Αγορά/υιοθεσια σκύλου!


Skouti

Member
28 Ιουνίου 2012
8
0
Γεια σας παιδιά είμαι νέος στο forum και θα ήθελα να υιοθετήσω η να αγοράσω ένα σκυλί (η αγορά λίγο δύσκολη στις μέρες μας) και σας μην είναι καθαρόαιμο.
Επίσης, ο χώρος που θα ζει το σκυλί είναι μια μεγάλη τεραστια αυλή.
Ποια θα είναι πάνω-κάτω τα έξοδα για το σκύλο το μηνα?
Η ράτσες που μου αρέσουν είναι : Shiba inu,Akita inu.
Δεν θα με πείραζε αν ο σκύλος δεν είναι καθαρόαιμος ας είναι όμορφος και η ράτσα δεν μας πειράζει αλλα θα προτιμούσα να μοιάζει σαν τα shiba/akita inu!
 


ghost girl

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2007
1.073
185
το έχω δίπορτο...
ξεκινας με λαθος κριτηρια skouti.
το βασικο κριτηριο ειναι ο χαρακτηρας και οχι τοσο η εμφανιση του σκυλου. σιγουρα θελουμε να εχουμε διπλα μας ενα συντροφο που να μας αρεσει, αλλα αν δεν μπορεις να καλυψεις τις αναγκες του ή αυτος δεν καλυπτει τις δικες σου, τοτε τι να την κανεις την ομορφια...
επισης η τεραστια αυλη παιζει μικρό εως πολυ μικρό ρολο στη ζωη ενος σκυλου. αν δεν εχει προσβαση στον οικογενειακο χωρο, εκπαιδευση, εκτονωση, θαλπωρη, συντροφικοτητα, κοινωνικοποιηση και κοινωνικη ζωη, βολτες κλπ κλπ τοτε να εισαι σιγουρος οτι μια αυλη δεν θα του φερει καμια ευτυχια...
ενας καθαροαιμος σκυλος κοστιζει αρκετα χρηματα αν θες να παρεις απο ενα σοβαρο εκτροφειο που θα σου εγγυηθει (κατα το δυνατον)την μορφολογια, τον χαρακτηρα και την καλη υγεια του κουταβιου σου.
αν δεν μπορεις να τα διαθεσεις, τοτε κανε μια αναζητηση στις φιλοζωικες και τα καταφυγια που υπαρχουν. εκατονταδες σκυλακια περιμενουν καθε μερα να υιοθετηθουν και να ζησουν μια καλυτερη ζωη.
Fazoo.gr | Φάρμα αδέσποτων ζώων
Stray.gr - Σωματείο Περίθαλψης & Προστασίας Αδέσποτων Ζώων
http://www.kazshelter.org/
κλπ κλπ

Καλως ηρθες στην παρεα μας.
 


Skouti

Member
28 Ιουνίου 2012
8
0
ξεκινας με λαθος κριτηρια skouti.
το βασικο κριτηριο ειναι ο χαρακτηρας και οχι τοσο η εμφανιση του σκυλου. σιγουρα θελουμε να εχουμε διπλα μας ενα συντροφο που να μας αρεσει, αλλα αν δεν μπορεις να καλυψεις τις αναγκες του ή αυτος δεν καλυπτει τις δικες σου, τοτε τι να την κανεις την ομορφια...
επισης η τεραστια αυλη παιζει μικρό εως πολυ μικρό ρολο στη ζωη ενος σκυλου. αν δεν εχει προσβαση στον οικογενειακο χωρο, εκπαιδευση, εκτονωση, θαλπωρη, συντροφικοτητα, κοινωνικοποιηση και κοινωνικη ζωη, βολτες κλπ κλπ τοτε να εισαι σιγουρος οτι μια αυλη δεν θα του φερει καμια ευτυχια...
ενας καθαροαιμος σκυλος κοστιζει αρκετα χρηματα αν θες να παρεις απο ενα σοβαρο εκτροφειο που θα σου εγγυηθει (κατα το δυνατον)την μορφολογια, τον χαρακτηρα και την καλη υγεια του κουταβιου σου.
αν δεν μπορεις να τα διαθεσεις, τοτε κανε μια αναζητηση στις φιλοζωικες και τα καταφυγια που υπαρχουν. εκατονταδες σκυλακια περιμενουν καθε μερα να υιοθετηθουν και να ζησουν μια καλυτερη ζωη.
Fazoo.gr | Φάρμα αδέσποτων ζώων
Stray.gr - Σωματείο Περίθαλψης & Προστασίας Αδέσποτων Ζώων
http://www.kazshelter.org/
κλπ κλπ

Καλως ηρθες στην παρεα μας.
Ξέχασα να αναφέρω ότι θα ζω σε χωριο και θα μπορώ να το φροντίζω και να είμαι μαζί του τουλάχιστον 5-6 ώρες την ημερα,Σίγουρα θα ασχοληθώ με την εκπαίδευση του σκύλου!Βόλτες θα μπορώ να το πηγαίνω οπουδήποτε αφού στο χωριο δεν έχει και τόση κίνηση!Επίσης πιστεύω ότι ένα σκυλί πρέπει να είναι όμορφο αλλα και υπακούω δηλαδή δεν θέλω κάποιο άγριο η κάποιο που δεν θα μπορώ να ελεξω επίσης είπα ότι θέλω να είναι όμορφο επειδή θέλω να τραβάει τα βλέμματα!Πωπω, βρήκα κάποια πολύ όμορφα σκυλιά στα link που μου έδωσες ευχαριστώ παρα πολύ!
 
Last edited:


Asp

Well-Known Member
30 Μαϊου 2012
119
0
Πάτρα
Καλησπέρα και καλώς ήρθες..!

Η ομορφιά είναι στα μάτια του θεατή αγαπητέ Skouti..Το θέμα είναι να το βλέπεις εσύ και να βλέπεις το πιο όμορφο σκυλί του κόσμου..! Αν διαλέξεις κάποιο που σου ταιριάζει στο χαρακτήρα και ζείτε όμορφα, αυτό θα συμβεί ακόμα και αν εμφανισιακά είναι σαν τη Μαρία την άσχημη..!
 


Skouti

Member
28 Ιουνίου 2012
8
0
Καλησπέρα και καλώς ήρθες..!

Η ομορφιά είναι στα μάτια του θεατή αγαπητέ Skouti..Το θέμα είναι να το βλέπεις εσύ και να βλέπεις το πιο όμορφο σκυλί του κόσμου..! Αν διαλέξεις κάποιο που σου ταιριάζει στο χαρακτήρα και ζείτε όμορφα, αυτό θα συμβεί ακόμα και αν εμφανισιακά είναι σαν τη Μαρία την άσχημη..!
Είμαι σίγουρος ότι σκυλί και αν είναι θα δεθώ παρα πολύ με αυτό όπως και να είναι εμφανισιακά!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981