Αγορα jack russell


ap.tsele

New Member
1 Μαρτίου 2016
4
0
29
καλησπερα, αποφασησα να αγορασω jack russell...Γενvισε το σκυλακι φιλου και σκεφτομαι να παρω ενα!Απο θεμα χρονου και τετοια ειμαι ενταξει...τα εχω σκεφτει και μπορω να καλυψω τις αναγκες του...τωρα θελω να μαθω για το χρηματικο τομεα...Τι εξοδα εχει ενα jack russell μηνιαιος?
 


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.607
1.939
καλησπερα, αποφασησα να αγορασω jack russell...Γενvισε το σκυλακι φιλου και σκεφτομαι να παρω ενα!Απο θεμα χρονου και τετοια ειμαι ενταξει...τα εχω σκεφτει και μπορω να καλυψω τις αναγκες του...τωρα θελω να μαθω για το χρηματικο τομεα...Τι εξοδα εχει ενα jack russell μηνιαιος?
47,50 ευρω
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Καλώς ήρθες στο φόρουμ :)

Για ποιό λόγο, θα πληρώσεις το κουτάβι, από την γέννα του φίλου;
 


Kanga

Well-Known Member
8 Ιανουαρίου 2016
150
221
Καλώς ήρθες στο φόρουμ :)

Για ποιό λόγο, θα πληρώσεις το κουτάβι, από την γέννα του φίλου;
Για τα έξοδα καθε μηνα δεν εννοούσε???
 


kosmaki

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2015
367
793
37
Για ποιό λόγο έβαλε ο φίλος σου το σκυλί του να γεννήσει? Είναι εκτροφέας?
 




ap.tsele

New Member
1 Μαρτίου 2016
4
0
29
Συγνωμη εκανα λαθος!Δεν θα το αγορασω απο τον φιλο μου...θα το παρω ετσι! Σας ακουω τωρα :)
 


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Εντάξει εκανες λάθος :whistle: αλλα αυτο που θα πρεπει να σε νοιάζει
πέρα απο τα έξοδα του που ειναι λιγα για ενα τέτοιο μικρο
σκυλο ειναι η καθημερινότητα του και η ενέργεια του.
Όλες οι καινούργιες εταιρείες ηλεκτρικού που θελουν να μας
πουλήσουν ρεύμα της ΔΕΗ με τζάκ ράσελ κανουν διαφημίσεις :)

Εσυ ειςαι έτοιμος για τόση ενέργεια; οι ασφάλειες σου ποσά αμπέρ
σηκώνουν; :D
 


ap.tsele

New Member
1 Μαρτίου 2016
4
0
29
Ναι είμαι! Η δουλειά μου τα ωράρια και υποχρέωεσεις είναι ότι πρέπει!
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Η πιο ανήθικη πηγή απόκτησης σκύλου, είναι τα pet shop.
Η δεύτερη πιο ανήθικη πηγή απόκτησης σκύλου, είναι οι γέννες γνωστών, φίλων, συγγενών.

Θέλεις λοιπόν jack-russell. Για ποιό λόγο, το έχεις επιλέξει;
 


ap.tsele

New Member
1 Μαρτίου 2016
4
0
29
Γιατι ανοιγετε αλλα θεματα και δεν απανταει κανεις στην ερωτηση μου?
 


Elrandir

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2013
468
1.340
Γιατι ανοιγετε αλλα θεματα και δεν απανταει κανεις στην ερωτηση μου?
Γιατί όλα τα θέματα που σου ανοίγουν είναι αλληλένδετα στην κίνηση που θέλεις να κάνεις.

Για να το πάρουμε από την αρχή (again), το να αποκτήσεις σκύλο από pet shop ή γέννα φίλου/γνωστού δεν ενδείκνυται και για ηθικούς λόγους, αλλά και για λόγους ευζωίας του κουταβιού. Μπορείς να τους ανακαλύψεις και μόνος σου αν κάνεις μια έρευνα γενικά περί της απόκτησης σκύλου σε αυτό το forum.

Κατά δεύτερον, αν είναι πραγματικά τα στοιχεία σου είσαι μικρός ηλικιακά.. Το σκύλο θα τον αναλάβεις εσύ; Ή θα βοηθούν και οι γονείς σου; Και σε οικονομικό τομέα, αλλά και σε θέμα ενασχόλησης. Πχ όταν τελειώσεις τις σπουδές σου και πρέπει να πας στρατό θα τον αφήσεις στους γονείς σου; Οι ίδιοι είναι σύμφωνοι; Ξέρουν τι συνεπάγεται σκύλος τέτοιας ενέργειας; Εσύ το γνωρίζεις; Για να στο κάνω ίσως πιο ξεκάθαρο, για μένα τα Jack Russell είναι θεοπάλαβα. Είμαι άνθρωπος που λατρεύει τη ζωντάνια και την ενέργεια σε ένα σκύλο. Αλλά με ένα Jack Russell θα πυροβολούσα τα μυαλά μου με την ενέργεια που έχει. Παρόλα αυτά λατρεύω να τα παρατηρώ! Και θαυμάζω τους συνειδητοποιημένους ιδιοκτήτες που έχουν ευτυχισμένο (ΚΑΙ ισορροπημένο) ένα τέτοιο σκύλο.

Για τα μηνιαία έξοδα, όντας μικρό σκυλί δεν είναι πολλά. Αυτά όσον αφορά το θέμα συντήρησης του σκύλου. Στην αρχή για την προίκα και τις επισκέψεις στον κτηνίατρο θα χρειαστεί να δώσεις το κατιτίς παραπάνω. Και φυσικά εφόσον θα μιλούσαμε για απόκτηση από εκτροφέα το κόστος αγοράς του. Τώρα αν τύχει κάτι έκτακτο καλό θα ήταν να έχεις χρήματα στην άκρη..
 
Last edited:


Χριστόφορος_Καρ

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2015
510
445
Αθήνα
Η πιο ανήθικη πηγή απόκτησης σκύλου, είναι τα pet shop.
Η δεύτερη πιο ανήθικη πηγή απόκτησης σκύλου, είναι οι γέννες γνωστών, φίλων, συγγενών.

Θέλεις λοιπόν jack-russell. Για ποιό λόγο, το έχεις επιλέξει;
Στο πρώτο συμφωνώ μέχρι κόκαλο αλλά είναι όλοι οι εκτροφής καλοί; εδώ έχω πολλές αμφιβολίες.
Μην βάζουμε βέτο στις γέννες γνωστών γιατί μερικοί τα προσέχουν πολύ περισσότερο από τα κλουβάτα εκτροφέων.



Γιατι ανοιγετε αλλα θεματα και δεν απανταει κανεις στην ερωτηση μου?
Δεν είναι τίποτα στανταρντ γι αυτό δεν σου απαντάει κανένας. Παίζουν πολλοί παράγοντες ρόλο.
Τι τροφή θα δίνεις, τι παιχνίδια θα του παίρνεις, ο εκπαιδευτής, εμβόλια, φάρμακα, γιατροί γενικά, να κάτσει και καμιά στραβή.. είναι πολλά.
 


Koznina

Active Member
14 Σεπτεμβρίου 2015
30
18
40
Καλησπέρα!
Εχω ενα ρασελακι 2 χρόνων!
Εγω θα σου πω κατι αλλο πριν παρεις το σκυλι....
Γνωρίζεις την τριχόπτωση που εχουν τα κοντοτριχα; Θα βλέπεις σε ολοοοο το σπίτι τρίχα! Και αν σου πούνε οτι με καλη τροφή,με ειδικές αμπούλες κατα της τριχόπτωσης, με λάδι σολωμού ή λάδι καρύδας...δεν θα εχει τρίχα...ψέμματα θα σου πούνε! Παλι θα εχεις απλα λίγες λιγότερες
Επειδή η ρατσα εχει γινει πολυ μόδα με τις διαφημίσεις (ευτυχως το ειχα πάρει πριν γινει όλο αυτο) εγω θα σου πω τις καθημερινές ανάγκες!
Πέρα απο φαγητό και νερό.... Θελει ΠΟΛΥΥΥΥΥΥΥΥΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙ! Εχουν απίστευτη ενέργεια που αν δεν την εκτονώσουν σε παιχνίδι...θα εχεις ζημιές μεσα στο σπίτι!
Τα έξοδα δεν ειναι πολλα....
Θέλεις καθε μήνα....
Αμπούλα,χάπι για τα παράσιτα
Τροφή
Τους καλοκαιρινούς μηνες,σιτρονελλα!
Χμμμ δεν ξερω αν μου διαφεύγει κατι...
Α και 2 φορες το χρονο εξετάσεις για καλαζαρ κ.α
 


Koznina

Active Member
14 Σεπτεμβρίου 2015
30
18
40
Ξεχασα να πω στα έξοδα τα εμβόλια και την στείρωση!
Και υπολογιζε και τα έξτρα οπως έτυχε σε μας ψευδόκύηση! Οποτε φάρμακα κα
 


Brave

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2016
106
112
45
Καλημέρα και απο εμένα. Νομίζω ότι ξεκινάς με λάθος ερώτημα. Η απόκτηση ενός σκύλου μπορεί να σε κάνει να έχεις πάρα πολλά ερωτήματα που θα πρέπει να τα απαντήσεις όλα πριν την απόχτησή του. Το οικονομικό είναι ένα θέμα και ειδικά στην εποχή που ζούμε. Δεν μπορείς να πεις ποτέ στάνταρ ποια θα είναι τα έξοδα διότι είναι πολλά τα απρόοπτα που μπορεί να συμβούν. Θέτω λοιπόν εγώ το εξής ερώτημα:Αν σου πω 50€(τυχαίο νούμερο)το μήνα αλλα τελικά το ζωντανό βγάλει προβλήματα,θέλει εξετασεις(κάποιες είναι πανάκριβες),θέλει φάρμακα κ.α τότε τι θα κάνεις?θα πείς είναι εκτος του προυπολογισμού μου?και πες οτι το πρόβλημα είναι χρόνιο άρα τα έξοδα μόνιμα αυξημένα τοτε? Όλα αυτά είναι υποερωτήματα στο αρχικό σου ερώτημα (που μπορουν όμως να προκύψουν). Τα ζώα είναι ψυχούλες και οι ανάγκες τους δεν κοστολογούνται. Δεν είναι "μενού"σε εστιατόρειο τόσο η μπριζόλα άσε θα πάρω μια χωριάτικη. Ολα αυτά στα λέω με πολύ εκτίμηση και σεβασμό στο πρόσωπό σου και όχι για να σου την πω.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Γιατι ανοιγετε αλλα θεματα και δεν απανταει κανεις στην ερωτηση μου?
Βασικά...δεν είναι και υποχρεωτικό να σου απαντήσει και κανείς :)
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Στο πρώτο συμφωνώ μέχρι κόκαλο αλλά είναι όλοι οι εκτροφής καλοί; εδώ έχω πολλές αμφιβολίες.
Μην βάζουμε βέτο στις γέννες γνωστών γιατί μερικοί τα προσέχουν πολύ περισσότερο από τα κλουβάτα εκτροφέων.
Δεν είναι του παρόντος, αλλά επειδή το πας εκεί, πάλι, αν ρωτάς εμένα, θα έπρεπε να τιμωρείται με θάνατο, η αναπαραγωγή οποιουδήποτε σκύλου, για οποιοδήποτε λόγο, μέχρι ο σκύλος, να γίνει είδος υπό προστασία.

Ελπίζω να έγινε αντιληπτή, η εντελώς προσωπική μου θέση και να μην υπάρχει αμφιβολία για το τι θέλω να γράψω :)
 


Kanga

Well-Known Member
8 Ιανουαρίου 2016
150
221
Δεν είναι του παρόντος, αλλά επειδή το πας εκεί, πάλι, αν ρωτάς εμένα, θα έπρεπε να τιμωρείται με θάνατο, η αναπαραγωγή οποιουδήποτε σκύλου, για οποιοδήποτε λόγο, μέχρι ο σκύλος, να γίνει είδος υπό προστασία.

Ελπίζω να έγινε αντιληπτή, η εντελώς προσωπική μου θέση και να μην υπάρχει αμφιβολία για το τι θέλω να γράψω :)
Σ αυτην την χώρα... Θα αργήσει παααρααα πολυυυυ...
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.608
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3