Αιματουρία


Rodinis

New Member
11 Μαρτίου 2011
2
0
Φίλοι και πάλι γειά σας.
Έχω ένα αρσενικό sharpei πέντε ετών και εδώ και ένα μήνα παρουσιάζει αιματουρία.
Κάναμε εξετάσεις αίματος και καλλιέργεια ούρων και η κτηνίατρος μου είπε ότι δεν εντόπισε κάποιο πρόβλημα. Μου έδωσε μια θεραπεία με Baytril των 150mg για περίπου 20 ημέρες. Το ζώο φάνηκε να είναι καλύτερα με τη θεραπεία και η αιματουρία σταμάτησε κατά τη διάρκεια της θεραπείας. Όμως, μια-δυό μέρες μετά το τέλος της θεραπείας, ξαναπαρουσίασε αίμα στα ούρα του και θέλει να ουρεί αρκετά συχνά, ενώ στέκεται πολύ ώρα σε στάση ούρησης βγάζοντας σταγόνες ούρων με αίμα και μερικές φορές κομμάτια αίματος βγαίνουν σαν βλέννα.

Η κτηνίατρος μου είπε ότι για να μπορέσει να διαγνώσει το πρόβλημα είναι καλό να κάνουμε ένα υπερηχογράφημα και να δούμε αν υπάρχει πρόβλημα με το προστάτη του ζώου ή αν έχει πέτρες στην κύστη ή αν πρόκειται για κάτι άλλο.

Γνωρίζεται κάτι σχετικό με αυτό το πρόβλημα?
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.661
19.891
Να κάνετε τον υπέρηχο το συντομότερο δυνατόν. Εχει περάσει ήδη αρκετός καιρός. Αν δεν γίνει διάγνωση, δεν μπορεί να σου πει κανένας τίποτα παραπάνω. Ασε που εμείς εδώ δεν είμαστε κτηνίατροι.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.655
7.765
Να κάνετε τον υπέρηχο το συντομότερο δυνατόν. Εχει περάσει ήδη αρκετός καιρός. Αν δεν γίνει διάγνωση, δεν μπορεί να σου πει κανένας τίποτα παραπάνω. Ασε που εμείς εδώ δεν είμαστε κτηνίατροι.
O σκύλος μου είχε αιματουρία, έκανε εξέταση ούρων, υπέρηχο νεφρών και καλλιέργεια και δεν έδειξε τίποτα, τελικά είχε ερλειχίωση η οποία νομίζαμε ότι είχε θεραπευτεί αλλά τελικά δεν είχε. Ψάξτο πρώτα με υπέρηχο και μετά με εξετάσεις αίματος.
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Να πας οπωσδηποτε να κανεις εναν υπερηχο να κοιταξετε τα νεφρα του σκυλου, να δειτε μηπως εχει προστατη
και γενικα τι μπορει να προκαλει την αιματουρια.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.128
Μηνύματα
895.992
Μέλη
19.940
Νεότερο μέλος
desps