Αδέσποτα. Ένας φαύλος κύκλος!!


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Αφορμή για το θέμα αυτό, είναι η διαφήμιση στα σόσιαλ διαφόρων οργανισμών που προωθούν (και καλά κάνουν) την υιοθεσία αδέσποτων σκυλιών.
Μέχρι εδώ όλα καλά και αναγνωρίζω την ευαισθησία πολλών πολιτών μας στο θέμα αυτό. Ο ίδιος, όταν με ρωτούν στον δρόμο για να αγοράσουν ένα σκύλο τους προτείνω και τους καθοδηγώ να επισκεφτούν ένα καταφύγιο.

Τελευταία όμως παρατηρώ να "διαφημίζουν" σκυλάκια προς υιοθεσία, ντυμένα με όμορφα ρουχαλάκια, ξαπλωμένα πάνω σε κρεβάτια ή καναπέδες, δίπλα σε άλλα κουκλάκια κλπ κλπ

Επειδή είμαστε Έλληνες χωρίς ίχνος παιδείας μέσα μας, για πολλά θέματα και ιδιαίτερα στο θέμα κατοικιδίων, θα σας πω πως πάει το στόρυ!

Παιδάκι βλέπει στα σόσιαλ τα αδεσποτάκια στυλ λούτρινο να διαφημίζονται και ονειρεύεται να έχει και αυτό κάτι παρόμοιο να παίζει σπίτι. Το λέει στους γονείς του και αφού τους πρήξει, ως καλομαθημένο, τους ψήνει να του πάρουν ένα σκύλο για να τον κάνουν χαρούμενο.
Φυσικά, 9 στις 10 περιπτώσεις ο νεοέλληνας, δεν θα πάει στο καταφύγιο να πάρει το βρωμιάρικο, που δεν ξέρει τι αρρώστιες εχει κλπ κλπ, αλλά θα καταφύγει τις περισσότερες φορές σε ένα πετ σοπ (γιατί δεν τον ενδιαφέρει να το ψάξει λίγο παραπάνω).
Το νέο "μέλος" της οικογένειας έρχεται σπίτι (συνήθως μέρες σαν και αυτές) και απο την πρώτη μέρα αρχίζουν τα προβλήματα.
Βλέπετε το σκυλάκι, δεν κάθεται ήσυχο ντυμένο πάνω στον καναπέ που τολμάει βέβαια να τον γεμίσει και τρίχες.
Δεν είναι καθαρό, δεν πάει μόνο του τουαλέτα να τραβήξει και το καζανάκι, διαμαρτύρεται γιατί θέλει να βγει βόλτα και γενικά ειναι ενοχλητικό γιατί :

Η μαμά δεν μπορεί να τρέχει απο πίσω του να καθαρίζει όλη μέρα
Ο μπαμπάς έχει τις δουλειές του, είναι κουρασμένος απο την δουλειά, που να ασχολείται τώρα με τον κοπρίτη
Ο μπόμπιρας, αφού τους πέρασε η κ@@@@ των πρώτων 2 ημερών ξαναέπιασε το playstation, και ο μικρός "κοπρίτης" του σαλιώνει τα παιχνίδια.

Δεν περνάνε 10 ημέρες και ήδη οι οικογένεια τσακώνεται, πρέπει να διώξουν το βάρος, μιας και διαπίστωσαν ότι δεν τους κάνει. Αρχίζουν και λένε στους γείτονες και φίλους ότι δεν αντέχουν και όποιος το θέλει να το πάρει.
Να μην τα πολυλογώ την ιστορία την ξέρετε όλοι. Τις περισσότερες φορές ο μικρός/η καταλήγει παρατημένος στον δρόμο (στην καλύτερη) ή στα γειτονικά βουνά της Αθήνας ή άλλων πόλεων.

Για να βρεθεί αν είναι τυχερό, από κάποια φιλοζωική, να το ντύσουν για μια φωτογράφιση σαν πρίγκιπα και στην συνέχεια να τελειώσει την ζωή του μέσα σε ένα κλουβί.

Φαύλος κύκλος!!!!
Περισσότερες διαφημίσεις για αδέσποτα, περισσότερες αγορές ζώων, περισσότερες απαιτήσεις στην αγορά, περισσότερες γέννες χωρίς έλεγχο, περισσότερα αδέσποτα.

Έχει γεμίσει και συνεχίζει να γεμίζει (τουλάχιστον η Αθήνα) από σκυλιά. Δεσποζόμενα και αδέσποτα.
Πάρκα, δρόμοι, πλατείες γεμάτα απο απορρίματα σκύλων, παντού γαυγίσματα απο σκυλιά παρατημένα σε αυλές σπιτιών κλπ

Έφτασα να συζητώ με αστυνομικούς σε Α.Τ της περιοχής και να μου λένε ότι πλέον την περισσότερη ημέρα ασχολούνται με διάφορες καταγγελίες για σκυλιά....

Λύση δεν βλέπω να υπάρχει, εν αντιθέση βλέπω το πρόβλημα να διογκώνεται και κάπου θα σκάσει άσχημα και θα πάρει μαζί του και όσους πραγματικά αγαπάνε και ασχολούνται με το θέμα " ΣΚΥΛΟΣ"!

Υ.Γ
1. Θα μπορούσα να σας βάλω τα λινκ των σιτε που διαφημίζουν τα αδέσποτα σαν λούτρινα, αλλά θεωρώ ότι όλοι τα έχετε δει και δεν έχει περαιτέρω σημασία.
2. Σε παρατηρήσεις μου ότι αυτό που κάνουν (να διαφημίζουν τα αδέσποτα σαν λούτρινα) δεν είναι σωστό, οι αντιδράσεις ήταν απο αδιαφορία έως κράξιμο.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Επειδή οι αγγελίες είναι άπειρες, οι φωτό κάπως πρέπει να τραβήξουν την προσοχή. Τα κουταβάκια είναι πιο γλυκούλικα όταν είναι περιποιημένα, με κορδελάκια κλπ. Από εκεί και πέρα, προφανώς δεν θα δώσεις το σκυλί σε κάποιον που όταν σε καλέσει αρχίζει να σκούζει στο τηλέφωνο "άααααααχου ψυχούλα" και θα προσπαθήσεις να καταλάβεις τι φρούρο είναι. Κι ο θεός μαζί σου.
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Επειδή οι αγγελίες είναι άπειρες, οι φωτό κάπως πρέπει να τραβήξουν την προσοχή. Τα κουταβάκια είναι πιο γλυκούλικα όταν είναι περιποιημένα, με κορδελάκια κλπ. Από εκεί και πέρα, προφανώς δεν θα δώσεις το σκυλί σε κάποιον που όταν σε καλέσει αρχίζει να σκούζει στο τηλέφωνο "άααααααχου ψυχούλα" και θα προσπαθήσεις να καταλάβεις τι φρούρο είναι. Κι ο θεός μαζί σου.
Το θέμα δεν είναι τι θα δώσεις και σε ποιόν. Το θέμα είναι ότι συνήθως δεν θα έρθουν να το πάρουν απο το καταφύγιο, αλλά θα πάνε να αγοράσουν ένα., σύμφωνα με τις φώτο... Γιατί θα προτιμήσουν την "ράτσα". Το έχω δει στην πράξη!!

Γνώμη μου, ότι θα πρέπει να αλλάξει το "μαρκετινγκ" για τα αδέσποτα.
 




betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Τι προτεινεις; Να μην δειχνουν τα σκυλια που εχουν οι οργανωσεις;

Νομιζω οτι περα απο θεμα ενημερωσης ειναι και θεμα χαρακτηρα. Ξερω πολλους ανθρωπους που δε χρειαστηκε να τους εξηγησει κανεις γιατι δεν αγοραζουμε απο πετ σοπ, byb, αγγελιες. Κινηθηκαν μονοι τους προς τα κει απο ενστικτο. Δεν ειναι μονο θεμα αγνοιας μονο αλλα και νοοτροπιας. Μιλαω για πρωταρηδες. Τελικα, νομιζω οτι το να πρεπει να εξηγησεις πχ στον αλλο γιατι το 30 ημερων γαλλικο μπουλντογκ που του ρθε με διαβατηριο ουρανοκατεβατο χωρις να ξερει απο που και πως, ειναι σα να μιλας σε τοιχο.
 


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Τελικα, νομιζω οτι το να πρεπει να εξηγησεις πχ στον αλλο γιατι το 30 ημερων γαλλικο μπουλντογκ που του ρθε με διαβατηριο ουρανοκατεβατο .
Και χρωματος μπλε παρακαλω, μη γινεσαι ντεμοντε:LOL:
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Τι προτεινεις; Να μην δειχνουν τα σκυλια που εχουν οι οργανωσεις;
Οι παραπάνω φωτό πιστεύεις ότι έχουν θετικά αποτελέσματα;
Ή θα ήταν καλύτερα πχ να δείχνουν τα ίδα σκυλιά, σε μία βόλτα με το λουράκι τους και ακόμη καλύτερα την στιγμή που ο/η συνοδός μαζεύει και τα κακάκια του;;;;
Παρόμοια φωτογραφία με πριγκίπισσα που μάζευε τα κακάκια του καθόλα χαριτωμένου σκύλου της, κυκλοφόρησε στο διαδίκτυο και έκανε θραύση!prigkipissa.jpg
 
Last edited:


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Οι παραπάνω φωτό πιστεύεις ότι έχουν θετικά αποτελέσματα;
Ή θα ήταν καλύτερα πχ να δείχνουν τα ίδα σκυλιά, σε μία βόλτα με το λουράκι τους πχ. και ακόμη καλύτερα την στιγμή που ο/η συνοδός μαζεύει και τα κακάκια του;;;;
Παρόμοια φωτογραφία με πριγκίπισσα που μάζευε τα κακάκια του καθόλα χαριτωμένου σκύλου της, κυκλοφόρησε στο διαδίκτυο και έκανε θραύση!View attachment 65332
Eξαρτάται από τον αναγνώστη. Σε άλλον δουλεύει το "χαριτωμένο", σε άλλον το κακοποιημένο, σε άλλον η αστεία αγγελία κοκ. Γεγονός είναι ότι μέσα στις δεκάδες χιλιάδες αγγελίες κάπως πρέπει να ξεχωρίσεις. Αν η φωτό είναι κακή ή αδιάφορη δεν τραβάει την προσοχή.
Όχι δεν θεωρώ ότι η φωτό με το σκατομάζεμα θα δούλευε. Άλλωστε ακόμη και όταν διαφημίζουν βρεφικές πάνες δεν δείχνουν την χεσμένη πάνα και το μωρό που έχει πρηστεί από το κλάμα, αλλά κάτι ροδαλά χαριτωμένα μωρά μες στην τρελή χαρά. :LOL:
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Πιστευω οτι εχουν θετικα αποτελέσματα. Δεν πιστευω οτι καποιος επειδη θα δει τους δυο τελευταιους μουργους θα του ρθει ιδεα να παει να παρει μαλτεζ. Κι αν οντως το κανει, ηταν απ την αρχη χαμενη υποθεση.

Και χρωματος μπλε παρακαλω, μη γινεσαι ντεμοντε:LOL:
Εννοειται! Brindle is so last year.
Εκτος απο πεππερ που ειναι κλασικη αξια :p
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Eξαρτάται από τον αναγνώστη. Σε άλλον δουλεύει το "χαριτωμένο", σε άλλον το κακοποιημένο, σε άλλον η αστεία αγγελία κοκ. Γεγονός είναι ότι μέσα στις δεκάδες χιλιάδες αγγελίες κάπως πρέπει να ξεχωρίσεις. Αν η φωτό είναι κακή ή αδιάφορη δεν τραβάει την προσοχή.
Όχι δεν θεωρώ ότι η φωτό με το σκατομάζεμα θα δούλευε. Άλλωστε ακόμη και όταν διαφημίζουν βρεφικές πάνες δεν δείχνουν την χεσμένη πάνα και το μωρό που έχει πρηστεί από το κλάμα, αλλά κάτι ροδαλά χαριτωμένα μωρά μες στην τρελή χαρά. :LOL:
Με την διαφορά ότι το ροδαλό χαριτωμένο μωράκι, δεν μπορείς να το πετάξεις την επόμενη μέρα στον δρόμο, όσο και να σε χέσει!!!!!!!!!!!!! ;)
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Με την διαφορά ότι το ροδαλό χαριτωμένο μωράκι, δεν μπορείς να το πετάξεις την επόμενη μέρα στον δρόμο, όσο και να σε χέσει!!!!!!!!!!!!! ;)
Μωρέ ναι... αλλά έχεις μπει ήδη στο χορό να χορέψεις. Κι εγώ όταν είδα την πρώτη τούρτα του πρώτου μου σκύλου, μια αναγούλα μου 'ρθε...
Το θέμα αγγελίες/προώθηση είναι πολύ πονεμένο. Δεν ξέρω τι δουλεύει καλύτερα ή τι όχι. Υπάρχουν και άνθρωποι που πήραν το σαφρακιασμένο το πονεμένο και είπαμε όλοι μπράβο τους τότε και μετά από λίγο το γύρισαν πίσω γιατί κλαίει.
 
  • Like
Reactions: ioanna a


lostresam

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2016
428
422
29
Εγω πιστευω το ακριβως αντιθετο,οτι δηλαδη βγαζοντας ωραιες φωτογραφιες με ή χωρις κορδελακια για να τραβηξουν τη προσοχη του κοσμου ειναι καλο.
Φαντασου να σου ειχε το ιδιο σκυλακι που τωρα το βλεπεις καθαρο,οπως το βρηκαν μες στα σκουπιδια πενταβρωμικο.Δεν θα ηταν θελκτικο για τον οποιοδηποτε.
Καλα κανουν οποτε.
Η πλειοψηφια που δινουν τα σκυλια απο καταφυγια κ φιλοζωικες,ελεγχουν οσο μπορουνε πριν τα δωσουν.
Για την παιδεια του ελληναρα συμφωνω απολυτα
Σκυλια χωρις λουρια στο δρομο-παρκα,σκατα σε καθε γωνια κ παει λεγοντας.
Στην αθηνα τουλαχιστον καααπως αρχισαν να τα μαζευουν δειλα δειλα ακομη κ ηλικιωμενοι.
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
@vrmode ,

Πιστεύω ότι ξέρεις το στόρυ του δικού μου σκύλου. Δεν χρειάζεται να αναφέρω τι τράβηξα το πρώτο 6μηνο και πως τώρα είναι ένα διαμάντι (κατ' εμε).
Αυτός που θέλει πραγματικά να πάρει ένα σκύλο, πιστεύω θα το ψάξει, θα το κυνηγήσει, θα διαβάσει, θα ψάξει απο καταφύγια μέχρι εκτροφεία, πριν πάρει την τελική απόφαση.

Έχω πολλά τέτοια παραδείγματα απο ανθρώπους που συναντώ κάθε μέρα στην βόλτα μας, και το 90% αυτών έχουν αδεσποτάκια.

Για τους υπόλοιπους, δεν θεωρώ ότι χρειάζονται "δώρο χριστουγέννων". Έτσι απλά. Για τους λόγους που αναφέρω στο πρώτο ποστ (δημιουργία περισσότερων αδέσποτων).
 
  • Like
Reactions: ioanna a


Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
Βλεπω στην τηλεοραση ρεπορταζ με τα γνωστα "Χριστουγεννιατικα χωρια" και τον κυριο ντυμενο Αι Βασιλη να δινει τις αναλογες ευχες.Σε καποια φαση λεει:

"Καλο ειναι οι γονεις να μην παρουν δωρο στα παιδακια τους ταμπλετ,κινητα και λαπτοπ."

Μπραβο κυριε ντυμενε Αι Βασιλη σκεφτομαι.

"Καλυτερα να τα παρουνε δωρο ενα σκυλακι ή μια γατουλα."

:rolleyes:
 




Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Ο κυκλος ειναι φαυλος οτι εικονα κ να του βαλεις....

Όσο δεν φορούν κοκκινη κορδελα κατω απο ελατα, εγω ειμαι οκ...οι ανθρωποι ειναι οπτικά οντα...να χορταινει το μάτι...η πρωτη εντυπωση μετραει...

Καθε χρονο τετοιες μέρες κλαιω για τα νεα αδέσποτα που θα εμφανιστούν ξαφνου μεσα στο καλοκαιρι....
 


Δέλτα

Well-Known Member
13 Φεβρουαρίου 2016
250
634
Εγώ πιστεύω ότι ο κόσμος δεν περίμενε την διαφήμιση της φυλοζωικης για να πει θέλω το γλυκούλι κουταβάκι της διαφήμισης αυτές το εικόνες τις βλέπει και στο instagram...Μάλιστα πόλοι λογαριασμοί πληρώνονται για να διαφημίσουν μια συγκεκριμένη ράτσα...Σκέψου επίσης ότι από αυτούς που τελικά θα δελεάστουν από την διαφήμιση και πάρουν τελικά το κουτάβι από την φυλοζωικη ένα ελάχιστο ποσοστό θα το επιστρέψει η θα το παρατήσει...άλλοι θα το ψάξουν περισσότερο άλλοι λιγότερο οπότε αν το 80% βρει ένα αξιοπρεπές σπίτι χαρης σε αυτή την διαφήμιση για εμένα αξίζει. Στο εξωτερικό πάνε επί τούτου groomers στα καταφύγια για να κάνουν τα κουταβάκια πιο όμορφα έτσι ώστε να υοθετηθουν ευκολότερα. Έχεις βέβαια δίκιο αλλά μένω σε αυτό που είπα πρώτα.

 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Εγώ πιστεύω ότι ο κόσμος δεν περίμενε την διαφήμιση της φυλοζωικης για να πει θέλω το γλυκούλι κουταβάκι της διαφήμισης αυτές το εικόνες τις βλέπει και στο instagram...Μάλιστα πόλοι λογαριασμοί πληρώνονται για να διαφημίσουν μια συγκεκριμένη ράτσα...Σκέψου επίσης ότι από αυτούς που τελικά θα δελεάστουν από την διαφήμιση και πάρουν τελικά το κουτάβι από την φυλοζωικη ένα ελάχιστο ποσοστό θα το επιστρέψει η θα το παρατήσει...άλλοι θα το ψάξουν περισσότερο άλλοι λιγότερο οπότε αν το 80% βρει ένα αξιοπρεπές σπίτι χαρης σε αυτή την διαφήμιση για εμένα αξίζει. Στο εξωτερικό πάνε επί τούτου groomers στα καταφύγια για να κάνουν τα κουταβάκια πιο όμορφα έτσι ώστε να υοθετηθουν ευκολότερα. Έχεις βέβαια δίκιο αλλά μένω σε αυτό που είπα πρώτα.

Να βλεπεις που σου λέω;;;;οπτικα οντα....

Εβλεπαν το πριν κ δεν τον ηθελαν...καποη θα υπηρχε καποιος που θα πονουσε με αυτη την εικόνα κ θα τον αγγιζε...αλλοι ειδαν το μετα κ τους κερδισε...
Εγω χεστηκα για το πριν χεστηκα για το μετα,βλεπω πως καθεται κ συνεργαζεται με τη γκρουμερ κ με κερδιζει ο χαρακτήρας κ θα τον επαιρνα χθες...
κ γω κ ολοι με αυτο που βλεπουμε παμε...αλλου εστιαζω εγω αλλου εσυ αλλα ολοι κάτι βλέπουμε,καπου πεφτει το μάτι μας... γι'αυτό κ οι κοινοποιησεις παντως τυπου πρέπει να γινονται. Κ εικονα κ βιντεο κ πριν κ μετα κ τα πάντα...
 


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Κατ' εμέ είναι μια χαρά οι φωτογραφίες... Το μοναδικό μήνυμα που περνάνε είναι ότι ο ελληνικός κόπρος με την κατάλληλη φροντίδα γίνεται κάτσε καλά σκύλαρος...
Βέβαια δεν μ πολυαρέσει αυτή η γλυκανάλατη αισθητική, θα προτιμούσα κάτι πιο ρεαλιστικό. Ίσως από αυτές τις γνωστές εικόνες "before & after", είναι ωραίες γιατί δείχνουν τι θα αντιμετωπίσει ο ιδιοκτήτης στην αρχή και τι θαύμα μπορει να κάνει. Και άλλα πολλά μπορούν να γίνουν, χωρίς αυτα τα ηλίθια κορδελάκια ρουχαλάκια κ λούτρινα αρκούδια. Μα κι έτσι να είναι, εμένα δε με χαλάει. Να επηρεαστεί κανείς τόσο πολύ από αυτές τις εικόνες ωστε να παει σε πετ σοπ... μπα... όχι... αλλά κ σε καταφύγια θα απευθυνθούν ελάχιστοι, ίσως 1 στους 1000 κ πάλι πολύ θα είναι.
Είπαμε... οι φωτογραφίες αυτές απλά αποκαθιστούν την αλήθεια, ότι ένας πρώην αδέσποτος σκύλος μπορεί να γίνει υπέροχο κατοικίδιο... τίποτα αλλό
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Χρόνια πολλά σε όλους!
Δυστυχώς μόλις είδα ένα ακόμη παράδειγμα στα αναφερόμενα στο θέμα μου. Παρακάτω αγγελία που δημοσιεύτηκε σήμερα στο τουίτερ:

"Ο Τσάρλι είναι ένα καθαρόαιμο λαμπραντόρ 2,5 ετών που οικογένεια αποφάσισε να δώσει αλλου όταν άλλαξαν οι συνθήκες ζωής τους.Αυτοί που τον πήραν όμως τον επιστρέφουν γιατί "έχει τρίχες και κάνει τα χαλιά τριχωτά". Αν θέλετε να του χαρίσετε ένα μόνιμο σπίτι καλέστε στο χχχχχχ "
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.810
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf