Αγχος αποχωρισμου σε κουταβι


18 Μαϊου 2016
13
16
39
Καλημερα σας....εχω ενα γλυκο samoyed ηλικιας 4 μηνων οπως βλεπετε και στην φωτογραφια....ειναι πανεξυπνο και μαθαινει τα παντα σχετικα γρηγορα...το μονο προβλημα που εχουμε ειναι οτι δεν αντεχει να μεινει μονο του ουτε 5 λεπτα.....εχω διαβασει παρομοια θεματα εδω κ σε ξενα site σχετικα με το συνδρομο αππχωρισμου κ μπορω να πω οτι εχω εφαρμοσει κατα γραμμα σχεδον ολα αυτα που ειδα....πχ πληρης αδιαφορια πριν φυγω απο το σπιτι και αφου επιστρεψω μεχρι να ηρεμησει....βολτα και περπατημα μισης ωρας πριν μεινει μονο του...εχω δοκιμασει να μπαινοβγαινω στο σπιτι για μερικα λεπτα.....και γενικα περα απο την βολτα σπιτι προσπαθω να μην πολυασχολουμαι συνεχεια μαζι του με χαδια και αγκαλιες για να μην κακομαθει....να προσθεσω οτι οταν μενει μονο του σπιτι ειναι μεσα σε crate για περιπου 3 ωρες καθε φορα...στο crate μπαινει παντα αφου της πω εγω χωρις να πρεπει να την βαλω ο ιδιος αλλα με το που γυρισω πλατη να φυγω βγαινει και με ακολουθει...επισης πολλες φορες την κλεινω κ οταν ειμαι σπιτι για να μην συνδυασει οτι την κλεινω μονο οταν λειπω....μετα απο εναμιση μηνα προσπαθειας το κουταβι μου συνεχιζει να γαβγιζει ασταματητα με αποτελεσμα να μαζευω παρατηρησεις απο τους γειτονες...sorry αν κουρασα με το κατεβατο αλλα χρειαζομαι επειγοντως την βοηθεια σας....
 


d-friend

Well-Known Member
23 Φεβρουαρίου 2014
905
2.550
42
Αθήνα, Παγκράτι
Καλώς ήρθες.

Με τη Μούζη είχα για μήνες τεράστιο πρόβλημα με άγχος αποχωρισμού, σε βαθμό που είχα αρχίσει να απελπίζομαι. Εκ των υστέρων έμαθα, ότι είναι συχνό φαινόμενο στα mini Schnauzer.

Αφού εφάρμοσα όσα λένε συνήθως οι εκπαιδευτές (μούγκα, αργές και χαλαρές κινήσεις, ένα τέταρτο πριν και μετά την απουσία μου κλπ κλπ), χωρίς σπουδαίο αποτέλεσμα, βρήκαμε τελικά την υγειά μας με ειδική μουσική. Τύφλα να έχει το xanax.. Αφού δεν το πίστευα.. Ψάξε το και δε θα χάσεις. Δοκίμασα πρώτα ειδική μουσική για σκυλιά με άγχος αποχωρισμού, στη συνέχεια μουσική διαλογισμού, και κατέληξα σε βρεφικά νανουρίσματα.. 'Ολα στο Youtube. Αυτό δε, αποδείχθηκε το απόλυτο χιτάκι:


Σωτήριο! Δώδεκα ώρες διάρκεια και λείπεις ξέγνοιαστος. Βάλε το να παίζει κάνα 20λεπτο πριν φύγεις και ξέχνα το. Στη δική μου περίπτωση δε, η παντελής έλλειψη επικοινωνίας και αδιαφορία που διδάσκουν οι εκπαιδευτές δεν έπιασε και τόσο. Προτίμησα επιστρέφοντας να επαναλαμβάνω την ίδια φράση που λέω και φεύγοντας, ώστε να συνδυάσει την εξαφάνιση με την επανεμφάνισή μου.. Στη αρχή για ελάχιστα χρονικά διαστήματα και σταδιακά τα μεγάλωνα. Απλά αργά και χαλαρά με μια σχετική αδιαφορία και απάθεια όλα.. Φωνή, κινήσεις.. "Εσύ στάσου εδώ, εγώ θα γυρίσω".. Και επιστρέφοντας μετά τη σύντομη αδιαφορία, και με την ίδια απάθεια στη φωνή.. "Γεια σου κορίτσι μου.. πως κάνεις έτσι, αφού σου είπα ότι θα γυρίσω".

Πίστεψα ότι έτσι, ακούγοντας το "θα γυρίσω" φεύγοντας, θα έχει την ίδια ώρα και την εικόνα της επιστροφής μου στο νου, οπότε θα είναι πιο ήρεμη. Σαν θεωρία δε ξέρω αν ευσταθεί, αλλά στην πράξη έκανε θαύματα. Και φυσικά η μουσικοθεραπεία λειτούργησε καλύτερα κι από το καλύτερο ηρεμιστικό. Ακόμα κι αυτά προτείνουν κάποιοι, αλλά μην το χοντρύνεις το θέμα. θα σου πρότεινα να περιοριστείς στη βαλεριάνα που είναι βότανο με ήπια αγχολυτική δράση. Εννοείται ότι πλέον το πρόβλημα είναι παρελθόν και μπορεί να μείνει και δωδεκάωρα χωρίς μουσική μόνη της χωρίς προβλήματα. Ήταν το μοναδικό πρόβλημα συμπεριφοράς που είχα ποτέ μαζί της, αλλά ήταν τεράστιο. Μπορώ να πω ότι άρχισα να απολαμβάνω πραγματικά τη συμβίωσή μου μαζί της, αφού το ξεπεράσαμε και επήλθε η αρμονία στη σχέση μας.

Αν έχεις την καλή διάθεση, ψάξε και ανάμεσα στα βίντεο του θετικού εκπαιδευτή Zak George στο κανάλι του στο Youtube. Θυμάμαι με βεβαιότητα, ότι είχε ασχοληθεί και με το συγκεκριμένο πρόβλημα. Πρέπει να είχε κάνει και η Victoria Stilwell κάποια σχετική αναφορά.

https://www.youtube.com/channel/UCmdns7sB6Rx86jExLonm3aw
https://www.youtube.com/channel/UCZzFRKsgVMhGTxffpzgTJlQ
 
Last edited:


18 Μαϊου 2016
13
16
39
Καταρχας να σε ευχαριστησω για την μακροσκελη απαντηση σου...το ειχα δοκιμασει μια φορα με κατι μουσικες για σκυλους που ειχα βρει στο youtube και δε μπορω να πω οτι εκανε δουλεια...βεβαια τοτε δεν ηταν καν μεσα σε crate με αποτελεσμα να εχει πολλα να ασχοληθει κ να στρεσαρεται ακομα πιο πολυ....μεχρι τωρα αφηνα παντα την τηλεοραση να παιζει...θα δοκιμασω και αυτο το δωδεκαωρο κ ελπιζω να κανουμε δουλεια
 
  • Like
Reactions: d-friend


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
@d-friend είχα υπόψη μου ότι η μουσική μπορεί να βοηθήσει, αλλά δεν φανταζόμουν σε τέτοιο βαθμό! :rolleyes:
αυτό το tip με την ίδια λέξη όταν φεύγεις και όταν επιστρέφεις, μου ακούγεται έξυπνο...(y)
 


myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
Κι εμάς μας πήρε μήνες να βάλουμε σε σειρά αυτό το πράγμα... Ο Έντζο ζούσε δράμα κάθε φορά που έπρεπε να μείνει μόνος, μου έχει φάει έξι φορτιστές και κάτι βιβλία, χωριά το κλάμα που έριχνε. Βοήθησε το να τον αγνοώ μισή ώρα πριν φύγω όπως και η βόλτα-εκτόνωση αλλά ο συνδιασμός με το παγωμένο κονγκ νομίζω ήταν που έκανε τη διαφορά (το καλό του να έχεις κοιλιόδουλο σκυλί.. )
 


18 Μαϊου 2016
13
16
39
Και το kong δοκιμασμενο ειναι.....το αφηνει οπως ειναι με τις λιχουδιες μεσα και οταν γυρισω κ βγει απτο crate δε το αποχωριζεται...
 
  • Like
Reactions: pzychonem


dnassib

Well-Known Member
10 Μαϊου 2013
1.469
1.077
Παγκράτιους exoticus
  • Like
Reactions: mareco




d-friend

Well-Known Member
23 Φεβρουαρίου 2014
905
2.550
42
Αθήνα, Παγκράτι
Καταρχας να σε ευχαριστησω για την μακροσκελη απαντηση σου...το ειχα δοκιμασει μια φορα με κατι μουσικες για σκυλους που ειχα βρει στο youtube και δε μπορω να πω οτι εκανε δουλεια...βεβαια τοτε δεν ηταν καν μεσα σε crate με αποτελεσμα να εχει πολλα να ασχοληθει κ να στρεσαρεται ακομα πιο πολυ....μεχρι τωρα αφηνα παντα την τηλεοραση να παιζει...θα δοκιμασω και αυτο το δωδεκαωρο κ ελπιζω να κανουμε δουλεια

Εύχομαι να βοηθήσει.

Απλά να θυμάσαι, ότι σε κάθε τι στην εκπαίδευση, κάνουμε μικρά μικρά βηματάκια και όταν νιώσουμε ότι το χάνουμε, επιστρέφουμε αρκετά βήματα πίσω. Πρέπει να εκπαιδεύσεις το σκύλο να μένει μόνος, χωρίς να πανικοβάλλεται. Στην αρχή για μερικά δευτερόλεπτα, και στη συνέχεια για λεπτό, λεπτά, ώρα κλπ.. Και όλα αυτά με πολύ μικρά βήματα, και αφού έχεις εκτονώσει, όχι με μισή ώρα βόλτα, αλλά με καμιά ώρα τρέξιμο-παιχνίδι (με διαλέιμματα εννοείται) το κουταβάκι, για να είναι κουρασμένο εώς ξεθεωμένο, και φυσικά χαλαρωμένο. Αν έχει μάλιστα φάει και πέσει και στη νύστα της μουσικής, θα έχεις το σωστό ήρεμο υπόβαθρο για να εργαστείς με το σκύλο. Καλή υπομονή και επιμονή. Να ξέρεις ότι θεωρείται από τα πιο απαιτητικά σε χρόνο και προσπάθεια, για να ξεπεραστούν, προβλήματα, αλλά αν πιάσεις το πνεύμα και επιμείνεις θα τα καταφέρεις κάποια στιγμή.

Τη μεγαλύτερη βάση πρέπει να τη δώσεις στο συναίσθημά σου. Να μην το λυπάσαι. Να μην αισθάνεσαι, ότι το εγκαταλείπεις, γιατί ακριβώς έτσι θα νιώσει και το σκυλί, που απορροφά σα σφουγγάρι τα συναισθήματά σου. Αυτός είναι και ο λόγος, που πολύ συχνά παρουσιάσουν πρόβλημα με άγχος αποχωρισμού κουτάβια, των οποίων οι κηδεμόνες είχαν παρόμοιο πρόβλημα ως παιδιά. Επίσης, τα κουτάβια που αποσπάστηκαν πριν την ώρα τους από τη μητέρα και την τοκετοομάδα τους, και που άλλαξαν απότομα και τραυματικά πολλά χέρια πριν φτάσουν σε εσένα, έχουν βιώσει από πολύ νωρίς και επανειλημμένα την εγκατάλειψη, με αποτέλεσμα να πανικοβάλλονται, φοβούμενα ότι τα εγκαταλείπεις, κάθε φορά που σε χάνουν από τα μάτια τους. Τέτοια είναι συνήθως και τα κουτάβια από pet shops (puppy mils). Εσύ αλήθεια πως το απέκτησες; Από πού το πήρες, και σε ποια ηλικία;
 
Last edited:


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.648
19.879
Δυστυχώς, είναι από τα προβλήματα που είναι πολύ πιθανό, να συνοδεύσουν τον ερχομό ενός σκύλου στο σπίτι και που δεν λύνονται πάντα, με τα συνήθη κόλπα. Εγώ, έκανα 1,5 χρόνο να φύγω από το σπίτι, σε ώρα κοινής ησυχίας. Κάθε όποτε έβγαινα, το μάθαινε όλη η περιοχή :oops:
Κάποια στιγμή, το σταμάτησε.
Απλώς κάνεις υπομονή, αν δεν πιάσουν τα κόλπα. Τον χειμώνα, μπορείς να κλείσεις και κανά παράθυρο παραπάνω. Το καλοκαίρι, είναι δυσκολάκι :unsure:
 


18 Μαϊου 2016
13
16
39
Δυστυχως επειδη ακομα ειναι μικρο και τα samoyed εχουν μια προδιαθεση σε δυσπλασια δεν μπορω να το κουραζω παραπανω απο μιση ωρα....το εχω απο δυο μηνων και το απεκτησα απο γνωστο φιλου που εκανε γεννα οχι απο pet shop....το θεμα ειναι κ εγω κ η κοπελα μου δουλευουμε τις περισσοτερες μερες και συνηθως ειναι 2-5 το μεσημερι που πρεπει να μεινει μονο του οποτε ειναι θεμα κοινης ησυχιας
 


dnassib

Well-Known Member
10 Μαϊου 2013
1.469
1.077
Παγκράτιους exoticus
Ένα από τα πράγματα που δοκιμάσαμε εμείς ήταν και το rescue remedy, καθώς και πολύ μικρή δόση βάμματος βαλεριάνας...
Δεν ξέρω αν βοήθησαν εν τέλει, αλλά σου δίνω ιδέες.
 
  • Like
Reactions: Shelly and elpinor


18 Μαϊου 2016
13
16
39
Θα δοκιμασω κ αυτο αφου δεν εχω κατι να χασω....θελω να πιστευω παντως πως οταν μεγαλωσει λιγο ακομα και συνηθισει στη ρουτινα θα χαλαρωνει πιο ευκολα...
 


d-friend

Well-Known Member
23 Φεβρουαρίου 2014
905
2.550
42
Αθήνα, Παγκράτι
1) Δυστυχως επειδη ακομα ειναι μικρο και τα samoyed εχουν μια προδιαθεση σε δυσπλασια δεν μπορω να το κουραζω παραπανω απο μιση ωρα.
2)Το θεμα ειναι κ εγω κ η κοπελα μου δουλευουμε τις περισσοτερες μερες και συνηθως ειναι 2-5 το μεσημερι που πρεπει να μεινει μονο του οποτε ειναι θεμα κοινης ησυχιας

1) Τότε πρόσθεσε μετά τη βόλτα παιχνίδια πάνω σε ένα χαλάκι που θα το εξιτάρουν και πνευματικά πέραν της φυσικής άσκησης, (σαν να λέμε μαθήματα βασικής εκπαίδευσης) και θα το κουράσουν - νυστάξουν με τον τρόπο τους.

2) Εκμεταλλευτείτε τις όποιες ώρες μη κοινής ησυχίας δεν εργάζεστε με στοχοπροσήλωση και πειθαρχεία για να του κάνετε την εκπαίδευση του αποχωρισμού. Ξέρω είναι πολύ βαρετό και κουραστικό να πρέπει να πηγαινοέρχεσαι ανά συγκεκριμένη χρονική διάρκεια κάθε φορά από το σπίτι, αλλά θα πρέπει να γίνει προτεραιότητα. Εγώ πεταγόμουν σε ένα μπαράκι λίγο πιο κάτω από το σπίτι μου, όπου είχα εξηγήσει το κωμικοτραγικό του πράγματος στην τύπισσα που το δουλεύει.
 
  • Like
Reactions: mareco


d-friend

Well-Known Member
23 Φεβρουαρίου 2014
905
2.550
42
Αθήνα, Παγκράτι
Το εχω απο δυο μηνων και το απεκτησα απο γνωστο φιλου που εκανε γεννα οχι απο pet shop..
Δεν είναι ο πιο υπεύθυνος τρόπος απόκτησης. Ένας σοβαρός και έμπειρος εκτροφέας θα έδινε προσοχή σε πολλές λεπτομέρειες, που δε φαντάζεσαι, ώστε να προλάβει και να αποφύγει τυχόν προβλήματα ψυχολογικής-συμπεριφορικής φύσης, όπως κι αυτό του άγχους αποχωρισμού, ειδικά αν εκτρέφει μια πολύ ανθρωποκεντρική φυλή, που είναι ιδιαίτερα πιθανό να το παρουσιάσει.
Λέω εγώ, τώρα, με βάση τα όσα διαβάζω. Κι εκτροφέας δεν είμαι.
 


18 Μαϊου 2016
13
16
39
Εχεις δικιο...το προσπαθω οσο μπορω αλλα κ αυτο το διαολακι εχει απιστευτα αποθεματα ενεργειας....το μονο θετικο ειναι οτι χτες που καταφερε να δραπετευσει απο το crate δεν εκανε ουτε μια ζημια....καθοταν κ επαιζε με τους κομπους της
 


Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
Εχεις δοκιμασει να το αφηνεις μεσα στο crate και να γυρνας μετα απο 15'-30' ωστε να βλεπει οτι εισαι εκει ; Ενας φιλος μου εκανε κατι παρεμφερες και πετυχε με το δικο του σκυλι,φυσικα υπαρχει και η περιπτωση μολις αντιληφθει οτι δεν εχεις γυρισει για ωρες,να ξαναρχισει το γαυγισμα...

υ.γ. Απο το crate πως βγηκε ; :D
 


18 Μαϊου 2016
13
16
39
Ανοιξε τον εναν απτους δυο πυρους και εσπρωξε το πορτακι απτη μια μερια που ανοιγε εστω κ λιγο κ βγηκε....φαντασου τι επαθα εγω οταν γυρισα κ το ειδα να γυρναει εξω ελευθερο...τωρα πλεον βαζω κ κρικακια στους πυρους για εξτρα ασφαλεια
 


d-friend

Well-Known Member
23 Φεβρουαρίου 2014
905
2.550
42
Αθήνα, Παγκράτι
Απο το crate πως βγηκε ; :D
Παιδί μου, ανάγκα και θεοί πείθονται, ένας μεταλλικός σύρτης δε θα ανοίξει; Τσούκου τσούκου κι η Μούζη άνοιγε το crate και την άκουγαν η γείτονες να "σκάβει" απαρηγόρητη μεταξύ λυγμών και κάτουρων ή σκατών κάτω από την πόρτα του σπιτιού για να βγει και να με βρει.. Είχα αναγκαστεί να βάζω 3 λουκέτα στο crate. Από ένα στην κάθε πόρτα, κι ένα ακόμα χαμηλά για να μπλοκάρω το "ταψί" που πετούσε έξω.
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.807
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf