Αγριογατες της κρητης


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Τις τελευταίες μέρες διαβάζω και ακούω στα τοπικά μέσα για ένα ελουροειδες που εθεάθη στα μέρη μου (σητεια) και πως έχουν κοινητοποιηθει οι πάντες για να το βρουν. Ως και με τίγρη είπαν κάποιοι ότι μοιάζει. :confused:
Θυμάμαι όταν ήμουν μικρό παιδάκι και μαζεύαμε τις ελιές, άκουγα από την απέναντι πλάγια κάτι σαν γάτες. Τότε ρωτάω τον συγχωρεμενο τον παππού μου: παππού έχει γάτες εδώ πέρα; και μου απαντησε: αυτές παιδάκι μου είναι αγριογατες. Πιο μεγάλες από τις κανονικές και άγριες. Το βράδυ στον ύπνο μου ονειρευομουν αγριογατες.
Τα χρόνια περασανε, τα παιδικά όνειρα ξεχαστηκαν, όπου διαβάζω κάτι σχετικό και οι αναμνήσεις ξυπνανε.

Αγριογατες της Κρήτης.
Ένα ζώο φάντασμα που εμένα μου εξάπτει την φαντασία (από όταν ήμουν μικρό παιδακι).
Δεν θα παραθέσω λινκ. Όποιος ενδιαφέρεται δεν έχει πάρα να γράψει αγριογατες της Κρήτης στο γκουγκλε. :)
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Μετά την προτροπή, είδα ότι υπάρχει και βίντεο λίγων δευτερολέπτων. Τι όμορφο πλάσμα! Σε καταλαβαίνω απόλυτα για τα χρόνια που πέρασες να κυριαρχούν στα όνειρά σου.

Edit: και μόλις διάβασα ότι το βίντεο που είδα (και κυκλοφορεί ως σπάνιο του κρητικού αγριογατου) είναι στην πραγματικότητα βίντεο ενός είδους αγριογατου της Ασίας, Μανούλ.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: manolo


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Edit: και μόλις διάβασα ότι το βίντεο που είδα (και κυκλοφορεί ως σπάνιο του κρητικού αγριογατου) είναι στην πραγματικότητα βίντεο ενός είδους αγριογατου της Ασίας, Μανούλ.
Και εγώ όταν είδα το βίντεο είπα μουφα είναι.
Αντίθετα σε άλλο λινκ υπάρχει φωτογραφία που φαίνεται στην ουσία μια γάτα. Που είναι και πιο κοντά στην πραγματικότητα.
Από οτι μου ειχε πει ο παππούς μου είναι ακριβώς όπως οι γάτες απλά είναι αρκετά πιο μεγαλοσωμες.
 
  • Like
Reactions: mareco and Orilis


Tri

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2016
1.201
3.141
35
Μετά τον κροκόδειλο του Ρεθύμνου, η αγριόγατα του Λασιθίου.:p
 




Tri

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2016
1.201
3.141
35
Με τη διαφορά ότι ο κροκόδειλος ήταν ξενόφερτος, ενώ ο αγριόγατος γηγενής.
Ισχύει.
Πλέον είναι και νεκρός.