Αγορά Mini Pinscher


Status
Κλειδωμένο θέμα

lana

Well-Known Member
26 Ιανουαρίου 2010
46
0
Γεια σας και από εμένα!!

Χτες είδα ένα μικρούλη και γλυκούλι Pinscher και κόλλησα μαζί του,είναι 4 μηνών θηλυκό,απλά σκέφτομαι κάποια πράγματα όπως πχ: μήπως είναι μεγάλο σαν ηλικία για να το πάρω και επίσης επειδή δουλεύουμε αρκετές ώρες μπορεί να μένει μόνο του πχ ένα 8 ωρο??

Επίσης έχω και 2 μικρά παιδάκια 3 και 5 χρόνον θα έχει πρόβλημα??

Σας ευχάριστω!!!!:)
 
Last edited by a moderator:


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.703
3.861
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Αν το ειδες σε καμια βιτρινα, μην το παρεις. Διαβασε το αρθρο για puppy-mills και εμπειριες με σκυλια που ηρθαν απο εκει.
Και παρακαλουμε μην γραφεις greeklish, δεν επιτρεπεται.
Καλως ηρθες! :)
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
ΜΑΚΡΙΑ απο pet shop....
Εκτος από τη φρικτή πραγματικότητα των puppy mills...θα αντιμετωπίσετε και πρακτικά προβλήματα...
1. Είναι 4 μηνων και έχει ζήσει 2 μήνες σε κλούβα, άρα έχει χάσει 2 πολύτιμους μήνες από την κοινωνικοποιηση του. (τους 2 πιό σημαντικούς μήνες στα κουτάβια)
2. Έχει μάθει να λερωνει εκει που κοιμάται, άρα θα σας βγει η Παναγία να του μάθετε να μη λερώνει παντού.
Εκτος από το γεγονός ότι θα έχει διάφορα προβλήματα υγείας τα οπόία θα πρέπει να αναλάβετε οικονομικά...

Άστο...
 


lana

Well-Known Member
26 Ιανουαρίου 2010
46
0
Βασικα δεν ειναι μεγαλο pet shop ειναι ενα μαγαζακι της γειτονιας εχει μονο αυτο το σκυλακι μεσα να φανταστειτε...το μονο κολλημα μου ειναι τα "κακα" του επειδη θα λειπουμε πολλες ωρες που θα τα κανει..πριν χρονια ειχα ενα πεκινουα για 4 χρονια μεσα στο σπιτι και ειχε μαθει σε εφημεριδα και εκεινο απο pet shop το ιδιο το αγορασα..
Και κατι αλλο μου το πουλανε 190 ειναι καλα?

Σας ευχαριστω!!
 






katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Είπαμε ΜΑΚΡΙΑ από pet shop....δεν έχει ΚΑΜΙΑ σημασία αν είναι μεγάλο η μικρό το μαγαζί...
Σημασία έχει να καταλάβεις ΑΠΌ ΠΟΥ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ...
Αυτο θα έπρεπε να σε νοιάζει περισσότερο από τα 190€...
διάβασε όλα τα θέματα που αφορούν τα puppy mills, (φάρμες κουταβιών)...πως ζούνε εκει τα σκυλιά, τι κακοποίηση έχει υποστει η μάνα του σκύλου που θέλεις να πάρεις...πως παίρνουν τα μωρά από τη μάνα τους πριν καν απογαλακτίσουν....και μετα αποφάσισε αν θέλεις να στηρίξεις αυτο το ΕΜΠΟΡΙΟ ΣΚΥΛΩΝ...
:(:(
 


lana

Well-Known Member
26 Ιανουαρίου 2010
46
0
καταλαβαινω απλα εμεις μενουμε στην ακρη της Ελλαδας σε μια μικρη πολη και δεν εχω την δυνατοτητα να βρω το σκυλακι απο καπου αλλου :(
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Αυτο δεν έιναι δικαιολογία...για να παρεις σκύλο από pet shop...πάρε ένα ημίαιμο από κάποιο Φιλοζωικο Σωματειο.
Αν θέλεις ντε και καλά καθαρόαιμο...κάνε μία έρευνα στο internet για σοβαρούς εκτροφεις στην Ελλάδα...ψάξε πολύ καλα...ρωτα, διάβασε για τη φυλή που θέλεις να αποκτήσεις, (η γλυκιά φάτσα δεν αποτελει κριτίριο για να πάρουμε ένα σκύλο)...
Αν υπολογίζεις από τώρα το οικονομικο...τι θα γίνει αργότερα αν σου αρρωστήσει...?????
 


baiz

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2009
143
0
Δεν υπαρχει δεν μπορω! Δεν θελω( να ενημερωθω, να ψαξω, να ξοδεψω...να...να...να...)υπαρχει.. και στην περιπτωση το δικο σου δεν θελω ισοδυναμει με εγκλημα!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Καταλαβαίνω το πρόβλημά σου, αλλά δυστυχώς σε τέτοια απόφαση δεν θα βρεις συμπαράσταση. Είναι μεγάλο το κακό που γίνεται πίσω από αυτά τα μουτράκια στις βιτρίνες και δεν νοείται να υπάρχει υποστήριξή του με κανέναν τρόπο. Ακόμη κι αν χρειαστεί να μείνεις χωρίς σκυλάκι. Βέβαια "σωστοί" τρόποι να αποκτήσεις ένα, υπάρχουν, ασχέτως τόπου κατοικίας. Στο φόρουμ θα σου προτείνουν μόνο την λύση του αναγνωρισμένου και σωστού εκτροφέα, αν μιλάμε για καθαρόαιμο, στον οποίο βέβαια τα 190,00 που λες δεν φτάνουν ούτε για να συστηθείς, αλλά και η λύση ενός καταφυγίου με αδέσποτα. Εύχομαι να μην καταλήξεις με το μικρούλι και γλυκούλι στην αγκαλιά. Δυστυχώς θα κάνεις μεγαλύτερο κακό παρά καλό :(
 


lana

Well-Known Member
26 Ιανουαρίου 2010
46
0
αλλα κανεις ομως δεν βλεπει και την αλλη εκδοχη....οτι θα παρω μια ψυχουλα απο εκεινο το περιβαλλον και θα την παω σε ενα ζεστο σπιτι με οικογενεια και αγαπη!!
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Αυτο είναι το ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ λάθος που μπορεις να κάνεις.
Εσυ πιστευεις ότι σώζεις μία ψυχούλα, ενω την ίδια στιγμη ενθαρρύνεις το ΕΜΠΟΡΙΟ ΣΚΥΛΩΝ.
Αν όλοι σκεφτόντουσαν έτσι και πήγαιναν να "σωσουν" μια ψυχούλα...τότε ΄τα pet shops και οι φάρμες κουταβιών θα κάνανε χρυσες δουλειες...
 


Kaipan

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2010
49
0
πετρουπολη
lana μου εγω πριν λιγες μερες εδωσα 690.
Δυστυχως μετα καταλαβα ποσο βλαξ ημουν γιατι νομιζα πως ειχα δειξει αρκετο ενδιαφερον για το ψαξιμο που εκανα.... αλλα μετα ανοιξαν τα ματια μου. Με λιγη υπομονη και μερικα χρηματα ακομα θα ειχα παρει ενα σκυλακι απο σοβαρο εκτροφεα και δε θα συνεβαλα με κανενα τροπο σ αυτο το καθεστως. ΕΝΟΕΙΤΑΙ πως δεν παυω να ειμαι τρελα ερωτευμενος με το κουταβι μου *agapoylas*.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.703
3.861
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Το σκυλάκι αυτό δεν κάνει 190 ευρώ.

Κάνει 190 ευρώ + 800 εώς 1200 ευρώ τα έξοδα του εκπαιδευτή που θα χρειαστεί για να μάθει να μην λερώνει το σπίτι και να ξεπεράσει τα διάφορα προβλήματα που έχει λόγο κακής αρχής.

Κι ΑΝ τα καταφέρει.

ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ είναι το σκυλάκι.

Άσχετα με την τιμή, έχουν δίκιο οι προηγούμενοι.
Δεν πρέπει να συνησφέρουμε ΚΑΘΟΛΟΥ στο βασανισμό ζώων.

Δυστυχώς, πέρνοντας το κουτάβι αυτό, απλά ενθαρρύνεις τον Πετ-σοπά να παραγγείλει άλλο να το αντικαταστήσει.

Αρκετά λεφτά του έδωσες του απατεώνα την πρώτη φορά. Μην κάνεις το ίδιο λάθος. Όπου και να βρίσκεσαι, υπάρχουν πολύ καλύτεροι σκύλοι για να συντροφεύσουν τα παιδιά σου (και τζάμπα κι όλας!).

Έχοντας παιδιά, πρέπει να είσαι ΑΚΟΜΗ πιο προσεχτική στο τι σκύλο θα βάλεις σπίτι σου. Μην βιάζεσαι (θα σκοντάψεις).

Το Μίνι Πίνσερ δεν είναι καλή φυλή για τόσο μικρά παιδιά.
Έχουν την τάση να τα δαγκώνουν (γιατί είναι πολύ ευαίσθητα και νευρικά). Δηλαδή, μην πάρεις τέτοιο σκύλο ΟΥΤΕ από καλό εκτροφείο!
 
Last edited:


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
αλλα κανεις ομως δεν βλεπει και την αλλη εκδοχη....οτι θα παρω μια ψυχουλα απο εκεινο το περιβαλλον και θα την παω σε ενα ζεστο σπιτι με οικογενεια και αγαπη!!
Αν θέλεις να πάρεις μια ψυχούλα απο άσχημο περιβάλλον και να την πας σε ζεστό σπίτι, γιατι δεν κάνεις μια επίσκεψη σ'ενα καταφύγιο?? Εχει πολλές να διαλέξεις!

Με τη συγκεκιμένη πράξη, το μόνο που κάνεις είναι να ενισχύεις μια κουταβοβιομηχανία που κακοποιεί ΠΟΛΛΑ σκυλιά πέραν αυτου που θα πάρεις.... ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΕΝΙΣΧΥΣΕΙΣ???????
 




Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Πράγματι. Στο καταφύγιο θα βρεις ΚΑΙ καλύτερο σκύλο!

Κι όχι μόνο θα βοηθήσεις ένα πλάσμα σε επείγουσα ανάγκη, αλλά θα βοηθήσεις και τις ψυχές που δουλεύουν εκεί και θυσιάζουν τόσο κόπο και χρόνο και χρήμα.

Εκείνοι με τι σειρά τους θα σε βοηθήσουν να επιλέξεις τον ΙΔΑΝΙΚΟ σκύλο για τα παιδιά σου (χωρίς όφελος οικονομικό, έτσι από απλή καλοσύνη!).
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Τζάμπα μιλάμε...μάλλον η κυρία την έκανε...για το pet shop...:(:(:(
Όποιος δεν έχει μυαλό έχει πόδια...
... και άδειο πορτοφόλι!

(μα τι έχω πάθε με τις παροιμίες!!!; )

Αν πήγε και το πήρε, δεν θ' αργήσει να γυρίσει εδώ. Σε λίγα λεπτά θα αρχίσει ο σκύλος να λερώνει παντού με μεγάλη δεξιοτεχνία!

Εγώ το δηλώνω από τώρα. Αν πήρε το κουτάβι από το μαγαζί, παρ' όλες τις προειδοποιήσεις, εγώ δεν θα βοηθήσω παρα-πέρα...
... να πάει πάλι στο πετ-σοπ για βοήθεια.
 


Status
Κλειδωμένο θέμα