Ακιτα Βάρος


11 Μαρτίου 2020
18
4
34
Μεσολογγι
Καλησπέρα ,
Ονομάζομαι Γιάννης και εδώ και λίγο καιρό ήρθε στην ζωή μας ένα πολύ όμορφο σκυλί ράτσας Ακιτα Ινου
Θα ήθελα να ρωτήσω ποιο είναι το φυσιλογικο βάρος ενός 2,5 μηνών κουταβιού (θηλυκού)
Ευχατιστω πολύ
 


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.557
5.969
Πειραιάς
να σου ζησει η μικρουλα.
η αναπτυξη ενος σκυλου εξαρταται περαν της φυλης του και απο το γενεαλογικο του δεντρο.
για να μαθεις ποσο θα πρεπει να ειναι σε κιλα κατα την αναπτυξη της θα πρεπει να γνωριζεις μεσες ακρες ποσο θα γινει. αυτο θα το κατορθωσεις μονο αν ξερεις το ιστορικο και τα κιλα των γονιων της ή και των παπουδων.

ισως βοηθησει και αυτο το link Weight of Akita Inu .
με επιφυλαξη ομως γιατι δε γνωριζω τη φυλη, ουτε ποσο αξιοπιστος ειναι ενας τετοιος χαρτης.

βαλε μας φωτο να τη δουμε :).
 


11 Μαρτίου 2020
18
4
34
Μεσολογγι
να σου ζησει η μικρουλα.
η αναπτυξη ενος σκυλου εξαρταται περαν της φυλης του και απο το γενεαλογικο του δεντρο.
για να μαθεις ποσο θα πρεπει να ειναι σε κιλα κατα την αναπτυξη της θα πρεπει να γνωριζεις μεσες ακρες ποσο θα γινει. αυτο θα το κατορθωσεις μονο αν ξερεις το ιστορικο και τα κιλα των γονιων της ή και των παπουδων.

ισως βοηθησει και αυτο το link Weight of Akita Inu .
με επιφυλαξη ομως γιατι δε γνωριζω τη φυλη, ουτε ποσο αξιοπιστος ειναι ενας τετοιος χαρτης.

βαλε μας φωτο να τη δουμε :).
Σας ευχαριστώ πολύ ,με την προχθεσινή μέτρηση είμαστε στα 10 κιλά
 

Attachments

  • Love
Reactions: KuriosX and spyv




TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Το ιδανικό και το προσδοκώμενο βάρος όλων των καθαρόαιμων σκύλων περιγράφεται στο πρότυπο της φυλής. Μπορείς να το βρεις εδώ AKITA
Απο εκεί και πέρα ο ιδανικός άνθρωπος που μπορεί να σε ενημερώσει υπεύθυνα είναι ο εκτροφέας σου. Εκείνος γνωρίζει τις γραμμές που εκτρέφει οπότε μπορεί να ελέγξει οτι το βάρος που έχει η σκυλίτσα σου είναι αυτό που πρέπει.
Πες μας και λίγα λόγια για την απόκτησή της και για την μέχρι τώρα συμβίωση σας.
Να σου ζήσει!
 


11 Μαρτίου 2020
18
4
34
Μεσολογγι
Το ιδανικό και το προσδοκώμενο βάρος όλων των καθαρόαιμων σκύλων περιγράφεται στο πρότυπο της φυλής. Μπορείς να το βρεις εδώ AKITA
Απο εκεί και πέρα ο ιδανικός άνθρωπος που μπορεί να σε ενημερώσει υπεύθυνα είναι ο εκτροφέας σου. Εκείνος γνωρίζει τις γραμμές που εκτρέφει οπότε μπορεί να ελέγξει οτι το βάρος που έχει η σκυλίτσα σου είναι αυτό που πρέπει.
Πες μας και λίγα λόγια για την απόκτησή της και για την μέχρι τώρα συμβίωση σας.
Να σου ζήσει!
Ευχαριστώ πολύ αρχικά ,
Την μικρή δεν την απέκτησα από εκτροφείο ακιτα αλλά από ιδιώτη ,ο οποίος και τα δυο του σκυλιά ήταν από εκτροφείο μου έδειξε κανονικά τα pedigree τους και τώρα αναμένω το δικό της !
Ως πρώτος ιδιοκτήτης σκύλου , μου είπαν πως έκανα δύσκολη επιλογή ράτσας αλλά δόξα τον Θεό λόγω δουλειάς έχω αρκετό χρόνο να αφιερώσω για την μικρή μου Άρια.
Το μόνο πρόβλημα έως στιγμής είναι τώρα ξαφνικά πάει στα περιττώματα της και τα τρώει .(Θεωρώ πως μπορεί να είναι ψυχολογικοί λόγοι γιατί λόγω ιού ήρθαμε χωριό και έχει τεράστια αυλή ενώ πριν την είχαμε στο μεγάλο μας μπαλκόνι εκεί που μέναμε ).Ελπιζω να το αλλάξει αυτό το χούι.Τυχον συμβουλές θα ήταν πολύ χρήσιμες
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Καλώς ήρθες στο φόρουμ!
Να την χαίρεσαι την μικρούλα για πολλά πολλά απροβλημάτιστα χρόνια.

Λογικά, θα πρέπει να έχει δηλωθεί η γέννα της.
Ενας μήνας από την γέννα, δεν είναι η προθεσμία @TARA ;
 
  • Like
Reactions: IoannisNtzivanakis




11 Μαρτίου 2020
18
4
34
Μεσολογγι
ναι ενα μηνα ειναι η προθεσμία δήλωσης γέννας, και 2-3 μήνες η έκδοση του pedigree
Ακριβώς αυτό μου είπε και ο άνθρωπος που πήρα την Άρια ,δήλωσε την γεννά και το pedigree θα εκδοθεί σε κανα δυο μήνες !
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
σε αυτή την περίπτωση ο άνθρωπος που πήρες την μικρή σου, θεωρείται εκτροφέας σου. Το αν έχει η οχι εκτροφική επωνυμία είναι άλλο θέμα.
 
  • Like
Reactions: IoannisNtzivanakis


11 Μαρτίου 2020
18
4
34
Μεσολογγι
Δεν το γνώριζα αυτό!
Όποτε ο εκτυπφεασ μου,μου είπε πως θα γίνει μεγαλοσωμη μιας και πήρε από τον πατέρα της και όντως όταν πήγα και την πήρα ήταν ιδιος ο μπαμπάς της,που παρεπιπτόντως ήταν τεράστιος !
Απλά ήθελα να μάθω αν τα δέκα κιλά που είναι τώρα είναι νορμαλ για την ηλικία της
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Δεν το γνώριζα αυτό!
Όποτε ο εκτυπφεασ μου,μου είπε πως θα γίνει μεγαλοσωμη μιας και πήρε από τον πατέρα της και όντως όταν πήγα και την πήρα ήταν ιδιος ο μπαμπάς της,που παρεπιπτόντως ήταν τεράστιος !
Απλά ήθελα να μάθω αν τα δέκα κιλά που είναι τώρα είναι νορμαλ για την ηλικία της
και αυτό σχετικό είναι...
συνήθως ένας εκτροφέας έχοντας στο μυαλό του τον ιδανικό σκύλο που θέλει να εκθρέψει, επιλέγει να ζευγαρώσει τους σκύλους εκείνους που πιστεύει οτι θα του δώσουν το αποτέλεσμα που θέλει. Όμως δεν σημαίνει πάντα οτι ο μεγαλόσωμος σκύλος θα δώσει ντε και καλά, μεγαλόσωμους απογόνους -ιδιαίτερα στην μια γενιά -και βέβαια πρέπει να δεις και τι απογόνους δίνει η θηλυκιά.
Όλα αυτά θέλουν βάθος χρόνου και κάμποσες γέννες για να το επιβεβαιώσει κανείς.
 


11 Μαρτίου 2020
18
4
34
Μεσολογγι
και αυτό σχετικό είναι...
συνήθως ένας εκτροφέας έχοντας στο μυαλό του τον ιδανικό σκύλο που θέλει να εκθρέψει, επιλέγει να ζευγαρώσει τους σκύλους εκείνους που πιστεύει οτι θα του δώσουν το αποτέλεσμα που θέλει. Όμως δεν σημαίνει πάντα οτι ο μεγαλόσωμος σκύλος θα δώσει ντε και καλά, μεγαλόσωμους απογόνους -ιδιαίτερα στην μια γενιά -και βέβαια πρέπει να δεις και τι απογόνους δίνει η θηλυκιά.
Όλα αυτά θέλουν βάθος χρόνου και κάμποσες γέννες για να το επιβεβαιώσει κανείς.
Ήταν η πρώτη της γεννά και έκανε δυο κουταβάκια ,ένα αρσενικό ( άσπρο σαν την μαμα της ) και ένα θηλυκό ( κανελι-άσπρο σαν τον μπαμπά της ).
Το θηλυκό ήταν 1 κιλό βαρύτερο από το αρσενικό γι τον λόγο ίσως πιστεύει και ο εκτροφέας της ότι τα κουτάβι μοιάζει στον πατέρα της μιας και βγήκε βαρύτερη καο ίδια χρώματα με αυτόν.
Έχετε κάποια συμβουλή γι αυτό που μου κάνει τώρα τελευταία και τρώει τα κόπρανα της ;
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3