Αδέσποτη… χελώνα!


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
Απίστευτο και όμως αληθινό! Σήμερα το πρωί γυρνώντας από την πρωινή μας βόλτα με τον Iggy, είδα έκπληκτη μια … χελώνα στην μέση κεντρικής λεωφόρου του Μοσχάτου! Δεν πίστευα στα μάτια μου! :shock:

Έδεσα το σκύλο σε ένα στύλο και πετάχτηκα στη μέση του δρόμου σταματώντας τα διερχόμενα αυτοκίνητα που περνούσαν ξυστά δίπλα από το ζωάκι!

Αυτή τη στιγμή η χελώνα βρίσκεται στο σπίτι μου έτοιμη για την τελευταία της περιπέτεια! Θα την πάρουμε και θα την αφήσουμε ελεύθερη στο βουνό για να συνεχίσει την ζωή της μακριά από ασφάλτους, αυτοκίνητα και ανθρώπους! :D :D :D



 




ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
Έχω μιλήσει ήδη με την κ. Γανωτή της ΑΝΙΜΑ και κατόπιν συνεννόησης, αποφασίστηκε να αφήσουμε το ζωάκι σε κάποιο βουνό μακριά από κατοικημένη περιοχή. Το ίδιο θα έκανε και ο σύλλογος! :wink: :D

(Είναι κούκλα!)
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.325
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Γουστάρω πολύ τις χελώνες. Για μένα ήταν πάντα σύμβολο καλοτυχίας, ζωής, συμπαντικής αρμονίας.
(Είμαι πάντα και μονίμως επηρεασμένη απ' τον Stephen King και άλλους συγγραφείς του μεταφυσικού που έδιναν στο αρχαίο αυτό πλάσμα μεγάλη συμβολική σημασία).
Έχω 2 του νερού από πιτσιρίκι :D τη Ρένα και τη Τζοάννα.
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
χεχεχε,γλυκα ειναι...προς τα εδω φερτην,εχουμε απειρες,θα βρει και γαμπρο 8)
 


vaso

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2008
1.197
1
Θεσσαλονίκη
:D :D
Φτηνά την γλίτωσε!Μπράβο!

Εμείς συχνά βρίσκαμε στο σπίτι μας σκαντζόχοιρους και τους πηγαίναμε στα βουνά.Βέβαια δεν μένουμε σε λεωφόρο στο Μοσχάτο!
Το κακό ήταν ότι δεν πιάνονταν και τους σπρώχναμε με ότι βρίσκαμε μέσα σε κούτες!

Πώς να βρέθηκε εκεί άραγε? :roll:
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.457
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Έχω μια πρώην γειτόνισα, που έχει καμμιά 200 χελώνες!!!
Κάθε χρόνο της γεννάνε 30 χελωνάκια, χαμός!!!
Όταν λείπει τα καλοκαίρια, και μπορώ, τρέχω και τα φροντίζω και εγώ...
Να δεις ράλλυ χελώνα, να πετάς καρπούζι και άλλα λαχανικά, και να σπριντάρουν ποιά θα φτάσει πρώτη και θα πάρει καλύτερη θέση. Τρομερή πλάκα.

Να τις δεις να κάνυον σεξ... Βογκάνε, βαριανασαίνουν, ο αρσενικός που καβαλάει τραβιέται όσο μπορεί ο λεμός του, ντουπ ντουπ τα καύκαλα, γέλιο μετά δακρύων!!!

Ήθελα να πάρω κι εγώ κάνα χελωνάκι, αλλά... θα βρει τρόπο να το σκοτώσει η ζηλιάρα η δικιά μου η σκύλα, δεν ανέχεται άλλα πλάσματα τριγύρω...
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
εγω ειχα ενα χελωνακι ...μ το αφησαν σε ενα βουνο λεγωντας οτι οι χελωνες προσελκυουν φιδια!!!!
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Ο αντρας μου ειχε βρει πριν απο μερικα χρονια μια πολυ ασχημα χτυπημενη χελονα στη μεση του Κηφισσου!

Κανενας μα κανενας κτηνιατρος απο τους 15 που πηρα τηλεφωνο δεν ηξερε απο χελονες!!!
Ειναι δυνατων? Εθνικο τους ζωω???
Ψαχνοντας βρηκα εναν γερμανο, τον Bernd, που εχει ενα κεντρο διασωσης χελονας καπου κοντα στον Πλαταμονα.
Μιλησαμε και μου ειπε τι να κανω για πρωτες βοηθιες, πος να κολλησω το σπασμενο καβουκι του και τετια.
http://www.udena.ch/wilf/aetos.htm
Θα ερχοταν μετα απο λιγες μερες Πειραια ( Αυτος περιθαλπει τις χελονες που μαζευονται στην Αιγινα στο κεντρο διασωσης αγριων ζωων)- και θα επαιρνε και τον Νιτσο μας (ετσι τον βγαλαμε) μαζι του.
Δυστιχος δεν τα καταφερε και πεθανε, αλλα ηταν πολυ τραυματισμενος.



Την περασμενη κυριακη- γυρνοντας απο το Πηλιο, καπου μετα τον Ανγχιαλο στην ακρη της εθνηκης, ειδαμε μια χελονα να ετοιμαζεται να περασει το δρομο, που ειχε αρκετη κινηση- σταματησαμε λιγο πιο περα, ετρεξα πισω, την μαζεψα και την πηγα απεναντι που ειχε μεγαλη απλα και χωραφια. Την πηγα καμια 100αρια μετρα μεσ στο χοραφη και την αφησα!
Ελπιζω να μην ξαναγυρισε πισω- αλλα προς τα κει πηγαινε!


[/img]
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.821
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
χεχεχε,γλυκα ειναι...προς τα εδω φερτην,εχουμε απειρες,θα βρει και γαμπρο
Αν είναι δυνατόν !! Πιπέρι !!

Λέμε ΟΧΙ στα ανεύθυνα ζευγαρώματα ακόμα και της χελώνας ... :lol: :lol: :lol:
 


Νικος

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2007
2.481
1
36
νεαπολη-νικαια
βρειτε ποιο ειδος χελωνας ειναι και αφηστε την σε μερος που υπαρχει αυτο το ειδος,οχι οπου να'ναι πολλες μεγαλες καταστροφες σε βιοτοπους γινονται απο εισαγωγη μη ενδημικων ειδων.
 


aggeliki1

Well-Known Member
2 Φεβρουαρίου 2007
407
0
47
Ν.ΜΑΚΡΗ
εμεις σχεδον καθε μερα μαζευουμε χελωνες απο το δρομο,επειδη παμε απο το βουνο.δυστυχως ακομη και εκει τις πατανε οι μ@λ@κες!
 








kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
denis said:
χεχεχε,γλυκα ειναι...προς τα εδω φερτην,εχουμε απειρες,θα βρει και γαμπρο
Αν είναι δυνατόν !! Πιπέρι !!

Λέμε ΟΧΙ στα ανεύθυνα ζευγαρώματα ακόμα και της χελώνας ... :lol: :lol: :lol:
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
 


aggeliki1

Well-Known Member
2 Φεβρουαρίου 2007
407
0
47
Ν.ΜΑΚΡΗ
ασχετο,αλλα τα κακτακια ειναι φανταστικα!!!!!!!!!!!1μου αρεσουν πολυ τα λουλουδια αλλα στα κακτακια εχω μεγαλη αδυναμια! :D εχω καμια 30 αρια
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
denis said:
χεχεχε,γλυκα ειναι...προς τα εδω φερτην,εχουμε απειρες,θα βρει και γαμπρο
Αν είναι δυνατόν !! Πιπέρι !!

Λέμε ΟΧΙ στα ανεύθυνα ζευγαρώματα ακόμα και της χελώνας ... :lol: :lol: :lol:
το γνωριζω ρε παιδια,το εχω εμπεδωσει...
απλα μετρησα τα πως τα λενε πανω στο καβουκι της,και σε συνδιασμο με τα πυρινα και την μουσουδα,υπαρχουν 3 ωραιοτατοι συμμετρικοι γαμπροι που εχουν δυνατοτητα βαση προσωπικοτητας ,για καλυτερευση της φυλης (διοτι για να πηγε στο μοσχατο,δεν μου κανει και σε πολυ ισοροπημενο χαρακτηρα) :roll:
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
Χαχαχαχα! Δεν παίζεστε! :lol: :lol: :lol:

Αγγελική, ο άντρας μου είναι συλλέκτης σπάνιων κάκτων και παχυφυτων. Στο σπίτι έχω πάνω από 500 κάκτους και οι περισσότεροι είναι ανθισμένοι αυτόν το καιρό!

Ακόμα και ο σκύλος μου κάθετε και χαζεύει τα υπέροχα λουλούδια τους! :D