Αγριεμενο κουταβι!


Didini

Member
4 Φεβρουαρίου 2012
22
0
Καλησπερα!
Εδω και ενα μηνα εχω υιοθετησει ενα ημιαιμο κουταβι που ειναι τωρα σχεδον δυο μηνων.
Οταν παιζει γρυλιζει και δαγκωνει και οταν της λεω "Μη" δεν με ακουει αντιθετως με γαβγιζει κιολας. Τι εχω κανει λαθος? Νομιζω πως δεν ειναι φυσιολογικο που ειναι τοσο επιθετικο μαζι μου.
 


Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
Δε νομιζω οτι ειναι επιθετικο. Να παιξει θελει. Το σιγουρο ειναι πάντως οτι γαβγίζοντάς σου σε "μετραει".
Μην υποχωρησεις. Μεινε σταθερα στο "μη" και να σταματας το παιχνιδι οταν συνεχιζει, σαν μια μορφη τιμωριας.

Καλως ηρθες.
 


miminoula

Well-Known Member
26 Νοεμβρίου 2011
1.339
9
43
Κερατσίνι - Νίκαια
www.facebook.com
Συμφωνώ... δεν πρέπει να είναι επιθετικότητα αυτό.
Απλά, μου κάνει εντύπωση ότι είναι 2 μηνών και γρυλίζει !Η "μεγάλη" λίγο πριν τους 3 μήνες ξεκίνησε να γρυλίζει και να δαγκώνει στην λογική του παιχνιδιού μέσα... Η μικρή μου δεν ακούγεται προς το παρόν μαζί μας. Δεν μας κάνει τίποτα σχετικό.
Όταν παίζουν τα δυο τους ακούω διάφορα βέβαια! Από την Angie το γρύλισμα το άκουγα έντονα όταν ξεκινήσαμε την κοινωνικοποίηση της, ειδικά όταν ήταν πολύ ενθουσιώδης με κάποιο άλλο σκυλάκι !
Φαντάζομαι ότι δεν έχετε ξεκινήσει ακόμα τις επαφές με άλλα σκυλάκια έτσι δεν είναι;
(Επίσης, από 1 μηνών το έχεις; πώς και έτσι; το πήρες από κάποιο καταφύγιο τόσο μωρό;)
Βάλε και καμία φωτό να θαυμάσουμε το κουτάβι σου! :)
Καλώς ήρθες!
 


Didini

Member
4 Φεβρουαρίου 2012
22
0
Αυτο κανω αλλα δεν βλεπω να εχει αποτελεσμα. Νιωθω πως καταλαβαινει το "μη" που της λεω οτι δεν ειναι σωστο αυτο που κανει αλλα θελει να περασει το δικο της. Πιο πολυ προβληματιζομαι γιατι συζητησα με γνωστους μου που εχουν σκυλια και δεν γαβγιζαν ουτε γρυλιζαν οταν ηταν μικρα. Εχω την εντυπωση πως τα μικροσωμα ειναι λιγο πιο νευρικα σκυλια παρολα αυτα φαινεται πως θα γινει μεγαλοσωμο σκυλι. Οταν λες με "μετραει" τι εννοεις?
 


Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
Eννοώ οτι προσπαθει να δει μεχρι ποσο την παιρνει. Προσπαθει να σου επιβληθει. Αυτο που πρεπει να κανεις ειναι να μην αποκλινεις απο την τακτικη σου. Και θα δεις οτι στο τελος θα υποχωρησει.
 


Didini

Member
4 Φεβρουαρίου 2012
22
0
Την πηρα μεσω μιας αγγελιας και επρεπε να το κανω αμμεσα γιατι υπηρχε φοβος να τα δηλητηριασουν! Δεν εχει ερθει σε απαφη με αλλα σκυλακια μονο με το κουνελι μου το οποιο κυνηγαει και θελει να δαγκωσει. Δηλαδη να την αφηνω να μου γρυλιζει και να γαβγιζει χωρις να της δινω σημασια? Δεν μπορω να παιξω καθολου μαζι της γι αυτο το λογο.
 


miminoula

Well-Known Member
26 Νοεμβρίου 2011
1.339
9
43
Κερατσίνι - Νίκαια
www.facebook.com
Όχι δεν σου λέει αυτό. Να της λες ΜΗ και να σταματάς το παιχνίδι εκείνη την στιγμή. Να σηκώνεσαι να κάνεις κάτι άλλο για μερικά λεπτά και να επιχειρείς πάλι μετά από λίγο.
Μπορείς να έχεις κοντά κάτι για να μασουλάει όταν σε δαγκώνει και να της το δίνεις, δείχνοντας της τι μπορεί να μασουλάει εναλλακτικά!

Μπράβο σου που την πήρες... απορώ τι άνθρωποι υπάρχουν εκεί έξω που θα δηλητηρίαζαν κουταβάκι 1 μήνα...
 


Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
Την πηρα μεσω μιας αγγελιας και επρεπε να το κανω αμμεσα γιατι υπηρχε φοβος να τα δηλητηριασουν! Δεν εχει ερθει σε απαφη με αλλα σκυλακια μονο με το κουνελι μου το οποιο κυνηγαει και θελει να δαγκωσει. Δηλαδη να την αφηνω να μου γρυλιζει και να γαβγιζει χωρις να της δινω σημασια? Δεν μπορω να παιξω καθολου μαζι της γι αυτο το λογο.
Δως της το κουνελι για να παιζει.
 


Manogr

Well-Known Member
25 Ιανουαρίου 2012
149
31
49
Glyfada, Greece
www.dogpark.gr
Ουσιαστιικά μέχρι να γίνει 12 εβδομάδων μην περιμένεις να καταλαβαίνει την έννοια του ΜΗ! Όσο και αν νομίζουμε ότι αυτό συμβαίνει δεν είναι έτσι τα πράγματα.... ίσως σταματάει γιατί τρομάζει, εκπλήσσεται κτλ αλλά δεν καταλαβαίνει την έννοια του όχι!

Συμφωνώ με το να λες το ΜΗ (χωρίς να περιμένεις πολλά ακόμα) αλλά περισσότερο με το να σταματάς το παιχνίδι ώστε να καταλάβει ότι η ηρεμία φέρνει παιχνίδι! Προς θεού μην την χαϊδέψεις για να την ηρεμήσεις γιατί έτσι θα συνδέσει το γρύλισμα-γαύγισμα με το χάδι και θα θεωρήσει τη στάση σου αυτή σαν επιβράβευση!

Χάδια και παιχνίδια μόνο όταν είναι ήρεμη!

Να σου ζήσει!
 


m@r@

Well-Known Member
31 Μαϊου 2011
292
1
Να σου ζήσει!
Μόλις κάνει τα εμβόλια της καλό θα είναι να την φέρεις και σε επαφή με ενήλικα σκυλιά, που ξέρεις πως είναι κοινωνικοποιημένα, για να αρχίσει και εκείνη να κοινωνικοποιείται. Θα την βοηθήσει να μάθει να παίζει πιο ήρεμα.
 


Didini

Member
4 Φεβρουαρίου 2012
22
0
Φοβαμαι πως θα τον φαει τον κουνελο ετσι οπως κανει ή θα παθει καμια καρδιακη προσβολη απο τις φωνες της :) Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας αν παρατηρησω κατι αλλο θα σας συμβουλευτω ξανα. Ευχομαι να με ακουσει γιατι ωρες ωρες αγριευομαι και γω απο τη φατσα της.