Αγορά chow chow.


anastasiavar

New Member
1 Μαϊου 2020
2
0
24
Καλησπέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα. :)

Θα ήθελα να ζητήσω την άποψη σας για κάτι.
Πέρασε καιρός μέχρι να σταθεροποιηθώ με την ζωή μου και με πολύ μειωμένο χρόνο. Πλέον όμως έχουν μπει όλα σε σειρά. Και αποφάσισα να πάρω ένα σκυλάκι. Ξανά είχα για 9 χρόνια ένα κανίς με γκριφόν, ζει ακόμα αλλά είναι στο χωριό με την υπόλοιπη οικογένεια. Μετά από αναζήτηση αποφάσισα ότι μου ταιριάζει ένα chow chow. Το πρόβλημα ξεκινάει απο εκεί. Επειδή ενημερώθηκα για το πόσο σημαντικό ρόλο παίζει ο εκτροφέας, ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζετε κάτι γιατί πραγματικά δυσκολεύομαι πολύ στην εύρεσή του.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 


Rex013

New Member
4 Μαϊου 2020
1
0
21
Γεια σου. Δεν έχω άποψη για τον εκτροφέα μιας και τα 3 σκυλιά μου είναι rescue pups αλλά έχω άποψη για την ράτσα. Έχω δύο γνωστούς που είχαν σκυλιά chow chow και δεν είναι κ η πιο εύκολη ράτσα. Στο ένα μάλιστα έκαναν ευθανασία διότι δάγκωσε ένα παιδάκι πολύ άσχημα και δεν το άφηνε να φύγει. Το άλλο δεν μπορούν να το βγάλουν βόλτα διότι δεν τα πηγαίνει καλά με τα σκυλιά. Γενικότερα δένονται πολύ με τον ιδιοκτήτη τους και αν δεν τα εκπαιδεύσουν από νωρίς μπορεί να είναι ζόρικα μετά. Καλό θα είναι να είσαι σίγουρη ότι αυτή η ράτσα σου ταιριάζει και ότι μπορείς να το εκπαιδεύσεις από μικρό μια και είναι πολύ σημαντικό. Και φυσικά να το πάρεις από εκτροφέα αξιόπιστο που δεν τα κακοποιεί. Ελπίζω να σε βοηθήσει κάποιος με το θέμα του εκτροφέα.
 


anastasiavar

New Member
1 Μαϊου 2020
2
0
24
Γεια σου. Δεν έχω άποψη για τον εκτροφέα μιας και τα 3 σκυλιά μου είναι rescue pups αλλά έχω άποψη για την ράτσα. Έχω δύο γνωστούς που είχαν σκυλιά chow chow και δεν είναι κ η πιο εύκολη ράτσα. Στο ένα μάλιστα έκαναν ευθανασία διότι δάγκωσε ένα παιδάκι πολύ άσχημα και δεν το άφηνε να φύγει. Το άλλο δεν μπορούν να το βγάλουν βόλτα διότι δεν τα πηγαίνει καλά με τα σκυλιά. Γενικότερα δένονται πολύ με τον ιδιοκτήτη τους και αν δεν τα εκπαιδεύσουν από νωρίς μπορεί να είναι ζόρικα μετά. Καλό θα είναι να είσαι σίγουρη ότι αυτή η ράτσα σου ταιριάζει και ότι μπορείς να το εκπαιδεύσεις από μικρό μια και είναι πολύ σημαντικό. Και φυσικά να το πάρεις από εκτροφέα αξιόπιστο που δεν τα κακοποιεί. Ελπίζω να σε βοηθήσει κάποιος με το θέμα του εκτροφέα.
Ευχαριστώ πολύ για το feedback, το εκτιμώ.