Αγορά Schnauzer από dogcenter.gr είναι safe ?


Sakisven

Member
30 Ιανουαρίου 2017
5
3
38
Καλησπέρα,
Σε όλους θα ηθελα να ρωτήσω πόσο ασφαλής είναι η αγορά ενός σκύλου Schnauzer από το dogcenter.
Ενδιαφερόμαι να υιοθετήσω ένα τέτοιο σκυλάκι και επειδή στο παρελθόν είχα μια ατυχή επιλογή...θα ήθελα να μου πειτε αν γνωρίζει κανείς καποιον εκτροφέα με όλες τις πιστοποιήσεις .
Ευχαριστώ!
 
  • Like
Reactions: Mariakar97


Spyros-Akita

Well-Known Member
13 Αυγούστου 2016
356
783
25
Καλησπέρα.
Μετά την ατυχή επιλογή σου έπρεπε να ξέρεις ότι ΔΕΝ ΕΊΝΑΙ ΑΣΦΑΛΈΣ...
Πάρε ένα τηλ τον κοε και ρώτα για τους επίσημους εκτροφείς σναουζερ.
Ο ντοκσεντερακιας είναι παπιμιλας,δεν είναι εκτροφέας!!!!!
 
  • Like
Reactions: Asmodeus


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
Μη το κάνεις... ειδικά εφόσον είχες άτυχη επιλογή ένας ακόμα λόγος για να προσέξεις πάρα πολύ την επιλογή που θα κάνεις τώρα. Και στον ΚΟΕ που θα πάρεις τηλ μη βιαστείς, ψάξε πολύ καλά τον εκτροφέα που θα επιλέξεις.
 
  • Like
Reactions: Orilis and Asmodeus


Sakisven

Member
30 Ιανουαρίου 2017
5
3
38
Καλησπέρα.
Μετά την ατυχή επιλογή σου έπρεπε να ξέρεις ότι ΔΕΝ ΕΊΝΑΙ ΑΣΦΑΛΈΣ...
Πάρε ένα τηλ τον κοε και ρώτα για τους επίσημους εκτροφείς σναουζερ.
Ο ντοκσεντερακιας είναι παπιμιλας,δεν είναι εκτροφέας!!!!!
Σε ευχαριστω. Απλα τοτε ειχα αγορασει ενα labrador και μου βγαλε στο 4 χρονια προβλημα στον εγκεφαλο. Ελλειψη ενζυμων. Δεν ξερω αν θα μπορουσα να το αποφυγω αυτο. Εχω μιλησει με τον ΚΟΕ και θα το ψαξω λιγο παραπάνω.. Καλημερα
 


Sakisven

Member
30 Ιανουαρίου 2017
5
3
38
Μη το κάνεις... ειδικά εφόσον είχες άτυχη επιλογή ένας ακόμα λόγος για να προσέξεις πάρα πολύ την επιλογή που θα κάνεις τώρα. Και στον ΚΟΕ που θα πάρεις τηλ μη βιαστείς, ψάξε πολύ καλά τον εκτροφέα που θα επιλέξεις.
Ευχαριστω... Εχεις και εσύ schnauzer ?? Ή απλά έχεις επιλέξει τη φωτό αυτή ? Αν μπορύσες να μου πείς μερικά πράγματα σχετικά. Ειχα labrador και γενικα ήταν βολικό σκυλί σε όλα.. Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σου...
 


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
Είχα schnauzer τον Ορέστη. Δυστυχώς τον έχασα οταν ήταν 21 μηνών απο οξεία ηπατική ανεπάρκεια.
Τα schnauzer απλά τα λατρεύω. Ειδικά ο Ορέστης (miniature schnauzer) ήταν για μένα ο ιδανικός σκύλος. Ο σκύλος που απλά ονειρευόμουν. Και το λέω αυτό έχοντας και άλλους σκύλους. Είναι πλάσματα πεισματάρικα, χαρούμενα (δεν έχουν σχέση με το labrador), επιφυλακτικά με τους ξένους, έχουν ιδιαίτερο γάβγισμα, τα λες και ομιλητικά αλλά οχι σε ενοχλητικό βαθμό. Το τρίχωμα τους θέλει ιδιαίτερη και καθημερινή φροντίδα, όμως αν βάλεις ένα σωστό πρόγραμμα δεν είναι κάτι δύσκολο. Το τρίχωμα τους πραγματικά μαγνήτης άγανων και λοιπών πρασινάδων. Θελει προσοχή λοιπόν. Σαν φυλή δεν εχει ιδιατερα προβλήματα υγείας εφοσον ομως μιλάμε για σωστό και προσεκτικό εκτροφέα.
Εγώ ήδη έχω κάνει κινήσεις για το επόμενο schnauzer που ομως θα ειναι standard και οχι απο Ελλάδα. Απλά περιμένω να ερθει το σωστο timing.
 


Sakisven

Member
30 Ιανουαρίου 2017
5
3
38
Είχα schnauzer τον Ορέστη. Δυστυχώς τον έχασα οταν ήταν 21 μηνών απο οξεία ηπατική ανεπάρκεια.
Τα schnauzer απλά τα λατρεύω. Ειδικά ο Ορέστης (miniature schnauzer) ήταν για μένα ο ιδανικός σκύλος. Ο σκύλος που απλά ονειρευόμουν. Και το λέω αυτό έχοντας και άλλους σκύλους. Είναι πλάσματα πεισματάρικα, χαρούμενα (δεν έχουν σχέση με το labrador), επιφυλακτικά με τους ξένους, έχουν ιδιαίτερο γάβγισμα, τα λες και ομιλητικά αλλά οχι σε ενοχλητικό βαθμό. Το τρίχωμα τους θέλει ιδιαίτερη και καθημερινή φροντίδα, όμως αν βάλεις ένα σωστό πρόγραμμα δεν είναι κάτι δύσκολο. Το τρίχωμα τους πραγματικά μαγνήτης άγανων και λοιπών πρασινάδων. Θελει προσοχή λοιπόν. Σαν φυλή δεν εχει ιδιατερα προβλήματα υγείας εφοσον ομως μιλάμε για σωστό και προσεκτικό εκτροφέα.
Εγώ ήδη έχω κάνει κινήσεις για το επόμενο schnauzer που ομως θα ειναι standard και οχι απο Ελλάδα. Απλά περιμένω να ερθει το σωστο timing.
Καταρχάς λυπάμαι για την απώλεια.. δεν φαντάζεσαι ποσο σε καταλαβαινω.
Μετά από συνομιλία μου με τον ΚΟΕ βρηκα οτι υπάρχει μονο ένας εκτροφεας standard schnauzer στην Ελλαδα. Πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω. Επίσης είμαι της άποψης πώς αμα δεν το δω το σκυλι΄να μου κάνει το κλικ που λένε .. δεν μπορώ να προχωρήσω στην υιοθεσία του. ¨Εχεις κάποιοα εκτροφεία του εξωτερικού να μου συστήσεις ? Σε ευχαριστώ πολυ για το χρόνο σου και τισ συμβουλές σου !! :)
 


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
Ναι στην Ελλάδα δε θα βρεις εύκολα standard. Το εκτροφείο που εχω βρει ειναι Δανία, σίγουρα όμως θα βρεις καλά εκτροφεία και Τσεχία και Ιταλία και Σερβία.
Αυτό με το να δεις το σκυλο και να σου κάνει κλικ μπορεις να το έχεις μονο αν πας να το παραλάβεις. Εγώ πχ έχω συζητήσει τι θέλω από το σκύλο και σε συνεργασία με τον εκτροφέα (που ξέρει την τοκετοομάδα) θα επιλέξουμε. Θα πρέπει όμως να παω να το παραλάβω.
Συγκεκριμένα εκτροφεία δεν μπορώ να σου προτείνω...
Γενικά ομως μη βιαστείς... ο χρόνος ειναι συμμαχος σου
 




Sakisven

Member
30 Ιανουαρίου 2017
5
3
38
Καλησπέρα!
Γιατί έχεις καταλήξει σ' αυτή τη φυλή;
Τι σε τράβηξε;
Καλησπερα...
Πιστευω ότι ταιρίαζουμε πάρα πολύ στισ αντιδράσεις μασ. Ειμαι και εγω ενα ανθρωπος σγκρατημενος στην αρχη με το κοσμο αλλα μαν δω κατι καλο απο τον άλλο ανοιγομαι και εκφράζομαι ελευθερα. Πέρα φυσικά από το προφανες (αν και υποκειμενικο) είναι πανέμορφα σκυλιά.
Πιστεύω πως αυτός είναι ο κυριότερος λόγος, πέρα από τη συντροφιά. Έχω ασχοληθεί χρόνια με σκυλιά αλλά ποτέ με αυτή τη ράτσα και απο αυτα που διαβάζω .. νομίζω ότι έχει κατι ιδιαίτερο.
;)
 
  • Like
Reactions: Orilis and GRDANE


Miniature Schnauzer

Well-Known Member
30 Ιουνίου 2016
429
619
Γειά σου φίλε μου @Sakisven . Κι εγώ έχω ένα θηλυκό μίνι σναουζερ την Joy εδώ και 7 μήνες περίπου. Από ότι γράφεις στο τελευταίο μήνυμα σου δηλαδή εκεί που λες οτι: είναι στην αρχή συγκρατημένα με τους ανθρώπους εγώ διαφωνώ κάθετα. Όπως σου είπαν και τα υπόλοιπα μέλη το dogcenter δεν είναι σωστή πηγή αγορας. Θα σου πω λίγα πράγματα για τον χαρακτήρα τους. Ή ότι κάνει η. Joy:D . Είναι πολύ δραστήρια σκυλιά, κάθε φορά που μπαίνει κάποιος στο σπίτι αρχίζει να φωνάζει για κανένα 5 λεπτό , δεν φοβούνται τίποτα (εκτός από τον παλιατζή. Για την Joy μιλαμε τωρα(n)) τρελένεται με την σκυλοτροφη και όπως σου είπε και το μέλος @aliki_s δεν παθαίνουν συχνά αρρώστιες χωρίς αυτό να σημαίνει ότι για αυτόν τον λόγο δεν θα πάρεις τον σκύλο από εκτροφέα και πραγματικά το τρίχωμα τους είναι σκούπα για όλα τα πράσινα της φυσης επίσης δεν μαδανε.
 


23 Μαϊου 2018
7
1
79
Καλησπέρα,
Σε όλους θα ηθελα να ρωτήσω πόσο ασφαλής είναι η αγορά ενός σκύλου Schnauzer από το dogcenter.
Ενδιαφερόμαι να υιοθετήσω ένα τέτοιο σκυλάκι και επειδή στο παρελθόν είχα μια ατυχή επιλογή...θα ήθελα να μου πειτε αν γνωρίζει κανείς καποιον εκτροφέα με όλες τις πιστοποιήσεις .
Ευχαριστώ!
όχι δεν είναι. Και αυτό είναι petshop. Μόνο από εκτροφέα είναι σίγουρο.!

Ευχαριστω... Εχεις και εσύ schnauzer ?? Ή απλά έχεις επιλέξει τη φωτό αυτή ? Αν μπορύσες να μου πείς μερικά πράγματα σχετικά. Ειχα labrador και γενικα ήταν βολικό σκυλί σε όλα.. Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σου...
Είναι διαφορετικά σκυλιά. Είναι τέλεια !!!

Είχα schnauzer τον Ορέστη. Δυστυχώς τον έχασα οταν ήταν 21 μηνών απο οξεία ηπατική ανεπάρκεια.
Τα schnauzer απλά τα λατρεύω. Ειδικά ο Ορέστης (miniature schnauzer) ήταν για μένα ο ιδανικός σκύλος. Ο σκύλος που απλά ονειρευόμουν. Και το λέω αυτό έχοντας και άλλους σκύλους. Είναι πλάσματα πεισματάρικα, χαρούμενα (δεν έχουν σχέση με το labrador), επιφυλακτικά με τους ξένους, έχουν ιδιαίτερο γάβγισμα, τα λες και ομιλητικά αλλά οχι σε ενοχλητικό βαθμό. Το τρίχωμα τους θέλει ιδιαίτερη και καθημερινή φροντίδα, όμως αν βάλεις ένα σωστό πρόγραμμα δεν είναι κάτι δύσκολο. Το τρίχωμα τους πραγματικά μαγνήτης άγανων και λοιπών πρασινάδων. Θελει προσοχή λοιπόν. Σαν φυλή δεν εχει ιδιατερα προβλήματα υγείας εφοσον ομως μιλάμε για σωστό και προσεκτικό εκτροφέα.
Εγώ ήδη έχω κάνει κινήσεις για το επόμενο schnauzer που ομως θα ειναι standard και οχι απο Ελλάδα. Απλά περιμένω να ερθει το σωστο timing.
Δηλαδή θα πας στο εξωτερικό να το φέρεις ?
 
Last edited by a moderator:




23 Μαϊου 2018
7
1
79
Καλησπερα...
Πιστευω ότι ταιρίαζουμε πάρα πολύ στισ αντιδράσεις μασ. Ειμαι και εγω ενα ανθρωπος σγκρατημενος στην αρχη με το κοσμο αλλα μαν δω κατι καλο απο τον άλλο ανοιγομαι και εκφράζομαι ελευθερα. Πέρα φυσικά από το προφανες (αν και υποκειμενικο) είναι πανέμορφα σκυλιά.
Πιστεύω πως αυτός είναι ο κυριότερος λόγος, πέρα από τη συντροφιά. Έχω ασχοληθεί χρόνια με σκυλιά αλλά ποτέ με αυτή τη ράτσα και απο αυτα που διαβάζω .. νομίζω ότι έχει κατι ιδιαίτερο.
;)
Τις ερωτήσεις που σου θέτει ο Sakisven πρέπει να τις σκεφτείς. Και τα σνάουτσερ δεν είναι καθόλου επιφυλακτικά, ούτε στην αρχή ούτε στο τέλος.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf