράς:

Αν και δεν δίναμε σημασία σε αυτήν παλιότερα καλή τη πίστη, δυστυχώς η απόδειξη αποτελεί must για να μπορέσεις να κατοχυρωθείς σε τυχόν μελλοντικά προβλήματα. Τουτέστην, χωρίς απόδειξη, δεν μπορείς να διεκδικήσεις τίποτα, αν ο μη γένοιτο σκάσει πρόβλημα. Είσαι ξυπόλητος στα αγκάθια.

Ιδιωτικό συμφωνητικό με έλεγχο από το δικηγόρο σου:

Σε κάθε περίπτωση φροντίζεις να υπογράψεις συμφωνητικό κατά την αγορά σκύλου με τον εκτροφέα/πωλητή, το οποίο θα ελέγξει ο δικηγόρος σου, όπως άλλωστε κάθε συμφωνητικό που περιγράφει μια συναλλαγή.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Απόδειξη αγοράς:

Αν και δεν δίναμε σημασία σε αυτήν παλιότερα καλή τη πίστη, δυστυχώς η απόδειξη αποτελεί must για να μπορέσεις να κατοχυρωθείς σε τυχόν μελλοντικά προβλήματα. Τουτέστην, χωρίς απόδειξη, δεν μπορείς να διεκδικήσεις τίποτα, αν ο μη γένοιτο σκάσει πρόβλημα. Είσαι ξυπόλητος στα αγκάθια.
Προς τον μελλοντικό εν δυνάμει, αγοραστή :)

Αυτή την στιγμή, από την Ελληνική Νομοθεσία, προβλέπεται η έννοια του επαγγελματία εκτροφέα, υπό τέτοιες συνθήκες, ώστε μετρημένοι στα δάχτυλα του ενός χεριού, να μπορούν να ανταποκριθούν, στην απαίτηση αυτή.
Αν είσαστε τυχεροί και εκτρέφουν την φυλή που σας ενδιαφέρει, προχωρήστε και στα υπόλοιπα προαπαιτούμενα που θέτει το παρόν άρθρο.
Αν όχι, απευθυνθείτε σε εκτροφέα του εξωτερικού ή ξεχάστε την φυλή που αγαπάτε.
Υπάρχει πάντα και η πιθανότητα, να αλλάξει κάποτε η νομοθεσία. Ιδωμεν!
 


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Πολύ σωστά τα παραπάνω...

Η τιμή αγοράς μπορεί να συμπεριληφθεί στο συμφωνητικό, όπου είναι σημαντικό εκτός από τις υποχρεώσεις του αγοραστή να περιγράφονται και οι υποχρεώσεις του εκτροφέα.

Να τονίσουμε ότι μιλάμε για αγορά σκύλου συγκεκριμένης φυλής, όπου σε αυτή την περίπτωση ισχύουν τα χιλιοειπωμένα. Δηλαδή, πως το κουτάβι πρέπει να συνοδεύεται από επίσημο pedigree και πως οι εξετάσεις υγείας πρέπει να είναι προαπαιτούμενο, ειδικά σε φυλές με πολλά προβλήματα. Αυτές οι εξετάσεις δεν είναι φυσικά ένα απλό τσεκ απ, τα εμβόλια και οι αποπαρασιτώσεις, μα εξετάσεις σε κληρονομικές ασθένειες και προβλήματα υγείας που ταλαιπωρούν κάποιες φυλές.

Εκτροφείς που θα σου εξηγήσουν τους λόγους που δεν έχουν ή δεν κάνουν τα παραπάνω ή κάτι από αυτά δεν είναι απαραίτητα "απατεώνες" και "λαμόγια", μα το δικό σου ρίσκο σαν αγοραστή και μελλοντικού ιδιοκτήτη σκύλου αυξάνεται και για οποιοδήποτε μελλοντικό πρόβλημα (που δεν είναι απίθανο να παρουσιαστεί και στους σωστότερους και τυπικότερους ανθρώπους) θα έχεις μεγαλύτερη ευθύνη.

Κυρίως, ενημερώσου θεωρητικά και πρακτικά για την φυλή που σε ενδιαφέρει και το περιβάλλον της. Τους ανθρώπους που το απαρτίζουν, τα παραλειπόμενα, τα καλά και τα κακά. Μη βιάζεσαι, η απόκτηση σκύλου δεν είναι "επείγουσα ανάγκη"... Πρέπει να είναι υπεύθυνη επιλογή.

Μη ξεχνάς πως το 99% των αναγκών σου καλύπτεται και από ένα αδέσποτο σκύλο, ένα σκύλο από κάποιο καταφύγιο ή από κάποια ομάδα που ασχολείται με τις υιοθεσίες σκύλων.
 
Last edited:


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Ας ελπίσουμε ότι σε αυτό το θέμα θα έχουμε την απαραίτητη σύνθεση και όσμωση απόψεων για να βγει ένα καλό αποτέλεσμα που θα βοηθήσει κόσμο.

Μέχρι στιγμής το βλέπω να συμβαίνει :)
 


pouf

Well-Known Member
29 Απριλίου 2009
841
163
51
Ανοιξη,χειμωνας, καλοκαιρι
Δεν εχω προσωπικη εμπειρια απο ελληνικα εκτροφεια, ετυχε να ψωνισω(μιας και μιλαμε για χρημα:D) 8 φορες μονο απο το εξωτερικο.

Απο προσωπικη και μονο εμπειρια σας λεω οτι ΟΛΟΙ
- ΔΕΝ μου εδωσαν αποδειξη
- μου εδωσαν τις εξετασεις υγειας των γεννητώρων
- μου εδωσαν τα χαρτια του κουταβιου και τις εξετασεις τους(καρδιογραφημα)
- δεσμευτικαν ΜΟΝΟ να αντικαταστησουν το κουταβι ΕΑΝ αυτο παρουσιασει σοβαρα προβληματα υγειας.

Και τωρα η ερωτηση του ενος εκατομμυριου. Γιατι πιστευετε οτι τα ελληνικα εκτροφεια πρεπει να δεσμευονται σε κατι παραπανω?
 
  • Like
Reactions: Vania and east49


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Από εκτροφεία του εξωτερικού κι εγώ και δεν έχω πάρει απόδειξη (μηχανής ή διάτρητη π.χ.) αλλά είχα ως αποδεικτικό πληρωμής τα χαρτιά της τράπεζας και σε 2 περιπτώσεις το ποσό αναγραφόταν στο συμφωνητικό που είχαμε υπογράψει. Τα αναφέρω απλά επειδή αναφέρθηκαν και όχι διότι στα δικά μου κριτήρια, είναι κάπου ψηλά το θέμα απόδειξης πληρωμής.

Προσωπικά όταν μιλώ για την επιλογή σκύλου ή την αγορά του δεν ξεχωρίζω "Ελληνικό και ξένο", μιλώ και για τα δύο.
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Συνήθως απαιτούμε περισσότερες δεσμεύσεις όταν το αντισυμβαλλόμενο μέρος έχει επιδείξει προβλήματα και έχει χάσει την έξωθεν καλή μαρτυρία

Σε τέτοιες περιπτώσεις ααααν και όοοοοοοταν αποφασίσουμε να κάνουμε συναλλαγή μαζί του, πιέζουμε για ρήτρες και ξεκάθαρα πράγματα (βλ. δανειακή σύμβαση και μνημόνιο)

Εδώ στην περίπτωση μας, έχει διαταραχθεί η εμπιστοσύνη μας στη Ελληνική εκτροφή και γι αυτό το λόγο θα απαιτήσουμε περισσότερα

Τώρα αν θα το κάνουν ή όχι, δικό τους θέμα και πρόβλημα, όπως και δική μας η ευθύνη στο τι θα αποδεχτούμε
 


pouf

Well-Known Member
29 Απριλίου 2009
841
163
51
Ανοιξη,χειμωνας, καλοκαιρι
Η εκτροφη ειναι μια προβληματικη διαδικασια. Λυπαμαι αλλα ειναι :(
Εχει σκοπο την βελτιωση του ειδους, αυτο απο μονο του σημαινει οτι το ειδος ΔΕΝ ειναι αριστο!

Αν κατανοησουμε αυτο, τοτε το προβλημα λυνεται και η εμπιστοσυνη αποκαθισταται.
ΟΜΩΣ ειναι ετοιμος ο ελληνας ιδιοκτητης να το καταλαβει αυτο????

Γιατι αυτη τη στιγμη ο ελληνας παει στον εκτροφεας γιατι νομιζει (κακως) οτι θα παρει το τελειο κουταβι. Αυτο το θελουν και οι δυο, και ο ιδιοκτητης και ο εκτροφεας. Η διαφορα ειναι οτι ο εκτροφεας ΞΕΡΕΙ οτι αυτο δεν ειναι ευκολο ενω ο αλλος το θεωρει ΔΕΔΟΜΕΝΟ!! Εκει χαλαει και το πραμα......
 
  • Like
Reactions: Vania and east49




takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Η εκτροφη ειναι μια προβληματικη διαδικασια. Λυπαμαι αλλα ειναι :(
Εχει σκοπο την βελτιωση του ειδους, αυτο απο μονο του σημαινει οτι το ειδος ΔΕΝ ειναι αριστο!
Εγώ διαφωνώ με αυτό όσον αφορά στην Ελληνική εκτροφή.

Θέλω όμως να είμαι και δίκαιος και να μη κάψω τα χλωρά με τα ξερά

Για μένα η Ελληνική εκτροφή έχει ως σκοπό την παραγωγή υγιών κουταβιών με στόχο την κάλυψη της μεγάλης ζήτησης (σε άλλο θέμα που τρέχει ταυτόχρονα μίλησα για 8000 κουτάβια ετησίως)

Μέχρι εκεί μπορώ να δω τους Έλληνες εκτροφείς αλλά πάλι πρέπει να επαναλάβω ότι υπάρχουν και αυτοί που λες. Λίγοι αλλά υπάρχουν

Όπως υπάρχουν και οι επιτήδειοι / άσχετοι / ματαιόδοξοι που δημιουργούν τα μέγιστα προβλήματα και σας συμπαρασύρουν όλους
 


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Εχει σκοπο την βελτιωση του ειδους, αυτο απο μονο του σημαινει οτι το ειδος ΔΕΝ ειναι αριστο!
Με αυτό διαφωνώ κι εγώ, αλλά σε παγκόσμιο επίπεδο και όχι μόνο σε Ελληνικό. Θα ήθελα και νομίζω θα έπρεπε να έχει ως στόχο την υγεία σε πρώτο επίπεδο, την ευζωία και την μακροζωία και αυτό να την κάνει να αναθεωρεί και στερεότυπα και παγιωμένες ιδέες.

Γιατι αυτη τη στιγμη ο ελληνας παει στον εκτροφεας γιατι νομιζει (κακως) οτι θα παρει το τελειο κουταβι. Αυτο το θελουν και οι δυο, και ο ιδιοκτητης και ο εκτροφεας. Η διαφορα ειναι οτι ο εκτροφεας ΞΕΡΕΙ οτι αυτο δεν ειναι ευκολο ενω ο αλλος το θεωρει ΔΕΔΟΜΕΝΟ!!
Σε αυτό συμφωνώ και προτείνω να τον "βάλει κάτω" ο εκτροφέας και να του εξηγήσει... και να το κάνει και γραπτώς... και να το κάνει και μέσα από τα όργανα που θέλει να τον αντιπροσωπεύουν.
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Δεν την γνωρίζω την διεθνή εκτροφή (εκτός από κάτι λίγα που έμαθα κάποτε για τα lab) και γι αυτό επιμένω να λέω για Ελληνική

Αλλά βεβαίως δεν έχω και πολλές αμφιβολίες ότι κάπου εκεί θα κινούνται οι περισσότεροι
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Το ζητούμενο σε αυτό το νήμα δεν είναι το τι πρέπει να περιμένω απο το κουτάβι αλλά τι πρέπει να απαιτήσω για την προστασία/διασφάλιση της οικονομικής μου συναλλαγής. Εκτός εάν ο εκτροφέας μου δώσει κουτάβι τζάμπα, εκεί προφανώς δεν έχει νόημα να απαιτήσει κανείς απόδειξη.

Ας το γράψω με παράδειγμα:
Αγόρασα 1 κουτάβι.Μετά από 1 μήνα ανακαλύπτω ότι αυτό που πήρα είναι ρακούν και όχι σκύλος, αλλά ο εκτροφέας μου το είχε πουλήσει για σκύλο. Βριζόμαστε με τον εκτροφέα γιατί του λέω "Τι να το κάνω το ρακούν". Μου λέει ο εκτροφέας "Χέστηκα δεν ξέρω τίποτα / δεν σε ξέρω".
Πως εγώ μπορώ να αποδείξω καταρχάς ότι έδωσα 1.357,85 € στον εκτροφέα/πωλητή?
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Πως εγώ μπορώ να αποδείξω καταρχάς ότι έδωσα 1.357,85 € στον εκτροφέα/πωλητή?
Κρυφές κάμερες, Προσημειωμενα χαρτονόμισμα τα........
Υπάρχουν τρόποι.

Πέρα από την πλάκα στην Ελλάδα του σήμερα οπου η πάραοικονομία είναι στο 300% του αεπ, στις περισσότερες αγορές δεν κόβεται απόδειξη (ειδικά στην παροχή υπηρεσιών ή λέξη απόδειξη είναι άγνωστη), θα δώσουν απόδειξη οι εκτροφείς που δεν είναι καν νόμιμοι;
 
  • Like
Reactions: Eroe and east49


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Κρυφές κάμερες, Προσημειωμενα χαρτονόμισμα τα........
Υπάρχουν τρόποι.

Πέρα από την πλάκα στην Ελλάδα του σήμερα οπου η πάραοικονομία είναι στο 300% του αεπ, στις περισσότερες αγορές δεν κόβεται απόδειξη (ειδικά στην παροχή υπηρεσιών ή λέξη απόδειξη είναι άγνωστη), θα δώσουν απόδειξη οι εκτροφείς που δεν είναι καν νόμιμοι;
Ούτε από τον υδραυλικό ζήτησα προχθές που ήρθε για τη βρύση. Αλλά τη βρύση δεν θα την κρατήσω 15 χρόνια αφενός και αφετέρου αν βριστώ με τον υδραυλικό γιατί έκανε μαλακία θα χάσω απλά 30 ευρώ.
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Ούτε από τον υδραυλικό ζήτησα προχθές που ήρθε για τη βρύση. Αλλά τη βρύση δεν θα την κρατήσω 15 χρόνια αφενός και αφετέρου αν βριστώ με τον υδραυλικό γιατί έκανε μαλακία θα χάσω απλά 30 ευρώ.
Δεν διαφωνώ ότι θα έπρεπε να κόβονται αποδείξεις. Απλά περιγράφω την όλη κατάσταση.
Απόδειξη θα έπρεπε να ζητήσεις και από τον υδραυλικό. Η απόδειξη δεν κόβεται για να να έχουμε εξασφάλιση ούτε αν το ποσό είναι μικρό ή μεγαλο. Για άλλους λόγους πρέπει να ζητάμε. Το σταματάω όμως εδώ γιατί θα πάει αλλού ή συζήτηση.
Το θέμα είναι ότι πρώτα πρέπει να αποκτήσουμε σωστή νοοτροπία μπας και κάποια στιγμή αποκτήσουμε και οργανωμένο κράτος για να αρχίσουν κάποια πράγματα να λειτουργούν σωστά και να μην κάνει ο κάθε ένας ότι γουστάρει.
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Ν. 4039/2012, ΦΕΚ Α 15/02.02.2012

1. Το φυσικό ή νομικό πρόσωπο ή η ένωση προσώπων, που για εμπορικούς σκοπούς εκτρέφει, αναπαράγει ή πωλεί ζώα συντροφιάς, οφείλει να εφοδιάζεται με αντίστοιχη άδεια ίδρυσης και λειτουργίας, που εκδίδεται από τη Γενική Διεύθυνση Περιφερειακής Αγροτικής Οικονομίας και Κτηνιατρικής της οικείας Περιφέρειας, στην οποία έχει την κατοικία ή την έδρα του, να υπόκειται στον έλεγχο της αρχής αυτής και να συμμορφώνεται με τους όρους, που προβλέπονται στο π.δ. 184/1996

5. Κατά την πώληση ενός ζώου, υπογράφεται η «Δήλωση Αγοράς ζώου από νέο ιδιοκτήτη», μεταξύ του πωλητή και του αγοραστή-νέου ιδιοκτήτη, σύμφωνα με το υπόδειγμα «Δήλωση Αγοράς ζώου» του Παραρτήματος 5.

n40392012-img-18.jpg
 
  • Like
Reactions: ioanna a


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Αγόρασα 1 κουτάβι.Μετά από 1 μήνα ανακαλύπτω ότι αυτό που πήρα είναι ρακούν και όχι σκύλος, αλλά ο εκτροφέας μου το είχε πουλήσει για σκύλο. Βριζόμαστε με τον εκτροφέα γιατί του λέω "Τι να το κάνω το ρακούν". Μου λέει ο εκτροφέας "Χέστηκα δεν ξέρω τίποτα / δεν σε ξέρω".
Πως εγώ μπορώ να αποδείξω καταρχάς ότι έδωσα 1.357,85 € στον εκτροφέα/πωλητή?
καταθεση μεσω τραπζεης με αιτιολογια σκυλος ξερω γω η το επισημο ονομα του σκυλου
εγω ετσι εχω κανει και ετσι ζητησα να κανουν
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
@vasilis_mike αν δεν μπορείς να κατανοήσεις τα...scenes behind, όσων συζητιούνται, καλύτερα να ενωθούν τελικά τα 2-3 επίμαχα θέματα, γιατί έτσι κι αλλιώς, τα ίδια και τα ίδια, θα καταλήξουμε να γράφονται, οπότε δεν έχει κανένα νόημα, να υπάρχει διαχωρισμός :)
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Πιστεύω ότι μετά από τόσες ημέρες έχουμε βρει ένα πρώτο κοινό τόπο
(πράγμα που είναι πάρα πολύ δύσκολο για μας τους ανυπότακτους Γαλάτες)

Πρέπει με κάποιον/ους από τους παρακάτω τρόπους να αποδεικνύεται ότι δώσαμε χρήματα στον εκτροφέα

  • απόδειξη, όταν αφορά σε επαγγελματική εκτροφή τουλάχιστον μέχρι να παρθούν αποφάσεις για τους λεγόμενους ερασιτέχνες (λέω και καμία να περνά η ώρα)
  • Απόδειξη κατάθεσης χρημάτων σε τραπεζικό λογαριασμό (με αναγραφή του λόγου κατάθεσης)
  • Αναγραφή στο (απαραίτητο) ιδιωτικό συμφωνητικό του ποσού αγοράς

Συμφωνούμε όλοι σε αυτό για να το γιορτάσουμε; :D

Like για "συμφωνώ", μούντζα για "διαφωνία" :p
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf